Jak je to s příspěvky pokud čekám druhé díte?

esteryno
11. čer 2019

Čauky holky, v září se mi má narodit druhé dítě. Jak to bude s rodičákem pokud ještě teď pobírám rodičák na první a má mi skončit těsně před tím, než se narodí druhé? Někdo mi říkal, že si ho mám ještě prodloužit do září, že pokud mi skončí např. Měsíc před tím, než se narodí druhé tak mi automaticky dají ten rodičák na 4 roky a budu pobírat měsíčně 3000-4000 mesícně jen. Že když si ho prodloužim můžu si opět vybrat sama dělku rodičáku. Poradíte prosím jak to všechno tedy je? Co jste museli udělat a co vše oběhat?

pribylovapetra
11. čer 2019

A mela jsi mateřskou nebo jsi šla zrovna na rodicak? Protoze jestli jsi mela mateřskou, tak ji budes pobirat za stejnych podmínek jako u prvniho pokud to bude navazovat. Na materskou se chodi 6 tydnu pred plánovaným porodem, takze bych rekla ze rodicak vybrat tak,aby jsi v zari mela uz mateřskou (nevim kdy je termin porodu,ale pokud např. v půlce září, tak bys mela vycerpat do července abys srpen a zari uz mela materskou). Pokud jsi ji nemela rak budes mit rodicak za stejnych podminek.

caitlin7
11. čer 2019

@pribylovapetra záleží na trvání pracovního poměru, případně na ochranné lhůtě, ne na tom, zda měla nárok na PPM, protože to neznamená automatický nárok i u druhého dítěte.

pribylovapetra
11. čer 2019

@caitlin7 ja myslim ze pokud to navazuje tak ano,ja to tak mela.

caitlin7
11. čer 2019

@pribylovapetra a nemáš v práci smlouvu na dobu neurčitou?

pribylovapetra
11. čer 2019

@caitlin7 to mam. Ale pani v dotazu nepsala jak to ma ona. Musela by teda dát vic info.

malenka3
12. čer 2019

@pribylovapetra pokud jí skončila smlouva, tak předchozí md nemá nejmenší vliv. Je to, jak píše
@pribylovapetra, paní musí napsat, jestli je stále zaměstnaná, resp. jestli má aktivní smlouvu u zaměstnavatele, kde čerpala první md, pokud ji měla.

klllarinka01
12. čer 2019

Kamaradka ta behem prvniho tehotenstvi prisla o praci (firma koncila) a co vim, tak ji behem pobytu v porodnici zarizoval rodicak manzel. Ona mela vsechny tiskopisy vyplnene, podepsane a on s tim zasel na pracak. Pry ne na ossz, jen pracak. Mela rodicak z prvniho ditete so unora a mala se narodila ke konci ledna. Takze o nejake penize z prvniho rodicaku prisla. A rikala, ze dneska uz si pry muzes vybrat na jak dlouho to chces, ze to automaticky nedavaji na 4 roky. Tak nevim. Kazdopadne tohle budu resit mesic po tobe 🙂

klllarinka01
22. čer 2019

Byla jsem na pracaku tenhle tyden. Rodicak jsem mela prodlouzenej do ledna pristiho roku a jelikoz malej narodi cca 5.11. tak jsem.ho chtela zkratit, abych mela vyssi prispevky a vycerpala jsem ho celej. Pani na UP mi rikala, ze mi ho da do rijna (penize za nej dostanu tedy v listopadu). Ze pokud by se malej narodil driv jak v rijnu, musi se tam penize nejak vracet (nad tim je mavla rukou) a kdyz v listopadu tak je to jedno. A dalsi rodicak je jedno kdy si prijdu zaridit. Proste az se zmatorim z porodu. Ale cim drive tim lepe, rekla bych. Ale muze ti ho zaridit i manzel. Ty mu das vsechny sve papiry a on tam zajde. Me dala urednice rovnou papiry pro manzele, ze bych mela rodicak pres nej, pry je to lepsi. 🙂