Může vakcína narušit řeč/výslovnost?

15. kvě 2023

Ahojte, moze prosim vas narust rec (sposobit horsiu vyslovnost) ktorakolvek vakcina u deti, hlavne do tych 3-4 rokov? Mam na mysli neuro vedlajsie ucinky.

Ja som pro ocko typ. Nezelam si, aby mi sem pisali antivaxerky. Chcem strucne, jasne odpovede k otazke.

Ockovala som syna a zacal mi po ocko (na druhy den) intenzivne spajat slova do viet, mam na mysli 3-5 slovicok v 1 vete, ALE vyslovnost slov nie je cista. Hlavne pri tvorbe novych viet novymi slovami. Ked nove slova povie zvlast, tak je to ok. Ale pri spajani uz nie. S tvorbou 2 slovnych viet mi to nerobil...

Dakujem!

autor
16. kvě 2023

@cilkat dakujem pekne za podrobny opis. A ako mu v tom mozem pomoct? Opakovat po nom spravne?

cilkat
16. kvě 2023

Zkuste opakovat správně, ale hlavně zkuste dítě přesvědčit, že nemusí v řeči spěchat - že má vaši pozornost a vy si klidně počkáte. Zkuste třeba i přerušit práci a dřepnout k němu, když vás osloví a prostě zpomalit s ním a říct si to s ním spolu (vím, že to ne vždy jde).
Další, co by mohlo pomoct, je pomoct mu rozložit větu zpět na slova: zopakovat po něm třeba první a nechat ho tu větu znovu doříct (klidně s nějakým komentářem typu "cos říkal? že tam byla ...(a taky už čekat na zopakování jádra zdělení)" ) částečně to člověk dělá automaticky, protože opravdu nerozumí, ale je to vlastně přesně ten postup, jak dítě naučit si uvědomit, co že chtělo říct a čemu potřebuje ten druhý z té věty rozumět.
Jinak v tomhle věku děti už často docela hezky spolupracují s logopedem, jestli je tam opravdu mizerná výslovnost, zvažte, jestli se k nějakému neobjednat, ale možná nebude vůbec třeba (a jsou teď hodně vytížení).

jerrabina
26. kvě 2023

Autorko, zkus si vyhledat příbalový leták té konkrétní vakcíny (k nalezení na internetu, konkrétní stránku si nepamatuji, ale skrze ní tam nahlíží myslím i doktoři), mohlo by tam být víc. Na základě toho se pak dá googlit ještě dál třeba přirozený vývoj a tak.
@zelenaesmolda my dceru nechávali očkovat i nepovinné, ale klepala jsem se strachy a nespala před každou dávkou. Četla jsi příbalové letáky? Já jo a důkladně. A mám k mnohým antivaxerkam hlubokou úctu, a úplně všechny hluboce chápu. Jen jim říkám, že i naše děti co si těmi riziky prošly chrání i jejich děti tím, že jsou očkované, ale naopak jejich neočkované děti ohrožují i ty naše očkované. Protože prostě lepší šíření té nemoci je mezi neockovanymi. Bohužel nemáme nic lepšího a zatím u každé vakcíny jsem rizika vyhodnotila ve prospěch očkování (ti kdo je testovali a pouštěli na trh evidentně také) - ale někde to bylo těsnější, než by se běžně zdálo. A u každé jedné vakcíny jsem byla případně připravena neočkovat.
A ne, není to jen "některé maminky přikládají očkování to co by se stalo stejně", oni to i výrobci kolikrát dost přesně popisují v příbalové informaci.

swan42
26. kvě 2023

@zelenaesmolda ty si opet uplne mimo 🙈
"spis se to projevi ve stejnou dobu"- to je zajimavy, ze se to projevuje iu tech, co ockovani odkladaji co to jde...
A vis vubec kdo ren cernej kasel ma? Tricatnici, holcicko. Ti,kterym uz imuniza z ockovani vyvanula, protoze vydrzi max 25 let a preockovani se nedela.
A na Ukrajine se ockuje uplne normalne, i kdyz tam toho neni tolik povinnyho, mela by ses obcas trochu zamyslet nez se chysnes nejakyho prorusskyho zvastu 🤦‍♀️
Ja bych ti zase prala aby sis sama zaplatila az nekde upadnes a neco si zlomis-mela si davat pozor, az te bude nekde neco bolet, protoze si necvicila nebo cvicila blbe, az budes mit rakovinu kuze, protoze ses nemazala nebo mazala chemickou srackoidni kosmetikou, nebo az budes mit rakovinu tlustyho streva protoze v puberte si jedla akorat pizzu, mekac a kebab nebo az budes mit neco s plicema, protoze si mozna nekourila, ale chodila do hospod kde se kourilo, nebo az se ti stane nejaka autonehoda protoze si jela o 5km/vic, nedala prednost protoze ti v aute vriskaly deti, nedavala pozor, predjizdela, a dalsich xy veci 🤷‍♀️
Fakt zkus obcas trochu premyslet, myslim ze na tvoje xenofobni a jiny nenavistny projevy vuci vsem ostatnim uz davno neni nikdo zvedavej

rencinka87
26. kvě 2023

Podle me to s vakcinou nesouvisi - naopak udelal pokrok, pokud spojuje vic slov nez pred vakcinou do vet. Spatna vyslovnost plyne z toho, ze mu naopak hlavicka bezi rychleji, nez jak pusa dokaze vyslovovat - muj syn v 2 letech a 4 mesicich zacal zadrhavat - nejdriv mene, pak vic - byli jsme na vysetreni na logopedii, protoze jeho tatinek jako maly zadrhaval velmi tezce, takze se predpokladalo, ze tam muze byt geneticka zatez.
Nakonec to samo odeznelo po par mesicich - zpetne jsem si uvedomila, ze ac syn mluvil v kratkych vetach uz asi od 18 mesicu, tak v tomhle veku zacal tvorit vyrazne slozitejsi a delsi vety/souveti a mozek to nedokazal tak rychle zpracovat, je to videt i na jednotlivych videich, kde mluvi, jaky skok v te dobe udelal.
Takze za me je to ciste vyvojova faze a naopak jde dopredu.

zelenaesmolda
26. kvě 2023

@swan42
25 let ti ockovani nevydrzi ani omylem.10 max.A preockovani se nedela?Na to jsi prisla kde?Me preockovavali v tehotenstvi a az bude cas necham se preockovat znova.Vakcina je spolu s tetanem a zaskrtem.Chces mi tvrdit,ze se nepreockovava ani proti tetanu?

swan42
26. kvě 2023

@zelenaesmolda jediny z tech povinnych na co se preockovava je tetanus. A ano, ten vetsinou preockovavaji po 10 letech, i kdyz vydrzi az 15. Ale ja mluvila o cernym kasli, zaskrtu, zarenkach atd.
Ockovat v tehotenstvi, to je fakt pecka 🙈
Boze...

zelenaesmolda
26. kvě 2023

@swan42
Ockovani v tehotenstvi se proti cernemu kasli doporucuje protoze diteti predas protilatky driv,nez ma svoje vlastni ockovani.A doporucuje se preockovat i nejblizsi pribuzne protoze nejcasteji to dite chytne prave od nich.
Cerny kasel,tetanus a zaskrt jsou v jedne vakcine.

swan42
26. kvě 2023

@zelenaesmolda jasny, "doporucuje se" (samozrejme pod farmaceutickym lobby) a "preockovava se bezne nebo dokonce povinne" je uplne to samy... 👍

daasqua
26. kvě 2023

@zelenaesmolda Já se nechala přeočkovat před otěhotněním, protože mi to tak několik doktorek důrazně doporučilo, byly velmi proti očkovat v těhotenství (ano, na netu se píše, že očkování v těhotenství předává protilátky, ale buhvico to dělá s vyvíjejícím se nervovým systémem plodu). Máme v rodině i nepovinná očkování (covid tedy ne), ale stejně se nám nevyhnuly vedlejší účinky...je to prostě černý Petr, nikdo neví...u té dcery si to vyčítám, proto jsem mladšího syna neriskovala...

pampelina18
26. kvě 2023

Ne, očkování nemůže za špatný vývoj dítěte. To by znamenalo, že každý dítě co chodí na logopedie je postižený kvůli očkování... Jen je divný, že na logopedii chodí i neockovane děti.
Ano stal se případ, že dítě hodinu po očkování skolabovalo a zůstalo na přístroji. Redakce na vakcínu se ukazuje do 10 minut proto máte cca půl hodiny po očkování čekat v čekárně. Ostatní věci co se ukážou po 24 hodinách od očkování už nijak s očkováním nesouvisí. Pouze maminky hledají výmluvy. Kdyby to bylo tak nebezpečné tak ne neočkuje. Vem tě, že se ročně naočkuje xdesitek tisíc dětí a vážnou reakci na očkování viz můj příklad dítě skončilo na přístrojích má jedno z milionů.... A ne očkování opravdu nemá vliv na mluvení a nervovou soustavu