Čištění zubů paličatého dítěte

tervi
4. čer 2019

Ahoj, potřebovala bych poradit. Dcera má téměř 2,5 roku a je extrémně paličatá. Asi týden bojujeme (doslova) s čištěním zubů. Nenechá si je vyčistit ani za nic. Zkouším kladnou motivaci (půjdeme na hřiště, plavat...), vysvětlovat (čteme knížku o čištění), v zoufalství jí i seberu oblíbené hračky, dám na skříň s tím, že je dostane až po vyčištění. Dnes to vygradovalo tak, že jsme bojovaly dvě hodiny. Ona je uřvaná, já jsem neskutečně na*raná. Večer je to samé. Už si nevím rady. Předtím to celkem šlo. Bojovaly jsme taky, ale ne tak moc. Většinou něco zabralo, ale je to čím dál horší. Nemáte prosím radu?

puhelin
4. čer 2019

Ja mam z kazu nocni muru, sama jsem z domu mela spatny navyk a ted u zubare trpim pri kazde navsteve. Az s dcerkou jsem se naucila byt fakt poctiva. Takze pokud rve, proste ji ty zuby vycistim sama. Nekdy se smeje, nekdy krici, nekdy to zkousi sama a ja jen "kontroluju". Ale proste ustoupit nechci, protoze pokud bych ji par dni nechala bez cisteni, navyk si nevytvori.

zelenaesmolda
4. čer 2019

@bamak
chudak sklovina...

malytlustyhroch
4. čer 2019

@konidana V kolika letech si dite vytvori navyky? No, nedavno jsem cetla v nejake btozurce u zubare, ze doporucuji, sby diteti docistoval rodic do 9 nebo 11 let, moc si to nedovedu predstavit. Ale je pravda, ze kdyz to moji rodice nechali na me, tak jsem do patnacti mela zablombovane 2/3 zubu (a to jsem si je "cistila"), takze neco na tom doporuceni asi bude.

amalie5110
4. čer 2019

Nechte ji, ať si zuby čistí sama.

malytlustyhroch
4. čer 2019

Pokud jde o to neotvirani pusy, tak pry pomuze ucpat na vterinu dve nos, dite otevre pusu, protoze se chce nadechnout. Ale to uz mi prijde hodne drsny. Nas nastesti vetsinou aspon rve s otevrenou pusou, kdyz ma zrovna blbej den a sprajcne se, takze se to da. Nejvic bojujeme s cistenim vnitrni strany zubu, myslim, ze nevi, kam dat jazyk, nahore ho to pry zas lochta... Tak kdyz vidim, ze je v pohode, tak zacnu tema zadnima stranama, abychom to meli za sebou, kdyz je unaveny, tak je naopak nechavam nakonec, protoze to zacne rvat na 100%. Uz to cisteni nesnasim. Kdyby aspon mel kartacek stetiny ze vsech stran...

jannym
4. čer 2019

U nas pomohlo, ze si dcera veledulezite osoupala zoubky sama a ja precistila, kdyz mohla sama tak pak drzela jak chluchej dvere...

tervi
autor
4. čer 2019

@malenka3 Občas taky zkouší protestovat u něčeho jiného, ale má smůlu. Nepovolim. Ale ty zuby mě strašně štvou, protože dřepíme kvůli tomu doma. Ten vzdor mě už taky napadl.😓

tervi
autor
4. čer 2019

@amalie5110 To slízne pastu a konec.

tervi
autor
4. čer 2019

@tervi Tak hlásím, že večer zabraly básničky s čistící tématikou. Teď jen nevím, zda to bylo tím, že byla překvapená, nebo se jí to líbilo. Uvidíme ráno. Děkuji všem za rady.

queenp
4. čer 2019

Já jsem se tu dočetla,že maminka dítěti říkala,že má dítko v puse broučky a když je nevyženou kartáčkem, vykoušou do zoubků dírky a bude se muset k zubaři. Říkali jsme u toho básničku : Čistím zoubky řízi řízi,ať jsou bílé jako břízy.Vpravo,vlevo,vpředu vzadu,horní i tu spodní řadu,ať jsou bílé jako sníh, ať má radost každý z nich. A ještě jsem k tomu právě vymyslela : Broučci,broučci z pusy ven, my tě s mámou (Danečkem) vyženem.... A pomohlo to.Sice má taky dny,kdy protestuje,ale buď se nechá překecat nebo dočistíme ráno. Teď zpívám broučkový blues 😀 Zpívám melodii jak mě napadne a říkám v tom,co ten brouček v puse dneska všechno spapal a u toho čistím.

malenka3
4. čer 2019

@tervi víš co, je jí 2,5, kolem toho 2,5 roku ty děti začínají silně vnímat svoje potřeby a svoje možnosti a ve věcech, které se zdají být zaběhnuté, to najednou přestává fungovat. Zuby můžou být začátek, za chvíli to budou jiné věci. Je to přirozené, začínají silně testovat své hranice, co můžou, kam až můžou, na koho jim to funguje, na koho ne, dospělý tomu říkají období vzdoru, ale já bych spíš řekla, že to je období stavění mantinelů. Je to období, kdy je nejdůležitější vydržet a být důsledný, u nás to období trvalo intenzivně od cca 2,5 do 3 a bylo to výživné, ale teď, kdy je malé 3,5, sklízíme s mužem plody toho, že jsme udrželi hlavně sebe na uzdě a nepovolili jen proto, že nás to dostávalo do nepříjemné pozice - viz třeba to, že musíme čistit zuby vleže na zemi, protože to jinak nejde (teda dřív, teď už to je ok). Tak držím palce, ať to jde, osobně myslím s ohledem na věk, že vás toho čeká teď víc 🙂

malenka3
4. čer 2019

@queenp na opravdové vzdorovače ani tohle nefunguje 🙂 nám všechny tyhle rady vydržely tak týden a pak se vše vrátilo do svých kolejí, těch různých fíglů přes to, že čistila zuby mně, přes to, že dostala k čištění do ruky zrcátko, že měla u čištění písničky, videa, různé pasty, různé kartáčky, různé říkanky, fakt jsme toho vyzkoušeli mraky, ale dcera k tomu prostě musela dozrát, že už to bere jako povinnost a nevzdoruje.

queenp
4. čer 2019

@malenka3 Však na každé dítko platí něco jiného.Syn je taky paličák a vzteklina a je s ním v tomhle ohledu hodně ,,práce" a trvalo,než jsme našli tuhle pro nás fungující cestu. Prostě nám pomohlo to nehrotit a spíš to otočit ve srandu.Třeba když nechce otevřít pusu,tak mu strkám kartáček do nosu,od ucha,pod žebra, že vyčistíme zoubky jinudy,když neotevře pusu. Začne se tlemit a jde to 😀

tervi
autor
5. čer 2019

@malenka3 Myslím že máš pravdu. Ona vzdoruje neustále, ale díky této diskusi jsem si uvědomila, že změnila strategii, potvurka. Dnes ráno jsem to pojala jako komedii a fungovalo to.

no_title
5. čer 2019

u nás zabírá, že čistí zuby mě nebo ještě lépe tátovi, ten má elektický kartáček. Takže on čistí nám a my jemu.

kittyy17
5. čer 2019

@tervi straším kluky, že budou mít v zoubkách červíky, ti jim ty zoubky sežerou a oni nebudou mít čím kousat kokina. Takže vyháníme kartáčkem červíky 😉
U mladšího kluka zabralo až to, že jsme měli dva stejné kartáčky, on si jako že čistilzuby, a do toho jsem mu sem tam strčila kartáček do pusy i já... teď už čistí dobrovolně, tohle jsme dělali ze začátku...

marketanova
6. čer 2019

Děkuji za rady, mrknu se na to.

preiba
7. čer 2019

Nedávno tu byl dotaz na odborníka a i tam paní psala, že hold i přes násilí musí člověk zatnout zuby, vydržet a čistit... Časem to bude v pohodě. Zjisti, že jiné východisko není

kittyy17
7. čer 2019

Můj zubař říkal: Já ho nemůžu nechat vyhrát a ty zuby neprohlidnout. Příště by to bylo horší... Po deseti minutách přemlouvání jsme ho drapli, otevřeli pusu, rychle se podíval a bylo....
Takže neustupovat, když se musí, tak se musí

marketanova
20. čer 2019

A jaké přírodní pasty řešíte?

marketanova
26. čer 2019

nevíte o nějakých?