Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
  Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
  marketka_m
  3. dub 2021    Čtené 159x

  Velikonoce_klapka II

  Nevím, zda to již bylo.. ale je to jako ze snu.. kopírujeme snad minulý rok? Neříkal mi snad někdo abych vydržela Velikonoce 2020? pominou a bude lépe? Není to tak dávno..a hele máme tu opakování....:(

  Jsem člověk, který řeší hodně věcí hned, teď, za minutu je pozdě. Okamžitě dát odpověď na otázku, reagovat, nečekat.. ale když nějaký čas pomine.. dám myšlenky dohromady.. snažím se přijít na nějaké pozitivum.. něco, co mne nakopne, dá mi sílu jít dál. 

  Nevím, jak to máš Ty.. ale moje věta "udělám to, až budu mít čas" se v mém životě objevuje dost často. Mám několik věcí rozpracovaných, nemám čas se k nim vrátit. Mám rozečtené knihy.. mám rozepsaný životopis, mám nedošité věci, mám rozmalovaný obraz.. mám, mám.. ale vlastně nemám čas. 

  VELIKONOCE. Možná si také kladeš otázku: co jak? kde s kým? proč? 

  Velikonoce letos pro mne budou a jsou klidné. Žádné návštěvy, žádný hromadný úklid všeho nemožného.. žádný stres. Snažím se to uchopit "jinak"

  Vlastně každý žije "jinak". Já k životu potřebuji lidi kolem. Dobíjejí mi baterky. A tak mne lockdown doslova zabíjí... ale nenechám se. Jsem si vědoma, co může způsobit izolace člověka.. ale hold nařízení vlády je nařízení a i když se mi nelíbí, míním ho respektovat. 

  VELIKONOCE JINAK.. ale přece jenom doma, s mými nejbližšími 🙂

  marketka_m
  19. bře 2021    Čtené 213x

  Dospěj!

  Pamatuješ si, jak jsme spěchali, abychom byli dospělí? Už abychom mohly první make-up, už abychom dostali občanku, už abychom měly podpatky, už aby byla párty, už abych mohla na rande, už abych si dala alkohol... Pak se to změnilo ve přání mít dobrou práci, bydlení, partnera, manžela, rodinu, dětí. Být konečně paní svého života, moci se rozhodovat jen podle sebe, moci dělat vše co je mi libo, bez toho, abych se musela někomu zpovídat. Hlavně ne rodičům. Takto jsem si představovala dospělost. Mezitím....

  Sleduji ženy kolem sebe. Hrají si na ideální ženy jedna před druhou. Každá je ideální žena, dobrá maminka, výborná kuchařka, precizní uklízečka, smějící se vychovatelka a trpělivá učitelka. Hlavně, aby nikdo nepřišel na to, že u nás doma to je taky "normální", že také máme nějaký handicap. Hlavně neukázat svoji slabou stránku. Jsme čarodějky, superhrdinky, FBmatky a INSTAmatky. Máme ty nejlepší děti, nejodvážnější, nejmoudřejší, nejlépe vychované... bla bla bla... Jo a zapomněla jsem.. partneři!!!! top téma.. nejlepší, květiny bez příležitostí, snídaně do postele..

  FB nemám. Ale někdy mám příležitost vidět ty trapné komentáře. Třeba téma: "Celebrita měla těžký porod." pod tím maminka komentář: Já taky, a o tom nikdo nepíše!

  Někdy se klepu na čelo, jak ženy dokážou na sociálních sítích být vulgární, jednoduché, primitivní.  Jedna druhé chce ukázat, že je lepší, ví víc informací, má pravdu. A přitom? Obě sedí v papučích na gauči v lockdownu, nikdy se neviděly na živo, ale oheň na střeše! a cíl je jednoduchý: ukázat té druhé že je blbá.

  A nebo TIKTOK a jejich blbé nápady: "Udělejme si srandu ze svého dítěte." Jak stupidní! A nebo další výzvy: "Zesměšni partnera a nahrej to, pak sdílej"! To je dnešní zábava?!

  Chtěli jsme dospět. 

  Pochybuji, že se všem podařilo.

  marketka_m
  14. únor 2021    Čtené 608x

  MAMI, TATI!!!! Já mám strach!

  Několik dnů (nebudu zde vyčíslovat kolik) naše dětí slyší stále COVID, COVID, COVID.. koronavirus je zde. Koukají na nás, sledují, jak reagujeme na zprávy..cítí naše podráždění..  vnímají naši radost, ví moc dobře, kdy se rozčilíme, kdy se radujeme. Děti jsou svědky rozhovorů sousedů o covidu, jsou svědky domácí karantény, vnímají info z televize, rádia, internetu a hlavně… jsou svědky toho všeho, co se děje.

  Ve většině dětech,  zvláště těch více vnímavých, citlivých, celá situace koronaviru vyvolává strach, pocit nebezpečí, úzkost, nejistotu.

  V tom všem, co se děje, je potřeba, abychom my rodiče, dětem ukázali a naučili je, jak mají bojovat a pracovat s nejistotou, napětím, strachem. 

  Nejhorší je, když rodina o tom nediskutuje. Pokud vidím, že mé dítě není ve své kůži.. musím se zeptat, co se děje. Řekni mi, jak se cítíš, jak to vnímáš.. máš strach? Bojíš se něčeho? 

  Je důležité, abychom jako rodiče, sledovali své děti.. vnímali změny v chování (špatný spánek, horší usínání, sny, pomočování atd.. přece od toho jsme rodiče - kdo jiný to má poznat, že něco není OK?)

  Věřte nebo ne, ale děti se stejně bojí, jako my rodiče. Vnímají svět.. vnímají okolí.. přemýšlí.. 

  Nejsem zastánce ignorace emocí dítěte.. nejsem zastánce lhaní.. nejsem zastánce manipulace. I dítě má právo vědět, co se říká v médiích, co si myslím já, co si myslí tatínek.. co si myslí naše babička a děda. 

  Děti se vlastně bojí toho, co neznají. .. bojí se první návštěvy zubaře..bojí se lékaře na pohotovosti, bojí se nemocnice. Je to normální. Je to novinka. Je to něco, co neznají. Děti se bojí rozchodu rodičů (protože to neznají). 

  Nejsme od toho, abychom ignorovali pocity dítěte. Nejsme od toho, abychom děti strašili nemocemi. Nejsme zde tady, abychom děti strašili tím, že řešíme koronu, vakcínu, čipy, budoucnost, hlad, bohatství, strach, nenávist, policii, převýchovné tábory….atd atd

  Dítě potřebuje pocit bezpečí. Jak toho docílit? Připomínej mu, že je pro Tebe nejdůležitějším stvořením na světě… slib mu, že budeš u něj, pokud TO bude jenom možné…říkej mu pravdu.. nelži.. nekecej a neslibuj, co splnit nejde. 

  Buďme ti, kteří dají našim dětem pocit bezpečí...  buďme Ti, kteří ukážou dětem, jak mají bojovat se strachem, s nejistotou.. (vím, je to těžké)

  Jjá se to učím každý den.. ale je to velmi důležité.. a to mě posouvá dál!!!!!! 

  marketka_m
  30. led 2021    Čtené 806x

  Kdo se ani jednou nezavřel v koupelně, ať první hodí kamenem :D

  Je 17:00. Mám toho dost. Jakoby byla půlnoc a já neměla ani procento energie. Zdá se mi to nebo jenom já jsem unavená? Vadí mi otázky, vadí mi křik, vadí mi vše... :(

  Jeden že je doma zima, druhý že je teplo. Večeře málo teplá, pak že studená. Ne nemám rodinu, která vymýšlí.. ale někdy mi přijde, že se vše seběhne do jednoho dne, do jedné hodiny, do jedné minuty.

  Mateřství. Co mám udělat? Můžu to vše ignorovat?! Můžu dělat, že neslyším nic. Jsem hluchá. Nebo můžu odejít. Třeba na nákup do obchodu.. něco prostě chybí v lednici. Ale tím pádem nechávám manžela napospas celému dění..

  Ne, dneska jsem objevila jiný způsob úniku. 

  KOUPELNA. 

  Únik. Velmi svižně, rychle, s trochou herectví, ať všichni ví, že MAMINKA odchází.

  Mizím. Mizím tak, aby všichni věděli, že jsem zmizela. Proč? Protože, kdybych jenom chvíli vydržela, tak vlastně nevydržím. Mateřská netrpělivost (?) by mě roztrhala na kusy. Vešla jsem do koupelny, která měla být čistá.. plán byl,nevyšlo.

  Dala jsem nočník ven :D kdyby náhodou 😀

  Vzala jsem rukavice a? začala uklízet.. čistila jsem vše, umyvadla, vanu, sprchu, zrcadlo, okno, podlahu.. a u toho? zpívala jsem si tu debilní píseň BABY SHARK DODODODODODODODODODO 😀 ale text byl spíše: what the fuck dodododododo, mám toho dost dododododo, každý to zná dodododo, what the fuck dodododododo 😀

  no jo... po půlhodině SOUKROMÉ AKCE jsem vydrhla vše, co se dalo a ještě si u toho pořádně zaskotačila 😀 

  Jedním slovem - tím vším jsem z sebe dostala tu páru a ještě pořádně uklidila :D

  Místnost bez dětí, místnost plná úklidu, blbých písniček, někdy vulgárních slov... místnost, která uzdraví duši 😀 a naplní pohár mateřské trpělivosti 😀

  Mateřství ZDAR!

  marketka_m
  5. led 2021    Čtené 306x

  Jakým způsobem prožít štěstí v roce 2021?

  V této divné době se jistě zamýšlíš nad tím, jakým způsobem lze být šťastným v roce 2021. Mám pro Tebe malou nápovědu. Vyhoď všechny seznamy plné novoročních předsevzetí. Buďme k sobě upřímní, stejně je nedodržíme, sepisujeme je, protože jiní sepisují nebo protože se to tak dělá...Raději se rozhodněme, že uděláme něco, co způsobí,  že na světě bude lépe.

  Novoroční předsevzetí... cíl, který často nelze dosáhnout. Možná je to pro to, že jsme pod tlakem? Okolí, média, rodina, manžel, partner, tchýně, přátelé..dnešní trend. Jaké myslíte, že jseou nejčastější předsevzetí? samozřejmě to bude váha, výdělek, cestování /i když teď pochybuji/ a celková životní změna.

  Tvořit seznam novoročních předsevzetí nijak nechci pohřbívat. Může to mít svůj smysl. Protože každá minuta, když se zamýšlím nad svým životem, je dobrá minuta.

  CO MÁM UDĚLAT, ABYCH BYL/A ŠŤASTNĚJŠÍ V ROCE 2021?
  Já si myslím, že je důležité si dát předsevzetí nejen spjaty se mnou, ale se světem, aby byl lepší, aby mé vztahy v rodině byly lepší... ono pak i my z toho budeme mít satisfakci. V celé pandemii Covidu takovéto smýšlení pomáhat jiným, může přinést více, než si myslíme. Nemusíš jít hned jako dobrovolník do nemocnice /i když klobouk dolů všem/, ale můžeš pohlídat děti sousedce, která je sestřičkou a má hodně přesčasů. Ano, nemusíš jít darovat krev /i když to obdivuji/ ale můžeš jít sousedce, která je starší, pomoct s nákupem.

  Moje heslo: samostatnost, kompetence, příbuzenství.

  SAMOSTATNOST teď pro mě znamená zapojování se, ne ignorace situace. KOMPETENCE je to něco co mě naplňuje, že dokážu udělat, že mám svou hodnotu, že dokážu pomoct. PŘÍBUZENSTVÍ je pro mě zájem o jiné, nejenom o sebe sama.

  ------------------------------------

  P.S. nehledám diskusi, píšu co vnímám já teď a tady.

  marketka_m
  22. pro 2020    Čtené 402x

  Tipy na filmy nejen o vánocích 🙂

  1. Sváteční rande / Holidate

  2. Vánoční výsadek / Operation Christmas Drop)

  3. Sněží, sněží... / Let It Snow

  4. Půlnoc v Magnólii / Midnight at the Magnolia

  5. Vánoce v divočině / Christmas in the Wild

  6. Čtvery Vánoce / Four Christmases

  7. Čarovné Vianoce / My Christmas Inn

  8. Vianočná dekoratérka / Christmas Made to Order 

  9. Vianočné tajomstvo / Christmas Under Wraps

  10. Rush a vánoční ruch / Holiday Rush

  11. Christmas Wonderland

  12. Předvánoční večer / The Knight Before Christmas

  marketka_m
  21. pro 2020    Čtené 276x

  Vánoce budou!

  Moc dobře si pamatuji vánoce dětství, bylo to tehdy, když jsem byla ještě malá holčička 🙂 Tu vánoční atmosféru bylo prostě cítit ve vzduchu. Čekali jsme na sníh. Vždycky. Sníh a prázdniny, idylka. Sníh byl totiž pro mě předzvěstí blížícího se magického večera, Štědrého dne. Věšeli jsme hvězdy, zdobili okna, a co minutu se ptali tatínka, kdy už konečně přiveze ten stromek 🙂

  Náš vánoční stromek nikdy nebyl dokonalý. Nebyl v módě.. baňky nebyly sladěné, neměly stejnou velikost, vlastně nic k sobě nešlo, když si teď uvědomím. Na stromku jste našli od andělíčků po čokoládové bonbóny. ALE! Každý měl radost z toho, že přispěl a něco pověsil 🙂 A když rodiče nebyli na dosah... hltali jsme čokoládky od zdi, aby to rodiče nepoznali! Stejně to vždy poznali, protože papírky se válely všude. 

  Každý rok jsme odpočítavali dny do vánoc. Dneska můžu jenom snít o bílých vánocích, Nemluvě o tom, že po celém roce 2020 těžce pomyslet na optimismus a o přípravách na vánoce. Nějak mi chybí ta atmosféra. Chybí to kouzlo. Nějak ani nevím, co čekat. Zda 25. nezakážou DURCH vycházení z domova:( Do. p... takové svátky. 

  Ale pak jsem se rozhodla, že něco udělám. Na truc... nevím komu a nevím proč. Z důvodu situace? Zákazům? Opatřením? Strašením? Pandemií? 

  Vytáhla jsem ty zatracené vánoční ozdoby, všechny, různé tvary, různé barvy...a budu věšet kde se dá. Děti ať si dají co chtějí kde chtějí. Vyžehlím bílý ubrus, ať ho dětí klidně ušpiní. Nakoupím ty nejlepší dárky, co si děti přejí. Připravím ideální večeři, i když bych měla se přinutit. Budeme se koukat na komedie a pohádky. Společně zazpíváme koledy. A pokud stále ta vánoční atmosféra nepřijde, tak budu zpívat hlasitěji a hlasitěji...však ona mě uslyší a přijde. S dětmi budeme odpočítávat dny do Štědrého dne..ozdobíme okna, budeme péct cukroví..dáme si víno s maželem.. to výroční 🙂 a vezmu si na sebe ty nejlepší šaty, jaké najdu... i kdybych je ušpinila od oleje a vyhodila. Udělám to všechno na truc..A vlastně pro svou rodinu i pro sebe. A i kdybych se nemohla setkat s rodiči (díky opatřením), udělám vše pro to, aby děti na vánoce vzpomínaly, jako já na ty své. Budeme slavit spolu, jakoby to měl být poslední náš společný den. A možná právě proto!

  Bez ohledu na to, co teď cítím..děti mají nárok na vánoce... nerozumí opatřením, naši frustraci z toho, co dělá vláda..děti mají právo mít kouzelné vánoce. A jak říká má kamarádka: i kdyby to kameny na*ralo , vánoce budou a to kouzelné!

  zbylo mi salko..nejaky napad co s tim?rafaelo ne prosim

  asi jsem udelala chybu...dneska jsem byla na posledni nakup pred vanocemi..a koupila i lososa cerstveho...ale ted si to vycitam:( je to jeste dost dnu...mrazak? :(

  marketka_m
  18. pro 2020    Čtené 1638x

  MILOVANÁ MAMINKO SVÉHO DÍTĚTE 🙂

  Dneska jsem se rozhodla, že Ti napíšu. Toužím totiž po tom, abys po zbytek svého života měla jistotu, že se stala velká věc. Ze dne na den, z ničeho nic, ses vydala jako hrdinka na krásnou cestu...

  BÝT MÁMOU... už víš, jak chutná běžný den - není to rozplývající se sladkost v ústech, ani trpká  chuť, slaná chuť..je to ale chuť, která spojuje všechny barvy - od sladkosti lásky po hořkost únavy. Co Ti na to řeknu? Ochutnávej s pokorou a moudrostí všechny chutě mateřské lásky, protože všechny jsou součástí našeho dobrodružství!

  Vraťme se na začátek... Pamatuješ si ten moment, když jsi cítila, že se v tobě rodí "máma"? Bylo to tehdy, když jsi ucítila šimrání miminka v bříšku? A nebo tehdy, když Ti položili to krásné teploučké tělíčko hned po porodu na Tebe? Co bylo tou jiskrou, která zapálila lásku? Pamatuješ si to skvěle, protože jsi to prožila.. vzpomínky, které by se neměly vytratit z paměti.

  Drahá hrdinko, když se Tě zeptám, co znamená pro Tebe mateřství, co upřímně odpovíš? Je to velká dávka lásky, která ve svém přílivu zažene všechny bolesti? Nebo je to bouřka s blesky, když musíš tolik věcí obstarat, aby den byl dnem?

  Neobviňuj se, že mateřství v Tobě vyvolává tolik chutí - být matkou není procházka rajskou zahradou - je to tvrdá práce. Věz, že i přes slzy, bezesné noci, únavu a strach.. někde na konci dlouhé cesty uvidíš dospělého člověka, krásného člověka, o kterého jsi pečovala. Tato investice, dlouholetá investice, bude nejhezčím mistrovským dílem. 

  Vím, že i když teď čteš tyto řádky, myšlenky ti nedají pokoj... co zítra na oběd, nemám brambory, musím vyprat, koupit pleny, školákovi koupit páté pravítko...ale na chvíli zpomal... věnuj čas sobě. Nenech se ovládnout frustraci a únavou... obejmi sama sebe a řekni si: velkému dílu musí předcházet trochu zmatku 🙂

  Drahá maminko mého dítěte... řekni, jaké překvapení v tom všem prožíváš? Možná Tě překvapilo, jak může žena tak hodně milovat, tak hodně udělat a tak málo spát? 🙂 To vše není maličkost..to je umění.. udělat tolik věcí za den je čin skutečné hrdinky!

  Přeji Ti, aby ses radovala z tohoto životního dobrodružství, chodila hrdá a sebevědomá. Jsi skvělá a vždy budeš, navzdory neúspěchům. Proč? Protože vždy budeš chtít být ještě lepší ...pro někoho. Chci Ti přát, aby neztrácela víru ve své hodnoty, hodnoty člověka i ženy. Starej se o sebe sama. Nezapomínej, že než jsi začala být mámou, byla jsi ženou - tak se o ni starej, hýčkej ji, potěš ji dárkem - koneckonců, stojí to za to ne?

  Hlavně Ti přeji lásku. Ať je to ona, která dá sílu, víru, ochotu pracovat a učit se. Raduj se každý den a hrdě obdivuj svoje mistrovské dílo - šťastnou rodinu.

  Být matkou je velká věc...

  ♥️♥️♥️♥️♥️

  ten pocit kdyz je skoro pul 12..a dite od kojeni na dobrou noc stale spi..hehe...asi nehapete...ale ja jsem happy🙂

  Máme novou pohovku... ale já jsem strašná.. koukám kdo kam jde sednout, zda si umyl ruce... ponorka jak nic.. dámy jak to řešíte vy? necháváte tak? nebo nějaké deky na to? hmm?

  koupila jsem světýlka venkovní... prosím to musím dokoupit ještě nějaké háčky? k okapovým žlábům? nebo jak to zavěsit? nějaké tipy?

  nedokážu vytvořit skupinu.. nevíte proč to nejde? píše mi pořád chyba

  boli me prso..spise jenom u kojeni.a jenom jedno.bez zcervenani..dva dny zvysena teplota 38..holky nevite co s tim?k doktorovi..nebo pockat..prozatim zadne tabletky neberu.vcera polovinu ibuprofenu na bolet hlavy.

  Jak skladujete vanocni cukrovi????

  marketka_m
  5. pro 2020    Čtené 306x

  Doba příprav a očekávání...advent

  Advent již začal. V mém okolí někteří mluví o pokání, někdy o smutku, o depresi. ALE! advent pochází z latinského adventus, což znamená příchod. Příchod = narození Ježíše Krista. 

  Je to doba, kdy se připravujeme na VÁNOCE. Když čekáte návštěvu (přátelé, oslava narozenin, známí ze zahraničí...) naplánujeme si oslavu. Připravíme pití, jídlo, doma gruntujeme 🙂 Těšíme se na setkání. Ale buďme upřímní. Někdy tyto přípravy dají zabrat. Nejednou se těším na oslavu narozenin, ale pak jsem mrtvá z toho, jak vše je třeba připravit a nachystat. A tak se mi zdá, že během příprav ještě neslavíme - v jiném případě by bylo těžko odlišit oslavu od příprav.

  Adventní radost má hluboký duchovní základ: čistíme naše domovy (někdo gruntuje již od října), ale měli bychom myslet i na čištění srdcí a duší. Odpuštění, smíření -  to jsou podle mě hlavní úkoly. Co to vyžaduje? Je potřeba sebereflexe, chvíli oddychu a zastavení se, abychom mohli nahlédnout do sebe sama a znovuobjevit smysl života. smysl každodenních "úsilí". Myslím, že toto období nás zve k tomu, abychom našli chvíli sami pro sebe, i kdyby jenom chviličku, a podívali se na sebe, na svou rodinu, na lidi kolem sebe. Možná to bude sebereflexe o snech - jaký chci mít život, jaké chci mít emoce, jaké vztahy chci v životě mít. 

  Advent. Je to čas zázraků. Ale zázraky se nestávají jen tak - vyžadují naše odhodlání, naši energii, víru a pocit vděčnosti za to, co již máme. Zázraky, které zažíváme v každodenním životě, považujeme příliš často za normální a přirozené. Zvykli jsme si na ně.  Tento nedostatek vděčnosti bohužel otevírá dveře k tomu, abychom "ztratili". Děkujme za to, kde jsme, co jsme a koho máme. 

  • Jak dlouho trvá advent? 

  Adventní čas začíná čtyři týdny před Vánocemi. V kostelech se začíná objevovat fialová barva, která má znamenat pokání. Není to o smutku, ale o pozvání k zamyšlení. Počátky adventu sahají do 4 st.n.l., tedy vlastně do doby, od kdy se slaví Vánoce. Termín Vánoc je vlastně "dohodnut". Z psychologického hlediska je podle mne čas zvolen ideálně :D Máme nejdelší noci a nejkratší dny. Mnoho lidí by prožívalo depresi z toho nejkratšího dne, ale většina žije přípravami na vánoce. A tak se ani nenadějeme a je po vánocích a najednou nejkratší den v roce je za námi a dne začíná přibývat. :D A to je optimistické :D 

  • Adventní zvyky

  V mnoha zemích jsou adventní zvyky živé, barevné a krásné.. v některých jsou zatraceny přes "životní koloběh". Mnoho zvyků znáté, a nebude to pro Vás novinka 🙂

  ADVENTNÍ VĚNEC - nejčastěji ve tvaru kruhu, na kterém se nachází 4 svíčky (symbolizují 4 neděle). Každý z nich je symbolem darů ducha:
  - první svíčka je symbolem MÍRU, 
  - druhá svíčka je symbolem VÍRY, 
  - třetí svíčka je symbolem LÁSKY, 
  - čtvrtá svíčka je symbolem NADĚJE

  Je to tedy úžasný okamžik, kdy se můžeme zamyslet nad MÍREM v našich životech (mír ten pravý, který naplňuje život, srdce a naše rodiny. Můžeme se zamyslet nad VÍROU (možná ta, která je nad rámec naší logiky), nad LÁSKOU (k lidem, k nepřátelům, k životu..) a nad NADĚJÍ (která je silná, vytrvalá...) Věnec je symbolem komunity, která věří v lepší zítřek. Zelené větve znamenají život a naději. Svíčky znamenají světlo. A kruh koloběh života.

  ADVENTNÍ KALENDÁŘ - tak trochu speciální kalendář, který odečítá dny do Štědrého dne. První myšlenka se objevila v 19. stolení v Německu. Tento zvyk je v mnoha zemích.

  ADVENNTÍ LAMPIÓN - u nás spíše méně oblíbený. Jedná se vlastně o lampu, uzavřený čtyřúhelník, jehož stěny zdobí často biblické symboly. Lampión, lucerna je symbolem podobenství o biblických moudrých pannách, které byly připraveny na příchod Zachránce.

  V našich domovech používáme různé lampy, světýlka, svíčky... k osvětlení temného zimního období. Výsledkem je to, že naše domovy mají úžasnou atmosféru 🙂 Světlo překonává temnotu. 

  Pojďme se tedy radovat během adventního období. Pojďme si najít chvíli sama pro sebe. Věřím, že to pro nás bude užitečné!

  Dnešní večeře... je to super;)

  (4 fotky)
  marketka_m
  26. lis 2020    Čtené 894x

  100 KORUN

  JÁ VÍM, ŽE TO ZNÁTE.. ALE JÁ MUSÍM.. DNEŠEK MI TO POTRDIL, JAK DĚTI MILUJÍ ČAS S NÁMI...

  --------------------------------------------------------------------------------------

  Z práce se žena vrátila pozdě, unavená a podrážděná. Náhle zjistila, že na ni čeká u dveří její šestiletý syn.

  Syn: “Mami, můžu se tě na něco zeptat?”

  Máma: “Jistě, na copak?”

  Syn: “Mami, kolik vyděláš za hodinu?”

  Máma: “Do toho ti nic není. Proč se mě na to vůbec ptáš?” Odpověděla žena nazlobeně.

  Syn: “Jen to chci vědět. Řekni mi prosím, kolik si vyděláš za hodinu?”

  Máma: “Když to musíš vědět, tak je to 100 korun za hodinu.”

  Syn: “Ach jo,” povzdechl si chlapec se svěšenou hlavou. “Mami, můžu si půjčit 50 korun?”

  Máma byla bez sebe, “Jestli ses ptal jen proto, že si chceš půjčit na nějakou pitomou hračku, nebo jiný nesmysl, tak odpochoduj zpátky do svého pokoje a jdi spát. Přemýšlej o tom, proč jsi tak sobecký. Já se v práci nedřu jen pro nějakou dětskou lehkovážnost.”

  Chlapec potichu odešel do svého pokoje a zavřel za sebou dveře. Jak se ji může takhle ptát, jen aby dostal nějaké peníze? Asi po hodině se žena uklidnila a začala přemýšlet: Možná, že na něco opravdu těch 50 korun opravdu potřeboval. Moc často si o peníze neříkal. Žena přistoupila ke dveřím do chlapcova pokoje a otevřela.

  “Už spíš, synku?” Zeptala se.

  “Ne, mami, jsem vzhůru,” odpověděl chlapec.

  “Přemýšlela jsem, možná jsem na tebe zbytečně vyjela,” řekla žena. “Byl to dlouhý, úmorný den a já si na tobě všechno vylila. Tady máš těch 50 korun, které jsi chtěl.”

  Malý chlapec se posadil a usmál. “Ach, mami, moc děkuju,” zajásal. Pak sáhl pod polštář a vytáhl několik desetikorun. Žena viděla, že už nějaké peníze má a pocítila, jak se ji znovu zmocňuje hněv. Chlapec spočítal všechny své peníze a pak pohlédl na matku.

  “Proč chceš víc peněz, když už nějaké máš?”, zabručela matka.

  “Protože jsem neměl dost, ale teď už mám,” odpověděl chlapec. “Mami, teď mám 100 korun. Můžu si koupit hodinu tvého času? Prosím, přijď zítra o hodinu dřív. Mohli bychom spolu večeřet.”

  Žena byla zdrcena. Objala svého malého syna a prosila ho za odpuštění.

  Tohle je jen kratičká připomínka všem, kteří v životě hodně tvrdě pracují. Nenechme si protéci čas mezi prsty, aniž bychom jej strávili s těmi, na kterých nám opravdu záleží, které máme v srdci. Nezapomínejte sdílet váš čas v hodnotě „100 korun“ s někým, koho opravdu milujete. Zemřeme-li zítra, firma, u které pracujeme, si za nás najde náhradu během několika hodin, ale rodina a přátelé, které opustíme, budou cítit ztrátu po zbytek života.

  marketka_m
  23. lis 2020    Čtené 100x

  Vánoční expres 🙂 aneb vánoční přání

  Příprava na Vánoce se pojí s úklidem, nákupy, odpočinkem, cukrovím, dovolenou, s rodinou, vánočním stromkem, kaprem, s dárkami... a možná také s vánočními přání? Tak nějak se ze života vytratily papírové vánoční přání? Vnímáte to stejně? Doba je jiná a lidé raději pošlou smsku nebo email. Nejčastěji je to ještě smska neosobní, přeposílána mnoho dalším lidem. 

  Pro mě kouzlo mají přání vyráběné z lásky.. nejsou dokonalé, ale jsou originální. 

  Možná si říkáte, ty vydřiduchy (česká pošta) nebudu podporovat. Ano, pravda. Minulý rok jsem dala 300 kč za odeslání vánočních pohlednic a přání. Šok. Ale letos to dělám jinak 🙂 Vánoční přání si připracuji hodně dopředu a budeme je tak trochu vozit v autě. A když pojedeme okolo známých... hodíme do schránky.. nebo prostě se potkáme někde na ulici, v obchodě.. 🙂 Do Polska a Ameriky sice nepojedu, ale to si myslím, že má peněženka zvládne 🙂

  Pojďme však na nějaké nápady, jak přání vytvořit. Co potřebujeme? Zajisté nějaké papíry barevné, ideálně kartonového typu. Dále lepidlo, třeba tavná pistole nebo nějaké lepší lepidlo (napadá mě herkules). A dál? Cokoliv... prostě to, co se Vám třeba doma válí a raději byste vyhodili. Co tím myslím? korek od vína, zátky od piva, staré knoflíky, kousky novin, letáky, rozbité baňky..atd

  KNOFLÍKY

  KORÁLKY

  ZBYTKY PAPÍRU - lze využít na dárky na vánoční přání 🙂

  Tak dámy, jak to máte vy? jste také pro vánoční přání dělané ručně? Vytváříte s dětmi? Po čem letos sáhnete? Nějaké tipy na využití věcí na vánoční přání? 

  Hezké tvoření všem 🙂

  #jsemvdecna za to, že jsme zdraví!!!!!!!!!!!!!

  Nějaký tip na podobný dezert jako pannacotta? jednoduché, rychlé a dobré 😀

  marketka_m
  16. lis 2020    Čtené 723x

  TOP deskové hry

  V každé rodině přijde období, kdy se děti více zajímají o deskové hry. Dítě si již hraje od malého věku. A tak nemůže být přece překvapením to, že s věkem přichází i obtížnější hry. První hru jakou jsme doma měli je JENGA. V jednoduchosti je krása. Tato hra je o zručnosti, ale i s mýli dětmi lze ji použít na klasické stavění domečků, věží, garáží atd.

  Já dneska vložím seznam TOP her. Věřím, že hodně z Vás uslyší o nich poprvé. Třeba Vás inspirují a koupíte svým dětem! Nezapomeňte s dětmi hrát deskovky. Děti miluji, když můžou hrát hry se svými rodiči.

  • TOPITO – STÁT SE HVĚZDOU ŠAPITÓ
   • jedná se o stavění postaviček v cirkusu podle návodu, který si vylosujeme. Buďto budeme ukládat v nějakém pořadí a nebo na nějakém místě. Dítě se naučí manuální zručnosti (musí dřevěné figurky postavit na sebe, a dokonce je přesunout  z místa na jiné místo). A není to tak jednoduché. Dítě musí dopředu vymyslet strategii své hry. Cílem je rovněž Vás rozesmát, protože několikrát Vám celý cirkus spadne 🙂
  • ŽELVÍ ZÁVODY
   • cílem je, abychom se dostali k jídlu. Každý má svoji želvičku (skrytou před jinými hráči) a hrací karty. Pokud želva stane na poli jiné želvy, bere ji na krunýř 🙂 Na první pohled hra vypadá velmi složitě (pro děti), ale zaručuji, že se budete dobře bavit..dokonce ji děti pochopí velmi rychle. A věřím, že i dospěláci si tuto hru zamilují.
  • SUPERFARMÁŘ A JEZEVEC
   • každý hráč je farmářem a rozhoduje, jaké zvíře bude to jeho. Kdo chce vyhrát tuto logickou hru, musí mít nejvíce zvířat. Hraje se s hracími kostkami, které nám však výběr zvířat můžou pokazit, protože nás může navštívit vlk nebo liška. Ale můžeme se bránit, když si pořídíme malého nebo velkého pejska 🙂 Líbí se mi na hře i to, že zvířata můžeme prodávat jiným. Například za 6 králíků dostanete ovečku. S malými dětmi budete muset pomoci s počítáním, ale věřím, že i tuto hru děti pochopí velmi rychle. Dokonce se budete divit, jak Vás rychle dostane a vyhraje. 
  • DOBBLE
   • tuto hru snad nemusím ani popisovat. Myslím, že ji zná každý. Je tolik druhů již na trhu, že je těžko se v tom orientovat. Dokonce můžete si svou vlastní verzi vytvořit doma. Hru bych popsala jednoduše: vnímavost a rychlost. Je potřeba čím nejrychleji najít stejný symbol, obrázek. A to je vše přátelé. Takto jednoduché pravidla 🙂 Dokonce s malinkými dětmi můžete hrát tak, že nebudou pojmenovávat daný obrázek, ale pouze ho ukážou. Hra je super, protože se vejde do "kapsy" a tak ji můžete vzít kdekoli 🙂
  • 5 SEKUND JUNIOR
   • v této hře je potřeba odpovídat na otázky, ale na odpověď máme jenom 5 vteřin. Odpočet nám zajistí spirálová časomíra. Příklady otázek: Vyjmenuj 2 dny v týdnu, vyjmenuj 2 pomůcky kuchaře, vyjmenuj 2 zvířatka... atd. Nejenom, že si zahrajete, ale s dítětem můžete zopakovat zvířata, barvy, čísla a mnoho dalšího.
  • RIFF ROUTE – NA CESTĚ K ÚTESU 
   • cílem je dostat ryby do úkrytu, do bezpečí - korálů. Problémem jsou predátoři. Hráči pohybují rybami nebo predátory s cílem najít jak nejdříve úkryt. Je potřeba přemýšlet, aby naše ryby nebyly potravou predátorů. Je to jednoduchá hra, pro děti ideální. Určitě si zamilují obrázky, které jsou jakoby z pohádky. 
  marketka_m
  7. lis 2020    Čtené 746x

  Je něco pozitivního na karanténě????

  Pamatuji si den, kdy v televizi jsem slyšela informaci o koronaviru ve světě. Byla to informace. Něco, co se mě netýká.. něco co je daleko.. něco, abych věděla, co se děje ve světě.. něco, co je velmi daleko. A pár týdnů na to jsme přivítali KORONU u nás v ČR. Dokonce několik týdnů na to jsme zůstali "zavřeni doma". 

  Zdálo se, že epidemie chřipky je za dveřmi a přitom nás zasáhla pandemie koronaviru. 

  Možná jsem nebyla připravená, že něco takového může přijít? A z druhé strany.. dá se na něco takového připravit? 

  MŮŽU VŠAK S JISTOTOU ŘÍCI, ŽE TEĎ MŮŽU NAJÍT V TOM VŠEM I NĚJAKÁ POZITIVA.

  • VZTAHY - kdybyste se zeptali svých známých, zda si dokážou představit být se svou ženou, dětmi, partnerem, rodičemi... zavřený 24 hodin denně.. s jistotou můžu říci, že většina by řekla že jste spadli z višně.. a určitě taková situace nikdy nenastane. Teď již víme, že nastat může. A dokonce víme, co takové situace znamenají. První dny jsou určitě těžké. Najednou nastala nová situaci a vy všichni se učíte v ní fungovat. Najednou normální den je nenormální... nebo spíše začíná být normální? Děti mají "mámu", "tátu" tak, jak to má být. Najednou vztahy dostávají jiný rozměr. Ano, souhlasím. Je to velmi těžká zkouška každé rodiny. Izolace a dobrá nálada? Být stále spolu a nevyjít si večer s přáteli na dobrou večeři nebo pivo? Být s dětmi 24 hodin a nemoct je poslat do školky, školy na kroužek? Ano, zní to drsně.. ale taková doba může pomoct našim vztahům!!!! Můžeme o ně spolu pečovat!
  • karanténa = OSOBNÍ PRIORITY- najednou jsem musela rozhodnout, na co můžu mít vliv a do čeho kecat prostě nemůžu nebo nemám právo. Tím způsobem vznikl seznam priorit:
   • zdraví mé rodiny, známých
   • bezpečí
   • vztahy s přáteli
   • finanční bezpečí
   • sny

  Když chci aby mi blízcí byli zdraví.. tak se snažím co nejméně chodit na riziková místa. Obchody tehdy, když je to nutné.. ale zase se neomezujeme.. prostě dojde mouka, jdu koupit (pokud nelze ničím nahradit nebo vymyslet oběd jinak) neříkám si, že nákupy až v úterý 🙂 Když jdeme s rodinou na procházku (psychická pohoda je důležitá..taktéž odpočinek v jiné formě), tak jdeme do lesa..tam, kde nemůžeme potkat skupiny lidí...Roušky.. téma, které snad bude stále aktuální k diskusi.. také s nima nesouhlasím.. ale respektuji rozhodnutí vlády. Nosím, nosíme. S rozumem. (v lese fakt ne)

  Děti. Nová situace a děti ji tak nějak přijímají. Jednoduše. Nenaříkají, jako my dospělí.. nenadávají.. ano, nelíbí se jim to, ale přijali to. (aspoň u nás a u přátel).

  • HOSPODAŘENÍ S JÍDLEM - mít vděčnost za to, že se má jídlo, mně naučili doma. Nesnáším vyhazování jídla, mrhání jídlem. Takto to bylo.. takto to je.. ale teď jsem to trochu pozměnila. Do obchodu jenom s nákupním seznamem.. rychle a efektivně. Je zajimavé, jak najednou člověk dokáže zpracovat "zásoby" ve spižírně, které čekaly na lepší (horší) časy. Nebo snad čekaly až jim projde termín
  • FINANČNÍ PLÁNOVÁNÍ - je to tak jednoduché pravidlo: "jsi doma - méně utrácíš". No zas tak to není pravda.. nevím zda souhlasíte, ale já pozoruji tyto změny:
   • produkty zdražily
   • ochranné pomůcky stále jsou drahé
   • rodiny mají menší příjmy (ošetřovné, karanténa, zavřené podniky...)

  Pár triků a hned to šlo s penězmi jinak 🙂 Stačilo omezit nákupy do jednoho dne v týdnu. Snažím se "odkládat pár korun" stůj co stůj. Proč to píšu v úvozovkách? Manžel dostane prémie, odložím více. A proč to dělám hned po výplatě? Protože, když mozek je až moc jednoduchý přítel. Chce utratit tolik, kolik vidí. Před další výplatou, zůstatek na účtě okamžitě odesíláme na jiný účet! Spořící! Ano, žiju teď a tady.. ale finančně ne. Bezpečí i ve financích je potřeba mít. Nevíme, co bude zítra. Může být lépe, může být hůř. Ale tím, jakým způsobem fungujeme ve financích teď, má vliv na finanční bezpečí mé rodiny. 

  • MALIČKOSTI - čas karantény, čas jiné doby, čas s rodinou mě naučil ocenit maličkosti. Vážit si toho, co mám teď, koho mám vedle sebe. Nevím, co bude zítra. Ale můžu se radovat z dneška! Já vím, že nejistota  se najednou dostala do našich životů. Vím, že jsou dny lepší a horší. Vím, že někdy nemáte sílu (já také ne). Vím, že Vám chybí večerní posezení s přáteli (mně také). Chybí mi hodně "normálních" činností. Ale vím, že můžu si více vážit toho, co je teď. Nevím, jak dlouho korona zde bude.. nevím jak dlouho budou ještě vládní opatření.. TO CO MŮŽU TEĎ UDĚLAT.. OCENIT TO, ŽE JSME DOMA A JME ZDRAVÍ. Teď a tady. 

  DRAHÁ PŘÍTELKYNĚ MK! PŘEJI TI, ABYS VIDĚLA TAKÉ POZITIVA V TÉ "JINÉ" DOBĚ! 

  potřebuji koupit první boty na zimu :( nevím kde.. vše zavřené, dítě chce chodit už venku...

  marketka_m
  1. lis 2020    Čtené 309x

  Podzimní čas - virózy čas

  Léto vždycky uteče jako voda. Najednou teplé krásné večery jsou fuč. Tma venku začíná brzy, ubývá dnů, přibývá noci. Přichází podzim. Vlastně už je tady 🙂 cítíme ji všude kolem sebe, vidíme ji, protože krásně obarvila listy na stromách 🙂 Nejenom že přichází krásný podzim, ale s ním i obávané virózy ... (neřeším coronu)

  Jak si radíte s kašlem, rýmou ?

  MOŘSKÁ VODA - pro mě je to základní pomůcka, která v lékárničce nemůže chybět. Když se jenom objeví první příznaky rýmy, ihned vím, kam musím šáhnout. Je potřeba pár krát denně propláchnout nos. Co je ideální, že můžou tuto domácí metodu používat i těhotné ženy 🙂

  Existují dva druhy mořské vody:

  Izotonický roztok - ideální na první dny nachlazení, když máme výtok z nosu

  Hypertonický roztok - když máme ucpaný nos

  INHALACE - další postup, který pomáhá a pro děti je ideální, často využíváme. Do litru vroucí vody dávám dvě polévkové lžíce soli (NaCl 0,9%). 

  INHALACE majoránky - do půl litru vody přidávám 2 lžičky sušené majoránky

  SIRUP Z SIBULE, MEDU, ČESNEKU 

  Ani chuť ani vůně není TOP, ale přírodní antibiotikum je pro mně poklad přírody. Recept je jednoduchý: nasekám středně velkou cibuli, přidám 3 stroužky česneku nakrájené na tenké plátky, zaleju 3-4 lžícemi medu. Vše uskladním na noc, pak scedím. Denně 1 lžička.

  VZDUCH

  Čerstvý vzduch je potřebný ke spaní. Zvláště, když jsme nemocní. 

  Co se Vám osvědčilo? Zdraví zdar 🙂

  KDO JEŠTĚ UVAŽUJE O KOUPI SUŠIČKY.. POSLUŠNĚ HLÁSÍM KUPTE!!!! VĚC, BEZ KTERÉ NECHÁPU ŽE JSEM MOHLA SUŠIT V ZIMĚ... SUPER POMŮCKA.