Zubní pasta u dětí (19 měsíců)

nikoulinka
12. lis 2017

Pekny den, chci se jen zeptat. Jakou zubni pastu uzivate u malych deti? Syn ma momentalne 19 mesicu. Zuby dlouho nerostly, ale ted se s nema roztrhl pytel 😂 a tak resim, jaka zubni pasta je vhodna. Co jsem tak koukala na bezneto dostupne v kazdem obchode (Perlicka, apod.), obsahuji fluor. Zaroven se ale ma davat pozor, aby dite pastu nepolykalo, prave kvuli tomu fluoru. Nicmene, toto ja u syna opravdu zatim neovlivnim. Proto se ptam. Je treba si z tohoroboty fluoru delat hlavu? Popr. Jaka pasta je vhodna? Diky za odpovědi

janalezakova
13. lis 2017

Máme dětskou pastu od tianDe, je bez floru. K tomu kartáček taky od nich a děti mají krásně vyčištěné zuby a baví je to. A kartáček není rozkousaný, dřív jsem ho měnila co 14 dní

krystalka
13. lis 2017

@iulia - tak na tom asi něco je....takže nejlepší je asi nakonec fakt ta čistá voda a kartáček....nakonec, ona stejně žádná spolehlivá prevence zubního kazu neexistuje - jsou lidi, kteří si zuby čistí pečlivě, používají všechny možné dostupné kartáčky, nitě, pasty, ústní vody.....a stejně se jim zuby kazí....a naopak jsou lidi, kteří tomu čištění moc nedají, druh pasty ani kartáčku moc neřeší a zuby mají i v dospělosti v pohodě....

properjoey
13. lis 2017

@krystalka hele mám to stejně,děti mají 2 a 3 roky a prostě ty pasty nesnáší,všecko je "pálí" ale nic bez mentolu nebo máty jsem ještě neobjevila😏a ten fluor nám naopak doporučili,protože syn už kaz má,ac jsme čistili poctivě,ale bez pasty😩

krystalka
13. lis 2017

@properjoey - my jsme dlouho kupovali tu jahodovou Perličku, když ji přestali prodávat, tak jsme našli nějakou jinou jahodovou, ale ta prý byla hnusná, tak teď už asi dva roky máme nějakou pastu s borůvkovou příchutí z Kauflandu a taky jsme měli jablíčkovou Vademecum, tyhle dvě žádnou mátovou příchuť nemají....a jestli fungují nevím - syn měl dost dlouho dudlík, taky dost dlouho pil před spaním UM z flašky a pak hned usínal, takže jsme zuby nečistili, jí docela dost sladkého, i normálně pije slazené pití (pije teda i vodu, vlastně do 3 let nic jiného než vodu ani nechtěl....) a zuby má naprosto v pohodě, bez kazu, bude mu na jaře 10....a přiznám se, že jsem na ten obsah fluoru vlastně na žádné ani nekoukala, ale to je asi tím, že my jsme dlouho čistili jen vodou a pak už byl větší a tu pastu nejedl, takže jsem to neřešila 🙂

properjoey
13. lis 2017

@krystalka díky zkusím👍

karolly
13. lis 2017

My na doporučení pediatra i dentistky používáme dětský Elmex 🙂

yelowangel
13. lis 2017

Doporučení od zubaře (jednoho z nejlepších v Brně) bylo klidně stačí čistit vodou, postupně zvykat na pastu, určitě dětskou kvůli fluoru a jenom lehce zamáznout kartáček. A snažit se o pravidelnost aby si zvyknul že se zuby prostě čistí i když je to nepříjemný ale nelámat to vyloženě přes koleno ať si k tomu zas nevypěstuje odpor. Víceméně všeho s mírou. Jinak pastu máme Perličku, obyčejnou, prej je ještě s krtkem a tam je snad máta či co.

alcar
13. lis 2017

Ja uz jsem to tu nekde v nejake diskuzi na tema detske zubni pasty psala. Moje segra zije v Kanade a maji tam rodinnou zubarku Slovenku a ta jim primo doporucovala, at si nechaji poslat pasty z ČR, ze obsahuji fluor, kdezto ty kanadske ne. Tak na tom fluoru stejne neco bude. Ono zalezi, co si clovek predstavi pod pojmem trvala expozice a toxicita. Ja treba to, ze by to decko muselo tu pastu snad kazdy den jist, ale to pidi mnozstvi, ktere na kartacek, asi vetsina matek, dava a jeste o neco mensi pidi mnozstvi, ktere dite behem cisteni spolkne, podle me neni nic nebezpecneho, natoz toxickeho. Vseho s mirou...to jo, ale vysilovat kvuli zubni pasty, to asi nebudu ani u synu.

krystalka
13. lis 2017

@yelowangel - tu Perličku dřív dělali jahodovou, teď dělají jinou, alcar dávala na předchozí stránce i fotku - teď má sice podobný růžový obal, ale nově má taky mátovou příchuť, akorát ta zelená s tím krtkem bude myslím pro jiný věk....

iulia
14. lis 2017

@krystalka Ono to nakonec vyznělo úplně jinak.
Stojím si za svým, že u kategorie do 3let se nedopuručuje pasta s fluoridy - ty fluoridy za Vás ty zuby nevyčistí. A nemají žádnou přidanou hodnotu.
U dětí od 3let se předpokládá, že již mlsají (a jelikož dobrůtky patří k dětství, tak nemá cenu úplně zakazovat), pijí slazené, sycené nápoje a džusy. Čistí si zuby bezprostředně po vypití džusu apod.. A tady malé množství fluoridů je žádoucí pro prevenci zubního kazu. Na vyčištěném zubu vytvoří ochranný film. Ale čištění fluoridy nenahradí. Zubní pasta sama nedokáže dostat tam, kde zubní plak, je potřeba k tomu zubní kartáček. Pokud si tedy zuby pořádně nevyčistím, je nám pasta s fluoridy k ničemu.
A bohužel jsou lidé, kteří mají ke kazivosti sklony a musí při prevenci podniknout i další preventivní opatření - např. fluoridaci zubů jednou ročně, návštěva dentální hygieny 2x ročně apod..

krystalka
14. lis 2017

@iulia - jo, to souhlasím.....ale jinak tedy po vypití džusu si nečistí zuby ani dítě, ani my, dítě si je čistí ráno po snídani a večer před spaním a ve školce si je ještě čistili po obědě, než šli spát....sycené nápoje nepije dodnes a to je mu skoro 10....sladké pití tak od 3 let.....jinak sladkostí a sladkých jídel jí celkem dost....naštěstí asi moc sklon ke kazivosti nemá, zatím má zuby úplně bez kazu....

barchen
14. lis 2017

@iulia Chápu to správně, že jak Vy, tak děti si čistíte zuby pastou bezprostředně po konzumaci džusu nebo sladkých sycených nápojů? (Nebo ovoce..atd.?). To je bohužel to nejhorší, co můžete udělat pro zuby ☹. Tyto nápoje (ovocné, kolové, cokoliv syceného), ovoce nebo moderní trend smoothies, šťáv... jsou pro zuby hodně škodlivé, jelikož cukry (přírodní, zkvašené, rafinované nebo jinak zpracované) zanechávají na sklovině laicky řečeno kyseliny, které působí (ztenčují) sklovinu. Po konzumaci těchto věcí je nejlepší si pusu vypláchnout čistou vodou (nebo se napít vody), neutralizovat kyseliny a zuby čistit nejdřív za 30 min. A pokud je tam ta potřeba si zuby okamžitě čistit, tak pouze kartáčkem, bez pasty, bez ústní vody. Nejsem zubař ale vystudovaný potravinář 🙂.

krystalka
14. lis 2017

@barchen - přesně, vzpomínám si, že vyloženě upozorňovali někde na to, že není dobré po snědení třeba jablka, si jít čistit zuby, že to pak narušuje sklovinu....

iulia
14. lis 2017

@barchen Prosim přečtěte si důkladně celou větu. "U dětí od 3let se předpokládá, že již mlsají (a jelikož dobrůtky patří k dětství, tak nemá cenu úplně zakazovat), pijí slazené, sycené nápoje a džusy. Čistí si zuby bezprostředně po vypití džusu apod..

To jsou vyjmenované prohřešky, které pacienti často dělají.

iulia
14. lis 2017

@krystalka také poprosím o přečtění celé věty. "U dětí od 3let se předpokládá, že již mlsají (a jelikož dobrůtky patří k dětství, tak nemá cenu úplně zakazovat), pijí slazené, sycené nápoje a džusy. Čistí si zuby bezprostředně po vypití džusu apod.. "

To jsou prohřešky, které pacienti často dělají - kdybyste viděla sklovinu některých dětí byla byste překvapená.

mialagia
14. lis 2017

@iulia tak já myslím že tu snad nikdo nepředpokládal, že zuby vyčistí sami fluoridy bez zubního kartáčku😀ale mě jde třeba o to, že moje 2 lelé dítě tu pastu vždy všechnu spolkne, protože plivat prostě ještě neumí..

barchen
14. lis 2017

@iulia
Moje prvni veta konci otaznikem, jelikoz Vas text nebyl az natolik jasny a srozumitelny a evidentne ne jenom pro me...

krystalka
14. lis 2017

@iulia - já jsem to četla.....a taky jsem v tom prvním příspěvku psala, že naše dítě perlivé nápoje nepije a zuby po vypití džusu si nečistí..... což bylo myšleno tak, že zrovna tyhle faktory u nás nejsou....

iulia
15. lis 2017

@mialagia
@krystalka
@barchen
Význam prevence kazu v dočasném a trvalém chrupu je umocněn faktem, že tomuto onemocnění lze ve vysoké míře úspěšně předcházet. A jsem moc a moc ráda, že se aktivně zajímáte o zdraví dutiny ústní a předáváte správné návyky Vašim dětem.

gabrielasiklova
25. led 2018

Od paní zubařky máme doporučenou Elmex 👍