Dítě v noci bez plen, budit nebo nebudit na čůrání?

helenraj78
13. črc 2016

Ahoj mamky, prosím o radu. Syn má skoro ve 3 letech plínku na noc z toho důvodu, že se v noci sám nevzbudí na čůrání. Než jde spát tak 1-1,5 hod. dostane naposled trochu napít. Problém je v tom, že se sám nevzbudí a chodím ho 2x v noci budit na čůrání. Bohužel, spí hrozně tvrdě, někdy se vyčůrá a někdy se mu "postaví", takže mi ze spaní řekne, že to nefunguje. Co mám dělat? Než jde spát, tak mu řeknu pohádku a řeknu mu, že bych potřebovala, aby se v noci vzbudil, když bude chtít čůrat a že za ním přijdu na čůrání. Takže - budit nebo nebudit? Dávám mu látkovou plínku a přes ni natahovací kalhotky, ale když se počůrá vůbec mu to nevadí.... Když mu nic nedám, počůrá celou postel - o matraci nejde, tam je igelit, ale odnese to deka i polštář. Díky moc, Hela

mlynkova85
13. črc 2016

Ahojky, já měla stejný problém s dcerou. Počůravala se do 4 let. Teď terpve je klid. Konečně se sama vzbudí a jde čůrat. Taky jsem byla zoufalá zkoušela všechno. Pak jsme měli i problém, že když jsem dala plínku na noc ráno byla suchá a když plínu nedostala tak se počůrala. Pak jsem rezignovala. I doktor mi říkal, že každé dítě to má jinak. Prostě vydrž, podle mě mají nárok se počůrávat tak do 5 let pak už by to byl asi problém a řešila bych to s doktorama. Toť můj názor, ale nejsem odbornice jen maminka 2 dětí 🙂

petullina
13. črc 2016

noční pomočování je do 5let normální, proste jeho centrální nervova soustava na to jeste neni vyzrálá ;) takze nema cenu ho budit, nevyspis se ty ani on..prijde to samo ze dne na den..a mluvim fakt, ze zkusenosti..muj syn se v noci pocuraval do 5let..pak uz jsme absolvovali i vyšetření, ale vse bylo v pradku a i doktor me uklidnil, ze to prijde samo..a dcera je zase uplny opak, tak je od 1,5roku bez plen
Takze se nestresuj, je to uplne normální a neurychlis to kdyz ho bides budit

handous
13. črc 2016

Náš syn se taky počurával do skoro 4 let. Teprve několik měsíců je bez pliny. A teď to celou noc vydrží. Těsně před se dojde vyčůrat a pak až ráno.

brindik
13. črc 2016

Dcerku odplenkovala její kamarádka. Přes den dobré od roka a půl, na noc měla plínu ještě ve 3 a čtvrt. Podezřívám jí, že nečůrala v noci, ale ráno těsně po probuzení. No, chtěla spát u kamarádky ze školky, já jí nechtěla pustit, tak jsem si říkala že to nejde, že kamarádka určitě nemá doma plenku. A kamarádka se na ní podívala s takovou hrůzou a: "Ty spíš s plínou? No vždyť to je pro mimina". A moje madam mi doma večer oznámila že plenu nechce a fakt šla spát bez ní a bez nehody. Nehoda byla zatím (půl roku) 2x a vždy to znamenalo že bude nemoc

cincolina
13. črc 2016

Souhlasím s @petullina. Dcera se na čůrání nevzbudila do téměř šesti let, teď už se vzbudí. Syn má plínu doteď, někdy se s pláčem probudí, vyčůrá a stejně to ještě jednou do rána pustí. A nejmladší je bez plíny na noc od dvou let. Chce to vydržet a nenechat se vynervovat okolím a sdělením kdo od kdy už plínu nemá 😉 . Pokud by to trvalo dýl než do pěti-šesti let, tak to řešit.

konidana
13. črc 2016

@helenraj78 Souhlasím, že děti mají nárok se v noci počůrávat cca do těch 5let, ale zároveň věřím, že je lze (určitě alespoň některé) naučit budit se na čůrání. Syna jsem začala budit (spíš dávat/vodit čůrat, ne vždy se úplně vzbudil), když mu bylo cca 3 a 1/4 roku a během pár měsíců se budil a chodil čůrat sám. Jednak jsem už nechtěla dávat plíny a druhak měl a chtěl jet se ségrou na školku v přírodě, kam plíny mít už nemohl. Podotýkám, že syn spal také opravdu tvrdě a k tomu hodně pije, takže v noci chodí čůrat stále, a to mu je už 7 let. Nedovedu si představit, že bych mu ještě dávala plínu na noc 😅

Buzením/dáváním čůrat, se docílí toho, že tělo si zvykne vyprazdňovat močový měchýř včas a podvědomě si upevní, že se má vyprazdňovat na záchodě/nočníku a ne v posteli.

konidana
13. črc 2016

@helenraj78 jestli to ale nejde, tak bych dala pár měsíců nebo půl roku pauzu. a pak zkusila znova.

helenraj78
autor
13. črc 2016

Děkuji všem za odpovědi, vůbec jsem nečekala takový ohlas! 🙂 Syn půjde od září do školky, přes den vydrží, ale s tou nocí jsem si fakt nevěděla rady. To byste měly vidět ty obličeje, když se v rodině rozkřiklo, že ještě plínu má... Já jsem na nerva, ale on je v pohodě... 😖 Zkusím ho nadále budit, dokud to sama vydržím, tak snad se to naučí. Ještě jednou díky všem a pěkný den! Hela

pnm
13. črc 2016

To máte skvelé. Ja som mal s týmto ako chlapec problém až skoro do 10. Dosť si na to ešte pamätám. Veľmi som sa snažil aby sa mi to nestávalo, ale stávalo sa. Doktori ale nenašli žiaden zdravotný problém, A aj som si pre to vytrpel nejaké výčitky a kritiky, ale ja som sa fakt snažil, sám som bol z toho nešťastný. A myslím že to asi spôsoboval ten tvrdý spánok, nedokázal ma zobudiť ani budík. Až to nejako samo od seba prešlo.

Na zahraničných weboch som čítal, že sa vo svete nájdu aj rodičia, čo za to dieťa trestajú. To mi znie ako horor, lebo viem čo to je a že dieťa za to fakt nemôže, je to silnejšie než ono, môže sa snažiť koľko chce, no keď spí, je to úplne mimo jeho kontrolu.

puresin
13. črc 2016

@helenraj78 Nečetla jsem názory a rady ostatních, tak budu možná opakovat.
Dcerka byla přes den bez pleny ve dvou letech, bohužel na noc jsme to zvládli až chvíli před 4. narozeninami. Ve dne si řekla snadno, ale v noci se prostě sama nevzbudila. Byla jsem z toho dost nervózní, připadalo mi to takové "opožděné", a po 3. roce se za to i sama styděla a nesměli jsme o tom nikde mluvit. Všichni v rodině mě přesvědčovali, ať ji prostě vzbudím, že to je jediný způsob, a bla bla. Zeptala jsem se na to naší doktorky, a ta mi potvrdila můj pocit - určitě nebudit. Pokud ještě dítě nejde do školy a týká se to jen noci, není to problém. Horší je přerušovaný spánek, když tělo regenuje. A postupně prostě v plínce ubývalo, až jsme ji nedávali vůbec. A těsně před spaním vyčůrat a moc nepít. Děti nejsou hloupé, samy si to zařídí, až bude tělíčko připravené. 🙂

helenraj78
autor
13. črc 2016

Určitě bych za to dítě netrestala, to mě ani nenapadlo. Věřím, že za to nemůže. Zkusím to s tím buzením a když to nebude mít efekt, tak se na to vyprdnu.

krystalka
13. črc 2016

@helenraj78 - já bych nebudila, ale nechala bych prostě ještě plínku na noc, dokud nebude víc dní za sebou ráno úplně suchá....udělala jsem to takhle se synem a noční plínky se zbavil chvíli po třetím roce....když pár dní za sebou měl plínku úplně suchou, tak jsem ji zkusila nedat a od té doby spal vždycky bez ní celou noc....a doteď (je mu 8 let) se v noci na čůrání prostě nebudí - jde večer a pak až ráno....oni k tomu dozrají sami.....plínka na noc mi přijde rozhodně lepší, než mu přerušovat spánek....

krystalka
13. črc 2016

@helenraj78 - jinak já jsem plínky skoro vůbec neřešila....a naštěstí ani v celé naší rodině to nikdy nikdo neřešil, jestli je ještě má, nebo ne.....přes den se plínky zbavil asi 2 měsíce před 3.narozeninami - za 1 den bylo vyřešeno, od té doby žádné nehody, žádné vysazování, převlékání, praní apod....prostě si chodil sám, venku taky bez nehody.....na noc asi o 3 měsíce později....vždyť na tom zase tolik nezáleží, jednou se těch plínek zbaví každé dítě....a je zbytečné si z toho dělat nervy a stres 🙂

magdalenax
13. črc 2016

@helenraj78 Vůbec ho nebuď, neboj, také jsem si prošla tímhle. Tchýňka mi řekla, to ne, já jsem je nebudila vůbec (byli tři), normálně, v postýlce sundáš gatě, dáš na připravený nočník, - oni u toho normálně spali (světlo si nech z vedlejší místnosti), vyčůrá se a hotovo. Měla pravdu

krystalka
13. črc 2016

@magdalenax - ale nemusí to tak fungovat u všech dětí....taky jsem to ze začátku zkusila, ale syn byl prostě buď neprobuditelný, takže se nedal ani posadit, ani vůbec nečůral....a nebo se naopak probral moc a chytil hysteráček, že jsem ho vzbudila.....takže za to mi to nestálo a radši jsem ho nechala spát s plínkou, dokud k tomu nedozrál sám....ta jedna plínka na noc nás finančně nezruinovala a po čase to prostě přišlo samo....

bartovka83
14. črc 2016

Dcera byla bez plen od 22mes. na noc od dvou a půl, nocni nehodu mela asi dvakrat. Syn byl přes den bez plinky cca. od dvou a kousek, ale na noc ji měl ještě o rok pozdeji. Pred spaním byl zvyklí na mléko a tak prostě nevydržel. Teď jsou mu čerstvě 4 roky, mlicko jsme sice dávno zrušili, večer se snažím aby moc nepil, jen trošku na žížu, ale žádné nalejvani se a přesto se mu stane tak 1 týdně nehoda. Někdy ho v noci vysazuji, ale když vidím, ze spí jak špalek, tak ho nechám. Sice mě to neustále prevlekani postele štve, ale zatím to nehrotim. Každé dítě je jiné (což názorně vidím právě u těch svých ), některé holt potřebují víc času k tomu dozrát. Samozřejmě pokud se situace nezlepší nejdéle do 5 let, tak to budu řešit a Dr. ale zatím tomu nechávám volný průběh.

stastnablcha
16. črc 2016

AHOJ.. MY SME BUDILI.. obe deti ked sa odplienkovavali... asi to nieje riesenie ked clovek chce aby sa same naucili, ale my sme tak fungovali u syna asi pol roka, u dcery nieco menej a naucili sa...

citun
16. črc 2016

Já v noci nebudila žádné z dětí. Nejmladší syn je teprve měsíc bez pleny na noc, a to mu bude už pět, bylo to u něj nejhorší. Jednoho dne prostě prohlásil, že už plenu nepotřebuje a bylo 😀

bachovy_esence_poradna
16. črc 2016

@helenraj78 děti jsme budlii, ale jen 1x... šly spát ve 20 hodin, okolo 22. nebo 23. hodiny jsme je probudili...
tak jsme to dělali určitou dobu, možná půl roku, rok...
pak už děti samy řekly, že to zvládnou a opravdu se skoro vždy vzbudily

bachovy_esence_poradna
16. črc 2016

ještě dodám, že noční plenku měly děti tak dlouho jak chtěly - u obou zhruba do 3 let kdy si samy řekly, že ji už nechtějí...
spaly ale do půlnoci velmi tvrdě a ráno je mrzelo, že je postýlka mokrá, proto jsme jednou v noci budili

janaaanna
16. črc 2016

@helenraj78 Nebuďte ho, nic tím nevyřešíte. Dcera to měla úplně stejně, spala tak tvrdě, že ji neprobudilo nic, někdy jí neprobudilo ani to, že se počůrala a spala ve studeném. Dávali jsme tedy takové ty kalhotkové plíny, dokud k tomu nedospěla. U dětí se má noční pomočování řešit až kolem 5 let, do té doby na to opravdu nejsou zralí. Když ho budíte, tak kazíte spaní jemu i sobě a nic se tím neřeší - nenaučí se tím se budit sám (ani vydržet celou noc).
Přes den to vydrží, jak píšete, a v noci to podle věku ještě není nutné.

magdalenax
16. črc 2016

@krystalka Nechci, aby sis myslela, že si melu to svoje, to vůbec ne, protože každé dítě je jiné, to, co dělala tchýňka se svými třemi dětmi a já to praktikovala také, opravdu nemusí funguvat každému. Já jsem malýho na tom nočníku musela přidržovat, protože u toho fakt spal a vyloženě jsem ho fakt nebudila. Hele, jestli to trvalo týden? Nebo 14 dní? Fakt si nepamatuji, ale od tří let byl v noci bez pleny. On to byl u něj spíš sichr, protože jsem zjistila, že má plenu ráno suchou, posadila jsem ho na nočník, než jsem šla sama spát, dejme tomu kolem půlnoci.

krystalka
16. črc 2016

@magdalenax - to je v pohodě, nemyslela jsem to tak....ale jen jsem chtěla upozornit na to, že to noční buzení může být někdy i docela problém....jinak syn byl v noci bez plínky od 3 a kousek a naprosto bez problémů a bez buzení...jen jsem čekala až bude mít plínku několik dní za sebou (týden?) úplně suchou a pak jsme ji zkusili v noci nedat....klaplo to a od té doby ji neměl 🙂

krokkyna
16. črc 2016

Náš malej - aktuálně 3roky a 3měsíce je bez noční pleny cca 3týdny. Prostě si večer řekl,že už plenu na spinkani nechce,ze už je velký kluk. No mela jsem z toho strach, do te doby nikdy ráno plenu suchou nemel,spíše naopak,malokdy mokrou jen trochu,ale riskli jsme to. Když jdu spát(11-12) hodit,odnesu ho na záchod vycurat a do rana v pohodě vydrží,za tu dobu nehoda snad 1 nebo 2. Už jsem si i párkrát rekla,že ho budit nebudu,ale vždy ho stejně na wc neseme,vycura se a hned spi dál v klidu do rana,takže za me budit.