Mluvení u dítěte. Jak jste řešili, když moc nemluví?

evunkas
21. čer 2022

Dobrý večer všem,chci se zeptat,kdy a jak jste řešili,že dítě moc nemluví..Dceři bude 21 měsíců a zatím řekne máma,táta,baba,Chro chro ( miluje Prasátko Peppa),mňau,mňam a možná ještě něco málo,ale rozhodně tam není snaha po nás napodobovat či opakovat.Mluvime na ni,čteme ji...všemu ale rozumí,co ji řekněme,ukáže na obrazcich vše,na co se zeptame,na sobě ukáže části těla,když se jí zeptame...já fakt nevim...je to naše první dítě,tak Vám možná přijdu,že silim zbytecne,ale....předpokládám,že uzdičky v puse spíše dělají problém ve výslovnosti než v samotné mluvě...moc děkuju za Vaše zkusenosti

malenka3
22. čer 2022

@konidana mě by to taky nenapadlo 🥴 to prostě nevymyslíš, no 🥺

evunkas
autor
23. čer 2022

@konidana a chci se zeptat,Majda mi zase přijde že moc nespuli pusu,ale jsem "stará" matka,tak to možná řeším až moc...Ale jsou nějaké dostupné cviky,které bych s ni preventivně mohla doma dělat?Nemate k tomu třeba nějaký " leták" se cvičením?Moc byste mi pomohli....

konidana
23. čer 2022

@evunkas určitě je dobré různé foukání, např. foukáním přes brčko pohánět pingpongový míček po stole , boulit jazykem tváře - napodobovat/před zrcadlem, mlaskat jako když jede koník ... leták nemám, ale určitě ještě něco dohledáte

enyty
25. čer 2022

Dejte tomu čas.Ucitelka z mateřské školky mi poradila že pomáhá zpívání a že každé dítě je jiné.Ma dcera je pohybová prolézačky a všemožná hřiště je její ale její Španielstine nerozumíme .Netlacte čím víc budete tím méně se zdaří.Preji hodně úspěchů.😉

monique9754
25. čer 2022

@evunkas syn má 3,5 let dá dohromady cca 50 slov. Docházíme na logopedii, byli jsme na vyšetření u psycholožky. Taky zvládá vše co po něm chci, vše mi ukáže, přinese, udělá... Ale jak má něco říct tak prostě ne. Jako je tam nějaký pokrok to ano ale ne hodně znatelný. Zajistila jsem si že od září nastupuje do logopedické školky plus budeme docházet ještě na logopedii tak doufám že to nějak pomůže. Mám ještě 1,5 roční dceru a ta teď zvládne stejný počet slov jako ten starší. Má snahu opakovat, snaží se. Každý dítě je jiné a časem mu to naskočí.

janule0123
25. čer 2022

@evunkas mala do dvou let asi 6 slov … lehce po druhem ruce skok.. pribyly zvuky zvířat a nějaké další zvuky … cca 25 celkem ... A od te doby nic nového… dětská v dubnu říkala ze neřešit , ze sice je úplně mimo tabulku, ale je čas na skokové zlepšení, ale ze to muže byt taky nejaka porucha… a ze se řeší až po tříleté prohlídce … logopeda mám domluvenyho jako samoplatce a dle toho co me rekne budu tlačit dal nebo ne … jsem z toho nervózní a nespim z toho nějaký noci… jen cekacka par měsíců …čteme pohádky, mluvím na ni.. snahu opakovat nikdy neměla .. když už tak ne po me 😂miluju když me někdo říka, ze na ni málo mluvím 😝čím víc se blíží nástup do školky a utíká čas .. tím víc se bojím ze ten skok nepřijde .. 😒kousky me nejedla asi do roku… chleba a křupky vzala na milost až kolem roku.. maso začíná kousat az teď …

tensorflow
25. čer 2022

Já chodím na logopedii s dcerou od roku a půl, protože je hluchá. V současné době (okolo těch 2 let) to není o nějakém procvičování řeči, ale spíše o trénování porozumění formou hry. Takže pokud vám rozumí, chápe jednoduché pokyny, podá požadované zvířatko, tak bych to zatim ještě neřešila.

tensorflow
26. čer 2022

Jeste, co nase logopedka dela a doporucuje je procvicovani jemne motoriky - vkladacky, puzzle… Vysvetlila mi, ze recove centrum v mozku sousedi s tim pro motoriku a tedy to muze primo ovlivnit rec.

janule0123
27. čer 2022

@malenka3 obesli jste klasicky kolecko psycholog, logoped, neurolog,… nebo stačil logoped ? Jsem objednána s dcerou, ale už jsem z toho nemocná … jdeme až v srpnu … to ze nevím me ubiji 😕a ze me třeba utíká čas ji nějak “pomoct” … dětská ze bude řešit až ve třech letech do te doby ze je prostor pro skokové zlepšení …defakto to stejné me rekla logopedie při objednání … ale teda uznala, ze je “mimo” tabulku… dotazník v pohodě, cvičili jsme vojtovku, prvních par měsíců prorvala.. s jídlem začíná kousat maso až teď … tak se bojím ať to není jedno z druhým a není to něco co ji ovlivní po zbytek života ..

malenka3
27. čer 2022

@janule0123 ne, jen klinický logoped, po komplexním vyšetření by případně navrhla další vyšetření (třeba ušní, kdyby bylo podezření na nedoslýchavost), ale nebylo to u nás třeba. My šli přímo k logo, která se specializuje na tyhle prcky, musí se s nima pracovat trochu jinak.

ferda90
27. čer 2022

@malenka3 Ahoj, můžu se zeotat co má jídlo společného s mluvením a popř i to kojení? Děkuji

janule0123
27. čer 2022

@malenka3 super dekuju, tak snad je ta nase dobra i na prcky …

malenka3
27. čer 2022

@ferda90 dobrá otázka, měla jsem stejnou 😁
Od půl roku by dítě mělo začít aktivovat svaly v puse - tváře, jazyk, trénovat žvýkání, kousání, pohyby jazýčkem, seznamovat se s různými typy konzistencí potravin, různými teplotami, to vše aktivuje všechny možné části úst, které jsou pak potřebné pro tvorbu zvuků, hlásek. Když tohle chybí, protože má dítě jednostranný pohyb (sání z prsu), tak se kvůli tomu opozdí pochopitelně i vývoj řeči, u nás ten chybějící půlrok prostě je znát.
Takhle nějak jsem to jako laik pochopila. Nemusí to tak být vždy, neříkám, že každé dítě plně kojené do roka má s mluvením potíže, ale naše logopedka má celkem slušný vzorek klientů, aby věděla, že to souvisí.

ferda90
27. čer 2022

@malenka3 ahaa, jako já něco málo na tohle téma slyšela, spíš tedy četla. Syn bude mít 17 měsíců, také je kojený a moc ještě nemluví. Ale jídlo ji v pohodě, kouše chlebik, tyčinky, nějaké ty křupky a konečně se naučil pít vodu z láhve od rajec 🙂 do teď mu to nějak nešlo tak jen tak trochu popíjel ze skleničky. Zajímavé a určitě fajn vědět, děkuji za vysvětlení

malenka3
27. čer 2022

@ferda90 kojení samo o sobě nevadí, když má ty ústní podněty jinde. Můžeš to zkusit podporovat, pár tipů už bylo výše, dobře je třeba pít brčkem (ale krátkým, aby ho nedrželo dítě mezi zuby), dobře se u toho aktivují svaly okolo rtů, já teď všechny delší brčka stříhám 😁
Dcera je navíc hypersenzitivní, takže trénujeme (dotyky, lehtání, masáže), ale to už je na rady od odborníka.

evunkas
autor
28. čer 2022

@tensorflow díky za tipy 👍

ferda90
28. čer 2022

@malenka3 děkuji za radu 🤗

baraskaska
28. čer 2022

Do 3 let se to neresi protoze kazde dite je jine. Na dceru jsme mluvili, ma ukecanou segru takze i ona na ni mluvila , dama furt nic, tahlo na treti rok dva tri mesice do 3 nerozenin a najednou sup a mluvila. Ted nezavre drzticku🤣🤣🤣 starsi mluvila snad od roka takze rozdil.

zaludova
28. čer 2022

Synovec prakticky do 3 let nemluvil. Všemu rozuměl. Geniálně gestikuloval a fakt člověk pochopil celkem náročné sdělení jen z gest 😀 když ale za vyslovení "dostal" něco pro něj zajímavého, tak zopakoval cokoliv 😀 No a asi ve třech a půl letech už se začal vyjadřovat i slovně 😀 Já bych řekla, že je prostě jen línej než že by neuměl 😀 Jinak výchova stejná, neteř mlela ve 2 letech o sto šest 😀 Myslím, že to třech let to nemusíš řešit vůbec.

felixfelicis
28. čer 2022

@ferda90 ja mam treba dite, ktery do roka nesnedlo nic, pritom R rekl ve 3 letech, Ř v 5 a ve svy tride je skoro jedinej bez vady reci. A logo problem ma ten druhej, ktery jedl od 4 mesicu jak nedovreny. Ale taky nechapu, proc chteji vsichni cekat, mame navstevu 1x 2 mesice, kdyz vynechame, tak jsou to hned 4 mesice. Fakt bych nechtela cekat do predskolaku a cekat, ze za rok timhle tempem dite vsechno zazrakem dozene.