HPP při rodičovské dovolené. Můžu mít?

nikca2019
22. bře 2021

Holky jak je to můžu mít smlouvu na HPP při Rodičovské dovolené?

lenickakl
22. bře 2021

ano

nikca2019
autor
22. bře 2021

@lenickakl moc děkuji 😊

nikca2019
autor
22. bře 2021

@lenickakl a musím to někde hlásit ?

lenickakl
22. bře 2021

@nikca2019 myslím, že ne a můžeš si přivydělávat libovolně, ale zase nechci kecat, tak snad odpoví ještě někdo..

elencze
22. bře 2021

Můžeš, jen nesmí být na stejnou práci u stejného zaměstnavatele, jako je ten, kde čerpáš RD

j.a.n.i
22. bře 2021

@elencze Přesně tak, protože kdyby bylo, tak celkem logicky není na RD 🙂

anetka1701
22. bře 2021

@elencze to je mateřská. Rodičovská může být kdekoliv 🙂

elencze
22. bře 2021

@anetka1701 pravda, děkuji za opravu.

uzivatelkapetra
22. bře 2021

Musíš rozlišit RD anebo pobírání RP. Já jsem se do práce vracela v synových dvou letech a RPksem dobírala ještě cca 5m a nebyl problém. Nikde jsem nic nehlásila

j.a.n.i
22. bře 2021

@anetka1701 Nemůže, celkem logicky nejde zároveň z toho sameho pomeru cerpat dovolenou a pracovat.

mamikry
22. bře 2021

@nikca2019 Nastoupila jsem zpet do prace hned po materske, ke stejnemu zamestnavateli, stejna prace. Nesmite mit ditko ve skolce a musi o nej byt samozrejme postarano. Brala jsem RP normalne az do jeho vycerpani.

j.a.n.i
22. bře 2021

@mamikry Ale pak si nebyla na rodičovské dovolené a dotaz byl na ni.

anetka1701
22. bře 2021

@j.a.n.i já tak nějak předpokládám že dotaz byl na čerpání rodičovského příspěvku, někteří v tom mají bordel... nicméně pokud mám "rodicak", můžu pracovat 🙂 jen nesmím mít době ve skolce/jeslích víc než nejakejch pár desítek hodin měsíčně (nevím z hlavy)

nikca2019
autor
22. bře 2021

@anetka1701 Malá nebude nikde bude semnou doma je to prace z domova moc děkuji holky 🌺🌺❤️

malenka3
22. bře 2021

No, je otázkou, na co se vlastně ptáš, protože některé odpovědi nejsou přesné. Čistě technicky nic jako hpp už neexistuje. Ptáš se na rodičovskou dovolenou, nebo rodičovský příspěvek?

Pokud máš někde hlášenou rodičovskou dovolenou (tedy u zaměstnavatele, kde jsi měla mateřskou), tak zde nesmíš pracovat na "hpp", protože tam čerpáš rodičovskou dovolenou. Pokud se ptáš na pobírání rodičovského příspěvku, tak ano, nastoupíš zpět do práce, ukončíš rodičovskou dovolenou, ale budeš dál brát rodičovský příspěvek.

Pokud se ptáš na "hpp" někde jinde, než si čerpala mateřskou, a teď tam jsi na rodičovské dovolené, tak to mít můžeš také - rodičovská dovolená zůstane, jinde budeš mít hpp. Pobírání rodičovského příspěvku je v tomto případě jedno, můžeš ho brát dál. Akorát u této varianty musíš žádat dle Zákoníku práce svého hlavního zaměstnavatele o souhlas s tím druhým hpp, pokud by oba zaměstnavatelé měli stejný předmět činnosti.

nikca2019
autor
22. bře 2021

@malenka3 mám rodičovský příspěvek. Nebyla sem nikde zaměstnaná před nástupem na pobírání rodičovského příspěvku. Takže můžu pracovat jak chci i náhlavní pracovní poměr aniž bych musela něco nahlasovat?

malenka3
22. bře 2021

@nikca2019 jasný, takže nemáš žádnou rodičovskou dovolenou a nikdy si neměla (protože nejsi a nebyla jsi zaměstnaná). V tom případě můžeš pracovat, jak chceš. Do dvou let malé máš jen omezení školky, ale když budeš s ní doma, jsi svobodná. Hlásit nikde nic nemusíš, až dobereš rodičovský příspěvek, úřad práce tě odhlásí na zdravotní pojišťovně jako pobiratele rodičovského příspěvku. A až nastoupíš na hpp, na pojišťovnu tě hlásí zaměstnavatel.

mamikry
22. bře 2021

@j.a.n.i Ano, ale tak nějak předpokládám, že paní nejde o to, jestli má status rodičovské dovolené, ale o to, zda jí nevezmou rodičovský příspěvek, když si bude vydělávat na HPP.

j.a.n.i
22. bře 2021

@anetka1701 Nepredpokladam a odpovidam dle polizeneho dotazu, protoze kdyz to bude cist nekdo dalsineznaly, tak si tezko bude dedukovat, co tim tazatel mohl myslet jibeho.

nikca2019
autor
22. bře 2021

@mamikry přesně tak nějak sem to myslela 😊

nikca2019
autor
22. bře 2021

@malenka3 moc děkuji za odpověď a vysvětlení 😊

mamikry
22. bře 2021

@j.a.n.i ano, ne každý užívá kritického myšlení.

alilali
23. bře 2021

No, asi by to chtělo si udělat pořádek v tom, co je to mateřská dovolená, rodičovský dovolená, peněžitá pomoc v mateřství a rodičovských příspěvek.

2hanah
23. bře 2021

@nikca2019 Nemusíš nic hlásit, jen až Ti skončí ten rodičák, tak to se hlásí na pojišťovnu, nastupovala jsem v únoru, rodičák mám ještě do září, tak jsem to taky vše zjišťovala a tohle mi řekli přímo na pojišťovně.

malenka3
24. bře 2021

@2hanah ukončení rodičovského příspěvku hlásí úřad práce, tedy ten, který sám pojišťovně hlásil jeho zahájení. Takže pokud to u vás chtějí, tak je to jen buzerace, když to neuděláš, nic se nestane. Ty jsi povinná hlásit se tam sama, pokud nebudeš mít pojištění vyřešené dál po ukončení rodičovského příspěvku.

barbarrra
22. lis 2021

Ahoj holky, měla bych dotaz...Momentálně pobírání RP. V předchozím zaměstnání jsem měla na dobu určitou. Teď plánujeme druhé dítě. A teď mám HPP u jiného zaměstnavatele, ale k tomu pobiram RP, když se druhé dítě podaří, mám pak nárok na peněžitou pomoc k mateřství od nového zaměstnavatele, kde teď mám HPP ale ikdyz k tomu pobírání RP na první dítě. Pokud s tím má někdo zkušenosti, budu ráda za radu. Děkuji.

j.a.n.i
22. lis 2021

@barbarrra Pokud tam zustanes, tak jo.