Psychomotorický vývoj a neustálé letadlo

anickamufinka
31. kvě 2019

Ahoj všem 🙂
Jdu si pro radu.. jsem "vyplašená prvorodička"
Syn 6,5 měsíce..
na bříšku neustále dělá letadlo... řekla bych tak 80% času.. umí se i vzepřít na ručičkách do druhého vzpřímení..ale tak na 5 sekund pak sebou zas mrskne na zem..
cvičím s ním cviky jak na overballe tak na gymballu.. + t oco jsem si kde našla..zdá se mi že se i dost propíná ..od malička nesnáší být na ruce..
měl jste to prosím taky někdo a jak se to řešilo..nechali jste tomu volný průběh a miminko se pak rozlezlo nebo jste museli cvičit ?.. Bojim se aby nebyl pozadu a vojtovku kdyby mi případně dr doporučila se mi moc taky cvičit nechce..je od malička docela uplakánek..díky za odpovědi

olga_
31. kvě 2019

@anickamufinka Masíruj ho. To pomůže uvolnit svalové napětí. Nám masáže na radu rehabilitační doktorky pomohly při jednostranném plazení u jednoho dvojčete. Do týdne se začal plazit ukázkově. Nic tím nezkazíš. Existuje kniha Masáže kojenců a dětí.

klaarusa
31. kvě 2019

Dcerka také dělala často letadlo. Neperovala na kolinkach, kde potřebovala tam se doplazila (ručičky u toho střídala). Na konci 9m nesedela, nelezla po kolinkach. Na rukách se nosit nechtěla, propinala se u toho. A pak na jednou mávnutím proutku. Šup na kolena, po týdnu lezení po kolinkach a sed. Na 1.narozeniny už chodila...Pamatuji si jak jsem plasila, cvičili jsme na overballu, dávala jsem ji překážky, pořídila koberec.

anickamufinka
autor
31. kvě 2019

@klaarusa no přesně..já to taky asi přháním všichni z rodiny si klepou na čelo ale já jsem prostě nešťastná.. :( ..

pe_tu_ss_ka
31. kvě 2019

@anickamufinka a dělá to, když má například před sebou hračky? Mě fyzioterapeutka říkala, že to je období, kdy chtějí něco uchopit, ale ten jejich mozek to neumí zpracovat rychle a tak zvednou všechny končetiny zaráz, místo jedné ruky například..

klaarusa
31. kvě 2019

@anickamufinka tak to jsme asi stejne povahy. 😊 Rodina mě uklidnovala, ale já měla '' svoji pravdu''. Ještě jsem chtěla napsat, našla jsem si na netu paní, která děla fyzio a právě vojtovku. A k ní jsem zašla, když bylo dcerce asi 8mesicu. Ta mě teda v té době dost uklidnila, že mala dělá všechno krásne na obě strany, ma snahu atd. Potřebovala jsem to prostě slyšet od někoho kdo tomu rozumí a být ve větším klidu.

anickamufinka
autor
31. kvě 2019

@pe_tu_ss_ka je to normální..ale když ti odělá tak 20% času na bříšku pokud víc tak už přetěžuje páteř tuším..dělá to i normálně.. když před ním hračky nejsou

anickamufinka
autor
31. kvě 2019

@klaarusa to je právě další věc já taky vyhledávala fyzio už jsem byla u dvou tedau druhé zatim jen na kurzu 🙂 a taky ne každá fyzio je "dobrá" každá řekne něco jiného:(..vojtovku fakt nechci..myslím že mi i nervuje to neustálý tabulkování a škatulkování dětí u pediatrů.. sousedce v 8m na kontrole syn neseděl a dr ho hned poslala na rehabilitace

eithelwing
31. kvě 2019

Podle mě není fyzio marná. Tabulky jsou děs, na druhou stranu je dobré dítě kontrolovat. U dcery jsem měla kvůli plačtivosti a dalším problémům, včetně pomalejšího psychomotorického vývoje, podezření na problém a nakonec problém byl, a to v krční páteři. A zrovna na to prý není Vojtova metoda vůbec vhodná.
I tak jsme dlouho docházeli na rhb. Nešlo o žádné cvičení, spíš kontrolu pohybů, případně podporu, aby nebyla nadále asymetrická.

Tím neříkám, že problém nutně existuje. Dcera i tak byla stále v pohybu pomalejší - lézt začala v 11 měsících, sedět ve 13, chodit v 16 měsících.
Ale já prostě byla klidnější, protože jsem věděla, že někdo znalý na ni vždy koukne a vidí, že prostě to chce čas, ale že to jde dobrým směrem. 🙂

Zkus ještě pohledat mezi fyzio, třeba někoho vhodného najdeš. Podle mě už o něčem vypovídá první prohlídka, kdy fyzioterapeut dítě pozoruje, dívá se na jeho reakce, zkouší jeho pohyby. Naše první prohlídka byla hodinová.

xxx3d
31. kvě 2019

Ahoj, jestli se ti něco "nezdá", není nic lepšího, než si nechat od svého pediatra vypsat žádanku na rehabilitační odd., kde ti doktor případně indikuje rehabilitační cviky.
Já bych si teda nelajzla něco si někde najít na netu a podle toho s malým cvičit.
To, že se propíná může mít vícero důvodů, nebo příčin, a klidně jednou z nich můžou být blbý cviky, byť s dobrým úmyslem...

anickamufinka
autor
31. kvě 2019

@eithelwing já u jedné fyzio už byla..nakonec jsme z ní "kvetla".. dle ní se má max ve 4m dítě přetáčet..v 6m už sedět..pokud chceme dítě naučit otočit na zádíčka z bříška máme ho nechat na bříšku tak dlouho dokud nezačne řvát a nedonutí ho to otočit.. atd atd.. neskutečný... k další fyzio jsem objednaná... :/.. nevim o nikom kdo by byl fakt v kraji vyhlášený...a necpal by hned na vše např.vojtovku : )tahle sice stála za prd ale říkala že vojtit by chtěla vidět děti jen s neuro problémem.. a že malej na vojtovku neni ..ale co říká jedna nemusí říkat druhá..

anickamufinka
autor
31. kvě 2019

@xxx3d no ted jsme byli na 6m prohlídce dr ani na nic dá se říct nekoukala co se vývoje týče... a když jsem, se ptala na rehab.. řekla že nevidí důvod ..to propínání má odmalička..i bez cvičení..s balonem s ním cvičim spíš jen "pasení"..

ronja55
31. kvě 2019

Syn dělal letadlo od 5 měsíce do 9. Neuměl vůbec nic. Jen se přetáčet a občas se vzepřel na rukách jinak pořád letadlo. Doktorka to nijak neřešila. Týden před 10 měsícem si poprvé sedl, týden na to lezl a obcházel nábytek. Ve 13 měsících začal chodit. Tak že vše pak dohnal a dnes v 20 měsících litá jak blázen a je šikovnější než jeho vrstevníci. Buďte v klidu, každé dítě je jiné.

xxx3d
31. kvě 2019

Já moc nevím, proč máš z "vojtovky" takovou hrůzu, my jsme na ni s malým začali docházet, když měl necelý tři měsíce, a stačily mu tři měsíce, pak to doktorka už nepokládala za nutný, ačkoli nám fyzioterapeutka říkala, že budeme muset ještě alespoň půl roku chodit.
Měli jsme první cvik cvičit 5x, což se ukázalo jako nerealizovatelné, cvičila jsem to s ním stěží dvakrát, a když se přidal další cvik, tak prostě oba jen jednou denně, a stačily dle doktorky z rehabilitačního odd. tři měsíce s tím, že pokud by do roku a půl nechodil, máme přijít.
Já jsem naopak vojtovku brala jako velké plus, i když to nebylo tak úplně potřeba, prostě to bylo "pro jistotu", protože když už, tak čím dřív, tím líp, než potom později, kdy si dítě zafixuje něco nějak... a je potřeba to "přefixovat", aby to vedlo ke správnému vývoji.
Podle mého, je tvoje dítě oukej, z toho co píšeš, tabulky jsou krásná věc, ale jsou to pořád jen tabulky, a děti se prostě do nich nevejdou 🙂
Kdybych byla na tvém místě a měla pochybnost, nechala bych si vypsat žádanku na rehabilitační odd. do nemocnice, kam spadáte a následně bych absolvovala návštěvu.