Syn ubližuje jiným dětem

luckavlckova
18. bře 2016

ahoj, prosím o radu, jelikož už nevím co dělat. Mému synovi budou tři roky. Je to celkem hodné a klidné dítě, ale poslední dobou ubližuje ostatním dětem. Děje se to venku na hřišti, v herničce nebo i u nás doma, když přijede kamarádka s dětmi na návštěvu. Venku nebo v herně třeba začne děti bezdůvodně strkat nebo mlátit, stačí když se k němu začne někdo blížit, nebo jde před ním. A to ani nemluvím o tom, když by někdo chtěl půjčit hračku. Když má za námi přijet kamarádka s malou, tak se na ně těší, ale jakmile přijedou, tak otočí a chtěl by ji mlátit, protože ví, že si bude chtít půjčit jeho hračky. Takhle je to pořád a já nevím co dělat aby s tím přestal a začal se k dětem chovat normálně. Domlouvání, zakazovaní a dát mu na zadek nepomáhá. Může to být i tím, že ještě moc nemluví a neumí se jinak vyjádřit, nevím. Proto bych ráda věděla, jak to někdo řešil, pokud měl stejný problém. Mě už se s ním vůbec nechce nikam chodit, ale to asi nepomůže ☹

kika_21
18. bře 2016

@luckavlckova A nefungovalo by, že on půjčí jinému a jiný jemu? Je společenský-neštvou ho třeba ty návštěvy_říkáte, že se slovně nevyjádří, ale náladu poznáte.Třeba pro něj ta kamarádka s dcerkou znamená, že už Vás nemá jen pro sebe.U nás nasypeme bábovky na hromadu a jak včera řekla jedna Ruska na písku- všechno je všech.Hodně štěstí! 😵

luckavlckova
autor
18. bře 2016

děkuji, jo jo na písku to mu nevadí půjčit babovky, když se jedná o autíčka je to horší, ale po nějaké době si říct dá. spíš je horší to bezdůvodné mlácení dětí na prolézačkách. jako by je vnímal jako konkurenci, ale nevím proč. Nás rodiče, také nemá problém uhodit. nevím kde se ta agresivita v něm bere...

sapinek
18. bře 2016

Těžko se to radí, kamarádka měla podobný problém a pomohlo domlouvat a vysvětlovat. Její syn je v podobném věku a také skoro nemluví. Kamarádka se inspirovala knihou od Naomi Aldort - Vychováváme děti a rosteme s nimi (nebo tak nějak). Taky jsem ji četla a musím přiznat, že v ledasčem mi taky pomohla (ne ve všem). Myslím, že je dobré dítěti vysvětlit, že Vás jeho chování mrzí, a že i Vy i ubližované dítě jste pak smutní a nemáte náladu si s ním hrát. Zkoumat jeho pocity a potvrdit je, nepopírat je. Myslím, že nejhorší je reagovat na uhození taky násilím. Vím, je to těžké. Dcerka taky sem tam vyvádí - je někdy dost vzteklá a vzdorovitá - a bohužel jsem to taky párkrát nevydržela a křičela jsem na ni :( ale dle mého, tudy cesta nevede..

kika_21
18. bře 2016

@luckavlckova Věnujte se mu, čtěte s ním, mluvte o různých typech chování, o následcích-podívej, tady v knížce tenhle chlapeček bil holčičku, ona už si s ním nechce hrát a pláče.V pohádkách na pc bývá často násilí a myslím, že ho děti pak vnímají jako přirozenou věc. Ty pohádky bývají hlučné, rychlé-nemluvím o starých českých.Děti to může mást.Většinou se učí napodobováním.Pozorujte, co se mu líbí a co ne. Ať projeví své emoce, je normální křičet, mám-li zlost, já řeknu malému třeba-Máš zlost, že jsi nedostal bonbon, viď? Dostaneš ho po obědě. Když nemluví, pozorujte, co dělá rád a nerad. Chvalte , když se chová k jiným dobře. 🙂

drzticka81
18. bře 2016

myslim, ze je to u chlapcu v tomto veku zcela bezny projev chovani 🙂)) syn mel to same v tom veku - nechtel pujcovat veci - takze na hristi jsem vubec nevytahovala nase veci na pisek (hned by nekoho majznul). nemelo to cenu, anebo kdyz neco chtel od druheho - rekla jsem, at nabidne neco ze svych hracek a vymeni!!! a divejte se - ma 4 a uz lakomy neni (neco tedy nepujci, ale jinak je uz v pohode). k tomu ublizovani - to mi rikal i znamy (je doktor a mel dva syny)- ze je to normalni projev kluka- kluci se projevuji agresi (je to tak prirozene z davnych dob) - syn taky kazdeho mlatil, hazel pisek, kousal, stipal - furt jsem vysvetlovala, bylo mi to neprijemne, ale ted je opet v pohode - spis mi prijde, ze ted ho mlati ti druzi, hahaha 🙂))) takze dejte tomu cas - vyroste z toho!!!!!i skolka pomuze!!!! hodne pevne nervy!

drzticka81
18. bře 2016

jo a v te dobe jsem vubec nikoho k nam na navstevy nezvala - skutecne celou zimu, ani kamaradku s ditetem - nemela jsem na to nervy - furt by se rvalo kvuli pujcovani hracek (syn je navic majetnicky byk 🙂)) - ja jsem si to odpustila, a ani jsme nikam na navstevy taky nechodili - cekala jsem, az to obdobi prejde a dockala jsem se- takze takove mam ja rady - predchazet temto situacim, on z toho vyroste!!!

kika_21
18. bře 2016

@drzticka81 Zase vždy se tomu předejít nedá. Jedna známá na písku propagovala, že dělám chybu, když říkám dceři, aby něco půjčila. Že prý zanedlouho ve škole jí budu říkat, aby si hlídala své věci. Ale nedá mi to. Ve škole jsme zatím přišli jen o rukavice na lyže, jinak dobré. A pak si vyberte z těch všech rad. 😉 můj malý-2,5 roku také hází písek, podpořen tím, že bratr hází oštěpem-spíše zatím to trénují. Ale vysvětlila jsem mu, že to ne, jelikož je tu zrovna holčička a měla by plnou hlavu písku.Pak toho nechal. Vodím ho k potoku, aby tam házel kamínky.

korin
18. bře 2016

V případě, že by někomu ublížil venku či v herně, bych ho chňapla a šlo by se domů. Ale to už jste možná taky zkoušela...

amazonka.k
18. bře 2016

Kuba si prošel stejným obdobím, odeznělo to vcelku brzy ( v řádu měsíců )Kamarádčin syn to měl se stejným průběhem, věřím, že to budete mít podobně 🙂

drzticka81
19. bře 2016

tak samozrejme, ze jsme chodili mezi deti, ale ven - ne do mistnosti!!! 🙂)) no a venku se syn vylital, sem tam hodil ten pisek, kaminky -ja ho upozornila, ze se to nedela (je to jak u blbych to furt opakovat) a kdyz to udelal znova, upozornila jsem ho, ze v tom pripade jdeme domu!!!! navic nastesti jsme mame kamaradku emicku -ta od nej teda chudera furt dostavala (nastesti byla splachovaci a syna ma rada i tak) -ted je to naopak -ema mu to vsechno vraci a syn uz skutecne nikoho nemlati (krom sve mladsi sestry, ale ta ho provokuje 🙂))) a naopak je ohleduplny!!!! takze verim, ze se to podda!!!!

luckavlckova
autor
22. bře 2016

děkuji všem za reakce, doufám, že ho to brzo přejde. docela se toho bojím, až nastoupí od září do školky...

hojda
22. bře 2016

Doma to udělejte tak, že než přijede návštěva, tak projděte hračky a domluvíte se, které bude půjčovat a které ne, ty se pak uklidí a nebudou se vyndavat pro návštěvu. Tím by měl mít jistotu, že o ty svoje hračky nepřijde. V herničce nezbývá, než stale dokolo vysvětlovat, že hračky jsou tu všech a pokud nějakou chce, tak se musí zeptat, zda mu jí půjčí a to by mělo platit i opačně, když chce někdo jeho hračku. Chce to těm dětem asistovat a ukazovat, jak to má udělat.

mavanka
22. bře 2016

@luckavlckova ahoj, no třeba já bych to úplně nepodceňovala a nečekala, že to přejde samo, zkusila bych pedagogicko-psychologickou poradnu a tam se poradit, co s tím. Hlavně teď kvůli té školce. Syn má právě teď takového spolužáka (v září nastoupili do školky) a ze začátku s ním byly obrovské problémy, děti chodily domů s tím, koho bouchal "ten zlej", učitelky už z toho byly taky špatné, protože pořád řešily jen jeho konflikty (a to to je třída 25 tříleťáků)... chlapeček do nich šťouchal, bral jim věci, byl vzteklej.... říkala jedna z učitelek, že mít takové dítě ve třídě ještě jedno, tak uvažuje o změně práce... no teď to působí srovnaněji, syn říká, že občas zlobí a pořád šťouchá... Já v tom teď ale vidím jiný potenciální problém, protože on má teď nálepku "ten zlobivej" nebo "ten zlej" a děti k němu tak přistupují, shodou okolností má ve třídě i jmenovce a tohle je pro dětičky dobrý rozlišení, o kterém z nich mluví... a takové nálepky se hodně těžko bude zbavovat, i když už ho to období přejde (třeba u tohoto chlapečka to myslím není obdobím, ale nevím), stejně tak nevím u Vašeho, ale pokud to nebude do nástupu do školky srovnané, počkala bych, pokud máte tu možnost...

lichtakova
22. bře 2016

@drzticka81 boze,diky moc za nadeji 🙂,mam uplne stejny problem jako zakladatelka...take premyslim,zda se jedna o obdobi,ze prakticky nemluvi,nebo ze je prostredni...diky,snad svetlo na konci tunelu...domluvy ani na zadek nepomaha.

sabuse1
22. bře 2016

Vítek to dělal taky v tomhle věku, v tu dobu nemluvil (má vývojovou dysfázii a ADHD), vysvětlila mi to pak i logopedka,že byl z toho frustrovaný a řešil to takhle, navíc jak se nemohl vyjádřit tak používal pěsti...u nás pomohlo pokaždé když něco provedl chytit ho za ruku a donutit k omluvě (neuměl slovně, musel jít a pohladit), řekla jsem mu,že tohle ne a odvedla ho pak pryč, časem mu to omlouvání začalo vadit, postupně se i rozmluvil a přestal to dělat, jde to všechno ruku v ruce...nemá smysl ho trestat, dávat mu na zadek, ale chytit ho při činu a v tu chvíli reagovat klidně ale důrazně