Čtení dětem. Odkdy jste začali?

serafinovicova
26. led 2022

Ahoj, chtěla bych se zeptat, od jakého věku jste začali číst dětem před spaním a jaké knihy. Dceři jsou 2 a čtvrt a ráda bych ji začala číst nějakou knihu večer při pití mléka a usínání, ne si jen přes den prohlížet obrázky, povídat si o nich a sem tam přečíst nějaký popisek. Zkoušela jsem jí povídat pohádky, ale to bych řekla, že ji při usínání ruší, stejně tak jako jakékoliv světlo, takže to asi ještě moc nedopadne, ale přesto by mě to zajímalo, jak to bylo/je u Vás. Moc děkuji. Iva

martiniquest
26. led 2022

Ve 3 letech. Do te doby syna knizky absolutne nezajimaly. Misto toho stavel puzzle 😃 Nase dvouleta ma knizky rada, ale poslouchat vydrzi tak 5 vet, pak dela blbosti

jjasmina
26. led 2022

Malé budou 2r a usíná mi při tom, teď Je to vcelku novinka asi dva týdny 🙂. čtu po obědě a večer při lampičce

mamikry
26. led 2022

@serafinovicova Cteme cca od tech dvou denne az do ted. Nejstarsi je prvnacek. Dokud mel mlicko, tak pil pri pohadce mlicko, pak zhasnout a spat. Ted uz se jen cte. Je to prima zvyk a jsem za nej rada. 🙂

pampeliska1313
26. led 2022

Čtu od narození. Vím, že to je, že spíš čtu sobě.:D ale máme už celyho Harryho Pottera a ještě Darena Shana, i když uznávám, je to takový dětský ale trochu strašidelný. A pak takový ty klasický pohádky, grimmové a tak.)

biciklissie
26. led 2022

Synovi jsem začala číst teď, má čtyři měsíce. Dceři jsem začínala taky tak nějak. Té jsem četla i moje knihy, co mě zajímaly, jak to pak začala víc pobírat, tak jsem přešla na klasické dětské. Synovi už jsem rovnou začala číst dětské, zatím jen krátké, většinou leporela. Nemám ambice, aby u toho usínal, spíš součást rituálu ukládání. Když vidím, že už skoro spí, když ho ukládám, tak to vynechám, abych ho spíš nerušila.

syslounek
26. led 2022

Číst jsme začínali hned po narození, jako součást uspávacího rytuálu. U čtení ani jeden neusne, ale trochu se uklidní. Jako první jsme četli Pána prstenů, teď už čteme takové ty dětské: Radovanovy radovánky, Fiškus, Pipi Dlouhápunčocha, Kubula a Kuba Kubikula...

sigyn
26. led 2022

Asi od 4 měsíců. Nejdříve jsem to zkoušeli večer, ale to jsme ji spíše rušili, tak jsme začali číst před poledním spánkem a to bylo lepší. 🙂

veru181
26. led 2022

Četla jsem od narození před denním spánkem. Pak ho začaly knížky zajímat na prohlížení a číst mě nenechal 😀 Večer pohádky zatím jen vyprávím, ale poslední dny mi přes den ukazuje na stránku v jedné knížce a nechá si ji přečíst (aktuálně má 20 měsíců), tak uvidíme, kam se to posune 🙂

drep
26. led 2022

Během dne skoro od narození (krátký říkanky), před spaním jsem začla číst asi v roce a půl. Nejdřív dokolečka Jak krtek uzdravil myšku, pak ostatní krktky, pak pejska a kočičku, nějaké ladovy říkanky

lachipie
26. led 2022

Asi od dvou let jsme začali vyprávět námi krátké vymyšlené pohádky, asi někdy po třetím roce jsme začali číst. A čteme do teď večer před spaním. Je mu 7 a půl.

felixfelicis
26. led 2022

Pred spanim nikdy, deti se chteji divat na obrazky a "ucastnit se" deje, to by na uklidneni nefungovalo. Obcas vypravim pohadky, chvili si povidame, ale vsechno potme jen s bludickou. Za me je aktivni cteni lepsi.

sirinfirst
26. led 2022

Od dvou let jsme na usínání četli knížku říkadel.

michelle_01
26. led 2022

Čteme asi od půl roku pravidelně. Někdy usne během čtení, někdy jen klidně leží a poslouchá. Miluje knihy a vydrží si je prohlížet fakt dlouho. Teď (20měsíců) čtu na přání. Vybírá si už z knihy příběhy i sám, zná názvy pohádek.

areh
26. led 2022

@serafinovicova začala jsem ve dvou letech, kdy jsem odstavila. Nejdříve to bylo prohlížení obrázků a povídání si, pak to přešlo ve čtení.

amazonkajanik
26. led 2022

@serafinovicova u nás vede knížka o tom, co se děje na farmě, ale syn mě nenechá číst postupně, ale listuje na stránky, kde je hlavně traktor a během čtení komentuje obrázky, takže spíš než na uspání je to na zabavení 🤔😄

journals
26. led 2022

Knizky cteme od malicka, v nejakych 9 mesicich dostal prvni knizky a od te doby cteme porad.

petradt1986
26. led 2022

Ja se snazila cist, ale zacali delat vždy blbosti. Nebo si povidali. Tak jsme jim tam vecer vzdy po koupacce dali starej magnetak a pousteli jim pohadky. Do 15 minut byli tuhy. Oba dva. Byl to vzdy ritual. Hrozne se na to těšili. V pul 8 v posteli v 8 klid. 🙏

jirovapa
26. led 2022

@serafinovicova oběma dcerám jsem začala číst od 6 měsíce, byl to takový rituál před spaním. Mlíčko v posteli, potom pohádka, říkanka na dobrou noc a pusa. Nyní jsou mladší dceři 2 roky a místo pohádky chce, abych u ní ležela a říkala zpaměti říkanky (takže už jich umím fakt hodně 😀). Starší dceři jsou 4 roky a každý večer si vybere jakou knížku chce číst, občas místo čtení chce pohádku vyprávět nazpaměť (většinou jde například o Kůzlátka, Červenou Karkulku apod.).

jako_mala_holka
26. led 2022

Před spaním doteď ne, bude mít 20 měsíců, ale ona vesměs usíná dobře bez toho, takže nic měnit zatím neplánujeme, myslím si, že by ji to spíš rušilo, chce ukazovat na obrázky a otáčet stránky apod, takže čteme jen přes den

fresshinka
27. led 2022

@serafinovicova před prvním rokem krátké knížky od svojtky s pohybovými prvky. Ted před 3 rokem zvládne dlouhý text bez obrazku

klovalka
27. led 2022

asi od 13ti měsíců másto večerního kojení. Zpočátku hlavně knížky, kde je spousta hezkých obrázků a méně textu, ted už zvládáme i bez obrázků.

hafika
27. led 2022

Vyloženě číst příběhy (tedy ne prohlížení knížek, ani čtení říkanek k obrázkům, ani prohlížení kratičkých leporel s jednoduchým příběhem) jsme vždy začínali kolem druhého roku. Měla jsem po nás knížku pohádek a bajek, kdy každý příběh byl na 2-3 stránky A5, které trvalo přečíst 3-5 min. Déle se děti nevydržely soustředit. Docela zajímavé bylo, že zvládly třeba i 2-3 pohádky na 5 min, ale ne jednu 10-15 min. Postupně jsme délku příběhů prodlužovali.

kusanica
27. led 2022

já od malinka. Už když se narodil, říkala jsem krátké říkanky před spaním a postupně čím starší, tím delší. I teď, když už děti čtou, tak před spaním je to můj úkol 🙂

konidana
27. led 2022

S holkou jsme cetli pres den cca od roka hlavne leporela. Pred spanim jsem.nejdrive zpivala(strasne🤣) , vypravela pohadky, cca od 4 nebo 5 let cetla basnicky a rikanky, pohadky a knizky az pak.

serafinovicova
autor
31. led 2022

Dceři jsem dávala knížky už co začala vnímat, prvně jen černobílá leporela (cca od 4m), poté nějaké ty pískací, pak barevné a teď ve dvou letech si opravdu přes den prohlížíme jakékoliv knížky, povídáme si o obrázkách, ale nevydrží abych přečetla třeba 5ti min. pohádku, musí pořád listovat knihou sem a tam a nevím jak zařadit to večerní čtení. Synovi jsem četla cca od 3 let, ale to si přišel sám, že chce přečíst pohádku, protože je četli dětem před spaním paní učitelky ve školce, tak možná taky počkám, teď by ji to asi víc rušilo než pomohlo usnout.