Neklidné 3měsíční miminko - pomůže pevný denní režim?

pavca13
27. srp 2015

Dobrý den,
již od narození máme pevnou dobu koupání a ukládání do postýlky. Náš malý je ale celkově neklidné miminko, vyžaduje pozornost a když je unavený, projevuje se hyperaktivitou. V knize "Každé dítě může dobře spát" je pro tyto děti doporučeno zavedení pravidelného denního režimu. Zkusila jsem to a po prvním mrzutém dni, kdy jsem ho nutila vydržet delší dobu vzhůru se opravdu výrazně zklidnil, lépe spal v noci a v kočárku přestal řvát. Ovšem jsem ho vždy ke spánku musela zavinout plínou přes ručičky, aby se uklidnil a to po chvilce houpání v náručí a uklidnění dokázal i usnout sám. Teď jse ho ale zkusila nezavinout a usínání se mu velmi stížilo, máchá ručkama, vyhazuje si dudlík a každý pohyb ho vzbudí. Celý režim se nám tím teď rozboural. Mám ho opět začít zavinovat nebo vydržet, aby si zvykl a naučil se zabavit sám hraním si s ručkama apod.? Jak jste naučili Vaše neklidná dítka usínat samotná v tomto věku? Děkuji za odpovědi.

milmic
27. srp 2015

3 měsíční miminko je pořád dost malé. Tvrdým vojenským režimem těžko něčeho dosáhneš. Ale tomu zavinování se nebraň, když to maličký potřebuje. Všechny moje děti v tomto věku spaly pevně zavinuté do housky, i ta malá 4m Bludička naše. 🙂
A nakonec proč ne, je to jejich potřeba, proč ji nevyslechnout. Začni znovu zavinovat, pokud to maličkému pomůže. 🙂

melodygirl
27. srp 2015

@pavca13 no to by jsi po něm chtěla příliš, aby tak malinký usínal sám. Klidně zavinuj dál, když mu to pomáhá, řiď se především svoji intuicí, jistě ještě značnou řádku měsíců má nárok na tvé uspávaní. Mám tříletou a půl letou dceru, která byla od malička velmi dráždivé dítě, nespavé, budicí se X za noc, před spánky hodinové breky, později noční děsy, neschopnost koncentrace a zabavit se třeba jen na 5 minut sama. Díky přístupu zastávající kontaktní rodičovství a i homeopatie a věčné trpělivosti, je ve svém věku o mnoho procent zklidnená a soustředěná i lépe spí, ale uspávám pořád, průměrne hodinu a jistě ještě nějaký rok budu. Každé dítě je jiné a matka by měla naslouchat jeho potřebám, některé děti jsou tzv. snaží, některé obtížnější, je potřeba to přijmout jaké je.

baris
27. srp 2015

@pavca13 moje rada zní - nečti takové knížky 🙂 Každé dítě je individuální a vyžaduje zcela jiný přístup. Jedinou knížku, kterou jsem o dítěti přečetla, byla v porodnici a pak jsem se pořád divila, proč ta moje holka spí jen cca 13hod denně, když novorozec má spát 18hod, má jíst co 3 hodiny - moje jedly co 2 ... 😀 😀 😀

A opravdu od 3 měsíčního miminka nemůžeš vyžadovat, že pojede jak švýcarské hodinky. Může ho bolet bříško, začít růst zuby (i když se vyklubou o dost později) ...Moje starší dcer pořád vyžadovala (a vyžaduje) kontakt. Nehrozilo, abych jí položila, aby usla sama - byla schopná brečet do vyzvracení a pak pokračovat.

Já nevím, všichni jsme se tady třepaly na to, abychom otěhotněly, běhěm těhu řešily každý prd a když se nám miminko konečně narodí, tak po něm hned chceme, aby nás nepotřebovalo - usínalo samo, budilo se jen na jídlo, pokud je vzhůru, hrálo si samo ...

pavca13
autor
27. srp 2015

Děkuji za odpovědi. Jsem z technické rodiny, kdy bylo vždy vše nalajnováno - oběd o půl 12 ani o minutu později, večerka v 8,... Ten režim, co jsem zavedla je spíše dle jeho potřeb. Nemá to přímo nalajnované, jen se ho snažím nechat déle vzhůru. Dřív jsem ho dávala spát už po hodině až hodině a půl, když začal trošku fňukat a dopadlo to tak, že mi první půlhodinu v kočárku prořval než usnul a do půlhoďky byl zase vzhůru. Teď, když ho nechám cca ty 2 hoďky (někdy méně, když mi přijde už dost unavený a v náručí ho neuklidním), tak mi v kočárku usne prakticky hned a spinká bez problémů i hoďku a půl. To samé večer a vnoci. Předtím se mi od půl 3. budil co půlhodinu a vyžadoval neustále uspávání na balóně. Byla jsem už dost vyčerpaná a teď se budí 2krát až třikrát za noc na jídlo a pěkně spinká. řed usnutím se s ním pomazlím, pak ho zavinu a ještě chvilku pohoupu a klidného položím do postýlky. Pokud neusne a začne plakat, pohladím ho a když se neuklidní, tak ho uklidním v náručí a chvilku před usnutím opět položím do postýlky. Takže žádné vyřvánění. Na to je optravdu ještě malinký. Ale usne v postýlce a celkově je pak spokojenější. Akorát to uspávání teda netrvá 5min jako by to bylo do tuha v náručí, ale 15min.

pernicek1
27. srp 2015

Co zkusit šátek? U nás to pevný režim jen zhoršil, malá byla ještě víc neklidná a rozmrzelá. Pomohlo podvolit režim jejím potřebám a kdž je hodně nespokojená, tak ji hned vážu do šátku., To pomáhá vždy a na 100%. 😎

fykyska
27. srp 2015

Každý ať si dělá po svém. Ovšem moje rada zní, miminko je ještě moc malé na to aby mělo režim, tedy jinak maminka ať pravidelnost má v koupání, krmení, vycházky apod ale dítě si beztak bude do určitého věku dělat stejně podle SVÉHO vnitřního režimu , podle jeho já, a jeho potřeb.. určitě je dobré dodržet pravidelnost, ale je spousta okolností , které onu pravidelnost naruší a musí přijít režim nový....
Jeho nejhlavnější potřebou je maminka a jídlo...
Rozhodně není špatný mít nějaké plány a představy, ne všechny maminky chtějí mít miminko u sebe v posteli nebo samotné, ne všechny chtějí koupat kyblíku nebo vaničce každý den apod..
Ale pořád je potřeba si uvědomit že je to dítě, ne stroj..TÍM NECHCI URAZIT ŽÁDNOU MAMINKU ...NIKOHO!

Jen je dobré neřídit se všeobecnou radou napsanou na 365 stránkách tučné mamaknihy ale vnímat miminko jako takové..Když mu dělá dobře kočárek, proč ho nepohoupat, však na maturitu v něm už nebude.. když potřebuje zavinout tak ať je třeba do roka zavinutý , hlavně když to pomůže..Jednou usne za hodinu jednou za 10 minut, může mít koliky, může mít spurty, může se citít samo, mít za sebou těžký den, i když v podstatě jen leželo s maminkou doma, může citit neklid i když je ve stejném a známem prostředí....

Potřebuje hlavně maminku, i když to někdy stojí tolik sil, že marně hledáme tlačítko OFF 😉

elib
27. srp 2015

Doporučuji se mrknou na: http://www.prosimspinkej.cz/
Miminko bylo u nás 9 měsíců, v bezpečí, jsme jeho jediná jistota, potřebuje nás, nechce být samotné, v nejistotě...
Mně v začátcích hodně pomohlo toto:
Dopis miminka: "Maminko, brzy budu spát celou noc. S naším spánkem je to jako na houpačce. Jednou nahoru, jednou dolů. Mrzí mě, že zatím nedokážu přijít na to, jak si náš spánek představuješ. Kolik hodin je pro tebe málo a kolik moc? Nevyznám se v čase. Zatím se prostě budím, když tě necítím u sebe nebo když mě něco trápí. Vím, že už si nemůžeš pamatovat, jaké to bylo, když jsi byla miminko. Pamatuješ si ale ještě, jaké to bylo, když jsi najednou z osmi hodin spánku spala jen dvě tři hodiny v kuse a někdy méně? Jak těžké pro tvé tělo bylo se s tím vypořádat? Stejně těžké je pro mě spát najednou celou noc bez toho, abych se napil nebo najedl, bez toho, abych cítil tvou přítomnost, abych slyšel tvůj hlas, abych věděl, že jsem v bezpečí. Mé smysly vnímají každý den nové chutě i vůně. A moje tělo vnímá i různé pocity. Cítím, když jsi nervózní, cítím, když se trápíš i když jsi nejistá. Tak rád bych ti pomohl. Zatím to však neumím jinak než tím, že chci ležet u tvého srdce a slyšet jej. Bije tak krásně rytmicky. Často i přes tvé nejisté pocity, které ještě nechápu. Chci poznat tvůj svět Jsi to nejkrásnější, co jsem kdy viděl. I když si zrovna nestihneš učesat vlasy nebo chodíš po bytě celý den v pyžamu. Máš tu nejhezčí vůni ze všech, přestože jsi kvůli mně už třetí den nestihla jít do sprchy. Ve tvém náručí se cítím, jako by mě chránil celý svět. Nekladu si podmínky své lásky k tobě ani po tobě nechci, abys byla dokonalá. Miluji tě, i když se na mě zlobíš, miluji tě, i když se na tebe zlobím já. Nepotřebuji, abys mi věnovala sto procent svého času. Chci poznat tvůj svět. Vezmi mě s sebou na místa, která máš ráda. Ukaž mi věci, které ráda děláš. Ukaž mi, jak funguje naše rodina, naše zvyky, jídlo i tradice. Chci to vše s tebou poznávat. Potřebuji tě, abych jednou sebevědomě vykročil do života sám. Nejsem manipulátor, jen si někdy nerozumíme Vážně nemám v plánu tě trápit a zničit tě únavou. Možná to tak někdy nevypadá, ale také toužím po dobrém kvalitním odpočinku. Někdy mi to ale nejde kvůli bolestem, o kterých ti zatím neumím říct. Jindy pro mě kvalitní spánek znamená prostě něco zcela jiného než pro tebe. Pozoruji a učím se od tebe. Postupně se naše spánkové představy jistě setkají. Je to lety ověřená praxe. Našeptává mi to tak příroda. Prosím, netlač na mě. Nenechávej mě v té tmě samotného, když pláču. Miluj mě prosím takového, jaký jsem. Obejmi mě a přijmi mě. Pro mě jsi to nejcennější, co mám, už od chvíle, co jsem v bříšku poprvé uslyšel tvůj hlas. ♥ ♥ ♥

zo_ja
27. srp 2015

3 m je moc malinký na to, aby chtěl být sám. Děti potřebují bezpečí, a ty malé vědí moc dobře, že to jim zajišťuje rodič. Neznám dítě, který by v tomto věku chtělo být natož usínat samo.
Naše děti a zavinovat vůbec, jedno bylo zavinutý po narození pár hodin, pak se vyhrabalo a už nikdy. Nesnáší i rukavice, natož zavinout.

Určitě je dobrý dávat dítě v nějakou přibližnou pravidelnou dobuspát a určitý rituály a následnosti činností jsou fajn. Ale: jsou režimové děti, kterým to vyhovuje, ba to vyžadují, a nerežimové, které to nenaučíš, kdyby ses zbláznila. Určitě jsem za ve všech případech dítě včas umýt (něco jako mezi 18.-19. hod dle ročního období) a okolo 19. mít dítě připravený na spaní. A když nebude unavený, tak to nelámat.
Já mám nerežimový děti a s prvním jsem mohla dělat, co jsem chtěla, prostě třeba v 5-6 měs. přes den nespal vůbec, mohla jsem dělat, co jsem chtěla: nosit, být v niím posteli ležet s ním, dát mu u toho prso, spánek ani náhodou. Pak zase třeb 3 týdny spaní odpol 3 hodiny, dokonce v pravidelnou dobu. Pak jak když utne a nic. Většinou však spánek někdy dopo někdy odpo, někdy tak jindy onak... Kdybych se na hlavu postavila, tak ne. Ale zase všechny děti spaly v noci, to má cenu zlata, oběd máme v plus minus stejnou dobu, prostě nějaké pevnější body máme. A večer děti chystám na spaní, myju ap. dokud nejsou úplně unavený, okolo té 19. Větší nebo v létě trochu později, taky dle odpol. spaní.
Některé matky, které pozdě vstávají, udržují děti večer dlouho vzhůru, někteří tatínkové zase tak nějak do té doby, než dítě odpadne skoro samo, ale to není dobrý. Podle mě je nadbytečný trávit hodiny uspáváním dítěte, který na spaní není, stres z toho mají všichni. Když je dítě unavený přiměřeně - tzn. dost, ale ne příliš, tak usne nejlíp. A pak je pravidlo, že usínají dobře, když je rodič v pohodě a v klidu. Když je tlak, nervozuita ve vzduchu, neusíná se dobře nikomu.
Podobně neusíná dobře dítě ani to režimové, když rodič potřebuje, aby už uslo, protože má nějakou práci, jde do divadla, potřebuje něco vyřídit, nebo jen toho má za celý den plný kecky a chce už klid. Když je to rodiči celkem jedno, kdy dítě usne, případně nejlíp je mu jedno, jestli usne taky, tak děti spí do 10 minut.

Takže tak nějak podle dítěte a hlavně, když Ty budeš v klidu, tak půjde vše v klidu. 😉

lucykal
27. srp 2015

uplně striktní režim nedodržujeme, postupem se snažíme, ale nehrotíme to hlavně aby bylo mimčo a rodiče ok. Jinak nám většinou malá usne sama v postýlce již od začátku (když jsme ji přivezli z nemocnice už ji bylo 23 dní), nejdříve měla zavinovačku a skvěle v ní spinkala. Teď většinou usíná dobře akorát když tesně před usne v autě nebo na procházce (když byla ta horka a na vzduch se mohlo jít až večer) tak je to horší, ale jinak super.

monnn
29. srp 2015

@elib jak výstižné ,nádherné,jsem tady pobrečela 😔

kocka5
29. srp 2015

Ahoj, nechci se nějak předhánět, kdo má neklidnější dítě...... ale ta naše opice se nebudila mácháním ručkama, ale každý menší zvuk jí od narození vzbudí i v kočáru. Což byl problém, starší řve jak na lesy a mluví hlasitě, ale ji v noci probudil i v dáli jedoucí vlak.
Pět dnů vydržela v kolíbce, než jsem to přestala zvládat já...... picla jsem jí k sobě do postele....prso do pusy a vyspaly jsme se celou noc báječně...... druhý den jsem skákala přes kaluže😀...... do postýlky jsem jí přesunula až v 9 měsících...... kdy jsem měla strach z jejího pádu. A proběhlo to v klidu. Takže u nás pomohlo až být u mě. Sice má netopýří uši pořád...... vše jí hned vzbudí, ale zabere....a pokračuje dál ve spánku. Domácnost neztišujeme, protože to by byl masakr😀 s klukem, celý den ho okřikovat. Čím je aktivnější, tím se více unaví a nebudí se ihned.
Jsem technický typ, ale na pevný režim se můžu čmuďajs....... stačí že vstáváme v 7, oběd 12, spaní 21.