Školka a nejistota

lobella
31. srp 2021

Ahoj, tak nam to vyslo, dceru vzali do skolky a zitra ma nastoupit. Jenze ve mne se to pere. Dceri budou v listopadu 3 roky a nyni mame jeste 3mesicni mimco. Doted hrozne zarlila a byl to od porodu jeden velky boj, kdy jsem se snazila, aby pochopila, ze nic se nemeni, ze ji mame porad stejne radi. Ted konecne si to sedlo a segru bere jako partaka i s ni hraje, podava hracky, ukazuje. Jenze ted ma nastoupit do skolky a ja bojim, ze kdyz si ty vztahy konecne sedly, tak se to zase naboura (mama me odlozila do skolky a je se segrou doma). Dcera krasne mluvi, je pres rok bez plen, pocita, umi barvy, oblekne a svlekne teplaky, katata, ponozky, tricko zatim neumi a mikinu tez ne. Tkanicky si zavazat take neumi, ale boty na suchac mit nemuze. Umi si vyvistit zuby, pouzit lzici i vidlicku. Neumi si sama utrit zadek po velke. Jsem z toho hrozne nejista, jak to zvladne. Na druhou stranu je to vesnicka skolka o max 15 detech. Bohuzel nemame moznost, jak se dostat do kolektivu a ji deti hrozne chybi, proto jsme ji i prihlasili do skolky. A ted nevim.

lobella
autor
31. srp 2021

Urcite ji nebudu davat na spani, pokud si to vylozene sama nerozhodne. Predstava je rano v 8 tam a po obede dom. Napada me ji tam davat i jen na 2-3 dny v tydnu, ale to se bojim, jak zapadne do kolektivu a co na to skolka (aby nemeli pocit, ze si z toho delame holubnik). Dcera se tam hrozne tesi, na hracky, na deti, ale porad take opakuje, ze tam bude s maminkou a segrou a kdyz se ji snazim vysvetlit, ze ja tam zustat nemohu, ze tam bude s detmi a pani ucitelkou, tak se hned rozplace, ze se ji bude styskat. Takze brecime uz doma a jeste jsme tam ani nebyli🙈🤷

alubif
31. srp 2021

Myslím, že jí to naopak prospěje, páč bude mezi vrstevníky, vyhraje si. Navíc bude hůř, jak ji začne mladší brat hračky... 😁

mirin89
31. srp 2021

Sourozence zatim nemame, takze to nedokazu posoudit. Ale za mě, nenechej se strhnout a nebrec s ni, neukazuj na sobe, ze jsi z toho nesva. Naopak udelej ze skolky, neco co je super, maj tam nove hracky, nove kamarady, vyhraje si a pak se na sebe budete tesit. Mluv o skolce s nadsenim, ne s obavami. Mala nastoupila ve 2 letech a 7 mesicich take do vesnicke skolky a je nadsena. Nastoupila tedy uz v unoru, pak v breznu skolku skrz covid zavreli a otevreli dnad az v pulce kvetna a pak zase zavreli v pulce července na mesic. Uvidis jak bude mit skolka nastavenou adaptaci. Mala v podstate asi 14 dni chodila jen na hodinku a pak se postupně prodluzovalo, v tom kvetnu jsme pak zacinali se 2mi hodinami a na obed byla az ke konci cervna, ted v srpnu uz i spala a je to teda nadseny navstevnik skolky. Naopak je zklamana, kdyz skolka neni. Na muj vkus byla ta adaptace priserne dlouha, ale s odstupem casu na to koukam pozitivně. Treba to budete mit take tak, ze si mala pohraje a ziska jistotu, ze pro ni vzdy prijdes, tak bude sama skolku vyhledavat a mezi vrstevniky bude spokojenejsi nez doma.

skarol
31. srp 2021

Nám naopak školka na žárlení pomohla. Za ty 4 hodinky denně si od sebe děti krásně odpočinku a pak se na sebe těší 🙂.

zmrzlinka
31. srp 2021

@lobella myslím,že Vám to prospěje.Pohraje si a bude mít nové kamarádky.A odpoledne si užijete spolu 👍

verpap
31. srp 2021

A ja bych ji nedala 🙂 očividně jeste neni zrala nato, aby do skolky sla...prihlasena byt muze a muze zacit treba chodit az ve trech, od listopadu,...ledna...tri mesice je dle me malo nato, aby to v te malicke hlavicce pochopila, ze ji neodkladate...ja bych pockala 🙂

janina228
31. srp 2021

@lobella myslím že rozumný je, zkusit jí tam dát na 2-3 dopoledne.. a uvidíte. Každopádně - nehrotila bych to. takhle jsem chtěla dát dceru do školky, když jí bylo 2,5 roků a tenkrát mi to dětská doktorka rozmluvila (taky jsem ji chtěla kompenzovat chybějící dětský kolektiv, mladší byla miminko). No.. vůbec jsem se po téhle zkušenosti necítila jako krkavčí matka🙈. Nakonec dcera šla ve 3,5 letech poprvé a bylo to v klidu.

hojda
31. srp 2021

2-3 dne, je to pro ně horší, když mají tak dlouho mezeru, sotva si začne zvykat, tak je zase doma.

martaskaaa
31. srp 2021

Na svůj věk umí normalni věci, můj syn je říjnový a jde taky do školky a umi/neumí to samé , zadek si taky neutře. Ale s tím se u těchto prťat počítá 👍
Můžeš jít tam dávat a pokud to nebude vyhovovat, tak si ji necháš chvíli doma a můžeš to zkusit třeba po novém roce.

vikinkav
31. srp 2021

Ja bych to zkusila, o mesic dva tri se to da posunout vzdy. Navic bude mit treba rymu ze zacatku nez si zvykne a jste zase vsechny doma 😉 Ja jsem davala syna taky minuly rok do skolky, je taky listopadovy, do maleho kolektivu, jen na 2 dopoledne tydne. Takhle jsme jeli cely rok, vyhovovalo nam to 🤷‍♀️ Sestricku ma taky a srovnat se s tim bylo pro nej tezke, nejhorsi asi okolo 1 roku mladsi, kdy se zacne hybat a hrat si s hrackama. Ten odpocinek aspon na dopoledne je vitany, hlavne pro maminku 😊

prejeta_zaba
31. srp 2021

Já bych ji dala na pohrání třeba 2-3 dopoledne za sebou v týdnu. Ať má řízený program, nemá v tom zmatek, že jednou jo, jednou ne. Ale ať je i s vámi doma. Jestlis někde našla komunistický seznam, co má umět dítě před nástupem do školky, tak tím se fakt netrap, to má umět než jde do školy. Zavazovat tkaničky a jíst příborem opravdu dvouleté dítě umět nemá. 😳 Za mě je ale strašně malá na to, aby byla celý týden bez rodiny a vlastně jen víkend s vámi. No stejně, uvidíš jak to bude s covidem, taky je možné, že za měsíc zas omezí kde co, tak to zkuste, nechat si ji doma můžeš vždycky. 🤷‍♀️

netopejr
31. srp 2021

Zkuste to v klidu, domluvte se s ucitelkami. Kdyu to nepůjde, nebude dobry, zmusitw pozdeji, nebo az ua rok. Nebo tam naopak bude happy.

areh
31. srp 2021

Mladšímu je rok a starší šel loni do školky, vlastně letos od ledna. Doma se hrozně nudil a školka a děti mu ohromě přispěli! Určitě ji dej. Pokud by to nedělalo dobrotu, stáhnout ji můžeš vždycky. Takhle jsem to měla nastavené já. Syn sice ráno brečel, že do školky nechce, ale při vyzvednutí nadšeně vyprávěl, co všechno dělali a s kým si hrál. Takže jsem ráda, že i jen na těch pár měsíců šel

janina228
31. srp 2021

@hojda Nevím, asi jak který dítě. Mladší chodila 3 dny v týdnu a byla úplně v klidu. Starší potřebuje systém, stačil i víkend a neměla v tom úplně přehled.. pořídili jsme plánovací dětský kalendář a bylo po problému.

sylvka
31. srp 2021

Pracují v MŠ a vaší obavu zcela chápu. Není to sice pravidlem,ale to co píšete se stává velmi často. Dítě se do ms těší,jenže po týdnu bez pláče pochopí,že maminka je doma a nastává brek..

No jak píšu,není to pravidlem. Jsem matkazatim dvou dětí,čtyři roky asistentka v MŠ u nejmladších 2,5 až 4 rocky a v žádném případě bych ve vaší situaci takhle malé dítě do školky nedala.... Ale to je věc názoru.

sylvka
31. srp 2021

Mmch řeči typu,chybí mu kolektiv a řád ...🙄 Rád má nastolit matka a mezi děti přece chodí na hřiště,na kroužky....

vitezove
31. srp 2021

A zeptala jste se jí? Jestli chce? Běžte to na jeden den zkusit a pak bych to nechala na jejím rozhodnutí. Pokud má ráda děti, bude chtít chodit aspoň občas do školky si pohrát. Pokud je raději s maminkou doma, tak proč by neměla být raději doma.

klokanka31
31. srp 2021

@lobella Takhle malou bych ji tam nedávala, když stejně budeš doma, a ona pláče už teď.

zelenaesmolda
31. srp 2021

@lobella
Proc by nemohla mit boty na suchy zip?

lobella
autor
31. srp 2021

@sylvka rad doma ma jasny, ale detsky kolektiv bohuzel kolem nas neni a dojizdet pul hodiny do mesta na nejaky krouzky jeste s mimcem na ruce nevidim realne, chodili jsme od pul roka na plavani jednou tydne, jenze ted kvuli covidu se pres pul roku neplavalo, ted mame do toho mimco, hlidani nemam a neni jak pokracovat, na vesnici skoro zadne deti nemame, ani me kamaradly ani nikdo v rodine deti nema, takze ma kolem sebe jen dospele a jak vidi nekde decko, je z nej uplne paf

lobella
autor
31. srp 2021

@zelenaesmolda protoze ma uzky kotnik, ale zaroven ma deformaci prstu a potrebuje opravdu sirokou botu, zkouseli jsme kde co a bud ji to sedne kolem kotniku, ale macka prsty, nebo prsty ok a noha ji v bote lita, prpto ma vse zavazovaci, kde utahujem dle potreby

zelenaesmolda
31. srp 2021

@lobella
A barefoot jste zkouseli?

lobella
autor
31. srp 2021

@zelenaesmolda nosi od zacatku bf max kompromis, ale nic na suchac zatim nesedlo

malanoha
31. srp 2021

Doma bych to vubec nerozmazavala. Skolka bude super a plna hracek a kamaradu. Tecka. Svoji nejistotu akorat prenasis na ni. Sla bych to zkusit a uvidite. Stahnout ze skolky ji muzete vzdycky.

olga_
31. srp 2021

@lobella Nechala bych si ji doma.

drakenn
31. srp 2021

Nedala bych. Ještě si ji užij.

fandysek_1
31. srp 2021

@lobella to je náš případ. Moje rada je jen skutečně se rozhodnout a vydržet. Bude asi plakat, ale věř mi, že se to zlomí. Syn je na tom podobně a dnes mi říkal, že bude bečet. Jenže pak ve školce si hraje a je spokojený. Děti potřebuje a na hřišti si hned s každým hraje. Teď bude vodit manžel, protože já jsem slabší článek a syn to ví. A chodí do školky jen 4x týdně do oběda.

lenerka1
31. srp 2021

Pokud to není nezbytně nutné, tak do školky nedávat, děti ji za pár měsíců nahradí sourozenec. Takhle malé dítě ale nemá kapacitu pochopit, proč nemůže být doma s mámou, když sourozenec doma je, podle psychologů se to láme mezi 4-5 rokem, v předškolním věku už je potřeba vrstevníků. Raději opravdu zajet do toho města do nějakých dílniček nebo i klidně na hřiště, prostě něco, kde budete s ní, klidně i nepravidelně, mimčo do šátku. Nebo nešlo by se ve školce domluvit, že zprvu budete chodit pár dní s ní, aby si obhlídla prostředí s vámi jako pojistkou? A pak se můžete rozhodnout, jestli to půjde nebo to zrušíte. My měli přímo školkou "řízenou" pozvolnou adaptaci a bylo to super.

syslounek
1. zář 2021

Nám začala dcera chodit do školky taky 3 měsíce od narození mimča, byly ji teda 2 roky a školku milovala. Domů se ji ani nechtělo. Ale když pro ni přijel bráška, to bylo radosti.

sylvka
1. zář 2021

@lobella jasně,každá máme názor 👍ty znáš lépe svoje dítě,já mám zkušenosti ze školky. Já se asi nezměním 😆prostě nejsem zastáncem toho,dát dítě do školky takhle malé,přestože jsem s druhým doma i když vím,že jedno dítě je pohodlnější. Mám kluky 3 roky od sebe a starší šel až do předškoláků.no nicméně to je jen můj názor.