Jak se počítá další mateřská po RD a 3,5 měsících v práci?

jennas
11. srp 2019

Ahoj děvčata,skoncila jsem k cervenci rodicak a 1.8.nastoupila do prace,ikdyz jsem znovu tehotna...ale nemam zadne potize,tak to zkusim...na materskou bych mela nastoupit v pulce listopadu...jakpak se mi bude pocitat materska?z.minule +ty necele 4 vyplaty co dostanu ted a prumer?

sarus87
11. srp 2019

@jennas abyste měla nárok na md musíte být alespoň 270 dní ucastna na sociálním pojištění

jennas
autor
11. srp 2019

@sarus87 kdybych mela dve po sobe a sla hned na neschopenku tak mam materskou stejnou jako pri prvnim tehu ne?tak prece kdyz jdu do prace tehotna a predtim jsem normalne delala...

hezz17
11. srp 2019

Ja mam pocit, že při nástupu na další materskou do 4 let věku dítěte je materska stejně vysoká jako první. Ale snad to ještě někdo potvrdí😉

j.a.n.i
11. srp 2019

@jennas Nárok samozřejmě máš a bud se bude počítat z těch 4 měsíců nebo bude stejná jako ta první mateřská, podle toho co bude vyšší. Předpokládám tedy z tvé reakce, že ses vracela do původní práce, kde ti stále trvala smlouva, je to tak?

iivetaak
11. srp 2019

Záleží na tom kolik je prvnímu dítěti. Do 4 let máte nárok na minimalne stejnou PPM jako u prvního (předpokládám že zaměstnavatel je stejný jako předtím).

malenka3
11. srp 2019

Jak píší holky - pokud jsi stále v tom samém pracovním poměru, jako jsi byla na mateřské s prvním dítětem, tak pokud stíháš nastoupit na mateřskou do 4 let věku prvního dítěte, což asi stíháš (jestli dobře koukám, dcera je červen 2016), tak se ti bude počítat výpočet z toho, co sis vydělala teď, pak se to porovná s vyměřovacím základem, který jsi měla na mateřskou minule a budeš pobírat podle toho, která částka bude vyšší.

jennas
autor
11. srp 2019

@j.a.n.i jj do původní prace kse mam na neurčito...uff holky uz jsem se lekla,ze jsem to tim nastupem do prace po...to by me teda stvalo kdybych narok nemela....diky...😉

jennas
autor
11. srp 2019

@malenka3 super👍👍👍jj presne...to stiham....tak mam radost...uz jsem se bala abych mela narok

malenka3
11. srp 2019

@jennas nn, neochudíš, tohle je jeden z kroků sociální politiky státu jako podpora matek - aby alespoň částečně přispívaly do rodinného rozpočtu a mohly si s dítětem dovolit vrátit aspoň na částečný úvazek do práce a přitom se neochudily o vysokou mateřskou, kterou měly na první dítě, protože jinak by bylo fakt výhodnější nic nedělat a dřepět doma a pak brát tu původní mateřskou. Podmínkou je jen zůstat u stejného zaměstnavatele na stejné smlouvě a stihnout nástup na MD do 4 let věku prvního dítěte 😉

zuzajulie
13. srp 2019

Trochu ve mne ted zatrnulo, jsem u tehoz zamestnavatele, 1.11. jsem nastoupila a 13.9. jdu na MD ted, tak vztahuje se tam tech 270 dni, nebo ne? :D

malenka3
13. srp 2019

@zuzajulie jako že 1.11.2018 nástup a na md jdeš 13.9.2019? Pokud jsi na klasické smlouvě, tak ano, 270 dnů splníš, to je cca 9 měsíců, takže jsi v pohodě.

j.a.n.i
14. srp 2019

@zuzajulie Pokud se jen vracis po rd, tak neplati, neb ti pracovni pomer trva po celou dobu.

zuzajulie
14. srp 2019

@j.a.n.i no ono by to melo byt, i kdybych tu byla mesic, kdyz jsem nad tim tak premyslela, pracovni pomer je od roku 2007 :D uz je to nejakej patek. Kolegyne, co si sem odskocila mezi RD a MD na asi 6 tydnu, taky normalne MD dostala.

j.a.n.i
14. srp 2019

@zuzajulie presne tak, to podstatné je pracovni pomer od roku 2007.

janamar86
14. lis 2019

Holky poradite mi? Jsem zpatky v praci u stejneho zamestnavatele (smlouva na dobu neurcitou) od dubna 2019. Ted jsem tehotna a doktorka me posila na rizikove. Dceri budou 4 roky v dubnu 2020. Mam narok na materskou i kdyz nejsem po navratu z rodicaku v praci tech 270 dni?

malenka3
14. lis 2019

@janamar86 ano, máš, pokud ti trvá smlouva, na které jsi byla na první md (tedy nedošlo k jejímu ukončení a nedostala si třeba jinou).

janamar86
14. lis 2019

@malenka3 Moc dekuju. O žádné změně nevim, ale radši se zeptam účetní. Jeste jednou diky a preji pekny den 🙂

malenka3
14. lis 2019

@janamar86 to bys musela podepsat výpověď smlouvy a podepsat novou, to bys věděla, na to se účetní nemusíš ptát 😉 tohle bez tvého vědomí neudělají.

janamar86
14. lis 2019

@malenka3 a nevite z ceho by se mi v tom pripade pocitala materska? Ze mzdy z tohoto roku, nebo by byla stejne jako s dcerou v roce 2016? Nemuzu se dovolat na OSSZ :(

malenka3
14. lis 2019

@janamar86 výpočet bude dvojí. Podle aktuálního příjmu se spočítá nová md. Pak se podívají, jak to bylo minule a budeš mít to, co je vyšší. Takže pokud máš teď nižší příjem, budeš mít tu původní.

janamar86
14. lis 2019

@malenka3 no tak to zni skvele. Jeste jednou diky a uz vas nebudu otravovat.

j.a.n.i
14. lis 2019

@janamar86 Ale ten dvoji vypocet plati pouze pokud pujdes na ppm pred 4 rokem dcery.

malenka3
14. lis 2019

@j.a.n.i myslím, že to paní stíhá úplně v pohodě, když psala duben 2020. Ale díky za doplnění 😉

janamar86
14. lis 2019

@j.a.n.i to stiham s rezervou 🙂 dekuji

tawiyelan
14. lis 2019

Hlavne si davejte pozor, abyste behem rodicovske dovolene nepodepsaly novou pracovni smlouvu, nebo nejaky dodatek k ni. Ja se timto neuvazenym a nikde nezminovanym krokem pripravila o 2 tretiny puvodni materske...