Léky pro děti
luky82
22. únor 2013

Lék se smí od 4 let, předepsán v 9 měs. Dát nebo nedat?

Ahoj všem,
máme malou za poslední 3 měsíce po 3 nemocnou. Teď po 3 je to nejhorší. Nejprve Jsme dostali Zinat (antibiotikum), ale když jsem jí to dala okamžitě zvracela. Druhý den jsem s malou jela na pohotovost, udělali nám CRP, která bylo hraniční a vyměnili Zinat za Ospen. Včera (po týdnu) jsem byla na kontrole u naší dětské lékařky a ta mi řekla, že sice nezvrací, ale nález je tam pořád a Ospen se prý dává na angýnu, dala nám tedy inhalátor a do něj sprej jménem Ecosal Inhaler. Problém nastal asi hodinu po první aplikaci. Malá sice lépe dýchala, ale jinak jí vyletěla po 4 dnech opět teplota nad 38. Myslela jsem, že jsem něco zanedbala a tak jsem vybalila příbalový leták a celý ho přečetla. V letáčku se píše i to, že lék nesmějí užívat děti mladší 4 let. Lámu si hlavu nad tím, zda je horečka vedlejší účinek inhalátoru, nebo zda nám přestala fungovat ant. Dnes odpoledne máme jít k lékařce na kontrolu, inhalovat jsem malé dala nakonec 2x a ne po 6 hodinách, jak lékařka doporučila. Dnes už se mi jí lék nechce dávat vůbec, celou noc jsem se totiž snažila srazit horečku, která se pohybuje od 38 do 39. Jsem zoufalá, bojím se aby nás nedali do nemocnice. Doma máme ještě 3,5 letého syna a s malou jsou na sebe dost fixováni.
lolap
22. únor 2013
Tak co se týče antibiotik, nejspíše vám po Zinnatu zvracela, protože je to ve formě suspenze, tedy sirupu a děti po tom většinou zvrací. Jenže u takhle malých dětí se nic jiného dát nedá, protože tabletu ještě nespolknou. To že Ospen je jenom na angíny, není tak úplně pravda...A dělali malé stěry z krku, či jiné testy? Je možné, že má v těle prostě jiné typy bakterií, na které právě tyto antibiotika neúčinkují.
A co se týče Ecosalu, jsou to inhalační kortikoidy, vysvětlila vám doktorka, proč vám je dává? Malá se dusí, nemůže dýchat nebo má podezření na astma? Tenhle Ecosal je pro děti dost silný, vyrábí se ještě Ecobec 50, který je o polovinu slabší a je určený pro děti od dvou let, což by vím asi stačilo.
Nevím jaké máte všechny příznaky, ale řešila bych to spíš na ORL (pokud je nějaký nález v krku) nebo přímo na plicním (pokud se malá dusí)...
evlyn
22. únor 2013
@luky82 s ostatním neporadím, ale s tím zvracením jsem teď měla s malou taky problém. Brala teda jiné antibiotikum, ale v podstatě jakýkoli sirup ji natahoval. Nakonec se mi osvědčilo nabrat to do té odměrné stříkačky a dávat jí to po maličkých (ani ne 0,5ml) troškách. Nejdřív jen olíznout (to ji většinou natáhlo, ale ustála to), pak pidi kousek, zapít, další, nechat pauzu, zas další, zapít. Po pár dnech bylo znát mírné zlepšení - už zvládala trošku větší dávky naráz, ale stříknout jí celou dávku (2,5ml) nešlo, to mi hned vyhodila zpátky.
luky82autor
22. únor 2013
@evlyn Děkuji za radu 🙂 , já se Zinatem vyzkoušela vše, dávala jsem jí to dokonce olíznout s prstu, ale stačilo jen když si čichla a okamžitě zvracela, no uvidíme jak dopadneme dnes.
aja123
22. únor 2013
víte jaké jsou kortikoidy svinstvo? =-)
luky82autor
22. únor 2013
@lolap Moc děkuji za rady. Malá se nedusí, jen se jí trošku hůř dýchá a Spiropent jí údajně nepomáhá. Jinak jsme měli ještě Nasivin a Phamycon na rýmu a Prosplan na kašel. Snažím se mít doma vlhký vzduch a dávat malé bylinkové čaje. Rýmu má pořád, kašle minimálně, léky bereme jen kvůli tomu nálezu. Žádné testy kromě CRP nám nedělali, vždycky si jen vyslechnu, že to přinesl syn ze školky. Je tam první rok a tak je taky dost nemocný 😞 Asi opravdu zajdu na ORL, aby nám udělal pan doktor nějaké vyšetření, třeba se z výsledků dovíme jaké léky by jí pomohli.
luky82autor
22. únor 2013
@aja123 popravdě moc ne, nikdy to u nás v rodině nikdo neužíval, ale už jsem si přečetla nějaké články na netu. Já moc léky nepreferuji, pokud to není nezbytné. Sprej už jsem malé nedala a nedám.
aja123
22. únor 2013
Dostali jsem na alergologii Ecobec, ale malé ho nedávám a zvládli jsme to i bez něho. Na takové svinstva mají dětičky času ještě dost, pokud nejde o život 😉
luky82autor
22. únor 2013
@aja123 Taky si to myslím 🙂 a navíc i lékařka na pohotovosti mi řekla, že kdyby neměla CRP hraniční vysadila by i ANT, protože záněty průdušek jsou většinou virové a tyto léky na ně stejně nezaberou 😞 . Doufám, že to taky zvládneme bez toho hrozného inhalátoru 🙂
petrusew
22. únor 2013
U nás je podezření na astma - já sama mám astma. Jsem na kortikoidech dvanáct let. Vím co je to za lék a upřímně, raději budu dýchat a brát je, než se neustále dusit a nemít je a už vůbec bych se nemohla dívat na to, jak se mi dusí dítě, když vím, co je to za pocit. Ono jde u astmatu i o život.... Je ale fakt, že ve vašem případě spíše měla doktorka nasadit Ventolin nebo ecosal (tohle jsou inhalační nekoritkoidní léky, které pomáhají roztahování průdušek) dávají se při bronchitidách, a dalších průduškových onemocněních, kde je "pískavý zvuk na plicích" Já to mám jako rychle působící lék při záchvatech. Moje malá ho měla v sedmi měsících při těžké bronchitidě. antibiotika nám doktorka nedávala, tak nevím. Horečka ale z ecobecu být nemohla.
lv
22. únor 2013
když nebudu - nemůžu hodnotit zdravotní stav holčičky /na což nemám kvalifikaci a taky jaksi podle pár napsaných vět nelze/ a vyjádřím se jen k nadpisu - léky často obsahují informaci, že se mohou až od nějakého věku a to většinou proto, že nejsou na menší děti testované a je na lékaři, aby rozhodl o užití..Protazin na tlumení kašle je tuším psaný od 10let, dcera ho dostala již asi 5x, cca od 2let, protože trpí na úporné dráždění ke kašli..
luky82autor
22. únor 2013
@petrusew Děkuji za vyčerpávající informace. Zeptám se jestli by jsme nemohli používat ten Ventolin nebo Ecosal. Opravdu jde jen o zánět průdušek, pokud by se malá dusila samozřejmě bych se léčbě podřídila, ale zakašle nám tak 2x za den a ne moc, jen když jí včas neodsaji rýmu z nosánku. Horečku proberu dnes u lékařky..
luky82autor
22. únor 2013
@lv Děkuji za názor, já se bála. Paní doktorka mi k léku řekla jen toliko, že je na roztažení průdušek. Pokud by mě upozornila asi bych se pak nedivila
petrusew
22. únor 2013
@luky82 není vůbec za co. Ono dušení se není nic příjemného a já orpavdu i podle lékařů měla několikrát na mále. Je ale problém v tom, že pokud se píšou léky tohotot druhu bez vysvětlení rodiči, tak je to docela problém, protože neiformovaný rodič se potom děsí, co to vlastně doktorka napsala, v nejhorším případě léky nepodává a zadělává na horší zdravotní problémy (což asi nebude váš problém). Zkuste se zeptat na ten Ventolin (ecosal má jiný aplikátor a nejde nasadit na náústek - masku k inhalaci). účinná složka je tam stejná, malá měla ventolin🙂
luky82autor
22. únor 2013
@petrusew Ještě jednou velké díky, zkusím se zeptat jestli by nám to paní doktorka nezměnila. 🙂
navi
22. únor 2013
luky82@ malá má ten zánět průdušek opakovaný? Nám nasadili Ecobec loni, když měl malý opakovaně silný zánět průdušek, užívá se dlouhodobě, vysadili jsme ho postupně až po půl roce. Jinak na akutní zánět Ventolin, jak píše petrusew. Ale nám takové léky nedávala dětská lékařka, ale alergolog, na kterého nás pediatrička odkázala, když se nám zánět vracel. A alergolog tvrdí, že Ecobec jsou lokální kortikoidy a těch se nemusíme bát.
navi
22. únor 2013
luky82
jinak jistá si tím nejsem, ale ten Ecosal je tuším to samé co Ventolin 😉
navi
22. únor 2013
jé asi bych si měla první pořádně přečíst co už se tu psalo (Ventolin. Ecosal) :-N
petrusew
22. únor 2013
@navi s tím lokálním kortikoidem souhlasím. Není to až tak škodlivé jako kortikoidy podávané tabletově (medrol, metylpred, prednison, .... ) inhalačních kortikoidů je vícero a opravdu by je měl předepisovat pouzel alergolog nebo plicař. Ventohlin může napsat obvoďák🙂 Ecobek podávají v případě předpokladu astmatu(opakované záněty mohou znamenat astma)
aktaka
22. únor 2013
@luky82 už to tu zaznělo, ale presto přidám taky svou zkušenost. Dcera dostala na zánět průdušek taky Ventolin a po dvou dýcháních jí krásně zabral.
luky82autor
22. únor 2013
Tak píši výsledek, Ventolin jsme dostali a k tomu ještě Klacid (ant.) a mezi řečí jsem se dozvěděla, že malá prodělala zápal plic 😞 , jinak nám udělala opět CRP a nekleslo to, proto ta změna antibiotik. Nějak jsem se neudržela a zeptala se proč nás neposlala na rentgen, když měla podezření na zápal plic, ale následovala jen dlouhá pomlka a pak se mě ještě zeptala jestli mi nabídli rentgen na pohotovosti :-S . Jsem z toho špatná, malou oblékám pořádně, ve velkých mrazech s ní vůbec nechodím ven, ani v inverzi, holt nám asi bacily přinesl malej ze školky, měl kašel, ale nic víc. No tak snad to zvládneme. Ještě jsem se chtěla zeptat jestli někdo máte doma čističku vzduchu s ionizátorem Ionic-CARE Triton X6? Myslíte, že to k něčemu je? Četla jsem, že je po tom vzduch jak po bouřce, koupila bych jí dětem do pokoje.
veruska007
22. únor 2013
Nám už dr. taky v roce doporučila lék, který je od 3 let. Říkala, že v něm nic škodlivého není, jen že léky, které mohou děti mladší 3 let, musí mít nějaký drahý certifikát a že se mnohým firmám nevyplatí, proto udávají hranici 3 let.
petule246
22. únor 2013
@luky82 - ventolin adam dostává při potížích taky(opakované bronchitidy, podezření na astma) a přijde mi fajn, dítěti uleví. Stejně tak si myslím, že ani ecosal není kortikoid (stejně jako ventolin), tak bych se nejspíš nebála ani toho ecosalu, ikdyž ventolin se dětem asi předepisuje častěji. Držím palce, mám pocit, že tento rok zápaly plic řádí, ve svém okolí jsem jich zaznamenala několik a ikdyž bývají i virového původu, tak se na ně předepisují antibiotika, protože se prostě rychleji zaléčí (říkala mi švagrová, neteř měla cca před 2 měsíci zápal plic).
@aja123 - sama jsem lehká astmatička a bez kortikoidů se někdy prostě neobejdu, malej má podezření na astma, loni měl 5 bronchitid a 5 antibiotik po sobě a jsem šťastná, že existují kortikoidy, které mu pomohly, aby mohl normálně dýchat, klidně spát, v pohodě běhat (bez zadýchávání) a chodit ven (několik měsíců v kuse byl furt nemocný). Ventolin kortikoidy neobsahuje, ecosal, tuším, že také ne - takže se ptám, zda je opravdu nutné tady plašit řečnickými dotazy, zda "víme, jaké jsou kortikoidy svinstvo"? (nevíme, řekni nám to ...) Když už se bavíme opravdu o kortiko inhalátorech, mohla jsem je užívat (Budiair) i v těhotenství, protože působí jen lokálně, do oběhu se dostávají minimálně. Jsem ráda, že tvoje malá zvládla obtíže bez kortikoidů, ale obávám se, že každý to štěstí nemá.
aktaka
22. únor 2013
@luky82 já bych na tvém místě uvažovala o změně dr. Neříct ti něco takového, neposlat na plicní, to je dost hazard. Já jsem si zápal plic prodělala před pár lety (virový, to se chytne kdekoli) a vím tedy, že to není žádná sranda, dokonce mi dr říkala, že jí na něj umřela v tu dobu kamarádka v 21 letech. A z vlastní zkušenosti vím, že praktický lekar není schopen poznat v jak velkém rozsahu ten zápal je. U mě tedy dvě lékařky nepoznaly, ze tam vůbec je a na plicní mě poslaly "pro jistotu"
milhauz
22. únor 2013
Předpokládám že už jste z kontroly doma a na všehno ses zeptala doktorky. Ale přesto napíšu svůj názor.
1.To že po 4 dnech opět vyletěla teplota rozhodně nebylo způsobené Ecosalem.
2.Ecosal není kortikoid, ale jak už tady někdo psal, je stejně jako Ventolin na roztažení průdušek.
Samozřejmě nevím jak moc Tvoje malá kašle, ale řekla byh že doktorka Ecosal nepředepsala jen tak.
Já jsem s 18 měsíční dcerou jela 2x na pohotovost kvůli akutní dušnosti. Nic jí nebylo a najednou začala kašlat a při výdechu pískala. Poprvé jsme skončily na JIP, podruhé už jen na nomálním odd., ale pokaždé byla nutná hospitalizace, kde dostávala Ventolin po 2 hodinách!!!
Po té druhé hospitalizaci jsme dostali Ventolin kdyby se zase začala dusit, protože Spiropent jí nezabíral,+ Budiair (korikoid), kerý bere už půl roku, a ještě nějakou dobu brát bude. Také jsem z toho nebyla zrovna nadšená, ale tímto se dá předejít astmatu, které by se mohlo rozvinout. Takže jí ho dávám ikdyž v letáku je napsané že je pro děi od 6 let a maximální dávka je jeden vstřik denně. Ona měla ze začátku 2x2, potom jí to snížili na 2x1. Samozřejmě jsem se na to ptala a bylo mi řečeno že v letáku je psané od 6 let, protože na menších dětech se jim prostě nevyplatí dělat testy.
milhauz
22. únor 2013
@luky82 Teď jsem si všimla že už jsi psala jak jste dopadly.Tak ještě napíšu k té čističe Ionic-CARE Triton X6. My ji máme už 2 roky. Zapínám ji jen v zimě přes noc, v létě míváme otevřené okno. Vybrala jsem si ji kvůli tomu že se nemusí měnit filtr, jen se to otře a taky kvůli tomu že má ionizátor. Musím říct že je opravdu poznat když je čistička zaplá, protože ten vzduch je prostě cítit jinak. Pokud to děti zapnou přes den a přijdu do té místnosti, hned poznám že je v provozu 🙂 .
Takže my jsme spokojení.
luky82autor
22. únor 2013
@aktaka - děkuji já jsem dnes vyletěla kvůli vyšetření. Uvidíme zítra pokud nebude ustupovat horečka tak pojedeme na pohotovost a na vyšetření včetně rentgenu. Mám o malou vážně strach i když na první pohled vypadá jen jak když má rýmu a horečku 😞
luky82autor
22. únor 2013
@milhauz Jsem ráda za to že jste napsala, přeji ať je Vaší dcerce už jen lépe, mě se dostalo dnes opravdu vysvětlení se vším všudy, jen mě prostě zaráží, že kromě CRP nám nenapsala paní doktorka další vyšetření 😞
milhauz
22. únor 2013
@luky82 Děkujeme, teď díky lékům už to snad bude dobrý.
Je zvláštní že vás doktorka neposlala na ten rentgen, zvlášť pokud sama říkala že malá prodělala zápal plic. Ten se mimochodem dá poznat jen na tom RTG, pokud by to poznala jen poslechově, tak by musela být tedy hodně dobrá.
V každém případě by jste měli jít na RTG po dobrání ATB, pokud by vás tam neposlali, tak bych si to normálně "vydupala"
Nás kdyby doktorka poslala na kontrolní RTG tak by se zjistilo že i po dobrání ATB je nález stejný a nemuseli jsme skončit znovu v nemocnici.
My jsme měli zvláštní průběh zápalu plic, kromě té dušnosti jí nic nebylo, CRP nízké, neměla ani zvýšenou teplotu. Zápal plic zjistili z rentgenu, pro jistotu jí dali ATB. A za 2 týdny jsme byli v nemocnici znovu, tam udělali ten kontrolní RTG který vypadal sejně jako ten 1. Takže dostala další ATB, tentokrát Klacid s tím že pravděpodobně byl zápal plic způsobený chlamydiemi. Nejdřív že jí udělají testy jestli to tak je, pak se na to vykašlali, brala Klacid 2 týdny a pak znovu na rentgen. Ten vypadal líp ale pořád to nebylo dobrý, takže jí ty ATB nechali ještě další týden.
A místo testů na chlamydie nás poslali na testy na cystickou fibrózu.Přitom jí tyto testy dělali v rámci srceeningu v porodnici. Ať žije naše zdravotnictví 8-(
Tak jsem si postěžovala 😃 V každém případě držím palce ať je malé líp a nedopadnete podobně jako my.
luky82autor
23. únor 2013
@milhauz No tak to jste si užili svoje. Snad už bude vše jen lepší.
Já jsem přepadlá z toho, že to samé měla malá před 9 týdny a před 7 týdny a pokaždé mi bylo řečeno, že rýma jí sedla na průdušky a z toho ten zánět. Pokaždé jí do toho ještě rostl zoubek a tak jsem nevěděla jestli teplota je k rýmě nebo zoubku 😞. Poprvé jsme se z toho dostávali 14 dnů a měli Klacid, pak to proběhlo bez ant. a teď se bojím jestli nebylo něco zanedbáno. Celou noc jsem opět na nohou malá měla zase horečku přes 38, takže pospávala jen po chvilkách a teď to dohání 🙂. Fromilid (což je prý to samé co Kacid, jen je líp snášen) ještě nemohl zabrat a tak doufám, že po dnešku už snad nastane v noci obrat k lepšímu, pokud ne tak zítra pohotovost 😞 Je to šílené, raději bych marodila za ní.
radka8888
23. únor 2013
@aja123 prominte, ale co se tyce dychani, tak zrovna o zivot jde....

Začni psát odpověď...

Odešli