Jak to udělat, abych nemusela automaticky na 4 letou RD?

monikaziv
23. únor 2011

Ahojky holky mohli by jste mi poradit? Jsem nyní na 4-leté rodičovské dovolené do unora 2012. Tuto variantu jsem dostala z důvodu že jsem byla před porodem OSVČ a neplatila jsem si nemocenské připojištění. Neměla jsem nárok na mateřskou. Rovnou mi byl po porodu poskytnuta rodičovská dovolená. Nyní bychom chtěli druhé mimčo ale nevím jak to udělat dobře aby mi automaticky nebyla poskytnuta 4-letá varianta. Prosím o rady? Děkuji

j.a.n.i
23. únor 2011

@monikaziv Platit alespoň 270 dní sociální a nemocenské, nechat se na minimálně 270 dní zaměstnat, případně může jít na PPM a pak žádat o rodičák partner.

monikaziv
autor
23. únor 2011

j.a.n.i.: Já právě mám ještě na rok rodičák. Jde to abych si při tom platila jen to nemocenské nebo to nejde?

patri22
23. únor 2011

¨Mám to stejné dostala jsem 4letou variantu protože jsem dva měsíce před otěhotněním dostala v práci výpověď a v době otěhotnění nebyla zaměstnaná..
Malému je rok a dva měsíc a v květnu čekáme druhé miminko a 4letou variantu opravdu nechci a tak půjde na mateřkou manžel stačí den a jinak bude chodit normálně do práce což se dneska při mateřské může mno a po měsíci zvolí že chce tříletou variantu rodičáku a tu péči přepíše na mě 😉 a je to 🙂 protože 4letá varianta je opravdu děsně nevýhodná ☹

j.a.n.i
24. únor 2011

@monikaziv Nejde, musela bys platit sociální a nemocenské, je to změna od začátku 2011...

monikaziv
autor
24. únor 2011

j.a.n.i. Hmm takže to je skoro půlka 4-letého rodičovského příspěvku. Tak to je lepší aby zažádal o rodičovký příspěvěk manžel a pak ho přepsal na mě 🙂

j.a.n.i
24. únor 2011

@monikaziv Pokud si nehodláš na ten ŽL přivydělávat, tak rozhodně je to výhodnější přes manžela...

vvvecna
1. bře 2011

ahoj mám dotaz,jsem na pracáku a mám 105 letého syna a rodičák na 3 roky,v létě se chcem pokusit o druhého prcka,jaký potom budu mít rodičák

vojtisek2007
2. bře 2011

@vvvecna záleží na tom, jestli ti stále trvá pracovní poměr - pokud ano, půjdeš zase těch 6-8týdnů před porodem na PPM (mateřskou) a po 28týdnech navážeš rodičákem, který si můžeš zvolit 2,3,4 roky.....pokud už prac.poměr nemáš (nemáš ani žádný přivýdělek při kterém by ti vznikl nárok na mateřskou, nebo ŽL jako vedlejší činnost) tak budeš ode dne porodu pobírat rovnou rodičák a nemůžeš volit roky, máš nárok pouze na ten 4letý - ikdyž toto se dá obejít tím, že by na mateřskou - pokud by mu ní samozřejmě vznikl nárok - nastoupil manžel, on žádal o rodičák a udělal volbu roků, které chcete a pak by rodičák převedl na tebe....je to trochu složitější, ale jde to, pokud nechcete mít ten 4letý rodičák....