Dala jsem výpověď a jsem těhotná, co teď?

kamony
21. črc 2018

Dobrý den, zrovna jsem ve dvouměsíční výpovědní lhůtě a zjistila jsem že jsem asi těhotná. Výpověď jsem dávala z důvodu stěhování, tak aby mi to navazovalo. Ale teď jsem zjistila že jsem Těhotná (3 pozitivní testy a k dr. jdu ve středu) bude mi 25 a dítě si určitě chceme s přítelem nechat. Otázka je taková jak to budu mít s penězi? Mateřská? Rodičovská? Mám výpověď stáhnout? Výpovědní lhůta mi končí koncem srpna. Mohu jít od září na nemocenskou? Četla jsem toho hodně na internetu, ale nejsem z toho moudrá a bohužel nemám nikoho s kým se o tom mohu pobavit, byla bych moc ráda za každou radu 😊 děkuji všem 😊

kamony
autor
23. črc 2018

Děkuji všem za vaše názory a odpovědi moc si toho vážím. Výpověď jsem dala právě z toho důvodu že bych to nezvládla ani jako netehotna, pracuji s lidmi a s penězi a musím být 100% soustředěná, což bych pak už nebyla. Další věc stěhuji se, protože mi umřel děda a tak se stěhuji i s přítelem za babickou aby jsme ji co nejvíce mohly pomoci a nebyla sama, protože se na ni celá rodina vykaslala, bohužel je babička na tom ted špatně, takže proto jsem zatím nehledala na září nějakou práci, jednak s přítelem rekonstrujeme byt a časově to nestíhám a pak abych vše dala dohromady a trochu se má situace uklidnila. Pracuji teď přes čtyři roky nepřetržitě, u druhého zaměstnavatele, ale práce na den navazovala. Nikdy jsem nebyla na nemocenské a určitě tím že bych na ní šla nechci nikoho z vás tady okrádat... A pokud bych měla tu výpověď stáhnout, vše řeknu vedoucí narovinu, nedělám nikomu nic za zády.

bamak
23. črc 2018

@kamony A péči o osobu blízkou? Když se budeš starat o babičku?

xcassiopea
23. črc 2018

Ahoj všem, teď jsem dočetla všechny reakce na situaci tazatelky a minimálně se mi zvednul tlak. Chápu všechny úhly pohledu. Ona potřebuje vědět jaké jsou možnosti řešení její situace, tedy čistě hypoteticky jak má postupovat. Pokud se bavíme o zneužívání peněz státu, myslím si, že tento a podobné případy nejsou pro stát ohrožující, je tu nespočet lidí co nemakají celý život, svoje děti ani nevedou k tomu někdy v životě pracovat, dostávají a demolují byty, neplatí dlužné poplatky a každý měsíc dostávají tučné sociální dávky. Zaměstnavatele také nezruinuje od. 4 do 14 tého dne nemoci platit 60% bez odvodů, musí počítat s náklady za nemoc zaměstnanců a nikdo netvrdí, že by nemocenskou v těhotenství lékař psal automaticky a mezi námi, kdo z nás může vědět jaký bude její zdravotní stav? Každé těhotenství je individuální. Dále si umím představit jak jí s otevřenou náručí všude vezmou, budou řešit zda je práce vhodná pro těhotnou a ještě jí budou zaškolovat a držet místo po rodičovské dovolené kvůli omezené době než odejde na mateřskou a to po "seźóně" dovolených. Také netuším, proč by měla být potrestaná ( a nemít nárok na mateřskou je dostatečný finanční trest ) za to, že otěhotněla zrovna v situaci, ve které se to nehodí. Pokud se zaregistruje po ukončení na úřad práce a nevejde se do ochranné doby 180ti dní, nebude mít nárok na mateřskou, pouze na podporu v nezaměstnanosti krácenou jelikož dala výpověď ona. Pak dnem porodu vznikne nárok na rodičák. Z pohledu matky se vůbec nedivím, že se ptá jaké má možnosti a nemyslím si, že chce cokoli zneužívat, přeju aby vše dopadlo dobře jak s miminkem tak s babičkou, stěhováním a případně i s prací a hodně štěstí

anetka1701
23. črc 2018

@letadylkokane zadarmo prvnich 14 dní bude - pokud nebude zaměstnanec, tak nemá nárok na náhradu mzdy. Hele OK, tak ne socialka, tak my všichni... mně zrovna tohle fakt netrápí-jestli neschopenka nebo pracak, je to fuk... tak se dostala do blby situace a žije v sociálním státě. Nastoupit v 11tt do prace a tajit těhotenství je pro zaměstnavatele horsi...

svetty
23. črc 2018

@anetka1701 pokud nastoupi do 7 dnu od ukonceni prac.pomeru na neschopenku je jeste v ochrane lhute a 4-14 den plati zamestnavatel kde dala vypoved. Asi 2 tydny zpet mi to rikala pani na urade...

lenoulinkaa
23. črc 2018

@svetty na to opravdu není nárok.. Není zaměstnancem - nemá směny, tak není náhrada mzdy. http://www.suip.cz/otazky-a-odpovedi/pracovnepr...

anetka1701
23. črc 2018

@svetty není to tak. Určitě 😁 jsem si jistá na 100%

svetty
23. črc 2018

@lenoulinkaa tak pani na pracaku asi nevi co rika...chtela at jdu na neschopenku jeste do tech 7 dni, tvrdila mi ze by mi zameatnavatel musel 3-14 den zaplatit ze je na to ochranna lhuta...tak asi nema co delat na svem miste kdyz nezna zakony....

elennka
23. črc 2018

s PN je to tak, pokud by šla na pracovní neschopnost 1.9.2018, tak se PN vztahuje na posledníh zaměstnavatele, ale ten4-14 den neplatí, měla by PN od 15 dne ze sociálky. Pokud by šla na PN cca v polovině sprna, tak bude mít hrazených i 3-14 den od zaměstnavatele a potom dál od sociálky, ukončený PP by byl 31.8.2018, ale byla by chráněná PN.
Co se týká podpory v nezaměstnanosti, krácená by nebyla, k ukončení PP měla zvlášť závažný důvod a to je stěhování, případně pokud by se starala o babičku - tak to lze na UP taky uvést a taktéž je to závažný důvod - a měla by být podpora ve standardní výši..

lenoulinkaa
23. črc 2018

@svetty to asi neví, že když nastoupi na neschopenkz v ochranné lhůtě, tak nedostane náhradu za nemoc za prvních 14 dní, ale od 15. Dne bude pak vyplácet OSSz . Tyhle úřednické rady jsou fakt hodně platné...

mataharyy
23. črc 2018

@kamony tak ti držím palce v rozhodování, jsem v podobné situaci. Jsem momentálně v PN, domlouvala jsem se s doktorem, že dám výpověď, kvůli opakujícím se zdravotním problémům, no a desátého jsem zjistila, že jsem těhotná.
Teď počítám v kterém týdnu můžu být (k doktorovi jsem objednaná až na 8.8.) abych věděla jestli když dám výpověď teď, se vejdu do ochranné lhůty. Nechci být celé těhotenství na neschopence, do současné práce se vrátit nemůžu a nějak nevím co dál a vymyslet to musím do středy...

svetty
24. črc 2018

@lenoulinkaa no jeste ze jsem ji neposlechla...chtela at si tu PN hned vyridim, furt me do toho nutila...jako ze zdravotniho hlediska bych na to narok mela, ale predstava nikam nechodit a dodrzovat vychazky....nesmet na vikendy k rodine...

kamony
autor
27. črc 2018

Já bych byla také nerada na neschopence. Ve středu jsem byla u dr. podle MS bych měla být v 7tt, ale podle ultrazvuku jsem teprve v 5tt. No všechno bylo v pořádku a objednal mě za 14 dní na kontrolu. Ale včera jsem začala krvácet, nejdřív málo ale odpoledne to bylo jak kdybych měla kohoutek mezi nohama, tak mě hned poslaly do nemocnice. Tam mi jen řekly to co předchozí den, s tím že kdyby se to stalo zase tak mám hned přijet. Dostala jsem nějaké léky a říkala ať si zajdu pro neschopenku protože na pohotovosti mi ji dát nemůže nebo ať si vezmu dovolenou. No zatím jsem v práci, nemohla jsem tu nechat kolegyni ve stychu, takže doufám že to bude všechno v pořádku.

nikolka5_12
18. led 2021

Dobrý den taky bych se ráda zeptala, v únoru mi skončí výpovědní lhuta v práci, ale zjistila jsem že jsem těhotná, vzhledem k předchozimu těhotenství jsem na rizikovém, již od samého začátku tedy od teď 7tt a určitě mě už lékaři neuschopní. Ve firmě jsem rok, předtím jsem byla u jiného zaměstnavatele několik měsíců a měla i nějaké dohody o pracovní činnosti. Mám nárok na mateřskou? Děkuji za Vaši odpověď.