Druhé těhotenství v Rakousku. Jak to udělat?

terezka_k
10. led 2020

Prosím moc o pomoc už si nevím rady! Jsem v 12.tydnu těhotenství. Momentálně na mateřské s prvním dítětem. 21.1. má dcera 2 roky a já bych měla nastoupit zpět do práce do Rakouska. U první dcery jsem byla od začátku těhotenství doma, skrz podmínky v práci. Teď úřady změnily podmínky a už neplatí co bylo, takže bych měla nastoupit. Což není reálné, bývá mi špatně a vážně nezvládnu jezdit 90km tam a 90km zpet, stát celý den na nohách bez pauzy a další věc je, že nemám pro dceru hlídání.
Od letošního roku se na rizikové těhotenství může jít v Rakousku od 16.tydne, což mi nevychází, neschopenku tam mi nikdo nedá.
Otázka zní co teď? Můžu na neschopenku u nás když jsem na mateřské? Ovlivní to nějak mateřskou vyplácenou u nás? Nebo jít na rizikové u nás, pokud mi ho lékař dá?

medi1
10. led 2020

@terezka_k
Ahoj, byla jsem na české neschopence - rizikovém těhotenství od asi 10tt.. V 16tt si mě předvolala Krankenkassa před jejich komisni lékařku a ta mi zrušila neschopenku k 18tt. Rizikové od českého gynekologa mi neuznali, ale od rakouského ano.. pokud můžu poradit, zkus vše řešit s rakouským gynekologem. On ti určitě dokáže víc poradit a pomoci než Krankenkassa. Navíc ty podmínky pro získání rakouského rizikoveho se opravdu zprisnily.. Uznávají cca jen 18 diagnóz, ostatní zdravotní problémy řeší individualne a prý je moc neuznávají. Vím, že existuje Freistellung, něco jako osvobození ze zaměstnání, ale kdo ho vydává nevím.. zkus kontaktovat toho rakouského gynekologa a určitě ti řekne víc ❤😊..

terezka_k
autor
13. led 2020

@medi1 děkuji 🙂 zatím to mám tak že výběru dovolenou což mi nabídla šéfka
Mám tam 9 týdnů, takže pak řešit co od 23.tydne..a to snad už půjde přes rakouského gynekologa. Vím že dřív byla nutná hospitalizace a pak to bylo bez problémů, tak uvidíme 🙂

medi1
13. led 2020

@terezka_k
Ano, i já jsem byla v Rakousku v nemocnici...
Pokud máš gynekologa se kterým se dá domluvit, vyslechne tě a pochopí, tak buď hezky v klidu, odpocivej a užívej si těhotenství 🍀💝

krajzingerova
11. črc 2020

Krásný večer, prosím moc o radu. Mám 7.rijna nastoupit do práce do Rakouska po mateřské ale budu v tu dobu na konci 6 měsíce tehotenstvi🤔nevíte jak to funguje? Jak mám postupovat? Děkuji moc

medi1
11. črc 2020

@krajzingerova
Ahojky a ty chceš nastoupit do práce?
Pokud nemáš nějaké zdravotní problémy tak se tam budeš muset asi vrátit..
Nebo hledáš způsob, jak do práce nenastoupit?
V práci mi řekli, že cca 3 měsíce před koncem Karenz se mám ozvat, abychom vyřešili můj návrat. Mám nárok na Elternteilzeit, ale bůh ví, jestli mi vyjdou vstříc..

krajzingerova
12. črc 2020

@medi1 no tak jelikož to je práce v hospodě 10 hodin denne a je to zakourene prostředí tak bych na konci 6 měsíce šla nerada 🤔naposledy jsme šla v 5 měsíci na mateřskou ochranu kblvuli tomu kouření, ale bylo to dost papírování se šéfem a tomu bych se ráda vyhka 🤔

medi1
12. črc 2020

@krajzingerova
Zkus se pozeptat, kolik máš dovolené, tu by sis mohla vybrat, potom bys mohla zkusit ošetřovne na mladšího - 10 dní ( ale to by chtělo asi poprosit doktorku, jestli je mladší zdravý ) a potom můžeš marodit až 6 týdnů za 100 % platu ( to bys musela poprosit gynekologa ) . Mě nechala Krankenkassa 8 týdnů doma a od asi 20 týdne mě gynekolog vypsal na předčasnou mateřskou. Vůbec to nebylo jednoduché a zpětně už bych tohle nechtěla znovu vyřizovat. Takže tě úplně chápu.
Ale vzhledem k tomu, že ty už budeš v pokročilejším stádiu těhotenství, tak si myslím, že ti Krankenkassa nebude dělat problémy 🙂.
A šéf už ví, že čekáš další miminko a nechceš se vrátit? Nevím, jaký je, ale možná by stálo za to ho informovat, třeba ti poradí. Ve finále v tomhle stavu pro něj určitě nebudeš pomoc na place...

krajzingerova
14. črc 2020

@medi1 no můj šéf je takový zvláštní člověk 😂nedá se s ním nic vyřídit a jakýkoliv papír je katastrofa 😂správně mám u něj ještě 10 dní dovolené ale když jsem po něm chtěla vyplnit papíry jak kdy mám nastoupit do práce a takové ty věci na Krankenkasu tak mi řekl že mi to vyplní ale tím pádem mi za to tu dovolenou bere 🤷‍♀️raději jsem mu ani neřekla že jsem znovu těhotná myslím že bude stejně jen naštvaný a nic jiného z něj nedostanu 🤷‍♀️dojdu se asi informovat na Krankenkasu přeci jen jsem minule těhotenství byla doma někdy od 5 měsíce a nemusela jsem tam jít ani k jejich doktorovi. Děkuji moc za vše

medi1
14. črc 2020

@krajzingerova
Za málo 🙂. Užívej si těhotenství a ať vše dobře dopadne 🙂.