Jak naučit na nočník dítě, které nemluví?

no_title
5. čer 2019

Ahoj,
máme syna téměř, má 22 měsíců. Rádi bychom ho naučili na wc nebo nočník, ale moc se to nedaří. Řekla bych, že jeden z hlavních problémů je, že nemluví, čili si ani neřekne, že se mu chce.

Posazuju ho na záchod s redukcí nebo na nočník hned po spaní a to se většinou vyčůrá. Takhle to měl vždycky. V mezičase je ale problém. I když vím, že časově by měl už čůrat, tak ho posadím a nic. Když se mu tam nelíbí a vidím, že "nic nekáplo" tak ho sundám a zkusím za chvíli znovu. Ale i tak se stane, že ho sundám a za chvíli se počůrá někam na zem.

Papírové plenky mu během toho učení nedávám. S nimi to totiž vůbec neřeší, ani nevnímá, že čůrá. Nechávám mu je jen na spaní nebo když jdeme někam ven. Zkouším i látkové pleny, ale přijde mi, že taky nemají nějak efekt, je mu celkem šumák, že je mokrý.

Schůdnějši mi u něj přijde nechávat ho bez pleny a oblečení, to už alespoň vnímá, že čůrá - vždycky se podívá dolů a pak tepve koná 😂 takže nevím - v moment, kdy tohle začne dělat, tak ho odchytit a posadit na nočník? Někde jsem četla, že bych se měla 3 dny věnovat plně jemu, nechávat ho bez pleny a oblečení a rychle reagovat, když to začne dělat. Ale nemám vyzkoušeno... Většinou tohle udělá přesně v moment, kdy u něj nejsem, třeba když jsem sama na wc 😀

Ale i kdyby se to naučil, když ho na nočník posadím, tak nevím co s tím, že si neříká, resp. to ani nedovede. Jediná komunikace, co tak z jeho strany je, že je schopen mě někam dovést za ruku, něco ukázat a umí pár zvířat, víc ne. Tak mám otazník nad tím, zda nemluvící dítě je schopné se toto naučit.

jaja01k
5. čer 2019

@no_title Já si nemyslím, že to nemluvení bude problém. Můj starší začal chodit na záchod ve dvou letech, kdy ještě vůbec nemluvil. Jakmile pochopil, co má na záchodě dělat a začal to ovládat, tedy poznal, že se mu chce a zadržel to, než ho posadím, rychle si vymyslel zvuk, který znamenal, že chce čůrat. Takže i když nemluvil, dokázal si “říct”.

bayt
5. čer 2019

@no_title Syn začal čůrat okolo toho půl roka, možná trochu déle, naschvál, když jsme ho rozbalili při přebalování. Děsně ho bavilo, jak manžel vyvádí a zběsile utírá atd. Prostě švanda. Tak jsme reagovali klidně a vždycky řekli "čččč". Když jsem ho posadila na nočník a řekla "čččč", tak se pak vyčůral, ale ne vždy. Prostě jak měl náladu a plný močák.

Pak se začal spíš vztekat a na nočník jsme chvíli zapomněli. No a nedávno (15m) přišel s tím, že ukáže na nočník a dělá "čččč", případně rozbalím a oznamuje "ččč" a vyčůrá se. Nebo se počůrá do pleny a říká mi "čččč". Takže nemluví, ale tenhle zvuk nějak prostě napodobuje.

kittyy17
5. čer 2019

@no_title vzdej to a zkus znovu za měsíc.
U obou kluků zabralo jedině nechat doma nahaté dole. Po spaní hned vysadit na nočník, naučit čůrat před koupáním, a zkoušet dva dny nechat nahaté a pak znovu za měsíc. Mladší to pochopil až teď ve 2,5 letech, a pořád ještě čůrá a kadí do tepláků. Předcházelo tomu, že venku se zničehonic zastavil a nechtěl jít dál. A řekl Míša čůrá

malytlustyhroch
5. čer 2019

U nas to vypadalo stejne, jak popisijes u vas, jeste po druhem roce, mohla jsem se na hlavu stavet. A syn pri tom mluvil naopak hodne dobre, ale curani/kakani si stejne nerikal, nemluvil o nem a ani ho nevykonaval na pozadani nebo o vlastni vuli do nocniku. Vlastne nam nefungovalo ani to posazeni rano. Kolem 2,5 byl ochoten a schopen si na nocnik sam dojit, kdyz byl trvale nahaty, ale porad o tom nijak nemluvil, v obleceni uspech nula. Na dotazy nic. I ted, kdyz mu budou brzy tri, tak o vylucovani mluvi skoro vyhradne az po, obvykle kdyz se pocura. Takze si taky nemyslim, ze to musi byt tim jazykem, jestli zvlada zviratka, tak by si jiste osvojil i nejake to "cuuuu", kdyby to pro nej melo vyznam. Pokud myslis, ze by to situaci ulehcilo, slo by mu nejake jednoduche slovo pro "cura" podsunout?

elis_elis
5. čer 2019

A kdy jste zacala davat syna na nocnik? Ted prave resim, jak dcerku naucit na nocnik... posazuji ji sam uz od 9 mesice pri jidle. Ted je ji rok a nekdy se adari, ze je rano sucha plina, tak hned ji davam na nocnik a tam se vycura. Jinam mi si na nocniku hrajeme a divame se na knizky, sedi tam i pul hodky.

no_title
autor
5. čer 2019

@elis_elis my jsme zkoušeli od 5 měsíců BKM a celkem to šlo, ale pak ho to nějak přešlo no.

bayt
5. čer 2019

@elis_elis Mně máma říkala, že se nějak nemá na tom nočníku sedět (jako sedět bez čůrání), ale nevím proč....Syn tam občas sedává z legrace (oblečený) a na nočníku jezdí 🙂)

muhehehe
5. čer 2019

Většina dětí, které se učí být bez plen, přece nemluví. Ale rozumí. Píšete o odchytávání, posazování, hlídání.. já bych tohle vůbec neřešila (nedělala za něj). Ví, že do nočníku a záchodu se čůrá.. a po akci taky moc dobře ví, co právě udělal. Nechala bych ho úplně být (a samozřejmě bez plen), a když se počůrá, tak bych mu řekla, že se přece čůrá do nočníku, ne na zem/do kalhot, a ukázala, kde nočník je. A třeba ještě zopakovat, chvilku se držet tématu. Tady máš nočník, tady se čůrá, ne na zem. A podle mne lepší nechat chvíli doma s holým zadkem, ať opravdu může jít úplně sám a nemusí řešit, že si třeba nezvládne sundat kalhoty.

muhehehe
5. čer 2019

PS - u mých dětí úspěšná metoda

muhehehe
5. čer 2019

PS 2 - ještě jsem to u svých prcků doplnila slovem ,,čí". Když chceš, čůrat, udělat čííí, tady je nočník. Někdo má ,,lulu", někdo zas jiné slovo... něco na tento způsob většina dětí ,,říct" pak zvládne, až jim to v hlavě dostatečně secvakne dohromady... A když ne, tak nějakým způsobem ,,znakují" - znervózní a dělají pohyb jako že si stahují kalhoty apod., prostě dají to mámě najevo nějak po svém.

kata267
6. čer 2019

@no_title vyprdnete se na to a mate klid, zkuste to treba za nejakou dobu, asi to jeste nepobira...jako abych dite co 15minut zkousela na nocnik? Na to fakt nemam cas a hlavne mam vypozorovany ze kdyz to jeste nema v hlave tak se vzdycky pocura bokem I kdyz se zkousi do nocniku casto..proste pokud je venku teplo muze litat nahatej a zkouset, ale stylem qlat si "rekne" on, ne ze ho tam furt budete tahat..22mesicu jeste neni zadny extrem, dcera se naucila ve 2.roce ze dne na den a pak uz si rikala sama

mates133
6. čer 2019

Jeste muzete vyuzit toho,ze je hezky a dovolit mu venku neco pocurat.Pro kluky je to sranda a potrenuji ovladani 🙂

verrys
6. čer 2019

Muj syn take vubec nemluvi a to mu bude na konci mesice 21 mesicu. O vikendu jsem zacala odplenkovavat. V sobotu jsem to vzdala uz v 12 dopoledne, cural vsude mozne a ja uz na to nemela nervy. V nedeli byl cely den nahaty na zahrade a opet cural kde se mu zrovna zachtelo. V pondeli jsem si rekla, ze se do toho pustim poradne. Vzhledem k tomu, ze si sam nerikal, tak jsem ho posazovala na nocnik kazdou chvilku. Vsimla jsem si ale, ze kdyz potrebuje, saha si bud na pindika nebo na zadek, takze jsrm ho proste i vic sledovala. Par nehod samozrejme bylo, ale to jsem mu jen ukazala, ze priste musi na nocnik a sla to v klidu uklidit. Nocnik ma porad na tom samem miste v obyvaku, aby vedel, kam jit a doma ho nechavam behat jen v tricku nebo nahateho. V utery mel za cely den dve nehody, vcera ani jednu a to uz si parkrat dosel na ten nocnik sam od sebe. Plinku nedavam ani kdyz jdeme ven treba do kramu. Holt se ho po ceste nekolikrat zeptam, jestli chce pocurat travicku/stromecek a on bud prikyvne nebo ne. Obcas sice odsouhlasi, ze se mu chce a nic z toho, ale lepsi to zkusit nez aby pak chodil pocurany 😉 Takze jde to i bez mluveni maleho 😉

kvmatonka
6. čer 2019

@no_title syn měl rok a půl a nemluvil, když se to naučil. Bylo léto, lítal doma nahatý či v triku. Prostě jsem s nim byla doma a zkoušela posazovat co půl hodiny či hodinu. Když se podařilo, tak jsme chválili a spolu chodili vylívat nočník do záchodu, to ho moc bavilo. Když se vyčůral jinde, tak jsme vysvětlili, že takto ne. Asi po 3 dnech si sám od sebe donesl nočník a vykonal potřebu. Prostě mu to došlo samo. Od té doby chodil sám, když měl holý zadek. Pak na podzim období tepláků, byl schopný počůrat 5 tepláků za půl hodiny. Plínku jsem nedala, vydržela jsem. Vysvětlovala, že musí dát vědět. No a jednou za mnou přišel a ukazoval si na pinďu, dala jsem vyčůrat a bylo. Po chvíli se naučil si stahovat i tepláky, takže chodí sám. Jen když kadí, tak příjde a že EE abych utřela zadek. Plínku má už jen na noční spaní, přes den zcela bez. Když se mu chce venku, tak buď ukáže nebo to už zkouší sám. U nás to šlo celkem rychle, byl na to připravený, došlo mu to samému. Můžeš to zkoušet teď přes léto, ideální čas. Pokud by to, ale pořád nešlo, tak nelámat přes koleno. Dát pauzu a zkusit zase. Tchyně mi vyprávěla jak syny mučila na nočníku klidně přes hodinu a pak to stejně vykonali jinde 😂

pengli
6. čer 2019

@bayt jeee, u nás je to úplně stejné, naše čerstvě roční holčička už nějaký čas taky umí "čččč" a na tento povel se vyčůrá, i kdyby měla vymáčknout poslední kapičku 🙂. I sama říká "čččč" a hlásí, že čůrá ☺️ Ale na nočník mi to přijde ještě brzy, nechám tomu čas.

dora13
6. čer 2019

Muj syn se ve 22 mesicich odplenkoval sam, nemluvil vubec, proste si vzdycky ukazal na pindika, ze jako potrebuje. Osobne bych nevidela problem v nemluveni, proste asi jeste neni pripraveny a nedozral k tomu, tim spis, kdyz pises, ze kdyz ho posadis, tak se vycura, ale sam si "nerekne". Nazory se v tomto strasne lisi, je na tobe, jak to udelas, ale ja proste u obou kluku cekala, az k tomu dozraji sami -- odmitala jsem nekolik tydnu utirat louze a prat hromady pocuraneho obleceni a oba se odplenkovali temer bez nehod za par dnu, v klidu, bez stresu. Starsi mel 22 mesicu, mladsi 2 a ctvrt.

bayt
6. čer 2019

@pengli no syn ale kolikrát hlásí čččč a udělá to do plíny :D a nechce na nočník, jak se mu prostě taky chce :D jinak chození na velkou jsme zatím neřešili....

simirek1
6. čer 2019

@no_title Ahoj, dítě se nejlépe učí praktickými zkušenostmi, to, že to budete neustále spolu opakovat, budeš to komentovat a ukazovat, kam si má sednout, tak to je pro dítě ideální cesta. Mám sama doma také malé dítě (2,5roku) v procesu učení, přes den nosí jen slipy, na noc už plíny nedáváme, před spaním se vyčůrá a zůstává suchý, ale to nemusí být případ každého dítěte, je to velmi individuální. Všímám si jeho signálů, jaký má postoj těla, zda přešlapuje, sahá si mezi nohy, co mi říká.....
Jak říká staré dobré heslo, opakování je matka moudrosti, takže pořád zkoušet a trénovat, dětátko si na to postupně přijde!🙂👍

no_title
autor
6. čer 2019

myslím, že by to zvládnout mohl, jen je trochu pohodlný. Vždycky byl. Už v břiše se mu nechtělo otočit hlavou dolů a když chodí po schodech, zásadně se zavěsí a mámo tahej mě 😀. Co nemusí, to nedělá 😀. Dneska jsem ho nechala dopoledne bez pleny, dostával dost pití, připomínala jsem mu, že jestli chceš čůrat, tak si sedni na nočník. Což dělal, sám, ale nic. Častěji se mu to daří na wc. Nakonec bylo 11, 3 hodiny nic, věděla jsem, že po tom, kolik toho vypil se mu chtít musí, tak jsem mu řekla, že když se vyčůrá, tak mu napustím bazének. No a jasně že ze sebe pak něco málo vymačkal. Ne moc, ale snaha byla 😀

jironymou
6. čer 2019

@no_title
Ahoj, dceri je rok a pul.A nikdy nemela opruzely zadek a ted jak jsou vedra...tak zacala mit.Tak jsem se nastvala...a i kdyz predchozi uceni na nocnik skoncilo nezdary, tak jsem ji ted pliny sundala a darovala kamaradce. Cekala jsem pocurany a pokadeny cely byt...ale ejhle...ona mi chodi na nocnik... nechavam ji teda behat v tricku.A kdyz ma kalhoty, tak rekne eeee a zacne se chytat mezi nohy...tak rikam: drz...drz...a kupodivu drzi... i kdyz teda dnes se nam take povedlo hovinko do kalhot... ale je to prvni nezdar za cely tyden...tak uvidim jak to pujde.A dcerka taky nemluvi.Jen ten zaklad: piti, ham atd...

matylda2017
6. čer 2019

Není to o mluvení. Dcera skoro 2,5 téměř nemluví. Jen základní slovíčka a pak čínština. A bez plen je od 14m komplet i na noc. Každé dítě to má jinak no. Jedno umí v 10m mluvit, druhé chodit 🤷 takže i nočník je individuální.

jironymou
6. čer 2019

@matylda2017

zavidim - ten nocnik 👍❤

luciiinka87
Autor odpověď smazal
Zobraz
fandamohyla
2. črc 2022

V mém případě maminka před téměř 40 léty praktikovala jiný způsob: protože, alespoň podle jejich vzpomínek, mi mokré bavlněné plínky tak nevadily, začala mi je skládat na široko, takže v konečném důsledku jsem pak při hraní nestačil jiným dětem. No, a prý netrvalo ani měsíc, nějak mi to prostě sepnulo v hlavě, a normálně jsem začal chodit na nočník. V té době mi bylo 38 měsíců. Ovšem plínek na noc jsem se zbavil až na prvním stupni ZŠ...