Budu mít nárok na mateřskou? Jsem ve zkušebce

jozanemec
8. lis 2015
Ahoj ženy prosim poradí mi tu někdo.Jsem týden v nové práci a včera jsme zjistily že čekáme 2 prcka.Takže já ted absolutně nevim jak s tou prací 😞
xpila
8. lis 2015
@jozanemec Ve zkušební době te muzou propustit bez udání důvodu. Otěhotněla jsi v předchozí praci? Pokud ano, jak dlouho jsi byla zamestnana? Kdy mas TP?
jozanemec
autor
8. lis 2015
to můžou ale prý je nějaká lhůta do které když přijdu s neschopenkou tak mi 14 dní budou platit-asi 3 dny je ta lhůta.Jo otěhotněla jsem v minulý práci jenže ta firma zanikne
jozanemec
autor
8. lis 2015
tp nejspíš 18.7.2016 a v práci jsem byla od 7.4-31.10 2015
xpila
8. lis 2015
@jozanemec To je jedno, ze zanikne, jde o ochrannou lhůtu. Ta je v tvém případě 180 dni a po dobu současného zaměstnáni se přerušuje. A předtim jeste jsi delala co? Protože zatím ani nemáš pro mateřskou dostatečně odpracovano.
S tou neschopenkou to je jinak. Pokud na ni nastoupis do 3 dni po ukončení pracovního poměru, tak jsi prvních 14 dni doma zadarmo a od 15. by te začala platit teprve socialka. Ale jde taky o to, jestli by ti doktor jen tak bezdůvodně neschopenku napsal...
jozanemec
autor
9. lis 2015
minulý rok jsem byla měsíc taky zaměstnaná ale pak skončila sezona..Dělala jsem sezoonní práci od dubna do října na poli. A ted by mi neschopenku určitě napsala protože tahám těžké barely a dělám v horku a smradu.Dělám ve slepičárně
jozanemec
autor
9. lis 2015
a prý se do nároku na mateřskou počítá i neschopenka
j.a.n.i
9. lis 2015
@jozanemec Počítá, ale pouze při trvání pracovního poměru, tedy, pokud ti ho ukončí, tak pak už se nemocenská nepočítá, neb netrvá pracovní poměr.
jozanemec
autor
11. lis 2015
budu mít započítáno těch 270 dní co je třeba-ted už mám 250 dní a zbytek tam vydržim
xpila
11. lis 2015
@jozanemec Ale ono nejde jen o těch zbývajících dní. Pokud bys ke datu nástupu na MD nebyla zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě, tak je jedno, že bys měla splněno 270 dní.
jozanemec
autor
11. lis 2015
takže u mně je teda ochranná lhůta jen měsíc jo nebo jak,
xpila
11. lis 2015
@jozanemec Ano, prostě podle toho, jak bys tam případně dlouho byla zaměstnaná.
jozanemec
autor
11. lis 2015
Tak to jsem v hajzlu i kdybych tam, vydržela celou zkušebku-jakože nevydržim..už ted mám co dělat
xpila
11. lis 2015
@jozanemec Kdybys tam vydržela celou zkušebku, tak tě pak už propustit nemůžou.
alexovka
8. pro 2015
Ahoj,muzete mi prosim nekdo poradit?Jsem v trosku patove situaci...snazili jsme se s manzelem o mimi,ale nedarilo se.Rozhodla jsem se to tedy zatim neresit a po 5 ti letech zmenit praci.V listopadu jsem dala vypoved a od ledna nastupuji do nove prace. Jenze ted jsem zjistila,ze se podarilo a jsem tehotna....v nove praci to chci tajit tak dlouho jak jen to pujde,ale co kdyz me ve zkusebce vyhodi?Co pak delat? Diky za rady.e
j.a.n.i
8. pro 2015
@alexovka No, pokud to chápu správně, tak si pouze dala výpověď, ale pracovní poměr trvá až do konce roku? Pokud ano, tak můžeš být v klidu a nárok na mateřskou ti skoro jistě vyjde, protože i kdyby tě ve zkušebce v té nové práci vyhodili, tak budeš mít ochrannou lhůtu 180 dní a do té se vejdeš. Pokud jsi skončila už ke konci listopadu, tak je podstatné, zda si už byla k tomu konci listopadu těhotná, ale pokud mámě 8. prosince, tak můžeme říct, že jo a tedy budeš mít ochrannou lhůtu taky těch 180 dní, akorát z ní teď vyčerpáš měsíc, takže by tě neměli vyhodit úplně hned, ale pokud to bude třeba po 2 měsících, tak to taky vyjde.
alexovka
8. pro 2015
Ano,konec pomeru je v prosinci 2015 a od ledna nova prace.Jen se bojim ze do konce brezna (konec zkusebky) tehotenstvi neututlam -to uz budu pomalu v 5.mesici..A kdyz me propusti tak do nastupu na materskou budu mit narok na nejake penize?u
j.a.n.i
9. pro 2015
@alexovka Jo, budeš mít nárok na podporu z UP, pokud máš odpracovaný rok, což předpokládám, že máš.
j.a.n.i
9. pro 2015
@alexovka Nebo se s nima můžeš domluvit, že bys ráda pracovala až do mateřský, jestli by třeba nesouhlasili s tím, že byste místo ukončení ve zkušebce změnili pracovní smlouvu na dobu určitou do tvého nástupu na PPM. I to je varianta...
alexovka
9. pro 2015
no to nejsou zrovna pěkné vyhlídky...mrzí mě, že poctivě pracuji 5 let, postupně si buduji kariéru a teď, když přijde taková radostná chvíle, se mi práce začne trošku hroutit...smlouvu mi dají na dobu neurčitou, pracovní podmínky jsou víc než skvělé, náplň práce taky tak...ale tak co, na prcka se těšíme, tak nám za ty starosti stojí 🙂 @j.a.n.i díky moc za rady 😉

Sem začni psát odpověď...

Odešli