Jaká knížka o výchově se vám osvědčila?

cherie24
10. čer 2021

Dámy, máte nějakou knížku, která vám vážně otevřela oči a pomohla při výchově? Přemýšlím, že si něco nastuduji, protože pořád dost bojujeme s tím, že malá je dost vzteklá a hodně situací pak vyvrcholí v takové hororové situace. Mlátit jí ale nechci, ale zas nechat jí dělat takové scény taky nemůžu... Tak jsem si právě říkala, že něco nastuduji, něco o tom, jak s dítětem lépe vycházet a mnohým situacím třeba i předejít, ale toho jsou kvanta a kvanta a co vybrat 😱

madbetka
10. čer 2021

Aha rodičovství, Respektovat a být respektován, Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly.
Ne snad, že by mi výrazně otevřely oči, nic pro mě nového a převratného jsem tam nenašla, ale pomohly utřídit si vlastní myšlenky a snahy ve výchově 🙂

treasurka
10. čer 2021

@cherie24 Já ti nevim, ale příjde mi, že žádná knížka mi odpověď nedala. Člověk si stejně musí sám v sobě udělat pořádek, uvědomit si jak a proč věci dělá, co vlastně chce, potom začnou fungovat i výchovné postupy. Však ty děti mají naše geny, reagují na naše chování, na prostředí, které my jím vytváříme, takže optimální odpovědi jsou taky v nás...

felixfelicis
10. čer 2021

Ono je to všechno o tom samém. Ještě přidám Výchovu bez poražených, Zkoušeli jsme všechno, Děti a pět jazyků lásky, Nejsou stejne...
Kdybych si měla vybrat, tak asi AHA rodičovství, to je takové zaměřené na batolata. Ve výsledku se mi nijak zvlášť nepodařilo změnit děti, ale hodně jsem změnila sebe. Je to, jak píše @treasurka, můj manžel třeba 99% veci cítí stejně, a to nečetl vůbec nic (a já všechno🙂 ).

zuzkasim
10. čer 2021

Jak žít a nezbláznit se od Lidmily Pekařové. Funguje na každý věk, řekla bych.

slunea
10. čer 2021

Za mě od Šárky Mikové Nejsou stejné a její webináře. Předtím jsem zkoušela se synem fungovat podle Pekařové, její rady mi dávají smysl. Ale bylo to pro nás utrpení, a to šlo jen o to, aby se syn ráno oblékl. Rady Pekařové jsou fajn, ale nemusí vyhovovat každému. Kdežto teorie typů od Mikové je o tom, že víc pochopíš sama sebe, jak funguješ, jaké jsou tvoje potřeby, a jak je to u tvého dítěte, co na něj platí.

lotta1234
10. čer 2021

Este tu nepadol tip na knihu Krotitelia displejov 🙂

hope09
10. čer 2021

Mě zaujala knížka Zkoušeli jsme všechno, popisují, že situace, které nám připadají, jsou že to dítě dělá naschvál, jsou ve skutečnosti úplně jinak. Je to i tenká knížka, hezky se čte 😉

cherie24
autor
10. čer 2021

@madbetka
@felixfelicis díky za typy. To Aha rodičovství mě docela zaujalo. Tím asi začneme 🙂 i to respektovat a být respektován vypadá lákavě. Já si právě myslím, že si hlavně potřebuju utřídit myšlenky v sobě. Snažím se být klidná, ale kolikrát bouchnu a pak mi je to líto, říkám si, že jsem na tu holku pořád hnusná a připadám si hrozně. Přitom okolí má pak poznámky, jak jsem na ní moc hodná a musím přitvrdit a že se takhle vzteká právě kvůli tomu. Někdy je pak docela těžké se v tom neztratit a člověk pochybuje o tom jestli to dělá dobře nebo špatně. Koneckonců děti hodně zrcadlí rodiče a vím, že malá mě zrcadlila už od miminka ...

cherie24
autor
10. čer 2021

@felixfelicis chápu dobře, že Aha rodičovství je jen audio? Nepodařilo se mi nikde najít knížku teda

cherie24
autor
10. čer 2021

@hope09 tu už máme taky v košíku. Právě trochu koukám na počet stran 😁 jsem někdy večer ráda, že jsem ráda a musím nejdřív vyzkoušet jestli zvládnu přečíst aspoň tenkou knížku, než se pustím do bichlí 😀

levandule_k
11. čer 2021

Fajn knížka je Proč jsou krkavci lepší rodiče Rogge, Jan-Uwe; Bartram, Angelika. Je tam vždy popsaná nějaká situace, jak ji řešit a jak ji neřešit. Jsou tam situace od nejmenších dětí až po puberťáky. Mamky kámoška, co dělá ve školce a má doma puberťáky z ní byla nadšená.
@cherie24 Důležité je věřit svým instinktům při výchově, ale ustát tlak a "dobré" rady okolí někdy vůbec jednoduché. Jestli malá zrcadlí tebe, tak to by chtělo i nějakou knížku pro tebe, jak se dát do pohody ne? 🙂

felixfelicis
11. čer 2021

@cherie24 Taky teď nikde knížku nevidím😐 Já mám druhý díl o sourozencich, ten má stejnou obálku a je to kniha, tak jen teď asi zrovna není...

felixfelicis
11. čer 2021

@cherie24 jo, to je nejhorší, zachovat dekorum, když dítě dělá tu samou věc pořád dokola nebo jsem nevyspana nebo cokoliv...tezko rict, jake bude moje výchova nést plody v pubertě, ale teď zatím jsem po zlém nic nedokázala, jak ztratim nerva, tak se urvou ze řetězu i děti a jde to totálně do kytek. Občas se stane, ze mam pocit, že už už vyletim a tu situaci utnu, a najednou cvak a dítě začne spolupracovat, tak vidím, že se to vyplatilo a ušetřila jsem si zbytečnou scénu a šlo jen o to, že to celý trvalo o vterinu dyl, než bych chtěla. Pořád říkám, že člověk vychovává hlavně sam sebe😀 Tvoje holčička je ještě maličká, to asi prostě nejde, ze by se nevztekala - mne se občas rozbreci i pětileták, když je strašně nestastnej z toho, že mu pořád pada stavebnice 🙂

betelgeuzz
11. čer 2021

Mně otevřela oči kniha Respektovat a být respektován. Hlavně teda proto, že jsem byla vychovávaná klasickou direktivní výchovou, jinak jsem si to neuměla představit. Před 12 lety tohle byla jedna z mála knížek o respektující výchově a díky ní jsem zjistila, že to jde i jinak. Dnes je těch knížek v podobném duchu víc a jsou i čtivější, než RABR. Např. Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly, ze které RABR vychází. Já těch knížek přečetla víc a z každé se dá něco získat, najít si svoje situace, postupy. Pár knížek mám popsaných ve svým blogu.
A pak další, která je od ostatních vyjímečná je Do nitra dětských emocí, která se hodně věnuje našim emocím z dětství, jak nás stále ovlivňují a promítají se do našich reakcí. A pokud si je v sobě nezpracujeme, nedokážem se těch některých reakcí zbavít.
https://www.modrykonik.cz/blog/betelgeuzz/article/do-nitra-detskych-emoci-vypisky-te976y/

mdch91
11. čer 2021

Pohodove rodicovstvi - Milan Studnicka

zelenaesmolda
11. čer 2021

@cherie24 me treba vic vyhovuji webinare nez knizky,Nevychova je super

veroniquecz
11. čer 2021

@mdch91 tu jsem ted začala číst a zdá se mi super, i ty jeho webináře.
Naopak AHA rodičovství mě moc neoslovilo.

veroniquecz
11. čer 2021

@zelenaesmolda nevýchova ale taky nesedí každému

cherie24
autor
11. čer 2021

@felixfelicis ne to já vím, že scénám se nevyhneme nejspíš ani tak, období vzdoru no 🙄 ale aby jsme to měli aspoň trochu pod kontrolou. Chápu, že všechno taky nejde hned, pokud člověk chce tu situaci řešit jinak než dítě seřezat, aby si to do příště líp rozmyslelo. Někdy je to rodičovství náročnější než jsem čekala a nejhorší je, že člověk vlastně vůbec neví jestli to dělá správně a co z toho dítka pak vyroste 😀

cherie24
autor
11. čer 2021

@levandule_k já já sobě občas taky pracuju, párkrát jsem do sebe zainvestovala a koupila si třeba nějaký online kurz a můžu říct, že mi to v mnohém pomohlo, jak v životě tak ve vztazích 🙂 Ale mám takovou povahu, že jsem občas výbušná a pak mi rupnou nervy a je mi to líto. Obzvlášť když je třeba horší noc. Nevím jestli je to její vztekání až do takové míry ovlivněné mnou, zas takový psychopat taky nejsem, doufám 😀, ale malá bude zřejmě vzteklejší povahy, tak bych se s tím potřebovala naučit pracovat, abychom to lépe zvládaly spolu. Pořád je to prťous a učí se pracovat s emocemi a já třeba jen úplně nevím, jak jí s tím pomoct se vypořádat 🙂

cherie24
autor
11. čer 2021

@veroniquecz
@zelenaesmolda nevýchovu jsem párkrát viděla, zkoušeli jsme, ale přišlo mi, že to nesedí ani mě, ani malé. Ze začátku mě to právě natchlo, ale výsledky to nemělo. Ale otevřelo mi to oči v tom, že i když tou dobou byla ještě malinká, tak jsem pochopila, že mi říká a naznačuje, co by chtěla a potřebovala a pochopila jsem, že ji musím více vnímat. Takže možná úplně zbytečně to nebylo, ale ty její praktiky mi tam prostě nějak neseděly. 🙂

zelenaesmolda
11. čer 2021

@veroniquecz
zadny pristup nesedi kazdemu na 100%

xxx3d
11. čer 2021

Mně se moc líbila knížka od Pamely Druckerman A dost! Francouzské děti nedělají scény
já ji tedy četla, když jsem byla těhotná, nebrala jsem ji jako příručku, jak vychovávat, a je to dobře, dle mého, protože spoustu z těch věcí, situací nelze v naší zemi abych tak řekla, navodit, nicméně mi pomohla v náhledu na dítě a jak je v knize psáno, děti umí porozumět mnoha věcem, než si my dospělí umíme představit, takže vysvětlování bylo a stále u nás je, funguje a pochopitelně je potřeba ať už si vybereš jakýkoliv přístup, v něm setrvat bez ohledu na okolí, protože podle mě je nejhorší, když kombinuješ třeba nevýchovu s jaksi tradičním přístupem našich maminek, babiček, sousedek a jiných matek z parku a pod.

kvitko77
12. čer 2021

Thomas Gordon - Výchova bez poražených.

klea81
12. čer 2021

Vychovavame děti a rosteme s nimi od Naomi Aldort. Všechny ostatní knihy už nebyly tak nosné, jako tahle, která tě naučí milovat dítě bezpodmínečně.