3 roky plínky a nemluví. Jak na něj?

9. únor 2023

Ahoj,
malému budou o víkendu tři. Je to veselé a živé dítě, chvíli neposedí. Ale... Stále má plínky. Nočník bojkotuje, spíš na něm jezdí. Ví, k čemu je. Máme i knížku, pouštěli jsme motivační videa. Nic. Velký záchod se mu líbí jen splachování, na redukci nechce sedět. Dětský pisoár mně během dne rozebral... V mokrých punčochách vydrží a nevadí mu. Už nevím, co s ním. Do školky jde naštěstí až v září, ale připadám lehké panice.
A nemluví. Máma, bába jinak vše gesty. Vezme, dovede, podá, ukáže. Pokynům rozumí, ale ne vždy plní. Dětská nás zatím poslala na změření sluchu, neb má v jednom uchu vždy víc mažu a pak se uvidí. Sama pokukuju po logopedii. Nevím, jak ho sama rozkecat. Tajně doufám, že i ta školka pomůže. Četla jsem, že řeč souvisí s motorikou. Tu má na svůj věk dobrou. U knížek vydrží chvíli sám, jakmile ukazují a komentuju, nezájem.
Nemáte náhodou nějaké rady, jak na něj? A je to v normě? Mně přijde, že děti v okolí mluví a bez plen.

uzivatelkapetra
9. únor 2023

A zkusila si ho nechat s holou dupou? Když ho oblékneš, tak nepozná, že to jsou trenky a ne plenka. Já teda odplenkovala takto.
Horší pokud máte koberce 🙂

kristyn86
9. únor 2023

Nevim no,ja uz bych to resila asi vic.S plenkama moc neporadim. Syn i dcera se naucili celkem dobre. Na syna tedy platil system odmeny. Takze za vycurani dostal,co ma rad. U nas to byl vzdy orisek pistacie,ale muze byt cokoliv. Muze to byt treba i samolepka,ne jen mlsani. Ted bych to s temi plenkami v zime nehrotila a nechala to na jaro. Sebrala plenku a uz nedala. Ani prave na ven,nikam. Tak jsem to delala ja. Takze holt menit pocurane a odmenovat. S tou reci je to ruzne. Me syn ve 3 letech nemluvil. Zaridila jsem si logopedii,psychologii a foniatrii. Ma vyvojovou dysfazii. Ale nerikam,ze to tak musi byt u kazdeho ditete. Jinak s reci souvisi hlavne jemna motorika. Jestli umi prebirat drobnosti,malovat,skladat kostky,lego atd...Oblekat se,navlekat koralky,pridelavat kolicky na pradlo...No a na rec je dulezita rytmizace. Rikanky,zpivani...Vytleskavat slova nebo na bubinek tlouct...Ale chapu,ze tohle je tezke. Muj syn rikanky a pisnicky uplne nesnasel 😀 Jo a trenovat jazycek. Jsou ruzna cviceni,aby se uvolnila pusa a jazyk. A pak bych zkusila,mu vzdy nevyhovet,dokud jen bude ukazovat. Ale snazila bych se to z neho vypacit.

nat
9. únor 2023

NA logopedii nam rekly,ze muzou deti od 3 let,ze drive nema cenu,ze by nerozumely,takze ja osobne bych uz asi hledala volneho logopeda 🙂 A s temi plenkami uz se mi to zda take divne,ano kazde dite je jine,ale ve 3 letech uz deti standartne chodi na nocnik...A trena na zachod jste nezkousela??Prostredni syn nechtel na nocnik a chodil rovnou na sedatko na zachod 🙂

lvl16
9. únor 2023

Nám syn začal mluvit ve 2 a půl letech a hodně se v řeči zlepší teď, když z Dupla přešel na klasické malé Lego (taky mu jsou 3). Trénování jemné motoriky skutečně dělá divy i v téhle oblasti 🙂. Pak nám pomáhají obrázkové knížky, kde ukazuje, co mu říkám. Máme Velkou knihu pro malé vypravěče - Hasiči a VKPMV - Policie. Syna moc baví, chce to vybrat něco s tématem, které mu je blízké (vesmír, staveniště, dinosauři, zvířata…). A pak je prima knížka tohle - https://www.booktook.cz/v/2157123/peta-rika-prv... Jsou tam zachycené situace běžného dne, které zná každé dítě a obsahuje i "návod" pro rodiče, jak s knížkou pracovat.
Plenky bych osobně neřešila, k tomu prostě musí dítě dozrát a některé holt dozraje později. Do září času dost.

odula
9. únor 2023

S mluvenim neporadim ale jedno bych chtěla podotknout - pleny ve třech jsou v pohodě. Taky jsme je měli, vůbec jsem to neřešila, ani ve školce neresili. Dcera se pak naučila sama az se ji chtělo a bez stresu.(asi ve trech a půl). Do školy je mít nebude ;)

cuuza
9. únor 2023

@odula Státní školka byla ok s plínkama? To teda koukám...

me_druhe_ja
9. únor 2023

To plenky to neovlivnís...to se nedá naučit. Jako většinou to děti pochopí mezi 2-3 rokem, ale jsou i výjimky. Nemůžeš nijak uspěchat, aby si to mozek spojit, to se prostě nedá naučit. Nočník zná, ví co se tam dělá...jen to ještě mozek nezpracoval...

Jinak logopedii bych už určitě řešila. Možná není problém, možná je, ale pro klid duše už bych šla...🙂

Já mám trochu nestandardního kluka s genetickou nemocí, 3 roky a 3 měsíce. Taky nemluví, jen slabiky a pak papa, máma, mňam...na logo chodí od září, 2x týdně 30min. Hodně trénují právě říkanky/písničky s gesty, čtou, neverbální komunikace.... trénují pusinku. A dělá velké pokroky, je vidět, že by chtěl mluvit, ale zatím to nejde z pusinky ještě správně...Plinky taky zatím na 100%. Taky ví, od čeho je nočník, čůrá tam, kaká skoro výhradně. I pozoruju, že kakání umí už aspoň částečně ovládat. Ale zdaleka si neřekne, neukáže, nedá najevo....i neho počítám nejdřív kolem 4 let. Ale jak říkám, on má celkove opoždění, slabší Motoriku...ale pracujeme na všem, zlepšuje se.. mentální postižení není...tak to přijde jen později. 🙂

cilkat
9. únor 2023

S plenkama je patrně problém, že vůbec necítí, že je mokrý... Ono i to nemluvení může být nějaký rpoblém vnímání vlastního těla (jako "kde mám jazyk? jak to mám sakra použít, když nic takovýho vůbec nemám?") ... Standardně by po finoatrii měl teď následovat klinický logoped, ale po pravdě, naučí vás možná zajímavé didaktické hry, ale bude to práce, práce a práce.... Velké usnadnění téhle práce může udělat ergoterapie - smyslová integrace (přímo ta smyslová integrace, neb obecná ergo), která dítěti pomůže naučit se vnímat tělo. Ono pak patrně i půjde líp ta řeč...
Ps: synovi, který ve třech letech nemluvil, strašně pomohl sonickej kartáček... prostě si díky němu tu pusu najednou uvědomil. ... nevyřeší to samozřejmě všechno, ale ten skok byl obrovský.

odula
9. únor 2023

@cuuza mno - my jsme v cizine. Ale tady pleny fakt nikdo neřeší, deti mají vlastni krabicky s plinkama s obrazkama ktery si vyberou :D klidně čtyřletý. Ale když kluk nechodí do skolky tak je to stejne jedno. To rychly odplenkovani mi přijde trochu jako takovy podedeny cesky specifikum. Znam to ještě od svoji mamky- automatky nebyly a byly jenom latkovky, takže cim driv tim lip. Ale proc na to tlacit ted, ze jo

janule0123
9. únor 2023

Malé taky trvalo s plinkama nez to secvaklo, pochopila to asi po týdnu v mokrym, ale některý děti nejsou nachystany a nedají to proste ještě … ale zas jak to pobrala, tak už celkem bez častějšich nehod a i na noc.. co se týká řeči, hledej už teď před triletou prohlídkou (klinického) logopeda co to umí s nemluvicima detma… okoukne ti prcka formou hry, rekne co zvládá, co je naopak problém … a dá tipy co mate delat za aktivity … muže to byt jen opozdeny vývoj řeči nebo třeba nějak forma vývojové dysfazie.. před třetím rokem jsme začali mít i problém, ze od ni začali utíkat stejně staré mluvící cizi děti , ikdyz to fungovalo, do doby než přišly na to ze nemluvi … jinak řešili jsme logopeda někdy v létě (měla jít dřív ale byla jsem nemocná), 3 měla nedávno … logopedka rekla co má napřed; co je ok a co je pozadu … ze nejspis jen OVŘ nebo lehká dysfaze… dala tipy co máme dělat a trenovat ..jeli jsme kazdej den formou hry střídali aktivity… je to všechno fakt spis hraní (jemná, Hrubá motorika, zpívání), každý den jsem zpívala (ze se uci vnímat řec přes hudbu)…pak najednou po par měsících vidět zlom z ničeho nic krom toho ze začala i snaha opakovat pro ni zajímavý slova (neznala jsem do te doby) a najednou to jede raketovým tempem až do teď 🥳takže už se me klidně spí 😎 nevím jestli ten rozjezd a zlom nastartovaly typy od logopedky a moje snaha, nebo zafungovalo dozrání správného času… zjisti kdy jste mluvili vy, často je to prý dědicny (my oba dost brzo), ale zas všechno měla celkem později.. včetně toho ze jsme cvičili asi půl roku vojtovku…jídlo to taky celkem muže ovlivnit tu řec ..připravuje to svaly na řeč.. fakt věda …

lenulen
10. únor 2023

Detska by mela v souvislosti s celkovym vyvojem a omezeni reci vypsat klasicke kolecko a to ORL, neurologie, psychologie a logoped. Nas syn to mel s reci stejne a ma dysfatickou poruchu.

corry21
10. únor 2023

Plenky jsou za mě ok, do září hromada času a jakmile dozraje, může je odložit ze dne na den. Máte čas, zbytečně bych ho nestresovala.
Co se týče mluvení tak nemám tu zkušenost že se to nikdy neřeší do tří let, pokud je problém ve smyslu vývojové dysfazie, je dobře začít dřív, logoped pozná, pokud jde o prostý opožděný vývoj řeči. Pokud seženete někoho, kdo vás vezme, na vyšetření bych určitě šla, aspoň pro klid 🙂

izz76
11. únor 2023

Na tvém místě bych se objednala ke klinickému logopedovi,zhodnoti co a jak,poradí co dělat. Co se plen týká,nechala bych ho bez pleny doma a hlídala a prosazovala na nočník.

squezy
11. únor 2023

S řeči moc neporadim. Naši kluci nebyli ve 3letech moc upovidani, ale je fakt, že počítali do desíti a uměli barvy i v angličtině a španělštině :D Ale to jen proto, že jsem jim to říkala a jim to znělo hrozně legracne, proto si to zapamatovali. Od 3let chodili do školky, ale největší posun v mluve udělali v létě, když jim bylo 3,5 roku. Ted ve 4 letech mluví hodně, ale třeba ještě s gramatickymi chybami, jako že ja jsem hodná (a jsou to kluci). Jdete ted na 3letou prohlídku? Tak se zeptej. Nam řekla doktorka na řeč to, že ve 4letech musí mluvit a prevypravet nam den, jinak logo.
Co se týče plen - zacinate pravděpodobně teď, takže. Sundej pliny. Rozhodni se hned na začátku, jestli ho doma necháš litat s holým zadkem, nebo mu das rovnou teplaky a slipy. Někdo říká, že děti nerozpoznaji slipy a plinky, ale nasim jsem hned davala teplaky a slipy, aby se to naučili hned, byť ano, denně jsme jen menili teplaky. A ja mam ještě dvojcata, takže si představ, kolik bylo toho pradla 🙂 Ale byt tebou, tak dam teplaky a slipy, mej v byte na ruznych místech nocnik (doporucuju z ikey ten bilo zeleny, je velký a pro pindiky super). A s každým procuranim posadit na nocnik. Bude ječet? Ok. Naši taky jeceli a ja je drzela, po 2 dnech už nejecili, byť na neho ještě nechodili, ale když to vypadalo, ze budou curat nebo uz tlacili, tak honem svliknout kalhoty a dat na nocnik. Šíleně pochvalit a furt to povídat dokola, že se tam chodí curat a že si musí říct. A necekej do týdne zazraky, jednomu to třeba trvalo 4 tydny, druhému 6. Ale zase jsme za další měsíc odbourali pliny i na noc, téměř bez nehod. Ve 3letech se s nim už celkem dobře domluvíš. Ale ty vymysli, jak to budete dělat a kde (nocnik, zachod), aby to byla furt dokola opakovana činnost.

rotkapchen
13. únor 2023

Zkus nasadit Equazen (tekutá forma) - jsou to vitamíny pro recove centrum v mozku 😉 dala jsem 2 letemu a opravdu uz toho hodně vysloví. Kouše dobře? Orofacialni svaly musí být posilene, aby mohly artikulovat. Jinak bych se ptala dětské. Naše by mě hnala na neurologii a foniatrii, možná ušní.
To, že jiné deti ve třech letech nemluví, neznamená, ze to tvoje nemá problem.
Určitě to řeš. Čím dřív, tím lépe.