Život s miminkem v době Covid. Jak to máte vy?

anna189
15. zář 2020

Ahoj maminky, změnili jste něco nyní v době covidu? Rodinné oslavy, návštěvy příbuzných, kroužky apod... mám půlroční holcicku a občas váhám... kroužky jsem omezila, v našem městě byla dokonce covid pozitivní osoba na kroužku, takže centrum uzavřeno a užíváme převážně doma a v přírodě, menší výlety apod... jak to máte vy?

editah222
15. zář 2020

Nemám miminko, ale kdybych ho měla tak bude vše stejne. S dětmi jsem nenavstevovala herny, kavárny ani hřiště 😀. Teď mám děti celkem velké a jedeme vše jako dřív (oslavy, setkání s rodinou či přáteli, chození do restauraci nebo kina), ale ubylo třeba polibků při setkání a víc si myjeme ruce. No a když jsme nachlazení tak nosime roušku ( i když byly dobrovolne) a dodrzujeme poctivě určitá pravidla. Snažíme se z covidu nepos.at, ale taky se snažíme omezit riziko. Svůj společensky život mám rada a vzdát se ho zatím nehodlám. Navíc na neurčito.

verionka
15. zář 2020

Úplně stejně jako před covidem. Mám doma tříletého a sedmimesicniho, starší stejně chodí do školky, takže jestli to odněkud chytneme, tak stejně třeba i odtamtud... takže s nima chodím úplně normálně ven, na hřiště, do obchodu, byli jsme o vikendu i na pouti, prostě kam je zrovna potřeba nebo kam chceme. Jediné, na co si dáváme pozor, abychom byli pokud možno zdraví, když jedeme na návštěvu k prarodičům.

areh
15. zář 2020

Mám skoro 3 letého a novorozence. Jsme hlavně venku, do heren nechodíme ani před covid jsme nechodili. Kroužky máme stejné. A s příbuznými se vídáme taky stejně. Jen pokud to není úplně nutné, tak neberu děti na nákupy a podobně, ale když manžel nemůže hlídat, tak jdou...

cherie24
15. zář 2020

@anna189 na jaře jsme to celkem fakt všechno dodržovali, dokonce jsme přestali navštěvovat prarodiče dokud neskončila karanténa. Ale teď už to moc neřešíme. Dokonce jezdíme na závody, všichni společně i s mojí roční slečnou, i naše babičky už to moc neřeší a řekly, že radši uvidí vnoučata a pravnučku než se zavírat doma a žít pořád ve strachu.

sayast
15. zář 2020

Mám doma děti 11,4 a půl roku. Jiz žijeme jako předtím. Ale já nikdy s miminkama na krouzky nechodila dokud z toho neměli trochu "rozum". V herně jsme byli nedávno prvně co je nejmenší na světě, nikdo jiný tam zrovna nebyl

veruuu_kubesovic
15. zář 2020

úplně normálně jako před Covidem? Mám teda starší děti - 6letou a 2letého a fungujeme normálně, nehodlám žít v neustálém stresu a v nervech co se může stát???

lachtanice86
15. zář 2020

Mam 21m starou dceru a žijeme jako před covidem. Nehodlám žít ve strachu a omezení

daasqua
15. zář 2020

Mám 2r a jsem v 20tt, vše jsme hodně omezili, ale v létě se to dá dobře nahradit, jsme hodně venku, prakticky 50% z období brezen-ted na chalupě. Dali jsme ale i dvě dovolené v Česku. V MHD jezdím s rouškou pořád. S rodinou se stykame normálně. Manžel má od března nařízený home office. Mrzí mě ty kroužky a hernicky, i když jsme chodili jen občas. Nás "děsí" spíš ty dlouhodobé následky covidu, jak třeba píšou, že může napadat mozek/srdce/plice/placentu...jinak "chřipku" bychom tolik asi neřešili, i když jsme velcí zastánci rousek-pred 100 lety taky u španělské chřipky říkali, jak moc roušky pomohli, ona se historie opakuje.

terla
15. zář 2020

@daasqua ahoj. Jsem teď v 18tt a celkem mám obavy. Našla si prosím nějaké informace o vývoji plodu po prodělání Covid? Většinou narážím na články typu, že nejsou klinické výzkumy.

jana_zofie
15. zář 2020

Snažím se co nejnormálněji. Dodržujeme zvýšenou hygienu, nosíme roušky a vzdali jsme se menších festivalových akcí typu burgerfestivaly, menší rodinné festivaly v centru, prostě akcí, na kterých bychom sice rádi byli, s dítětem v kočíku by to bylo proveditelné, ale byli bychom obklopeni davy. Taky když se šířila lavinovitá nákaza v Karviné, tak jsme na návštěvě u prarodičů omezili návštěvy přátel na několik vybraných a nejužší rodinu. Jinak přátele potkáváme, chodíme na plavání a na cvičení s tím, že prostě doufám, že i ostatní se snaží eliminovat riziko na minimum. Člověk se nemůže zavřít před světem. A mně se nechce zkoumat, jestli sociální izolace dítěte v nízkém věku bude působit problémy později. Možná ano, možná ne, ale Layle se mezi ostatními dětmi a maminkami líbí a řekla bych, že jí to prospívá.

goovana
15. zář 2020

@anna189 mám 9 měsíční dceru a vůbec žádná opatření nebo zákazy opravdu nechceme . Oslavy normani jako vždy,navštěvováni rodiny taktéž. A výlety to samé

klokanka31
15. zář 2020

@anna189 Já omezila návštěvy u rodičů a tchánovců, na nákupy z většiny posílám manžela, a co teď teda řeším, zda jít na vítání občánků...

anna189
autor
15. zář 2020

Holky, moc děkuji... funguji stejně tak asi jako většina. Máme běžný život, ale pouze kroužky jsme omezili, u nás na krouzku se nakazili právě tři rodiny které přišli do styku s pozitivní lektorkou..takže docela síla..ale ty mimca tam všechny pomucky olizuji a dávají do pusy..tak to jsme omezili, jinak nic... max nějaké větší akce typu grilovacka s 20ti lidma apod... jinak fungujeme normálně.. mám totiž v okolí dvě takové skupiny.. jedni co žijí bujary život bez omezení a druhou skupinu kteří fakt nikam nechodí...tak lepší je být něco mezi 😊

klokanka31
15. zář 2020

@anna189 A to se nakazili od lektorky i přes roušku?

hezz17
15. zář 2020

2 deti, 3roky, 7 mesicu. A vsechno uplne stejne. Skola, hriste, knihovna, nakupy, návštěvy, ted byla oslava 3.narozenin. nevidim nejmensi duvod neco menit.

zuzita15
15. zář 2020

@anna189 kdyby dcera zrovna kvuli nakazene ucitelce ve skolce nemela karantenu a nelitaly jsme po testech, tak zijeme uplne normalne... uz me to nebavi, musime se s tim naucit zit, nebo se zblaznime 🤦🏽‍♀️

klokanka31
15. zář 2020

Nechci nikoho naštvat, ale ta situace v Čechách fakt asi není normální, a nějaké obavy a opatření by měly nastat...

teerulka
15. zář 2020

Přispěji jen svou zkušeností co se týká průběhu koronaviru u miminka a malých dětí. Koronavirus máme celá rodina, ale děti to zvládají mnohem lépe jak dospělí. Syn 2 roky a dcera 5 let měli jen horečky do 38, rýmu a trochu kašel, během třech dnů bez teplot. Miminko má 2 měsíce a mělo jen lehkou rýmu. My s manželem máme horečky, bolesti hlavy a kloubů, kašel, ztrátu čichu.. takže nejsme bezpříznakové případy.

jannym
15. zář 2020

Tak ja jsem mirne asocialni, takze zijeme vice mene stejne jako driv, jen s rodici se setkavame mene, jen kdyz se vsichni citime zdravi coz je u nas trochu problem kombinace 3 astmatiku, dvou malych deti a jedne osoby s imunodeficienci predstavuje kombinacni orisek, s prateli se potkavame vetsinou venku a misto posezeni a krafani u kafe se jdem projit do parku, a tyto setkani jsou vlastne mnohem prijemnejsi nez ta puvodni, deti neotravuji protoze zrovna ryjou klackem v hline, sbiraj sisky a kastany...

daasqua
15. zář 2020

@terla Taky jsem našla články, že není klinicky prokázáno, že by covid ohrožoval plod/dítě, nicméně my jsme teď vicemene ti první, na kterých se nejake studie vůbec dají dělat. V jednom článku ale byla zmíněná ta placenta - on obecné covid "často" napadá srdce, jakoby ho zvrásní/udělá malý infarkt, takže u placenty možná něco podobného, toto ale píšu velmi laicky a nechci říkat, že každý s covidem má infarkt a je hned v háji 🙂 Obecné se vědci víc boji u prvního trimestru, což i laik chápe, tam se toho vyvíjí plno, ale ta věta s placentou mě u toho článku trochu zarazila, protože placentu potřebujeme až do konce... Ale rozhodně nechci strašit, plno žen určitě porodilo v pohodě a bude malá pravděpodobnost poškození placenty, jen mě ta věta tímhle "zaujala".
Na druhou stranu, snad budu moci mít u porodu sundánou roušku, protože jinak to neudycham a nevýhody z roušky mnohonásobně prevysi možné malinké riziko nakazy 😀 Zas takový radikál rouskovy nejsem 😀

anna189
autor
16. zář 2020

@klokanka31 to bylo ještě v těch prvních dnech kdy rouška povinna uvnitř nebyla... nakazili se maminky a od nich cela rodina... do kroužku to přineslo jedno školkove dítě pravděpodobně...

anna189
autor
16. zář 2020

@zuzita15 jo to souhlasím... ale mě osobně by to vydesilo kdybych s dobrým úmyslem poslala dítě do školky, na kroužek a tam přímo učitel nakazeny.. spíše jsou to nepříjemnosti pro všechny zucastnene..karanténa, testy, být doma, strach o příbuzné seniory... těch nepříjemností okolo je více než věci co ten virus může způsobit no 😀

anna189
autor
16. zář 2020

@teerulka moc držím palce aby to u vás proběhlo ,,jen" s lehkým průběhem a byli jste brzy fit... tato doba není vůbec šťastná..tak věřím, že se uzdravite a budete se zase brzy radovat se svými dětmi 🍀

nazka
16. zář 2020

Mám skoro čtyřletou a osmimesicni a žijeme úplně stejně. Starší chodí do školky, na kroužky (tanečky a výtvarka) a ta mladší teď na plavání. Jinak teda jsem omezila herny a chodíme ven. Ale to vždycky přes léto. V zimě uvidíme podle situace. Nehodlám starší brat kroužky a kamarády kvůli tomu "co by kdyby". Ruce ji desinfikuju, nechci tomu jít úplně naproti. Ale zavřít se doma nebo v lese taky úplně nehodlám.
Ps: teď to chytil manželův bratranec a možná to zavlekl i k babičce a dědovi. Přijde mi fakt nezodpovědné se návštěvovat, když se člověk necítí dobre. Ale když je v pořádku, tak proč ne. Tím jsem chtěla říct, že i kdybysme se izolovali od "cizího světa", můžeme to chytnout i doma 🤷‍♀️

drep
16. zář 2020

Nijak to můj život neovlivnilo. Dál pracuju jak v nemocnici, tak v ambulanci tak na záchrance, stejně jako můj muž, dítě jsme do klokánku nedali, kamarádky se od nás nedistancují. Jsme spíš outdoorové typy, takže vnitřní alce stejně nejsou moc pro nás, ale od příštího týdne budeme chodit s dcerou do nějaké dětské skupinky, chodíme na Bookstart do knihovny a dál se stýkáme i s rodiči a prarodičí. Dodržujeme nošení ústenek, hygienu rukou jsou ovládala dávno před covidem, ale pořád říkám, že jestli to naučí prasátka mýt ruce, tak bohudíky za to.