Nadané dítě a školka. Neochudím jej, když ho nechám ještě doma?

kacenka115
2. led 2020

Zdravím, synovi budou v květnu 3 roky. Je hodně šikovný a zvídavý (od 2 let mluví ve větách, počítá do 20, pozná geometrické tvary a tělesa, barvy... Teď ve 2,5 letech čte písmena, určuje zvířata, dinosaury, souhvězdí, planety, měsíce,.... no umí toho hodně). Od jeho 5m do 2 let jsem chodila na částečný úvazek do práce. Takže jsem vždycky počítala s tím, že školka nebude problém. Ale co mě poslední dobou dělá starost: Nerozumí si a bojí se vrstevníků. Nejvíc mu vadí, že skoro nemluví a celkově jsou jinde. Starší děti nejsou problém. Tak se pomalu připravují na možnost, že bych si ho nechala ještě rok doma. Ale nebudu ho tím šidit? Všichni mi trvdí, že se ve školce otrká a že mu to prospěje. Aktuálně chodíme spolu do dětského centra a na kroužek imitující školku., akorát s rodičem. Tam kolikrát nechce jít, že se bojí dětí. Vždycky ho ujistím, že tam budeme spolu a d3ti mu nic neudělají, tak po delší debatě se začne těšit. Děti tam pak ignoruje a řeší jen mne a paní učitelku. Řešila jste taky některá? Neochudím ho, když ho nechám ještě doma?

mourovatakocka
3. led 2020

Napadá mě jen zlatá střední cesta. Školka ano, ať si zvyká na kolektiv, jinak z něj bude "ten divnej mamlas", ale třeba jen na tři dopoledne v týdnu. Jestli máš tu možnost, třeba by to prospělo. Potkávat se se stejně starými dětmi by měl, i kdyby byl supernadaný, ale lámat to přes koleno a dát do školky od rána do večera by nebyl šťastný nikdo.

lennus
3. led 2020

@kacenka115 Co nějaká soukromá školka, kde je smíšený věkový kolektiv a individuálnější nm přístup?

pasiba
3. led 2020

@kacenka115 No to nehrozí. Ani už nezdravi lidi okolo sebe. Ani s naší mámou by na kafe nešel. On vysokou jen vystudoval. Ale nikdy se s nikým nebavil. Bez přátel a bez života. Tvrdi, že prý muj dvouletý syn je v pohodě. A to ho viděl asi 5x 😦

pasiba
3. led 2020

@kacenka115 Pokud mu nepomůžeš pochopit proč on je jiný a proč mu ti "normální " nerozumí tak dopadne stejně. Pořád říkám, že tam kde teď je ho dostala máma. A ona si to obhajuje jen tím, že jiný je už od narození a nic s tím nemohla dělat 😞

konidana
3. led 2020

myslím, že bude mnohem přínosnější když bude ještě rok doma a pak půjde do školky, než aby se tam ted trápil. To by musela být leda nějaká hodně dobrá spešl školka , kde se dětem věnují individuálně podle jejich potřeb

hafika
3. led 2020

@pasiba Ale mě to přijde tak, že pravda je někde uprostřed mezi tv tvrzením a tvrzení tvé mámy. Tvůj brácha je prostě jiný a jen tak s někým si rozumět nebude, myslím tím tak, že by z nich byli přátelé. To ale neznamená, že by neměl umět vycházet s jinými lidmi a nebo se jich nedej bože bát. To jde naučit, ale jiný zůstane. Paní Monika Stehlíková se zabývá vzděláváním nadaných, dělá i kurzy pro dospělé, aby pochopili, proč jsou jiní a jak se s tím vyrovnat, a to i o víkendu, pokud byste nebyli z Prahy, třeba by to tvému bratrovi pomohlo. Osobní zkušenost bohužel nemám, ale známá říkala, že jejímu nadanému dítku kurz pomohl.

kacenka115
autor
3. led 2020

@shaun40 možná jsme se nepochopily. Syna nechci separovat, spíš mu dát čas všemu porozumět. Často ho beru mezi děti vrstevníky i starší, aby se seznámil se všema. Učím ho, že každý je jiný a každý umí něco. Mám vyhlednutou soukromou ZŠ kvůli přístupu a dobrým učitelkám, děti tam chodí normální.

hafika
3. led 2020

@bonavoxa Naopak bych řekla, že situace se vzděláváním nadaných se pomalu lepší. Aspoň se začíná mluvit, že mají specifické potřeby, někde jsou pro ně speciální programy. Bohužel učitelé se zatím na škole neučí, jak s nadanými pracovat a je to na dobré vůli, zda se budou snažit a spolupracovat s PPP. Hlavně na vesnicích a malých městech je to těžké.

pasiba
3. led 2020

@hafika Nevím jestli není pozdě. I na Štědrý den bývá sám. Už prostě nikoho nechce okolo sebe. Hodně chyb se stalo když byl malý. Dokonce mám pocit, že nám všem nakecal že je gay aby ho nikdo nenutil do vztahu se ženou a měl od všech pokoj. On ví, že když bude něco potřebovat tak muže přijít

hafika
3. led 2020

@pasiba Tak i dospělý se může změnit, když chce. Možná se i izoluje, protože cítí, že ho stále někam nutíte. Stehlíková napsala i knihu pro nadané dospělé (tu nemám, mám o nadaných dětech a je fajn), třeba mu zatím dát jako dárek knihu s tím, že existuje i ten kurz, že by se třeba cítil lépe. A nechat to, nemůže někoho změnit, když nechce.

hafika
3. led 2020

@pasiba A neustálé dohazování někoho, ideálně ještě že k dotyčnému vůbec nehodí, nebo i jen zdůrazňování, že by si měl někoho najít, je vážně na pěst a dokáže hodně znechutit, a to i když třeba člověk po někom touží. Taky jsem byla dlouho sama a fakt je to nepříjemné, možná i proto se může lidem vyhýbat o štědrém dnu.

bamak
3. led 2020

Doma bych ho nenechala, ale hledala bych školku, kde se mu budou individuálně věnovat, jak ve směru vzdělávání, tak ve směru socializace. Taky mám nadprůměrné chytrou dceru, také měla že začátku problémy s vrstevníky.... Ale právě proto se snažím dostávat ji do situaci, které pro ninejsou jednoduché a musí se s nimi vyrovnávat. J velké množství geniální h lidi, kteří jsou v životě velmi nešťastní a ani nic moc "nedokážou" jen proto, že neumí žít ve společnosti "normálních" lidi.

bonavoxa
3. led 2020

@hafika Jestli je tomu tak, je to jen dobře. Sdílela jsem jen zkušenost známých, kteří byli rozladěni tou indoktrinací a snahou o ,,normálnost", průměrnost. Ze svojí jen upozorňuji, že se mi zdá, že je hodně snadné zaškatulkovat člověka nadprůměrně inteligentního, ale se špatnou socializací, do kolonky nějakého autismu. Populace spíš hloupne, takže nějaké zařazení může být docela velké násilí...to už není jen o intelektu, ale i o emočním intelektu. Každopádně..hodně věcí je v životě i o štěstí, my měli fakt štěstí na zařízení i pedagogy..zatím...uvidíme, co bude s nástupem do školy.

guinea
3. led 2020

@kacenka115 Ahoj, nečetla jsem předchozí odpovědi, tak jen ve stručnosti. Syn byl odmalička také hodně šikovný (čtení, počítání, geometrické tvary atd., mluvení mu moc nešlo, ale to bylo zdravotním problémem). Dětí se taky bál, a i když se snažil ten strach překonat, necítil se v jejich přítomnosti komfortně. Psycholog Jeroným Klimeš říká, že ve 3 letech je na školku připravené málokteré dítě, ve 3,5 některé děti, ve 4 všechny děti. Tak jsem dala na něj, a počkala jsem do synových 4 let. ROZHODNĚ NELITUJU!! I když jsem měla i pak z nástupu do školky obrovský strach, syn to zvládl krásně a absolutně hladce, na děti si zvykl, školka ho baví a každý den se tam moc těší.

guinea
3. led 2020

@kacenka115 Jo a ještě dodám, u nás měla na úspěšný start školkové docházky vliv i samotná školka. Vybírala jsem ji opravdu pečlivě, s důrazem na přístup učitelek k dětem, plus menší kolektiv.

eithelwing
3. led 2020

@j.a.n.i To jo, my je tu máme taky. 😊

pasiba
3. led 2020

@hafika Ale nikdo mu nikdy nikoho nedohazoval. To by si v jeho případě nikdo na triko nevzal. Myslím, že to kdysy udělal preventivně. Věděl, že bude chtít byt sám a otázky by ho otravovali. Ale to si jenom myslím. Tady člověk opravdu nemůže napsat ani myšlenku neškodnou ☺ vše co tady teď píšu si jen neškodně myslím ☺

drzticka81
3. led 2020

Syn je nadane dite- uz od roka se to u nej zacalo projevovat....do skolky jsem ho dala ve 3.5letech. Jsem rada, ac nemel s detmi nejaky problem-on je strasne spolecensky a dobrosrdecny. Spis jsem videla, ze se rozviji i v jinych oblastech, nez v tech svych zajetych (pismena, cisla, atd.)-rozvinul se i v estetickych .-))) Ale mel fajn ucitelky, sel rovnou do druheho druzstva-kde byly deti stejne stare,ale uz rok predtim byly ve skolce. Ted je ve druhe tride a vybrali jsme mu tridu s rozsirenou vyukou aj a matematiky -uplne pro nej, je to pod zastitou menzy,a jsou tam stejne nadane deti. Myslim, ze je to pro nej uplne nej prostredi. pani ucitelka je taky skvela-umi pracovat s nadanymi detmi. Ale jak rikam, syn, ac nadany, s kolektivem nemel problem. To muj bratr - take velmi nadany od malicka - tak ten byl introvert docela dlouho, takovy jakoby uzavreny ve svem svete, nepotreboval kamarady.....ale tatka jeho genialitu trosku rozvolnil- dal ho na sport -zavodni plavani, takze proste v kolektivech se pohyboval.O ic kamaradu a spolecensky zivot zacal mit zajem po ukonceni VS.

hafika
3. led 2020

@pasiba Tak to se omlouvám, vyznělo mi to jinak a asi jsem si do toho promítla své zkušenosti.

hafika
3. led 2020

@bonavoxa Tak to určitě máte pravdu, nemusí jít ani přímo o autismus, častá je i nálepka ADHD hlavně ve škole, kde se děti nudí, zlobí, nedávají pozor, plus je pro ně typický mírně zvýšený psychomotorický neklid, který je i znakem ADHD. Z mojí zkušenosti se o nadaných víc mluví, jsou organizace, které pomáhají s jejich vzděláním atd. Je to vše v plenkách, to ano, ale určitě je větší povědomí než třeba před 10 lety. Musíte mít trochu štěstí, nicméně vaše šance jsou rozhodně vyšší než dříve.

kacenka115
autor
3. led 2020

@drzticka81 souhlasím, jiné děti a školka ho rozvine a naučí věci, co by mne ani nenapadly. Třeba na kroužku začal krásně tvořit, což doma moc nedělá. Na druhou stranu je těžce nepřipraven, i když ho mezi děti beru často. Dneska si v herničce hrál s vláčky a kolejemi, přišel chlapeček, kterého od vidění zná, a chtěl si s naším hrát. Jenže ten druhý si hraje poněkud akčněji než náš a skončilo to, že syn seděl vedle kolejí a plakal. Pomohla jsem situaci vyřešit a pak si hezky hráli vedle sebe. Ale nějak nevěřím, že učitelky řeší takový kraviny, že se dítko lekne druhého divocha. Hlavně když by to bylo několikrát za den.

pasiba
4. led 2020

@hafika V pohodě. Nevýhoda psaní ☺

pathan
4. led 2020

Znám poměrně dost opravdu chytrých lidí a není pravda, že vysoké IQ automaticky znamená nizkou emoční inteligenci. Ale popravdě, taky neznám žádné dítě rodičů s vysokým IQ, které by si nechtělo hrát s ostatními dětmi, protože je považuje za hloupější.
Dokonce mám v příbuzenstvu případ asociálního dítěte, kterého rodiče považovali za génia a extra vysoké IQ za příčinu všech problémů, až je v poradně posadili na zem. Odmítli věřit, že je jejich dítě jen mírný nadprůměr, tak si vyžádali další vyšetření a tam jim řekli to samé.

knuffel
4. led 2020

@shaun40 Žiješ v ideálním světě... paní učitelky jsou odbornice... jak kde. Kdyby měla kacenka115 jistotu, že na ně natrefí, potom by to možná dávalo trochu smysl, cpát na sílu tříleťáka do školky, ale v normálním světě asi ne (natrefí na čůzu, lempla nebo jen nepřipravenou řešit konflikty, bude tam sama na 28 dětí a máš výborný manévrovací prostor, kde vůbec nebude mít učitelka přehled o tom, co se kde děje). Nic mu za rok od tří do čtyř let neuteče, ale vůbec nic.

knuffel
4. led 2020

@kacenka115 Ne, takových situací, které popisuješ, tam bude nastávat 50 denně a na řešení všech by musela být učitelka asi desetkrát naklonovaná 😀

knuffel
4. led 2020

@kacenka115 Fakt mu dej čas, na okolí kašli, co je komu do toho...

kacenka115
autor
4. led 2020

@pathan jj někteří lidi jsou posedlí tím, jak mají dokonalé dítě. Nemyslím si, že by si syn nechtěl hrát s ostatními, protože jsou méně inteligentní, to ani tak nemusí být. Spíš je nechápe, bojí se jich po špatné zkušenosti. Dost ho chápu. Taky by se mi špatně komunikovalo s někým, kdo nemluví, max jednoduché věty. Taky spousta dětí má jinou výchovu a neví jak se chovat (nebrat věci z ruky, nebouchat, nebourat cizí stavby,...). Takže mi přijde fajn rok počkat, aby trochu povyrost (třeba pak nebude nejmenší :D) a získal na asertivitě.

knuffel
4. led 2020

@kacenka115 Přesně, kamarádství není o inteligenci, ale o tom, jak si kamarádi vzájemně rozumí, prostě ještě nenatrefil syn na nikoho podobného, to ale taky časem přijde 😉

kacenka115
autor
4. led 2020

@knuffel no právě, já jsem učitelka, teda puberťáků a ohlídat 30 lidí je mazec. A to už ti puboši mají nějaký rozum, dá se s nimi mluvit, získat respekt. A taky sedí na jednom místě. :D pochybuji, že MŠ učitelky mají čas řešit kluka, co v jednom kuse žvatlá a bojí se dětí.

knuffel
4. led 2020

@kacenka115 Vidím to stejně, znova opakuju, nic nezanedbáš, když mu dáš rok čas, ještě to asi tak stokrát napíšu s nějakou oobměnou, budu se opakovat do zblbnutí 😀