Půlhodinový záchvat breko/vzteku. Co to je?

majena39
5. bře 2023

Holky, jsem zoufalá.
Syn (21 měsíců) už třetí den záchvat. Najednou začne brečet, kopat kolem sebe. Trvá to půl hodiny a pak je klid.
Poprvé se to stalo ve dne o půl šesté po návratu z vycházky. Teď dvě noci za sebou jednou o půlnoci a dneska ve dvě ráno.
Tu půlhodinu celou doslova prokřičí, probrečí a absolutně nic nepomáhá. Takové ty věci když si udělá třeba bebi, tak to najednou vůbec nefunguje. Nechce pochovat, to řve ještě vic, propina se div nevypadne z rukou... Nechce jidlo, piti (běžně jídlo nikdy neodmítá). Nechce dokonce ani mobil nebo tv. Reklamy jsoi vždycky naše "spása". Nechce dudlik, nechce oblíbeného plyšáka co pořád tahá. Jakmile ho k němu přiblížím, tak hysterie. Po záchvatu si ale dudlik i plyšáka vezme 🤷‍♀️
Máte někdo nápad co mu je? Trvá to defacto přesně půl hodiny a pak je najednou klid. Teď už zase spí...

konidana
5. bře 2023

@majena39 pretazeni, nocni desy, ...podle mne souvisi se skokovym momentalnim rychlejsim vyvojem

rejalin
5. bře 2023

No u nás to bylo období vzdoru, začalo cca v tomto věku a průměr byl za den třeba 5 záchvatů po 40min. Někdy to byla reakce na nějaký zákaz či nezdar, někdy to bylo únavou, hladem.. a někdy jsem vůbec netušila 😀 výrazně se to zlepšilo cca ve 2,5letech. Ve chvíli největšího vzteku nepomahalo nic, stejně úplně nevnímal, všechno negoval. Prostě být u něj, nechat ho se vyvztekat (prožít emoci) a když projevil zájem, tak obejmout/pochovat. A když bylo po záchvatu, tak jsme si o tom promluvili. Tohle období se prostě musí přežít, ideálně bez výchovných metod ala dát na zadek, vyhodit z místnosti atd (alespoň dle mě, byť se přiznám, že občas mi ujely nervy a zakřičela jsem).
Ty záchvaty v noci můžou být i noční děsy.

Jen pro odlehčení, syn během záchvatů i cestoval v různých polohách po zemi. Jednou se zaseknul za ledničkou, to už mi nedalo a pořídila jsem důkaz 🤣🤣🤣

martt
5. bře 2023

@majena39 Tohle měl syn zhruba od roka do dvou let. Pravidelně se mi v noci budil a řval jako kdyby mu někdo trhal hlavu trvalo to většinou 45 minut pak byl klid. Kdyz jsme se ho snažili nějak uklidnit bylo to ještě horší. Tenkrát jsem to řešila s dr.a říkala ze to některé děti dělají, že to jsou noční děsy. A moje mamka mi říkala, že já když jsem byla malá tak jsem taky takhle rvala pravidelně každou noc asi půl roku. Syn to naštěstí každou noc neměl ale bylo to častý. Ted mu bude 7 let a občas se ještě stane že se v noci ze spaní brečí ale už to netrvá tak dlouho max 10 minut a pak je klid.

majena39
autor
5. bře 2023

@konidana jenže noční děsy by přece neměl za bílého dne
@martt měl to i ve dne úplně stejný záchvat

pampeliska1313
5. bře 2023

Syn to ma taky. Včera to měl když jsme byli v nemocnici a paní sestřička mi v dobrým radila jestli ho strkam pod ledovou sprchu, ze by na to neměla nervy. Já zůstávám u syna, nesaham na nej, protože nechce. Snažím se akorát zamezit aby si neublížil (začne třeba hlavou tlačit křeslo a proste táhne zuby, mrci, place, začne to křeslo bouchat, všechno v okolí dostane “facany” i my, hází s vecma)Sednu si k němu, něco v klidu povídám, docela teď pomáhá zpívat melodii. Jednou to skončí, pak se uklidni. Přičítám to tomu, ze je proste nervak vzteklej, hodně emoci dobrých i špatných. Normálně je vysmaty dítě co se na všechno těší a pak tohle. Časem to určitě odezní.) předpokládám, ze je to umocneny ještě obdobím vzdoru.

majena39
autor
5. bře 2023

@pampeliska1313
@rejalin
Co se to na nás valí 🙈
Ještě si říkám jestli to nejsou zuby. Rostou mu všechny Špičáky najednou a pořád si strká ruce do pusy což u jiných zubů nedělal. Tak jestli se tam třeba pak i neskrabne do te dásně jak to zkoumá. Ale zas je mi divný, že by ho to bolelo takhle nárazově a pak celej den klid 🙄

pampeliska1313
5. bře 2023

@majena39 nevim. Jako kilda si takhle tacal strkat ruce do pusy ale chytá si jazyk.:D myslím, ze u nej je to fakt akorát náporem emoci, protože už to má tak měsíc možná dva, nejdřív to bylo občas a teď je to aspoň dvakrát denně. Na zuby bych to neviděla, ale to on nikdy moc neprozival, a rostly mu třeba dva tři najednou

xxx3d
5. bře 2023

asi nějaká forma frustrace
třeba malý sourozenec? nevím, možná bych zavolala pediatrovi, popsala to jako noční děsy co se objevují přes den, případně dotazník na PAS v 18.m. mu dopadl jak?...

lucieevita
5. bře 2023

@majena39 100% únava, přetažení, mentální vyrovnanost. Měli jsme také. Přetrvá to. I když se to děje v noci, je to vlastně momentální naštvání, že nespí, protože i když už spinkal, je stále unavený. Přes den si hlídejte přetažení, okolo 18 h má dcerka stále krize i když už jí budou tři. Zřejmě bude potřebovat častější pauzy a přestávky, pak to přejde 😉u nás tv právě často využíváme na únavové přestávky, malá má ale extrémní přecitlivělost a je opravdu potřeba, abych si to hlídala. Už jsme si na to zvykli, u nás od 8 měsíce jsme to vypozorovali. A to spí stále přes den 2 h v noci 10 h.

majena39
autor
5. bře 2023

@xxx3d dotazník mu dopadl hranične, takže se bude opakovat ve dvou letech. Ségra se narodila v listopadu, to je pravda. Ale 80% casu venujeme stále jemu, miminko je vesmes celé dny v postylce a vyndáme ji na kojení a nebo když starší spí. Právě proto abychom předesli jeho nespokojenosti. No počkám pár dní jak se to vyvrbi. Zkusíme něco na ty zoubky a pokud se to ani po vylezeni zubů nesrovna tak budeme muset hledat příčinu v te psychice asi no 🙈
@lucieevita u nás když pominu ted ty dvě noci spi jak král už několik měsíců. Ve dne 13-15 a v noci 20-8 bez buzení. Takže spánku ma snad dostatek. Ani mi nepřijde nějaký unavený, že by se večer nějak šmudlal, zival apod. 😔

xxx3d
5. bře 2023

@majena39 tak to byly ode mě takový nástřely
i když příchod sourozence by mohl být tím spouštěčem, a taky nemusí
uvidíš, jak to bude po zoubkách.

lucieevita
5. bře 2023

@majena39 u nás nikdy žádné zívání ani šmudlaní nebylo. Z veselého dítěte rovnou řev 😂🤭 Ježíši, když si na to vzpomenu.. dělala to i v noci pár týdnů a to spala do 2 let v noci 12 h a přes den 2.. takže 14 v součtu 😂🤭🙈 ale ty stavy únavy má do teď. Jen už nekřicí kvůli tomu, ale v tu chvíli se s ní nedá dělat nic, než rychle klidový režim 😉

lovemusicsun
5. bře 2023

Tady si sednu.. Dcera 3 roky v posledních dvou týdnech také začala v noci křičet. Brečí, křičí, kope nohama, nedá se uklidnit. Na vše odpovídá "ne". Trvá to tak 20 minut. Už jsem vypozorovala, že na ni nesmím sahat. Pomáhá na ni klidným hlasem mluvit, ale je to těžké třeba ve tři ráno. Manžel i jednou vzal a umyl ji obličej vodou. To vůbec nepomohlo a ještě řvala, že má mokré pyžamo. Já vlastně ani nevím jestli spí nebo je vzhůru.

lucieevita
5. bře 2023

@lovemusicsun to jsou noční děsy. Nemám s nimi vlastní zkušenost, ale dohledáte na internetu, jak se zachovat a co pomáhá 🤷tady paní řeší vztek i během dne, což bude spíše únava.

pampeliska1313
5. bře 2023

@lovemusicsun spanek miminek na insta, paní tam mluví i o tomhle, bývají tam rady, je to fajn.)

cilkat
5. bře 2023

Zkuste si přečít něco o stavu zvaném "meltdown"... je to spojováno s autismem ale zvlášť v tomhle věku vůbec nemusí znamenat, že dítě je autista. Prostě je to turbuletní období, kdy se dítě učí zpracovávat mnohé... a občas je toho víc, než zpracuje.

honatko092
5. bře 2023

Ten záchvat přes den...to jen tak si normálně hrál, všechno v pohodě a najednou vstal a začal řvát? Nebo mu něco třeba nešlo?

rejalin
5. bře 2023

@majena39 no třeba je to jen začátek 🤣 samozřejmě to může být i něco jiného, ale tak věk na to má.. já už si teda úplně nepamatuju, jak to začínalo u syna. Asi také jen že začátku sem tam, potom přidával. Pak to hodně zhoršilo narození dcery, to pak následoval cca tak 6m očistec. A teď se to zase lepší poslední dva měsíce, už tak 1-2zachvaty na pár minut 🙈🙂

majena39
autor
5. bře 2023

@honatko092 přišli jsme z vycházky a on chtěl ještě být venku. To stropi scénu pravidelně. Ale maximálně dvě minuty, pak uslyší tv nebo vidí jablko a je klid. Tentokrát poprvé to trvalo tak dlouho a nezajímalo ho nic okolo 😔

emillyhk
6. bře 2023

@majena39 Syn tohle mívá, když je přetažený. To potom stačí sebemenší problém a spustí řev, nedá se utišit, není nic, co by odvedlo jeho pozornost... V takovémhle rozpoložení může stačit i to, že ho třeba zrovna zabolí ten zub. Už se mi stalo, že byl opravdu neutišitelný a tím řevem se tak vyčerpal, že měl potom takové jakoby záškuby, to už mě hodně vyděsilo. Takže se samozřejmě snažím podobným extrémům předcházet, jenže teď už mi dva týdny přes den nespí, je náročné ho přimět i k odpočinku. A když to z nějakého důvodu přetáhneme i večer, tzn. že v půl osmé ještě neleží, tak je náročná i noc. To už bych popsala skoro jako noční běsy, jen s tím rozdílem, že se syn zvládne trochu uklidnit, když si ho ve vertikální poloze přivinu na hrudník. Když se pokusím lehnout nebo aspoň pololeh, to jsme okamžitě na začátku, propíná se, mlátí a kope kolem sebe. Ale přitom jakoby napůl spí. Třeba teď jsem seděla půl hodiny na zemi a držela ho v náručí, aby se zklidnil a zabral 🙈
Jinak nám dlouhodobě hodně pomohl rybí olej s pupalkou a B-komplex v kapkách. Co to naopak zhoršuje, je úplněk 🤷‍♀️

stenlunka11
6. bře 2023

@majena39 ahoj . Taky jsme si tím prošli . Hruza . A nejlepší ,kdyz ho to chytlo třeba venku . Zniceho nic . I vnoci pul hodky . Jsem jen vedle nej sedela , jak jsem na něj sáhla ze ho pochovám . Pomazlim . Tk to bylo mnohem horsi . Pak zniceho nic klid . A jako by se nic nestalo . Trvalo to pul roku . Ted uz to dlouho neudelal . Jsou mu 4 roky .

helach
7. bře 2023

.

majena39
autor
8. bře 2023

@majena39 tak holky, poslední tři dny dávám homeopatika na růst zubů (Camilia) a záchvat se nekonal od ty doby 🤷‍♀️🙈 tak snad asi opravdu zoubky 😮

marioneta246
8. bře 2023

@rejalin 😂😂😂 pardon, ale upřímně jsem se zasmála. Díky vám budu vědět, že se to může stát až to nastane a nepřekvapí mě to😅. Děkuji a krásný svátek přeji.

rejalin
8. bře 2023

@marioneta246 v tom případě přidám ještě bezpečnostní upozornění- propadne-li matka záchvatu smíchu, ještě více je to rozdráždí 🤣