Školka a nejistota

lobella
31. srp 2021

Ahoj, tak nam to vyslo, dceru vzali do skolky a zitra ma nastoupit. Jenze ve mne se to pere. Dceri budou v listopadu 3 roky a nyni mame jeste 3mesicni mimco. Doted hrozne zarlila a byl to od porodu jeden velky boj, kdy jsem se snazila, aby pochopila, ze nic se nemeni, ze ji mame porad stejne radi. Ted konecne si to sedlo a segru bere jako partaka i s ni hraje, podava hracky, ukazuje. Jenze ted ma nastoupit do skolky a ja bojim, ze kdyz si ty vztahy konecne sedly, tak se to zase naboura (mama me odlozila do skolky a je se segrou doma). Dcera krasne mluvi, je pres rok bez plen, pocita, umi barvy, oblekne a svlekne teplaky, katata, ponozky, tricko zatim neumi a mikinu tez ne. Tkanicky si zavazat take neumi, ale boty na suchac mit nemuze. Umi si vyvistit zuby, pouzit lzici i vidlicku. Neumi si sama utrit zadek po velke. Jsem z toho hrozne nejista, jak to zvladne. Na druhou stranu je to vesnicka skolka o max 15 detech. Bohuzel nemame moznost, jak se dostat do kolektivu a ji deti hrozne chybi, proto jsme ji i prihlasili do skolky. A ted nevim.

janina228
1. zář 2021

@lobella 2 dopoledne v týdnu.. to má jako kdyby chodil do nějakého kroužku. Napsala bych na papír dny v týdnu, tam bych označila který den bude ve školce. Po měsíci budeš vědět,jestli chce být v kolektivu nebo ne.ber to tak,že máš velikou výhodu, že nemusíš spěchat do práce 😉

kacca83
1. zář 2021

@lobella Co se týká bot, dcera má také pouze na tkaničky, ma drobnou nohu a na sucháč ji nic nesedělo. Takže jsme sehnali boty, ze jsou na tkaničky a po straně ma zip. Na tkaničky to závažu ja jak je třeba a ona si pak už jenom zapíná a rozepina zip, pro nás ideální boty. Jsou to superfity.

janina228
1. zář 2021

@lobella jo a boty - viděla jsem třeba zavazování na olivky (něco jako mají Keen sandále, akorát šlo o celoroční boty).. to mi přijde taky dobrý.

mdch91
1. zář 2021

Kdybych byl doma, nedala bych tam male dite do skolky za predpokladu, ze ale muzeme travit cas s dalsimi detmi (klidne mensimi nebo vetsimi), ne nutne davem, ale za mam treba jednu, dve kamaradky s ditetem a pravidelne se muzeme potkavat. Pokud tuhle moznost fakt nemas, pak mi ty 2, 3 dopoledne prijdou optimalni. Nekdo tvrdi, ze si dite hur zvyka, kdyz nechodi cely tyden, naopak, kdyz jsem byla na posledni praxi, bavily se ucitelky o tom, ze 3 dny jsou uplne optimalni a vic uz je pro ty zvykajici si deti narocne.

madbetka
1. zář 2021

@mdch91 Já jsem to viděla i na vlastním dítěti. Když šla celý týden, byla už čtvrtek a pátek hodně unavená, protivná, nechtělo se jí vstávat. Když chodila na tři nebo čtyři dny a byla tak i s námi doma, bylo to ideální. A tak to měla celý minulý školní rok. Takže i letos s tou druhou to budeme dělat stejně, celý týden chodit nebude. Bude mít čas s dětmi, který už chce a potřebuje, ale zároveň stále dost času s mámou doma. Přijde mi to na ten první rok školky super a jsem ráda, že tu možnost takhle máme 🙂
@lobella Zkuste, uvidíte. Já jsem dceru loni dávat nechtěla, ale ona chtěla, tak šla. A bylo to dobré rozhodnutí, školka ji baví a prospívá jí. Takže šla letos i mladší. Ta uvidíme, jak to zvládne, je povahově dost jiná, ale taky chtěla..tak snad se jí bude taky líbit 🙂
Odhlásit ji můžeš vždycky 🙂

hankaros
1. zář 2021

Obě děti jsem ze začátku nechávala jeden den v týdnu doma, většinou ve středu uprostřed týdne. Dospaly se, uklidnily se. Pozitivní bylo, že byly méně nemocné, jak byly vyspane a v pohodě. Jo a vyzvedávala jsem po obědě. Obě starší chodily od začátku, vždy jsem měla doma ještě dvoumesicni miminko. A vsechno v pohode.

nafreya
1. zář 2021

Nečetla jsem si všechny komentáře, ale za sebe můžu říct, že bych dceru do školky v tomto případě nedala. Jediné, co dle mne potřebuje je máma a ujištění, že tam pro ni stále je, i když je teď malé miminko. A to ve školce opravdu nezíská.

Já mám dvě děti, dva roky od sebe. Starší taky žárlil na mladší a bylo to ze začátku těžké. Syn šel do školky až ve 4, nechtěla jsem ho tam dát, aby se necítil odstrčený a za ten rok se stali parťáky a naučili se krásně si spolu hrát. Děti a kolektiv jsme si vynahradili kamarádkami s dětmi a určitě nijak nestrádal. Teď je z něho spokojený předškolák, co má ve školce fajn kamarády a učí mladší ségru, jak to ve školce zvládnout ;). Ale já jsem ten typ, že jsem si ho chtěla užít doma, když byla ta možnost, u mladší už to nejde, neb musím do práce.

Je to na tobě. Nikdo nezná tvé děti lépe, jak ty. A pokud máš pochybnosti a budeš se trápit tím, žes ji do školky "odložila", ona to na tobě pozná a třeba se to podepíše a přenese i na ni ;) tak to ještě zvaž.

mourovatakocka
1. zář 2021

@lobella Tak jak dopadlo, líbilo se první den ve školce?

lobella
autor
1. zář 2021

@mourovatakocka hodinu jsme byli jenom v satne, stydela se a bala jit do tridy, pak uz dobry, ale byla jsem tam to dopo cele s ni, takze si normalne s detmi hrala, ale me si hlidala

mourovatakocka
1. zář 2021

@lobella Jaj, tak co říkaly učitelky?

lobella
autor
1. zář 2021

@mourovatakocka na co konkretne? Jako bylo nas tam vic maminek, co tam byli s detmi cele to dopoledne, takze to nikdo neresil, tovze to v satne tak trvalo, pry ani necekali, ze se odhodla🤷

codal
1. zář 2021

@lobella zkus pár dní a uvidíš.. já jsem dceru do školky nedala kvůli mladšímu sourozenci, šly až teď spolu ve skoro třech a pěti letech, protože se musím vrátit do práce, a ta straší z toho měla hrozný stres. Jak už je velká a uvědomuje si víc věcí, tak se fakt bála, možná že kdybych ji dala před rokem, bylo by to snazší, ale kdo ví. Ta mladší je suverén a podle mě ji to vůbec nedochází a vůbec to neprožívala, rozloučení bylo takové chladné jakože čau, tak já jdu🤣. Já jsem je trhat nechtěla, nechtěla jsem se omezovat školkou, myslela jsem si, jak budeme jezdit po kamaradkách, na vylety a tak a nakonec covid to všechno zařízl a ty děti ze starší hrozně chyběly, bylo to na ní vidět. Každý dítě je jiný, to se těžko odhaduje, každopádně za zkoušku asi nic nedáš, kdyžtak si ji prostě necháš dál doma.

dixi86
1. zář 2021

Syna sem dala ve 4 a čtvrt. Nechtěl, bojovali jsme oba. Rana klidna, pak to bylo uplne jine. Jste doma, za chvili si vyhrajou, budou na sebe zvykle, zadne odstrkovani. Pokud nechce a Vam se do toho nechce, nehrotila bych to.

priefi
1. zář 2021

@lobella závidím, že Vám umožní být s dětmi, my máme zákaz vstupu 😔

petrasipkova1
1. zář 2021

Pokud by tam šla rada a neplakala, dala bych ji tam. Dcera si ve 3 letech kdy malému bylo 3 měsíce rekla po zkoušce školky ze nechce, tak byla s nama rok doma a bylo to to nejlepší co jsem mohla udělat. Spala ve školce až minuly rok, v 5 letech, az si sama rekla. Malého jsem dneska ve 3,5 roku zkusila dat do školky, vydržel hodinu pak začal smutnit, uvidime co další dny, kdyžtak půjde také až za rok, však o nic nejde. Rozhodne nejsem pro lámat dítě a čekat až si na sílu zvykne.

lizzie02
1. zář 2021

Mohla bych se do diskuse trochu vetřít se svojí situaci? Mám syna 3,5r, dnešek nebyl úplně ideální, do školky už nechce, přišel hrozně smutný, celou dobu mě nepustil, říkal, že se mu tam nelíbí a chce zůstat semnou a s bráchou doma, pak usnul a chvíli po probuzení říkal, že půjde, no a pak si asi vzpomněl a už nechce 🤦 ve školce plakal, pak prý když šli ven, tak se uklidnil, když jsem pro něj přišla, padl mi kolem krku a už mě nepustil. Teď má otázka zní, ráno když nebude chtít lámat to nebo ne? Jsem doma s mladším, klidně si ho mohu nechat doma, jen jsem myslela, že je připraven, děti vyhledával 🤷

lizzie02
1. zář 2021

Jinak v plánu byly 2-3 dny v týdnu a jen dopoledne 🤷

olga_
1. zář 2021

@lizzie02 Nechala bych doma, ale je to o tvém nastavení, o tom, co pro dítě chceš.

petrasipkova1
1. zář 2021

@lizzie02 jsem na tom stejně, jen jsem dneska předešlá velkému smutku a vyzvedla malého po 45 minutách, kdy se začal ptát a natahovat. Zítra pokud nebude chtít zkusím ho přesvědčit aspoň na chvilku a uvidime. Když to nepůjde, zkusíme v pondělí.

lizzie02
1. zář 2021

@olga_ hlavní pro mě je, aby byl spokojený ❤️ myslela jsem si, že bude ve školce a nejspíš to bylo špatně, ale právě nevím, jestli tak mohu posuzovat po jednom dnu, ale určitě to nechci zkoušet znovu pokud on nebude chtít 🤷

lizzie02
1. zář 2021

@petrasipkova1 já tam byla právě hodinu s ním, pak řekl, že si chce hrát a mohu jít pryč 🤦 pořád si vyčítam, že jsem pro něj nedošla dřív 🤦 zítra uvidím, když mi ráno řekne, že nechce, nepůjdeme, případně zkusíme v pondělí, pokud nebude chtít, budu to muset nějak vyřešit🤷

olga_
1. zář 2021

@lizzie02 Tak doma je s maminkou pro tyto děti dle mého názoru nejlépe, ale většinově se to nenosí. Dítě si samozřejmě zvykne, pokud nedostane možnost volby. Kažodpádně škola nejsou jen děti, ale spousta těch dalších věcí kolem. To není to nadšení ze svobodné hry s kamarádem na hřišti. Každopádně já k tomu mám ve světle většinového názoru poměrně radikální přístup. Důležité je souznít vnitřně s vlastním rozhodnutím, žív v souladu s vlastními hodnotami atd. Uvnitř cítíš, co je správné rozhodnutí.

lizzie02
2. zář 2021

@olga_ pomohlo mi to, moc děkuji ❤️

petrasipkova1
2. zář 2021

@lizzie02 tak jak to dneska dopadlo u vás ? u nás šel ráno s úsměvem, rychle se se mnou rozloučil, ve školce se zapojoval, vydržel 2 hodiny, pak ho přepadl smutek, nesvačil, když jsem pro něj dojela byl strašně rád, to už byli venku a tam už poplakaval, že má nudli 🙂 , říkal, že chce být pořáád s maminkou. Zítra nejde, bude chodit jen 4x v týdnu, tak uvidíme v pondělí 😀

lizzie02
2. zář 2021

@petrasipkova1 ráno jsem se ho zeptala, ale již jsem byla rozhodnutá, nechtěl 🤷 nějak jsem si to v noci srovnala, večer ještě plakal, že tam půjdu, nechám ho tam a půjdu domů za braskou a on chce být taky s braskou 🤷 jemu určitě nic neuteče a utuzi vztah s bráchou, jen mě mrzí, že jsem si to neuvědomila dříve 🤷 každopádně jsem se ve školce domluvila, že si to necháme přes víkend projít hlavou a pak se domluvíme, jak to vymyslíme 🤷

petrasipkova1
2. zář 2021

@lizzie02 skvělé rozhodnutí, on není doma sám, už má brášku, který s ním bude celý život a s ním si má v první řadě vybudovat hezký vztah a s bráškou ted začne být čím dál větší sranda, vždyt můj syn už v pulroce lezl jako drak, takže si za chvilku začnou spolu doopravdy krásně hrát. Opravdu mu nic neuteče.

mdch91
2. zář 2021

Jen teda si myslim, ze neni uplne stastne, kdyz deti, jejichz rodice nemusi do prace, nastupuji hromadne na zacatku zari. Kdyz to neni vekove heterogenni trida, tak je tam vic ubrecenych a deti to proste strhne, i kdyby si treba jinak kolektiv uzivaly. Skolkovne neni (u nas teda) zadna zavratna castka, takze se da platit a nastoupit muze dite treba v lednu. Ale u nas nektere vesnicke skolky nejsou preplnene, takze to fakt neni problem, asi zalezi jak je to u vas. A taky samozrejme zalezi na personalu, ja bych dite tam, kde by tohle byl problem ale nedala. Nam dvojcata chodila do skolky na 2 dopoledne v tydnu pred 3. rokem a rvali, kdyz jsme pro ne prisli, ne kdyz jsme je rano odvadeli :D