Doba mezi 2 rodičovskými dovolenými

julielim
8. kvě 2019

Ahoj, nedávno jsem zjistila, že jsem na začátku těhotenství, předpokládám porod v prosinci. Momentálně jsem ale s dcerou na rodičáku, ten mi končí v červenci (to jí budou 4). Do práce nemam kam se vrátit, předtím jsem byla student. Teď chodím na brigádu, ale kvůli nevolnostem to asi nevydržím dlouho. Mám od toho července do prosince nárok na nějaké peníze, nebo budu doma úplně zadarmo? A kam se mám jít hlásit, na pracák? Děkuju za rady 🙂

zahodila
8. kvě 2019

Obecně nárok na žádné peníze nemáš, naopak se musíš jít nahlásit na pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 7 let, nebo si budeš muset platit zdravotní pojištění sama.

tulikiss
8. kvě 2019

@julielim nebudou nadseni, ale nejlepsi bude jit na pracak. protoze pokud budes hlasena jako osoba pecujici o dite do 7 let, tak dite nesmi byt ve skolce vice nez 4 hodine denne.

krtcice
8. kvě 2019

Šla bych na pracák, oni už řeknou co a jak. Jestli budeš mít na něco nárok, to netuším, ale mám dojem že dříve dávali po skončení RD něco málo...

martiniquest
8. kvě 2019

Natáhla bych si rodičák do konce roku (minimum je 50 Kč), ať nemusíš na pracák a stát za tebe platí pojištění. K tomu si můžeš pořídit brigádu, pokud to neutáhnete z jednoho platu.

tulikiss
8. kvě 2019

@martiniquest to ale nejde, kdyz dite ma v cervenci uz 4

julielim
autor
8. kvě 2019

@martiniquest rodičák už mam teď na maximum, víc už nemůžu.. takže asi budu muset na pracák.
@tulikiss díky, dobré vědět, že by malá mohla být ve školce jen dopo (což většinou bývá, ale občas tam spí). Z jednoho platu to nějak utáhneme, chlap nebere minimum a bydlíme prakticky zadarmo v dvougeneračním domě s jeho rodiči. Jen pro mě bude nepříjemné nemít nic, jsem zvyklá si od dcery 10 měsíců přivydělávat a nebýt závislá na jeho příjmech

zahodila
8. kvě 2019

@tulikiss Popravdě mě nenapadlo, že je někdo na rodičáku a má dítě ve školce...

julielim
autor
8. kvě 2019

@zahodila jak píšu, jsem na rodičáku na 4 roky (automaticky bez možnosti volby), ale už dlouho chodím na brigády. malá je ve školce od 2,5 roku. Dřív jsem chodila na brigádu na dopoledne několikrát v týdnu

malenka3
8. kvě 2019

@julielim nevzdávej možnost práce, bude ti líp, ten začátek je nejhorší. Když půjdeš na pracák, jakmile ti doběhne RP, budeš vedená jako nezaměstnaná a tím pádem za tebe bude platit zdravotní stát. V tomto případě nebude mít omezení pro malou ve školce. Podpora tam nějaká myslím je, ale v minimální výši, protože jsi měla jen rodičák.

chiara75
8. kvě 2019
Uživatel chiara75 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od chiara75.

Ahoj, pokud to půjde, najdi si před další rodičovskou brigádu (DPČ) nebo vedlejšák, kde za tebe budou odvádět sociální a zdravotní. Pokud jsi v posledních třech letech odpracovala (a odpracuješ) s těmito odvody alespoň 270 dní, budeš mít normální nárok na mateřskou (nebudeš muset na tu čtyřletou bez možnosti volby). Pokud odvody z brigád odvádíš i teď, mohla bys nastoupit i na nemocenskou (pokud tedy doktor shledá důvod, ale píšeš, že je ti dost nevolno, tak snad ano) a pak bys to možná mohla takto překlepat až do porodu.

julielim
autor
8. kvě 2019

@chiara75 270 dní myslím nesplním, sice mam celou dobu brigády a nějakou dobu i částečný úvazek, ale brigády byly vždycky do 10 tisíc, takže se mi sociální neodvádělo ☹ asi jen z jedné, ale tam už nejsem rok. Každopádně pokud vím, možnost volby už má teď každý, nebo se pletu? vím že to měnili... a při nejhorším můžu zvolit přes přítele 🙂 mě jen šlo o to, jestli mám ten půlrok co budu bez rodičáku nárok aspoň na něco

julielim
autor
8. kvě 2019

@malenka3 chodím brigádně na noční do pekárny a moc to tam už nezvládám, dělá se mi špatně z každého pachu, ze sádla, z tvarohu... samozřejmě se budu snažit tam vydržet co nejdéle, ale je to náročný i fyzicky.

chiara75
8. kvě 2019
Uživatel chiara75 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od chiara75.

@julielim Aha, to se obávám, že nárok mít nebudeš na nic. Můžeš být vedena jako matka v domácnosti s dítětem do 7 let, pak stát odvede zdravotko, to se taky hodí... Po překonání nevolností bych zkusila najít lepší práci a trvala bych na DPČ, kde se odvodí platí i pod 10 tisíc - ne DPP. Jinak ti nezbývá, než být vyživována manželem, což je tuším jeho zákonná povinnost. Můžu se zeptat co jsi vystudovala? Třeba by se dalo najít něco na živnosťák, z domova apod. Na pekárnu se vykašli, ze zákona nesmíš dělat noční a navíc tím dítěti i sobě můžeš uškodit.

sasui1
8. kvě 2019

Resila jsem stejnou situaci. Je mozno nahlasit se na UP. Kdy je podpora po dobu 6 mesicu (teda aspon za me to tak bylo... 2 roky zpet) a prvbi mesic nejake 3tisice. Potom min min a nakonec 1700 nebo tak nejak...

3mama
8. kvě 2019

@julielim urcite jdi na pracak,alespob necoa dostanes . Take tam jsem🙂 rp ted skoncil a dalsi mam v rijnu. A normalne dochazimna kazdy mesic na pracak,o těhotenství vedi a problem neni . Ted na zacatku mam 4600kc,lepsi neco nez nic 🙂

chiara75
8. kvě 2019
Uživatel chiara75 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od chiara75.

@sasui1
@3mama Holky, vy jste ale před první MD pracovaly, ne? Autorka ne, tak myslím, že to bude jinak...

martiniquest
8. kvě 2019

@tulikiss To jsem přehlédla.

3mama
8. kvě 2019

@chiara75 ne nepracovala. Po rd to pocitaji z prumerne mzdy

julielim
autor
8. kvě 2019

@chiara75 já mám vystudovanou ekonomku, ale zkušenosti žádný. Jinak to, že těhotné nesmí dělat noční už taky není pravda. Vyřeším to tím pracákem. Aspoň se tam zeptám a oni mi případně řeknou co a jak

sasui1
8. kvě 2019

@chiara75 nepracovala. Studovala 😉
@julielim

chiara75
8. kvě 2019
Uživatel chiara75 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od chiara75.

@3mama
@sasui1
@julielim Aha, prima, myslím, že to julielim potěšilo! To jsem vůbec nevěděla. Zřejmě se dost pozměnilo. Přeju hodně štěstí na ÚP!

malenka3
8. kvě 2019

@chiara75 autorka ale splňuje tzv. náhradní dobu zaměstnání, což je péče o dítě do 4 let.

netopejr
8. kvě 2019

@malenka3 to je naopak: Pokud bere RP, muže mit dite ve školce bez omezeni. Pokud za ni platí zdrav.poj.stat z titulu pece o dite, pak školka max 4 hod/den.

netopejr
8. kvě 2019

@zahodila takových je, dítě rok nebo dva, starší ve školce. Jinde i s jedním vetsim nestihneš dojet, zkráceny úvazek se taky moc nepestuje (zvlášť kdyz mas zas jeste o neco malo starší deti třeba).

julielim
autor
8. kvě 2019

super děvčata, děkuju!! 🙂

malenka3
8. kvě 2019

@netopejr To není pravda. Status státního pojištěnce vzniká několika různými možnostmi, ve všech platí pojistné stát, ale každá má jiná omezení. Státní pojištěnec z titulu pobírání rodičovského příspěvku nebo čerpání rodičovské dovolené neomezuje po druhém roce dítěte nijak ani výdělek, ani školku. Toto bohužel paní už po 4. roce věku dítěte nevyužije. Státní pojištěnec z titulu UCHAZEČE O ZAMĚSTNÁNÍ nemá omezení stran školky - je to v rozporu s logikou statusu uchazeč o práci. Státní pojištěnec z důvodu statusu PÉČE O DÍTĚ DO 7 LET má nejtvrdší omezení co do příjmů a omezení školky - logicky, pokud se žena nahlásí pod tímto statusem, nechce pracovat a má se starat o dítě. Pokud pracovat chce, je výhodnější nahlásit se na pracák, aby to omezení neměla.

malenka3
8. kvě 2019

@netopejr promiň, nevím, na co přesně si reagovala, máš pravdu, že osoba pečující má omezení. Ale já paní radím, ať je státní pojištěnec z titulu toho, že bude na pracáku, ne z titulu péče o dítě.