Dovolená. Jak to je v souvislosti s rodičovskou dovolenou?

michaela1990xx
2. led 2021

Holky, kdyz si budu ted po mateřské vybírat dovolenou, tak rodičovský příspěvek budu pobírat az po skončení dovolené? Jde to tak? Nebo je zároveň dovolená a jeste i rodičovský příspěvek? At vim, kdy si napsat odkdy budu příspěvek pobírat.

michaela1990xx
autor
2. led 2021

@xcassiopea ve výplatníci mi to píše 25 dnů.

xcassiopea
3. led 2021

@michaela1990xx jestli dobře počítám, tak do konce mateřské je z roku 2021 6 týdnů, + 5 týdnů z roku 2020. Při plném úvazku Ti za loňskou dovolenou vznikne 200 hodin, což se také bere jako odpracovaná doba když jí vyčerpáš hned po mateřské a při započtení dovolené za 11 týdnů Ti vznikne dalších 43 hodin a tím splníš 12 týdnů nároku a vzniká Ti dalších 20 týdnů z rodičovské. Takže bys měla mít celkem nárok na vyčerpání 1483 hodin, což mi vychází dovolená do 8.4., pak rodičovskou. Zaměstnavateli odešli žádost o čerpání řádné dovolené bezprostředně po skončení mateřské dovolené v plné výši nároku za rok 2020, následně čerpání vzniklého nároku z roku 2021 a následně o rodičovskou dovolenou. Zbydou Ti 3 hodiny, které nelze vyčerpat jelikož je povolené čerpání nejméně 0,5 dne, tedy 4 hodiny. Klidně mi pak napiš SZ kdyby Ti mzdovka řekla něco jiného.

lenoulinkaa
3. led 2021

@xcassiopea i ty 3 hodiny může tusim vyčerpat. Má se čerpat minimálně pulden jak píšeš, ale pokud zůstane nárok nižší, tak lze čerpat i to a nemusela by si nic táhnout dopředu.

xcassiopea
3. led 2021

@lenoulinkaa souhlas, už to čtu v zákoně. Brala jsem to podle školících materiálů a tam na to trochu zapomněli 🙂

michaela1990xx
autor
3. led 2021

@xcassiopea wow, mockrát děkuji za vyčerpávající odpověď. Vy se vyznáte 🙂Zitra zavolám na mzdové.

xcassiopea
3. led 2021

@michaela1990xx vůbec není zač, když můžu tak pomůžu

michaela1990xx
autor
5. led 2021

Holky, takže je ale teda úplně jedno, odkdy si napíšu po mateřské, ze chci pobírat rodičovský příspěvek? Chápu to správně. A kdyz třeba začnu pobírat rodičovský příspěvek driv nez s rodičovskou dovolenou, to znamená třeba zároveň s tou řádnou dovolenou, tak potom, když ještě budu na rodičovské dovolené zhruba za 3 roky, tak budu mit ale o něco dřív vyčerpaný příspěvek rodičovský a jeste budu třeba měsíc na rodičovské dovolené. Je to tak jo? Ja jsem v tomto úplně neznala. 10 let jsem jen pracovala, tak jsem nic podobného s úřady nemusela řešit 😀

gramar
5. led 2021

@michaela1990xx ano je to tak rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek na sobě"nejsou" závislé. Jen pokud to tak budeš mít, je nutné si pohlídat zdravotní 😉

michaela1990xx
autor
5. led 2021

@gramar aha, to me taky zajímalo. Děkuji 🙂 Takze když budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek a rodičovskou dovolenou, tak zdravotní tím pádem bude vyřešené ze? Tím pádem to asi bude nejjednodušší 🙂 A nemusím řešit zdravotní

gramar
5. led 2021

@michaela1990xx Zdravotní nemusíš řešit ani potom, tedy platit, ale musíš na pojišťovnu nahlásit že máš dítě do šesti a nebo dvě do patnácti (tuším tak nějak jsou ty hranice) a nadále zůstáváš státním pojištěncem ;)

michaela1990xx
autor
5. led 2021

@gramar aha, díky moc.

michaela1990xx
autor
11. led 2021

Ještě jeden dotaz. Kamarádka rikala, ze musela při žádosti o rodičovský příspěvek dokládat svou a pritelovu pracovní smlouvu. To je novinka, nevíte?