Jak dlouho musím pracovat, abych měla mateřskou?

rumburacka
14. kvě 2013

Ahoj otázka?kolik dní musím odpracovat,abych měla mateřskou?a šla na tříletou variantu?Skončila mi teď rodič.dovolená.Jsem na úp nestihla jsem otěhotnět,ale nějaká práce se rýsuje,ale časově dost náročná,když mám dítě.

terka0011
3. srp 2017

Ale svatky jsou proplaceny vikendy ne

xpila
3. srp 2017

@nita1984 Dík 😉 Já to samozřejmě nepočítala, vycházím z toho, co píše, že to je prostě 261 dní 😉 Jasně, že se počítají i víkendy, počítají se všechny dny trvání pracovní smlouvy. Neschopenka se počítá jen po dobu, co trvá pracovní smlouva.

@terka0011 Víkendy se samozřejmě počítají, fakt mě nenapadlo to po tobě přepočítávat. Nárok máš, normálně na mateřskou nastup 6 týdnů před TP.

nita1984
3. srp 2017

@xpila Díky, trochu si mě tím vyděsila 🙂 Právě celou dobu kalkuluji s tím, že se počítají všechny dny trvání smlouvy 🙂 Uf, jsem ráda, že nejsem mimo

xpila
3. srp 2017

@nita1984 Jasně, počítají 😉

blahova_andrea
3. srp 2017

@terka0011 na mateřskou nejdeš vůbec. řešíš délku pobírání rodičovského příspěvku, který začneš pobírat po šestinedělí (musíš si to jít vyřídit). buď půjdeš rovnou na čtyři, nebo doložíš příjmy otce dítěte a budeš si moci volit délku díky němu

blahova_andrea
3. srp 2017

aha, teď dočítám, že jsi se sekla s výpočty a na mateřskou nárok máš, tak si tedy můžeš volit i délku čerpání rp 🙂

nita1984
3. srp 2017

@blahova_andrea proč by nešla na mateřskou? Odpracováno má, i do ochranné lhůty by se vejít měla, takže není důvod, aby mateřskou nedostala

xpila
3. srp 2017

@blahova_andrea Hele i kdyby na ni nárok neměla, tak by si díky PN mohla RP volit do výše 7600 Kč 😉

blahova_andrea
3. srp 2017

@xpila no to jo, to sem zapomněla. no i tak by to ale přes příjem chlapa měla pořád flexibilnější. teda ve většině případů 😀

terka0011
3. srp 2017

Já se v tom vůbec nevyznám, takže na mateřskou nastoupim 6-8 tydnu před porodem? A jaky je rozdíl mezi RP a mateřskou?

blahova_andrea
3. srp 2017

@terka0011 mateřská je dávka vyplácená ossz na základě odpracovaného. rp je příspěvek pro všechny, i nepracující a vyplácí ho úp ssp

xpila
3. srp 2017

@terka0011 Mateřská = PPM je pouze pro ty, které mají odpracováno. Rodičovský příspěvek = rodičák mají všichni. Na mateřskou nastup 6 týdnů před TP, to je pro tebe nejvýhodnější.

terka0011
3. srp 2017

Děkuji Vám všem za vysvětlení 🙂🙂

malanikova
8. srp 2017

Dobry den chtěla bych se zeptat.
Byla sem v 1.12.2014. zamestnana u jedné firmy.po roce 2.12.2015.sem otehotnela a měla sem narok na materskou teď su na rodičovské .a mám opět možnost nastoupit do té firmy znovu na polovycni úvazek.
Ale planujem další miminko.
Tak se ptám.kdybich otehotnela měla bych opět nárok na materskou?

matylda15
24. srp 2017

Ahojda prosím o pomoc. Byla jsem zaměstnaná 19 měsíců poté jsem dala výpověď a hned nastoupila do nového zaměstnání, jenže shodou okolností jsem zjistila že jsem těhotná a doktorka mě dala hned na rizikové těhotenství jelikož jsem měla zdravotní problémy. V novém zaměstnání jsem pracovala 2 dny, 3 den jsem jím dala neschopenku a 15 den se mnou ukončili pracovní poměr ze zákona na to měli nárok, protože jsem byla v zaucni době a teď se mi na tu poslední práci vztahuje ochranná lhůta, tak že nemusím být vedená na úřadu práce. Tak se chci zeptat jestli budu mít nárok na mateřskou, prosím poraďte 🙂

biedronka10
25. srp 2017

@matylda15 ahoj, jo budes mit narok. Ty musis mit odpracovano 270 dni, aby jsi ji dostala a je jedno ze to bylo u predchoziho zamestnavatele. Co se tyce ochranne lhuty tak ochranna lhuta je po dobu 180 dni kdy jsi na neschopence a je za tebe placeno zdravotni a nemusis se hlasit na UP, nesmis ale tuto dobu prekrocit

matylda15
25. srp 2017

@biedronka10
Tak to jsem ráda, myslela jsem si to ale nebyla jsem si jistá 🙂 tak děkuji moc za odpověď hned budu mít hezčí den 🙂

terezasi
30. srp 2017

Chci se zeptat, když teď budu nastupovat po RD do práce a plánuji tak za 3-4 m otěhotnět a jít na rizikové. Budu mít nárok na mateřskou? Počítá se k těm 270 dnům i když budu na neschopence? Děkuji

andelka
30. srp 2017

@terezasi počítá se i neschopenka.

terezasi
30. srp 2017

@andelka Díky, tak to můžu být v klidu.

biedronka10
30. srp 2017

@matylda15 neni zac 🙂 ja prave uvazuji ze nez bude druhe, radsi si znova najdu praci, odpracuji potrebny cas a pak teprve druhe. Ta PMM je preci jen veselejsi nez ten nizky rodicak. Kdyz bude hned druhe, tak PMM nedostanu

matylda15
25. zář 2017

@biedronka10 Jojo to máš pravdu taky to máme tak v plánu, hlavně kvůli bydlení a především hypotéce. Ale uvidíme co bude. Zítra přecházím na mateřskou tak uvidím co mi řeknou na sicialce.

biedronka10
25. zář 2017

@matylda15 hlavne si ohlidej zdravotni pojistovnu. Zamestnavatel se mi na ti vykaslal a neohlasil jim, ze jsem na materske a ja 3 mesice pozdeji zjistila, ze za me nebylo odvadeno ZP. Kdybych honem nedolozila papiry s ossz, tak by mi hrozila pokuta. Ty urady jsou na ho...no. Jen tam sedi, nechapu na vo maji "ty propojene systemy na pc" kdyz si mezi sebou neposlou ani data

matylda15
26. zář 2017

@biedronka10 to mi uz na zdravotce říkali, musím jím donést doklad ze mám ukončenou neschopenku a ze jsem přešla na mateřskou, že pry zdravotní pojišťovna moc nekomunikuje se sociálkou. Katastrofa ten náš stát 😒

biedronka10
26. zář 2017

@matylda15 nj a ja vubec netusila ze zdravotka nekomunikuje ani se zamestnavatelem. Proste kdejakou pitomost si musis vybehat a nezajem ze treba nemas hlidani pro dite, ale jak neco neudelas, nebo vcas nevyridis, honem uz dopisy posilaji a vyhrozuji. Nehlede na to ze jsem ani nevedela, ze to mam vyridit. Mela jsem za to ze zamestnavatel kdyz odesila ZP z platu, ze take jaksi pojistovnu upozorni na zmenu, protoze logicky za me zdravotni uz v tu chvili platit nebude. A ze pojistovma na to konto se aspon ozve, abych neco dolozila, ne ze to nechaji vyhnit nejakou dobu. Ale to jsem se prepocitala. Holt bananystan.

matylda15
26. zář 2017

Jsou to svině, oni vždycky chápou a vědí všechno nejlíp, ale jak ma člověk např. něco doložit a oni za to můžou pokutovat tak mají na všechno dost času

matylda15
26. zář 2017

@biedronka10 Jsou to svině, oni vždycky chápou a vědí všechno nejlíp, ale jak ma člověk např. něco doložit a oni za to můžou pokutovat tak mají na všechno dost času

biedronka10
26. zář 2017

@matylda15 no prptpze prachy prachy. Ja patrim mezi lidi, co chteji mit vsechno v cajku a nikde nemit zadne resty. Pak prijdu na ZP a tam mi reknou ze u nich za ty 3 mesice nemam zadnou evidenci o odvodu zp. No ve me by se krve nedorezalo

matylda15
26. zář 2017

@biedronka10 joo to znám, uz se mi to také stalo v bývalém zaměstnání

tereza8715
18. lis 2017

Ahoj holky... můžu vás poprosit taky o radu 🙂 ofic.mi bude v dubnu 2018 končit tříletá mateřská.. ale do práce jdu od ledna... teď jsem zjistila že jsem těhotná a termín vychází na půlku července... budu mít nárok na rodičovskou? Ještě jestli se do toho nějak započítává tak nemám vybranou dovolenou... o tu jsme zapomneli požádat...smlouvu mám na neurčito...moc děkuji za rady 🙂