Maminky dvou dětí v domácí péči (domskolacku). Kolik hodin denně spíte?

kaja2016
21. čer 2020

Ptam se proto, ze od narozeni druhe dcery opravdu nic nestiham - je pravda, ze cela pece o deti a vetsina domacnosti je na me (vetsi nakupy ted dela muz a i si vetsinou sam vecer uvari). Ale je pravda, ze jsem zvykla mit doma uklizeno, navareno, napeceno a starsi dceri se venovat maximalne, tzn.venkovni aktivity, domaci tvoreni, kamaradi a mit tak 2 hodinky denne na sebe. Tak me zajima, je-li moje predstava, ze se dokazu venovat plne obema detem a jeste stihnout domacnost realna, nebo to pujde jen na ukor spanku - coz se me posledni dobou fakt deje....

madbetka
2. črc 2020

@kaja2016 Teď dočítám tvůj poslední příspěvek. Když naučíš dítě, že jinak než s tebou se nezabaví, tak se pak opravdu samo nezabaví. I to novorozeně potřebuje s tím, jak roste, být samo v postýlce/na dece/v kočárku a chvilku "jen" sledovat, co se děje, pak si samo začíná hrát s hračkami. A to píšu jako zastánce kontaktní výchovy 🙂
Tím, že se dítěti věnuješ 100% času, mu neprospíváš, naopak. S více dětmi musíš někde slevit, úplně podle tvých představ to pravděpodobně nebude, minimálně než se nějak sehrajete. Ale tomu dítěti (ani jednomu) to opravdu neublíží 🙂

kaja2016
autor
2. črc 2020

@madbetka Prosimte ja jsem psychoterapeut, co je pro dite vhodne a co ne, vim.-) Ja tu diskuzi opoustim. Odpovidate na neco jineho, nez jsem se ptala, usuzujete na veci, ktere u nas neplati. Je to zbytecne pro me...

madbetka
2. črc 2020

@kaja2016 No dobře. Ano, dá se zvládnout věnovat se dětem tak, aby se nenudily, aby se rozvíjely a abys přitom měla uklizeno, uvařeno, vypráno a dá se do toho zvládat i další činnost (studium, práce,...). Ovšem je to o schopnostech matky, takže pokud to nezvládáš, asi je nemáš a budeš muset někde zvolnit a nebo to vymyslet jinak. To už je odpověď? Nebo na co se teda vlastně ptáš? 😀
A jestli jako psychoterapeut tvrdíš, že samostatná hra je pro dítě zbytečná, tak fakt nemám, co ti na to říct, no...

antoinet
2. črc 2020

Ptala ses, jestli je reálné věnovat se oběma dětem naplno.
Odpovědi se shodují - reálné to není a není to ku prospěchu ani jednomu dítěti.
A jestli děti učíš, že má buď zábavu od tebe nebo mu ji připraví telka, nikdy nebudou umět zabavit se samy, akorát přejdou od telky k mobilu.
Děti, které baví puzzle, knížky, skládačky...to baví proto, že rodiče si dali tu práci a společně s dítětem si k těmto aktivitám našli vztah.
Jestli chceš mít z dcery kadeřnici, dej jí česací hlavu. Jestli z ní chceš mít chytrou, šikovnou a samostatnou holku, co si bude moct v životě vybírat, věnuj větší péči tomu, jak vypadá její hra.

kaja2016
autor
2. črc 2020

@madbetka Hele s ubyvajicimi se fotografiemi u nicku se tu znasobuje mnozstvi diskuzi s podobnym nadechem jako je tato. Maminka se na neco zepta, hleda odpoved radu. V mem pripade se ptam, jak to chodi jinde a co je cca realne. Mimo jine se sverim, ze 14 dni porodu druheho ditete se stava, ze prvni cuci dopoledne na telku. A po par normalnich reakci se objevi lidi, co jsou schopny napsat: A fakt si myslis, ze televize je dobra zabava? A podobne otazky, kde jde o to pohonit si vlastni ego....Nasledne uz se dedukuje, ze u nas bezi telka nonstop, ze dite si samo neumi hrat, ze nevime, co je lego, nema podnetne hracky a podobne......Uprimne, me takovyhle zkratkovity zpusob komunikace nebavi.

Jinak ano, jsem presvedcena, ze neni podnetne prostedi pro 4 lete dite hrat si cele dopoledne samo, i kdyz verim, ze jsou deti, ktere bohuzel nemaji jinou moznost, nez se takto zabavit a nebo jsou natolii introvertni, ze tento zpusob zabavy preferuji pred spolecnosti - kazdopadne potrebam 4 leteho ditete to neodpovida...

madbetka
2. črc 2020

@kaja2016 Ale čas, který mu do posledního detailu někdo naplánuje a vyplní, jeho potřebám rozhodně taky neodpovídá. Samostatná hra nemá tvořit většinu jeho činnosti, ale nesmí tam chybět.
Každopádně mi přijde přirozené, že když napíšeš: "Věnuji se dceři naplno, " v dalším příspěvku napíšeš: "Celé dopoledne teď kouká na televizi", tak že se nad tím nejedna maminka pozastaví, protože to, uznej sama, působí takhle napsané trochu zvláštně. Tím spíš, že pak v podstatě dodáš, že samostatná hra dítěti nic nedá.

Chápu, že máš nějaké nároky sama na sebe, co všechno bys chtěla zvládnout, já to tak mám taky a jsem taková, že z toho nepolevím. S každým dalším dítětem jsem musela hledat způsob, jak to zorganizovat a hlavně jsem se musela naučit některé věci dělat rychleji, zapojovat děti do všeho. A hlavně jsem se naučila, že nemůžu přizpůsobovat děti sobě, ale sebe dětem.
Sedne si to, příchod každého nového miminka byl náročný. Šátek, nosítko, pevné nervy a myslím, že celkem fungujeme. No a podporujícího manžela, to je celkem základ 😉

kaja2016
autor
2. črc 2020

@lida9 nemam uplne prostor na podobne filosoficke diskuze, clanek jsem necetla, ale zrejme bude o tom, ze dite potrebuje nudu na dvorku u babicky, aby zaclo kreativne premyslet a neco samo vytvaret. Tak jednak je to "jen nazor", druhak si nemyslim, ze ani autor - tusim dr.Matejicek to myslel tak, ze na to "dvorku" bude to dite samo bez dalsi detske ci dospele spolecnosti cele prazdniny. Ano, je dobre naucit se byt obcas sam v kazdem veku, o tom zadna,i me dite to umi, ale po urcite dobe uz je to smutne a "z nouze". To je teda muj nazor.

kaja2016
autor
2. črc 2020

@madbetka Tak to chce cist poradne a zamyslet se. Kdyz mas doma 4 leteho domskolkacka ( ze zdrav.duvodu, ktere jsou od zari 21 poreseny asiatentem), tak mu tu skolku proste nejak suplovat musis, aby se normalne vyvijelo - tzn.aktivity, co se delaj ve skolce - vytvarka, hudebka, sport, delas ty sam - xy hodin kolektivu vrstevniku denne zajistujes odchodem mimo domov na hriste, pratele, krouzky. Proste ty zazitky, co maj deti ve skolce musis nejak vyrobit. Takze od rana do peti proste jsem tu pro ni nebo ji nekam doprovazim ( kde si hraje sama a ja si neco treba delam pro sebe). Jasne, kdyz jsme na chate, tak ji vypustim a ona si budto sama nebo s nekym na zahrade vymysli, co chce, maximalne poskytnu nejake pomucky - ale kdyz mas jedinacka v byte, tak je to za me fakt smutne ji nechat si hrat samotnou. Ale vim, ze takhle hromada deti funguje a oni si opravdu na to zvyknou. Deti si zvyknou na vsechno☹ Druhak, kdyz mas doma novorozene na um a jenom za dopoledne 30minut stravis pripravou umele vyzivy a cistenim pomucek, 1,5 hodiny krmenim krmenima, hodinu odsavanim a do toho treba pul hodiny dite breci kvuli prdikum, tak je jasny, ze skolka pada a mas dve moznosti - budto za tebou dite pobiha a snazi se bejt s tebou a novorozencem - co douhodobe nic moc, nebo pustis telku a nebo si hraje sama. Jestli jsem mela 3x 10 minut za dopoledne abychom si neco pohraly. A to me trapilo, tak jsem hledala inspiraci. Nevim, ja se snazim nedelat si zavery a uprimne fakt jsem necekala, ze by se tu resila, ze zrovna my budeme oznacovany za ty, ktere posadi dite pred televizi nebo dite nenechaji nadechnout nejakou prehnanou peci😁

antoinet
2. črc 2020

@kaja2016 hele pochop, že čtenáři diskuze vychází z toho, co ty napíšeš, to pak není třeba ani překrucovat nebo si něco domýšlet 🙂

"Dopo kouka na telku, protoze odsavam, chovam a krmim placici novorozene! Koukat na telku nebo sedet a sama si hrat je za me to stejne. Je zkratka sama, to bylo pointa. Tvuj prispevek nechapu, mas novorozene a 4 lete dite doma."

A píšeme ti tu odpovědi matky, co si tím už prošly (já mám tři děti rychle po sobě). Padají tu konkrétní nápady jako šátek, věnování se dítěti při krmení miminka (třeba číst knížku nebo si povídat, zpívat...) nebo slevit z nároků.
Tak marně přemýšlím, co více by sis přála, co jsi od diskuze očekávala?

kaja2016
autor
2. črc 2020

@madbetka A ze by samostatna hra diteti nic nedala, jsem urcite nenapsala.-) Myslim, ze jsem psala, ze mi prijde podnetnejsi, kdyz uz musi preklepal cele dopoledne o samote, ze povazuju za vhodnejsi cucet na nejake podnetne porady, nez aby ten cas travila sama s hrackou. Televize prece nemusi byt nepritel. Jako vsechno - dobry sluha, ale spatny pan....Jakoze narazove urcite muze byt i sama, ale treba u moji dcery a vzhledem k jeji extrovertnosti si myslim tak dve hodky hrat si sama ( kdyz smazim rizky nebo se sprchuju - coz nechci, aby delala se mnou), je tak maximum...-)

antoinet
2. črc 2020

Jo a konkrétní tip do těch začátků: objednat si obědy z jídelny nebo aspoň rezignovat na složitá jídla a dělat nějaká do 15 minut (těstoviny, kuskus, červená čočka, ohřát noky a na to nakrájet zeleninu, sýr atd.), to ušetří spoustu času. Řízky jsem dělala jen když děti někdo hlídal 🙂

madbetka
2. črc 2020

@kaja2016 No a co tak kombinace televize a samostatné hry? Příp. prostě věnování se oběma dětem zároveň?
Nevím, co chceš za odpovědi, návod ti nikdo nedáme. Taky jsme na to totiž musely přijít samy...
Konkrétně třeba. Obědy vařím na víc dní, večeře dělám, když přijde manžel, nebo s nimi pomáhá on. Během krmení miminka sedíme a čteme si společně. nebo pustíme písničky a holky tancují. Občas přitom prostě jen sedí u mě a mazlíme se. Když miminko spí, tak společně uvaříme (tříletá třeba nakrájí zeleninu, už tak půl roku ovládá ostrý nůž). Když není potřeba vařit, jsme venku. Holky odbíhají do pokoje, vybírají hračky, nosí mi je a společně si hrajeme. Když hraju na klavír, poslouchají všechny tři, ty dvě větší obvykle popadnou jiné hudební nástroje a hrají taky. Uklízím během té Kouzelné školky ráno a udržují tu pořádek průběžně, takže mi na to ta půlhodina fakt bohatě stačí. Prach a podobné blbosti dělají holky nadšeně se mnou. Žehlím večer a povídám si u toho s manželem nebo u toho koukáme na film. Po nocích se učím do školy. Když větším prádlo, holky podávají, rozklepávají. A podávají kolíčky. Když chce miminko mámu, navážu do šátku a jedem dál. Když holky nebaví cokoli společného, zalezou si do pokoje a hrají si samy. A můžu asi klidně i pokračovat... Nevidím na tom nic složitého, fakt ne 🙂

Každopádně se drž, začátky jsou těžké, ale fakt tomu jen dej čas 🙂

kaja2016
autor
2. črc 2020

@antoinet Hele nevim, jak lepe to vysvetlit. Ale je komunikace prejici a pak takova jakoze utociva...Ale nejak se nechci jeste dohadovat, ze komu co utok pripada a nepripada...-) Konkretni tipy jsem privitala a vitam i kdyz jsem na ne nereagovala, nektere jsou u nas mozne a jine zase ne..

kaja2016
autor
2. črc 2020

@madbetka Tak ja se fakt spis ptala, jak to je jinde. A pak me dozrala ta reakce a ze to tu vidam posledni dobou castk, tak jsem se k tomu vyjadrila. Jinak uz se citim dobre, jakz takz se venuji, je to mene nez drive a holt jsoi to dve deti. Nic uz neresim.-) Jen jsem reagovala na rozjetou diskuzi, vicemene problem zmizel...

kaja2016
autor
2. črc 2020

@madbetka Jinak je mi jasne, ze dve starsi deti se krasne zabavi spolu, pokud si to dobre pamatuju, ze mas dve starao a miminko...

madbetka
2. črc 2020

@kaja2016 Mám první dvě 13m po sobě, takže jsem řešila mnohem větší masakr, ta nejstarší se tehdy sama neuměla zabavit skoro vůbec 😀 Je jim necelé 3r a rok a třičtvrtě, od nejmenší je ta prostřední přesně o 18m. Takže si spolu jakože hrají, ale obě víme, jak to "spolu" v tomto věku vypadá. Ale já jsem matka salámistka nebo jak to říct. Snažím se dětem nechat hodně samostatnosti a spíš podporovat to, o co přirozeně samy projeví zájem, než abych se snažila jim dělat program. Nudu považuju za celkem dobrou věc 🙂

Pokud jsi zvyklá se dítěti věnovat, tak způsob vždycky najdeš, o tom jsem přesvědčená 🙂 Chápu, že se diskuze stočila jinam, než jsi chtěla a plánovala, ale třeba si ji přečte někdo, komu přinese něco zajímavého 🙂

editah222
2. črc 2020

Mám děti rok a čtvrt od sebe takže to byl na začátku taky docela záhul a prostě jsem něco musela oželet. Nejčastěji jsem vynechala uklid nebo "složité" vaření. Čas pro sebe jsem měla když se manžel vrátil z práce, šla jsem cvičit nebo na kafe s kámoškama. U kojení jsem staršímu dítku četla knížky, hrála s ní pexeso nebo si s ní jen povídala. Když jsem vařila tak jsem s nima třeba zpívala písničky nebo jim povídala pohádky.

janedv
2. črc 2020

@kaja2016 problem asi uz zmizel, ja ale resila neco podobneho, mozna pomuze (deti 3r9m od sebe, druhorozene na um).
1) jidla pecu - je to bezpracne, minutka to vypne, muzes vypustit z hlavy. Rano vezmu kus masa (kruti, kralici, teleci, ale i veprove, beru jen z farmy), zavru i s cibuli a lehkou bylinkou do peciciho sacku nebo do jeny, pridam omyte (neloupane) brambory ci jinou zeleninu (hlavu brokolice, mrkev...) podliju a pecu 2 hod na 150C. Jidlo pro vsechny, zdrave, prace (narocnost, cas) nula nula nic nic.
2) kdyz nedelam brambory, varim ryzi. Mam ryzovy hrnec (stoji par stovek, super investice), nasypes, zalijes a neresis. Vypne sam, opet prace na 2,5minuty.
3) uklid - pod drezem ve skrince mam vykonny rucni maly vysavac. V jidelne i obyvaku mame koberec s vysokym vlasem, deckam to vyhovuje. Xkrat za den na 2 min projedu tim luxem co potreba, 4 lete dite dela i samo. Nedela to hluk, miminu to nevadi
3) uklid 2 - na casti bytu kde nejsou koberce mam robota, zapnu, zavru dvere a vyluxuje. Zapinam casto, takze to nejak resi i ten prach na polickach, tim ze ho je ve vzduchu min, min tam seda. Nevim, bud toto nebo mame zazracne policky 🙂 setru jednou za mesic a vic neni potreba
4) uklid 3 - koupelna - pod umyvadlem mam fialovy vileda hadrik na plochy - po kazdem sprchovani hned setru baterii a vanu (trva to fakt 10s, ne ze ne) a nemusim nic lestit. Zrcadlo tim hadrikem veZmu vzdy kdyz mam karta ek v puse, zachody stetkou pretru kdyz jdu kolem.
5) aktivity pro dite - hrajeme si porad, starsi do skolky az po 4.roce. dopo si hrajeme doma, kdyz mladsi spi, pak doma obed a vsichni vyrazime ven. Jde to. Ja uz mam teda mladsi 15m, takze si to hezky sedlo, byl to mazec, to ne ze ne.

tynka9
2. črc 2020

@kaja2016 jak už jsem jednou psala, myslím, že máš na všechno hodně vysoké nároky... školka určitě podmětná je, učit děti k pohybu (sportu), nějaké výtvarce a spol určitě je potřeba... ale je to všechno vždy nutné? Jsem z 5 sourozenců, z toho 4 jsme po dvou letech, pak 8 let pauza a pak poslední bratr. Všichni jsme šli do školky až jako předškoláci, protože mamka byla s námi doma. Naši mají velký dům, velkou zahradu a k tomu se mamka ještě starala o nemocnou tchýni, která zemřela, když byly nejmladšímu myslím 2 roky. Takže že by se nám nějak extrémně věnovala, to nehrozilo. Nějaké koníčky - hudebka, sporty, ty nám přibyli až na základce, i ve školce jsme chodili jen na "základ" ono totiž před těmi 25 lety nic moc ani na výběr nebylo.. možná pak u bráchy aj nebo plavání, u mě určitě ne. A nemyslím si, že by nás to nějak poznamenalo. A to z nás vyrostli 2 hotoví vysokoškoláci (a oba jsme studovali složitou vš, bratr navíc pokračuje na doktorát), 1 studující vysokoškolák, další s maturitou, ale prací, která ho v pohodě uživí a i si může vybírat... Mamka se nám věnovala podle svých sil a možností, ale už jen z toho, co měla na starosti, tak to nemohla dávat na 150%.

Miminko máš ještě maličké a než se zajede nějaký režim, tak to chvilku zabere, prostě vydrž. Chvilku holt ožel úklid, vaření, nebo se smiř s televizí u dcerky,... za 2 měsíce může a nejspíš i bude všechno zase úplně jiné. Mimčo bude jinak reagovat, možná se vykašleš na odsávání a bude na UM (a co, no?) ,.... vždyť je nějaká etapa s dětmi vždy jen na chvilku. Pro mě osobně to začalo být složité zhruba od 9 měsíců mladší, kdy si začala stoupat. Buď mi visela na noze a chtěla vidět, co dělám, nebo jsem jí měla na ruce nebo v šátku (ale tam se příšerně kroutila) a při tom vařila, uklízela... a druhou rukou korigovala staršího, který se snaží pořád hodně pomáhat, ale je stále ještě taky maličký... Teď je mladší 14 měsíců, jak začala běhat, tak se různé situace zlepšily, ale stejně je to fičák, malá je neskutečný šídlo bez pudu sebezáchovy... zlaté miminko proti tomuto...

A poslední, co mě trochu zaráží... pořád tu řešíš dopoledne, že odsáváš, krmíš, se starší si nestíháš pohrát... Jak to u vás chodí odpoledne? To už vše najednou jde? Odsávání potřeba není? Tím se do tebe nechci nějak navážet, vůbec ne... jen jak to dáváš celý den?

prejeta_zaba
2. črc 2020

Když tě tak čtu. V prvé řadě se uklidni. I nás tady hystericky přesvědčuješ, že jsi přece psychoterapeut a víš, co je pro dcerku nejlepší. Tak se zhluboka nadechni a přestaň to tak hrotit. Je úplně přirozené, aby malé děti byly doma s mámou a ne v nějaké školce, ještě před 50 lety to tak bylo u všech, dětí bylo kolikrát víc a nula vymožeností. Takže to, že se nevěnuješ dítěti na 250 % je normální a není potřeba z toho dělat takovou kovbojku. Dítě není publikum. Je účastník děje. Takže ne, není potřeba každý den mít rozvrh všech aktivit a když jedna vypadne, zhroutí se svět. Jako je hezké dítě rozvíjet a věnovat se mu, což ty bezpochyby děláš. Ale to, jak to máš nastavené je špatně z druhé strany. Energicky ho zahlcovat programem, aby náhodou nesedělo chvilku nečinně. Jasně, pak ji nebaví žádné úkoly a hraní, protože je prostě zajímavější jít někde s kamarády do zoo a na kroužek a ještě plavání a do toho angličtina a flétna. Ale takhle přece nejde žít dlouhodobě. V žádné instituci ji přece nebude nikdo 8 hodin obskakovat, jestli se slečna dostatečně baví a je rozvíjena po všech stranách. Prostě učitelka 20 děckám zadá "namaluj maminku" a pak to vysbírá. Nebo mají volnou hru. To asi bude tvoje dcerka sedět s tou česací hlavou a koukat do stěny. 🤷‍♀️ Jejda zapoj selský rozum a nech události plynout, jak mají. Naopak je dobré, že máš druhé. Protože jinak by sis dceru naučila být středobodem vesmíru a pak bys na to dojela ty sama. Když teda nejsi zvyklá dítě odkládat ani když spí, jak to u vás funguje s manželem, domácností a jiným světem? Sama vidíš, že to asi trochu nedává smysl, že? 🤔😉

kaja2016
autor
3. črc 2020

@tynka9 To si myslim, ze je neco jineho, kdyz jsi mela vice sourozencu, mela jsi partu. To verim, ze te pobyt doma nikterak nepoznamenal. Ale jedinacek doma sam bez aktivit s maminkou, to podle me neni dobry. Jinak jo, rano varim snidani a obed, odsavam, dokolecka krmim - po obede jdeme ven a novorozene vetsinu casu spi - krmim mene - venku neodsavam. Vecu vetsinou poresime nekde venku a domu prichazime v 8. Pri tom udelame nejaky nakup, obvolam co je treba, napisu mejly, dcerka si hraje s kamaradama na hristich v okoli, nekdy jich obejdeme o vic a tak....Takze ta odpoledne jsou na pohodu, ve chvili kdy jsem pokladala dotaz jsme teda jeste ven takhle na dlouho nechodili protoze jsem se s mrnetem bala. Odsavat cely den bych nedavala. Rada bych odsavala 3x denne, aktualne davam 2x, zacinala jsem na 1x - mlika mam dost, ale neni cas...musim taky spat.-)

kaja2016
autor
3. črc 2020

@prejeta_zaba Ja jsem "jen" nastavana, me ty reakce tez prisly histericke, takze to asi na sebe pusobime stejne....-) Kazdopadne problem uz nemam a neni treba jej resit...

kaja2016
autor
3. črc 2020

@prejeta_zaba Jinak uplne nechapu, proc toto pises me - ano, naprosto souhlasim, ze drive skolky nebyly a deti si hraly sami, popr.pracovaly - ovsem sami mysleno v kolektivu dalsich deti... Prijde mi absurdni, jak jsi situaci u nas doma dokazala prekroutit. Je to fakt na hlavu takoveto spekulace. V mem okoli se vsichni venuji detem uplne stejne jako ja, normalni lidi, normalni rodiny.....