Vegetariánky, jak jste řešily stravu u svých dětí?

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor a hlavně zkušenosti ohledně vegetariánství u malých dětí, které ještě nemají možnost vlastního výběru. Zajímají mně vaše zkušenosti a hledám argumenty PRO i PROTI, že se malé batole obejde, nebo neobejde bez masa a budou mu jako zdroj bílkovin a potřebných vit. stačit např. žloutek, luštěniny, a pod.? Máme v rodině lehce zapeklitou situaci na toto téma a já jsem bezradná.. KAždá strana - ať už masojedi i vegetariáni obhajuje to své. Jste tu nějaké maminky vegetariánky, a jak vaše děti prospívaly a prospívají? Uvítala bych i třeba nějaké odkazy a pod., děkuji.
tiburcia
8. črc 2014
já jsem svoje přesvědčení dítěti (a doufám že v životě ani nikomu jinému) nevnucovala a proto maso a ostatní potraviny jí. Až dospěje do věku kdy si bude moct vybrat, budu jeho rozhodnutí respektovat 😉
zamilovanadonej
8. črc 2014
@schotja Malé dítě se neobejde bez masa už z toho důvodu, že je člověk všežravec. Je to stupidita a hazard se životem, přát dítěti přirozenou složku potravy.
sangita
8. črc 2014
Jsme vegani, znám mnoho veg. rodin a děti jsou úplně "normální" 🙂 Zajímavé srovnání s jinými zeměmi: např. podle anglické zdrav. organizace je veg. stravování zdravé, pokud na to dbáš. Lékaři na Tebe kvůli tomu nekoukají jak na blázna. I v jiných státech uznávají, že veg. strava je zdravá (USA, Austrálie). Pokud uvažuješ "jen" o vegetariánství, vůbec bych se nebála - B12 pokryjí vajíčka a mléčné výrobky. Bílkoviny - viděla jsem před chvílí tabulku, kolik jich je v jakých potravinách - maso nebylo rozhodně na vrcholu. Tohle se hodně přehání.
Pro mě lepší pestrá strava u vegana, než moučno-cukrová strava u běžně se stravujících lidí. Zajímavé, že na veganství se hned zvedají vlny odporu, ale že je mnoho dětí živeno jednostranně cukrem, bílou moukou, uzeninami atd. a lékař ještě doporučí piškoty, to je detail.
Doporučuju najít nějaké nezaujaté informace o jednotlivých složkách potravy, jak to správně sestavit. Zvládáš-li angličtinu, tohle je zajímavé: http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby...
Ráda poradím, kdyby Tě něco konkrétního zajímalo.
sangita
8. črc 2014
@tiburcia Naprosto chápu tenhle přístup, ale já vidím i to jedení masa jako nucení k něčemu. Beru to i podle sebe, v 15 jsem s masem skončila a dost mi vadilo, že mi ho rodiče dřív dávali. Radši bych se s "čistým" štítem v 15 rozhodla, kterou cestou půjdu, takhle bylo na dost dlouho rozhodnuto. Jen chci ukázat druhý pohled na věc. Rozhodujeme o dítěti tak či tak, je to náš úkol (do jistého věku) - respektuju Tvé rozhodnutí.
abekara
8. črc 2014
Já jsem vegetariánka od 12, manžel pochází z vegetariánské rodiny, takže on i jeho dvě sestry maso nejedli nikdy, všichni zdraví, normální postavy a spíš vysocí.

Skvělý článek, vyvracející mýty, je např. tento: http://www.margit.cz/upload/art-vegetarianstvi0...

I Americká dietetická organizace už vegetariánství považuje za rovnocennou alternativu běžné stravy (a není mnoho vyšších autorit).

Podle mého, pokud vegetariánství neznamená přejít na smažený sýr se zmrzlinou, není co řešit.
tiburcia
8. črc 2014
@sangita ono je to dost dané i tím, že nejsme vegetariánská rodina, ale jen já, takže dvouletému dítěti nevysvětlíš že to maso, co jí tatínek nesmí jíst 😉 jinak všeobecně žijeme dost zdravě a dbám na to, co malý jí (dle většiny až moc) ale strava je podle mě základ zdraví 😉
letadlo13
8. črc 2014
My maso nejíme, a jestli babičky budou maso dávat, ať si dají i děti (v přiměřeném věku). Studovala jsem na výšce i výživu a vegetariánská strava obsahuje vše co má. Co si budeme nalhávat, maso plné hormonů, antibiotik a nakonec konzervantů... Ale to by se dalo říct snad o každé potravině, tak to dál nerozvádějme 🙂
Někdy mi stačí přečíst si obal lentilek nebo přesnídávky a mám pocit, že se přiotrávím.
sangita
8. črc 2014
@zamilovanadonej Promin, ze reaguju, chtela jsem si to odpustit.. Zajimalo by mne, na zaklade ceho volis tak silna (az nenavistna) slova? Vim, ze takovy nazor ma bohuzel hodne lidi ve spolecnosti, ale kdyz prijde na vec, obstojne argumenty nemaji. Kdybys napsala: "Myslim si, ze to neni pro dite vhodne proto a proto...", nebo: "Mam takovou a takovou zkusenost.." Mam pocit, ze autorka prispevku slysi takovych vykriku mnoho, a proto ji zajimaji pro a proti. Timhle vytvaris v lidech pochybnosti, ktere si nemohou ani vyvratit, ani potvrdit. Prosim tedy o nejake duvody, proc takhle reagujes, nebo to beru jako vykrik do tmy. Rozhodne Te nenutim, abys nas (vegany) nasledovala, je to Tva volba, ale trocha respektu by neuskodila.. diky!
snecek.v
8. črc 2014
Jsme s manželem už dlouho vegetariáni, dcerka 2 a půl roku zatím taky - ale rozhodně bych ji v budoucnu nenutila, ať si rozhodne sama, teď je to spíš o tom, že se stravuje s náma a my maso doma nejíme a nevaříme, babičky respektují, nedávají. Dcerka naprosto zdravá, živá - až moc 🙂 Zrovna dneska prababička malé obdivovala, jak je to krásné, zdravé dítě i bez masa.. A pak sama vzpomínala, že za jejího dětství se maso skoro vůbec taky nejedlo, byla to vzácnost. Jinak my celkově dbáme na stravu, neříkám, že si malá nemůže dát lízátko - ale sledujeme složení potravin, jíme hodně ovoce, zeleniny a luštěnin. Řekla bych, že jsme normální rodina.. Dcera měla první rýmu až v 15 měsících, do té doby naprosto zdravá, teď občas nějaká rýmička - je hodně odolná (to raději klepu, ať to nezakřiknu).. Takže si myslím, že fungujem v pohodě 😉
ivcacekb
8. črc 2014
Máme maso z našeho domácího chovu-hovězí, králičí atd., tudíž i mléčné výrobky. Nicméně by mě zajímalo jak řešíte stravování u dětí ve školkách, školách?Ne všude mají na výběr z vícero jídel.
zamilovanadonej
8. črc 2014
@sangita Názor. A co přesně ti vadí? Všežravci je termín z biologie, a stupidita je cizí synonimum slova hloupost. A ber si to jak chceš 😉 Kdybych já se měla vyjadřovat ke všem názorům co mě přijdou pitomé, 24 hodin denně by mi na MK nestačilo 😉 Vegetariánství a veganství je svobodná volba každého, kdo si je vědom případných následků svého rozhodnutí. A to asi malé dítě nedokáže, ne?
merunkova
8. črc 2014
@zamilovanadonej Je si malé dítě vědomo, že mu škodí cukr a sladkosti a proto si je vědomě odpírá? 😉
sarka1985
8. črc 2014
Ahoj holky, vždy když jde o vegetariánství a veganství, zvrhne se diskuse někam úplně mimo. Abych přidala vlastní zkušenost, tak já jsem vyrůstala v rodině, kde se choval dobytek a na jídelníčku bylo denně maso či polévka z vývaru. Zelenina téměř žádná. Navíc se pořád dokola vařila téměř stejná jídla a když jsem chtěla změnu, málem se na mě dívali jak na blázna. Nejsem vegetariánka ani veganka, moje tělo si prostě občas řekne samo, že má na to maso/uzeninu chuť. Ale od doby, kdy si smím o jídelníčku rozhodovat sama, přidala jsem mnohem více zeleniny, luštěnin a tak. Mám pouze jeden problém a spojuji si ho s tím, že jsem téměř těch 20 let jedla to, co mi dávali rodiče. Mě totiž ta zelenina nechutná. Já hrozně chci vařit zdravá jídla a jíst 5x denně zeleninu, ale jak na to? Chci to i kvůli dětem, ale co s těmi chutěmi, nevím, jestli se to dá změnit...
janinek
8. črc 2014
@letadlo13 Na vysce vas ucili, ze ceske maso je plne antibiotik a hormonu?

@schotja A co a proc bys pro dite chtela ty? U vegetarianstvi bych si nastudovala, co v cem je a jak to telo prijima a zpracovava. Nejde jen o obsah vitaminu a zivin v necem, ale prave i o tu schopnost je vyuzit.
bielamacka
8. črc 2014
@schotja já bych si to asi nechala potvrdit od nějakého pediatra nebo i více pediatrů - když potřebuju něco vědět, obvykle si to vyhledám z více zdrojů - abych měla srovnání, neboť co člověk, to názor. Případně bych se zeptala i nějakého odborníka na výživu (tím nemyslím někoho, kdo si udělal rekvalifikační kurz za pár tisíc a za 3 měsíce se stal expertem 😃 - myslím spíš fakt doktora - dietologa). Osobně maso dítěti dávat budu, protože ho jíme, ale rozhodně bych mu ho necpala, kdyby mu nechutnalo. Já jsem odmalička masožravá, radši si dám dva steaky než steak a brambory 🙂 Netroufám si říct, jestli maso je pro člověka nezbytně nutné (pro mě ale ano 😃 ), neboť bílkoviny jsou i v luštěninách či mléčných produktech - tady jsou třeba krásně přehledně vypsané ty obsahy: http://www.vseokulturistice.cz/zdroje-bilkovin-... - ten zdroj není špatný, často si tam něco pročítám. Nicméně řekla bych, že pokud tomu dítěti budete dávat pestrou stravu a nebudete ho cpát Brumíkama a Jupíkama a podobnejma zhovadilostma, tak mu podle mě absence masa zas tak vadit nemusí.

Netvrdila bych, že jíst / nejíst maso je špatné / dobré - řekla bych, že to je prostě individuální - komu chutná a komu ne. Byla by blbost krmit veganskou stravou třeba psa nebo kočku, protože masožravec na bezmasé stravě po čase prokazatelně sejde a zhyne, ale řekla bych, že homo sapiens sapiens se bez něj v klidu obejde, pokud mu nejede. Všežravec podle mě neznamená, že musí jíst vše, ale že prostě může jíst vše 🙂
melodygirl
9. črc 2014
@schotja mám okolo sebe děti, kteří se stravují makrobiotickou stravou a tam maso nepatří. Prospívají úplně normálně, teď jedna z kamarádek byla s 2,5 letým synem na biochemickém rozboru krve a všechny živiny, vit, stop prvky v ideálních hodnotách. Ale musíš mít opravdu znalosti o bezmasé stravě, aby byla vyvážená. Např konvenční lékaři tvrdí, že B12 je pouze v mase, není tomu tak, nachází se např. v tempehu (což je fermentovaný sojový výrobek), a musí být dostatek bílkovin z jiných zdrojů (luštěniny) když pomineme mléko a vejce, které také do makrobiotiky nepatří. Jo a naše pediatra tuto stravu schvaluje, ale rovnou říkám, že je velmi osvícený lékař, zabývající se i alternativními směry léčby. Tudíž u klasika asi s pozitivním názorem nepochodíš.
valik
9. črc 2014
@schotja Ahoj, já jsem vegetariánka 13 let a maso jsem jedla pouze nyní, u druhého těhotenství (asi šest měsíců). Prostě jsem měla najednou hroznou chuť a poslechla jsem tělo. Nyní už zase maso nejím. Syna zatím kojím, ale dcerka má tři a půl a u ní jsem maso v těhotenství nejedla. Ona sama ho nechce. Když má kousek v puse, tak ho žmoulá klidně i hodinu, dokud jí nesvolíme sousto vyplivnout. Úplně vegetariánsky ji nechceme vychovávat, mám za to, že na to přijde sama. Ale taky se nesnažíme maso nijak výrazně nutit. Ona, když vidí jíst jiné děti třeba kuře, tak si ho do pusy dá a pak to dopadne, jak jsem psala výše..🙂 Dostává ale občas vývar z domácího kuřecího a lososa schovaného v bramborové pyré. Prospívá dobře. Moje dr mi doporučila maso dávat, klidně jen dvakrát do měsíce, ale dávat. Tak jsem se s manželem takto dohodli. On je sice pro, abychom nedávali vůbec, ale nejsme vegetariáni od dětství, takže raději trošku dáváme... Jinak u dětí je to vždycky o tom "vnucování", protože i to, že rodiče, kteří maso jí vnucují svůj postoj a návyky svému dítěti. Nerozumím, že v dnešní době se tady najdou lidé, kteří vegetariánství považují za stupiditu... 🙂 Znám plno stupidnější životních postojů, než je vegetariánství....
gryfis
9. črc 2014
Ahoj, zajímavá diskuze, i když nejsem úplný vegetarián, jen jím některé druhy masa (kuře, králik, krůta, ryby) a v docela malé míře, už tak se setkávám s nepochopením.. český národ je dosti vepřožroutský..včetně mého přítele, kdy mu vysvětlit, že malý nebude prostě jíst tolik masa jako on je těžké. A argumenty stylu, že člověk je všežravec.. ano je, tedy může jíst vše, ale nemusí a bude prospívat. Jak již někdo napsal bílkoviny jsou i v jiných potravinách a příjde mi, že vyložení masožrouti prostě nechtějí říct na plnou hubu, že jim to chutná. A co se potřeby masa týče, je nemálo různých kmenů, lidí, které maso vůbec nejedí, ať z přesvědčení či dostupnosti a nějak jim to nevadí. Já to beru tak, že je každého věc, co jí. Ale sama se snažím jíst dle svého úsudku a prostě příteli udělám vepřový plátek s hranolkama (když to tak strašně chce) a sobě pstruha se zeleninou a mám klid. Prtě teprve čekáme a jsem rozhodnutá, že bude jíst spíše jako já. A jen tak, vegetariánství stejnak ve finále potká většinu společnosti, protože chování zvířat a náročnost s jejich krmení, není do budoucna (vzdálenější budoucnost) udržitelný zdroj potravy.
valik
9. črc 2014
@gryfis Máte úplnou pravdu. Už jsem to do jedné diskuze psala, ale budu se klidně opakovat: Stačí se zeptat prarodičů, kolik masa jedli v dětství a jaký byl jejich jídelníček... Dnešní vzorec šunka na rohlíku k snídaní, řízek k obědu a párky k večeři je opravdu pro jedince velmi nezdravý a taky jak píšete z dlouhodobého hlediska jej nelze do budoucna udržet... Alespoň ne pro všechny...
zamilovanadonej
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
llluckaaa
9. črc 2014
Ahoj, nejsem si úplně jistá, jestli zrovna tady najdeš to, co potřebuješ. Tohle je zapeklitá otázka a není na ní jednoduchá odpověď. Nikdo ti totiž nemůže říct, jestli vegetariánská, veganská nebo smíšená strava je zdravá, dokud nevidí konkrétní složení jídelníčku. S tím, že nějakou potravinu ze stravy vyloučíš, se vystavuješ riziku, že ti budou chybět látky v ní obsažené. Trošku mě překvapuje, že jako jiné zdroje bílkovin a vit. uvádíš zrovna žloutek nebo luštěniny. Já bych teda čekala, že zmíníš hlavně mléčné výrobky a bílek. Tak teď nevím, jestli to znamená, že chceš i tyto potraviny vyřadit z jídelníčku :-N
No a teď trošku konkrétně, co pozitivního najdeš v mase a jakému riziku se vystavuješ, pokud ho nebude dítě jíst 😉
Maso obsahuje esenciální aminokyseliny ve vhodném vzájemném poměru. Tuto vlastnost mají ale i jiné živočišné potraviny jako vejce a mléčné výrobky, takže pokud je budeš pravidelně jíst, nebudou ti nejspíš problémy s jejich nedostatkem hrozit. Samozřejmě esenciální amk ve vhodném poměru do sebe člověk může dostat i z rostlinné stravy, ale musí se ve výživě líp orientovat a umět správně kombinovat suroviny.
Další důležitou látkou v mase je železo. Ale i to dá ve správném množství získat z ostatních živočišných výrobků nebo z rostlinné stravy. Je ale potřeba si uvědomit, že z rostlinné stravy se železo vstřebává znatelně hůř než ze živočišné a opět záleží na kombinaci surovin.
Já vidím největší problém asi ve vit B12, který se nenachází v rostlinné stravě (ano, i já jsem slyšela, že b12 je např. v tempehu, ale pořád jsem nenašla žádný důvěryhodný zdroj, který by to potvrdil, navíc tu máme dilema, jak moc dávat dětem výrobky ze sóji kvůli vysokému obsahu fytoestrogenů). Pro dospělého to není takový problém, protože pokud jedl maso a ostatní živočišné výrobky jako dítě, vytvořil si zásobu, která stačí na dalších několik let a s tím si vystačí. Problém by to ale mohl být právě u dítěte, které žádnou takovou zásobu nemá :-| Každopádně pokud vyřadíš maso, určitě nech aspoň ostatní významné zdroje tohoto vitamínu.
Takže asi tak, prostě záleží na tom, jak k tomu přistoupíš 🙂 I bez masa se dá stravovat zdravě a vyváženě 🙂
merunkova
9. črc 2014
@zamilovanadonej Škoda, mohly jsme se obohatit novými informacemi , vypadalo to, že o tématu hodně víš 😃
schotjaautor
9. črc 2014
Mockrát všem děkuju za názor, zkušenosti a hlavně odkazy ! u nás doma je to asi takhle: Když jsem byla malá, maso jsem odmítala, nutili mně ho jíst rodiče i prarodiče 😞 Později jsem tomu taky moc nedala, jedla jsem jen drůbeží a ryby, maso, červené maso opravdu jen vyjímečně.. V těhotenství se mi z masa začalo dělat blbě, tak jsem se občas "nutila", ale když jsem to celkově konzultovala se svým gynekologem, problém v tom neviděl.. Můj muž je vegetarián už několik let. Když jsme spolu začali žít, doma jsem masitou stravu už vůbec nevařila, občas někde v restauraci jsem si dala řízek, nebo rybu, ale po čase jsem zjistila, že mi bez masa není tak těžko a celkově jsem se ve svém těle začala cíti líp. Podle krevní skupiny jsem spíš "sběrač", než "lovec" a můj muž i dcerka jsou na tom stejně. Naučila jsem se vařit "jinak", používáme pokudmožno kvalitní suroviny, výrobky jako tofu, tempeh, soj.plátky, jíme i hodně semínek - goji, konopné, a pod. a samozřejmě hodně zeleniny .. Včera jsme přes antikvariát objednali knihu od dvou anglických autorek o vegetariánství u dětí, jsou to podle informací obě odbornice na výživu s dlouholetými zkušenostmi se svými dětmi. Jde o to, že můj mužský si myslí, že se malá bez masa obejde úplně, když opravdu budeme dbát na složení a vyváženost potravin. Já - matka úzkostlivka mám jen obavu, abych jí tím nějak neublížila, protože ze všech stran slyším "bububu" 🙂 Četla jsem taky o jakési mořské řase,s důležitou aminokyselinou, nevíte náhodou některá, jak se to jmenuje ??? Osobně se přikláním spíš k názoru, že by jsme se bez masa mohli obejít, jen to asi nebudu vytrubovat babičce a parababičce 😎 Další věc, která mně v tom ještě utvrdiila je kvalita výrobků, které jsou běžně k dostání - nebudu jí cpát maso vyhnané růstovými hormony a antibiotiky, jak už tu někdo psal, a na BIO fakt finance nemáme 😞 Vajíčko dávám,zatím jen žloutek, B12 má podle složení na krabici dostatečně také v umělém mléku.. Možná budu moudřejší až dorazí ta kniha. Nejlíp by bylo, kdyby to naše malá vyřešila za nás a začla třeba taky jen "převalovat" a plivat 😃 Bylo by jasno 🙂 Myslim, že nic se nemá přehánět, veganství bych se asi bála i u dospělého, tam už se asi musí hodně přemýšlet, jak kombinovat, aby tělu nic nechybělo..
melodygirl
9. črc 2014
@llluckaaa Sehnala jsis už mnou doporučenou literaturu o vit B12? Připadá ti literatura napsaná lékaři nedůvěryhodná 🙂 ? Ano, soja obsahuje fytoestrogeny, ale pokud dáváš jen tempeh a vynecháváš více méně sojové produkty, tak to není až zas tak škodlivé. Kamarádky šestiletý syn, který se stravuje od prvních příkrmů bez masa, vajec a mléčných výrobků (kojen do roka a půl matkou stravující se takto více než 10 let), podstoupil nedávno biochemický rozbor krve a vit B12 kupodivu naprosto v normě (zdroj z tempehu).
schotjaautor
9. črc 2014
@llluckaaa Jedná se opravdu jen o maso, ostatní žovočišné produkty jsou u nás samozřejmost, takže mně to ani nenapadlo..
suzanna123
9. črc 2014
Já souhlasím s tím, že pestrá vegetariánská strava, může být daleko zdravější a vhodnější než průměrná strava "všežravé" rodiny, kde se ovoce, zelenina a luštěniny objevují spíše sporadicky
schotjaautor
9. črc 2014
@melodygirl Jsem zvědavá, copak je to za knihu?
lrg
9. črc 2014
Neriskovala bych zdravotní potíže a držela se přirozeného vyváženého jídelníčku, alespoň do nějakého rozumného věku. V těhotenství kvůli nízké váze plody měli lékaři podezření na nedostatečný vývoj a hlavním rizikovým faktorem bylo, jestli nejsem vegetarián, nebo dokonce vegan. Měla jsem nařízenou skladbu stravy především hovězí a telecí, vejce a mléčné výr. A mějte mě za ignoranta, ale žádné odborné články mě nepřesvědčí, že se tohle dá plnohodnotně nahradit luštěninami.
llluckaaa
9. črc 2014
@melodygirl Tak jsem před chvilkou napsala dlouhý příspěvek s vysvětlením a on někam zmizel :-N Mně se to nechce psát celé znovu, takže v rychlosti a ve zkratce.
Jestli máš na mysli tu Strnadelovou, tak tu jsem četla už dávno a nepřesvědčila mě. Možná je to tím, že ona píše pro laiky a nedostatečně vědecky argumentuje. Tím nechci říct, že píše nesmysly, ale nehodlám něčemu věřit jen proto, že to ona napsala. Jako ty najdeš MUDr., který bude tvrdit, že tempeh je dostatečný zdroj vit b12, tak já najdu plno MUDr., RNDr., nutričních specialistů ap., kteří budou tvrdit, že tempeh není pro děti vhodný zdroj b12 a že je veganství pro děti zcela nevhodné. Jen pro to, že jeden odborník něco napíše, taky tomu asi nebudeš jen tak věřit 😉
Pro mě je prostě veganství pro děti i nadále zdravotní risk.
A tím bych to ukončila, nehodlám se hádat ani nikoho přesvědčovat, jak má jíst, vliv výživy na zdraví není černobílý a neexistuje jediná správná výživová cesta pro všechny 🙂
melodygirl
9. črc 2014
@schotja Čínská studie, jejímž autorem je biochemik Prof. T. Colin Campbell, Ph.D. a M. D. Thomas M. Campbell. Michio Kushi Makrobiotikou ke skutečnému zdraví. Z našich autorů známou lékařku zabývající se zdravou stravou MUDr. Strnadelovou jedna z jejích knih je např.Radost ze zdravých dětí, dále absolventku oboru chemie a technologie potravin Ing. Dagmar Lužnou - Vaříme pro děti dle makrob. zásad

Začni psát odpověď...

Odešli