Jsem na rodičáku, má partner nárok na OČR na dítě?

smoginka
7. říj 2015

Maminky, mám dotaz ohledně RD a OČR. Jsem na RD a onemocněl nám 8měsíční syn., na kterého pobírám rodičovský příspěvek. Pediatrička vystavila mému příteli na syna OČR vzhledem k tomu, že syn měl neustále vysoké horečky, hrozily febrilní křeče, atd, nutnosti dojíždění na vyšetření, ... Teď jsme se dověděli, že přítel nárok na paragraf nemá (i přesto, že jsme nenárokovali dávku ošetřovného).. Že nárok na "volno" by měl pouze v případě, že bych byla nemocná já a paragraf by mu vystavil můj obvoďák (což nehrozí, navíc takhle zpětně). Nemáte některá zkušenost? Děkuji

blahova_andrea
7. říj 2015

co vím, tak je to pravda. o dítě se máš doma starat ty, takže na něj partner mít očr nemůže. pouze v případě, že by bylo něco tobě a nemohla jsi se o dítě starat, tak by potom dostal očr na tebe a staral by se pak třeba o vás oba 😅 my řešili očr jen jednou, když jsem rodila druhé dítě, tak mi v porodnici vypsali očr na mé jméno, aby se přítel mohl starat o toho staršího než se vrátím z porodnice. takže to i odpovídá tomu, co ti bylo řečeno 😉

karminka
7. říj 2015

@smoginka - přesně jak napsala @blahova_andrea také nechápu, proč dostal přítel na dítě OČR, když ti jsi s ním na RD a jsi doma. Manžel by mohl dostat OČR na Tebe, pokud by tobě bylo zle a nemohla jsi se o malého starat. Ale když Tobě nic není, tak je v tvé kompetenci postarat se o nemocné dítě.

smoginka
autor
7. říj 2015

Ano, tomu rozumím. Ale v tom případě nechápu, proč by nám takový paragraf pediatr vystavil, když to nelze uplatnit...a z doslechu a od známé účetní jsem se dověděla, že se to takto dělá i u jiných pediatrů...tak jsem z toho fakt jelen...

blahova_andrea
7. říj 2015

@smoginka tak to bych se zeptala asi přímo toho pediatra, co vám to vystavil 😅

karminka
7. říj 2015

@smoginka - tak asi pediatr zapomněl, že jsi na RD a myslel, že chodíš do zaměstnání a potřebuje na dítě jeden z rodičů OČR. Ale jinak je to fakt podle mě nesmysl. Proč byste se starali dva o nemocné dítě a byli jakože dva za to placení?

blahova_andrea
7. říj 2015

@karminka i tak to moc nechápu. většina pediatrů by automaticky napsala očr na matku, protože stále je doma s dětmi při nemoci víc matka než otec, i kvůli příjmům, i kvůli dítěti.

smoginka
autor
7. říj 2015

@karminka výše jsem psala, že jsme nenárokovali dávju ošetřovného. Já to chápu obdobně, jako bychom byki oba na RD (dávku by dostával pouze jeden). No tak nevím co teď. Achjo ☹ zítra jdeme k pediatrovi, tak uvidíme...

blahova_andrea
7. říj 2015

@smoginka a co znamená nenárokovat si dávku ošetřovného? k čemu vám potom to očr je? já to beru jako omluvenku z práce, kde mi bude placena aspoň část platu, jako bych třeba marodila já. k čemu vypisovat očr, když ho pak neuplatňuješ, ten papír pak postrádá smysl 😅

smoginka
autor
7. říj 2015

@blahova_andrea tak jak to pisu - stejne jako bychom byli oba na RD - jen jedna davka. Bylo nam proste receno, ze narok na penize za tu dobu, co jsme doma mam pouze ja na RD. V tu chvili jsme nad logikou neuvazovali ani jeden. Resil se stav syna a desili jsme se hospitalizace. Bohuzel ....

blahova_andrea
7. říj 2015

@smoginka no právě. placená za to, že jsi doma můžeš být jen ty, potom nechápu proč se vypisovalo očr. jako aby měl muž v práci neplacené volno? ale je jasné, že když je dítěti ouvej, tak jste měli prostě myšlenky jinde. snad je mu už dobře 😉

hojda
7. říj 2015

A jak je to v případě, že máte děti dvě a s jedním musí matka do nemocnice a druhé onemocní a stará se on něj otec?

blahova_andrea
7. říj 2015

@hojda to je jako když jsem byla v porodnici. to pak nárok na očr je, každý rodič je pak s jedním dítětem, no. ani to druhé nemusí být taky nemocné. prostě je matka s jedním v nemocnici a o druhé se taky musí někdo postarat.

hojda
7. říj 2015

@blahova_andrea A kdo to vystavuje? Už si to nepamatuju, ale vím, že s tím byl problem, nemocnice řekla, že to udělá pediatr a pediatr řekl, že to udělá nemocnice.....

smoginka
autor
7. říj 2015

blahova_andrea dekuji za odpoved 🙂 malemu je krapet lip a hned zase tohle ☹
i ostatnim dekuji za cas a odpovedi 😉 no uvidim jak to vse dopadne. Na cssz byla v call centru "velmi prijemna pani", takze mi hovor s ni jeste pridal : 😖

hojda
7. říj 2015

Já byla s malou v nemocnici a manžel se musel starat o staršího, ale v nemocnici mu řekli, že mu to vystaví pediatr a pediatr, říkal, že to vystaví, jen když je dítě nemocné, což malý nebyl....

blahova_andrea
7. říj 2015

@hojda no udělat to mohou údajně oba. buď jeden nebo druhý, nechápu, proč si to přehazují jako horký brambor. mě to vystavovala porodnice. nevím proč bychom měli lítat ještě k pediatrovi. přijde mi logické, že to vystaví ten, u koho dříve tu situaci řešíš. pokud jsem přijata do nemocnice s jedním dítětem a vím, že mám doma další, tak si rovnou nechám vypsat papíry pro chlapa. stejně tak by měli vystavit muži, pokud by byl v nemocnici s dítětem on.

blahova_andrea
7. říj 2015

@hojda bych pediatrovi asi nadala. a když je to dítě zdravé, tak jako může zůstat samo doma a nemusí se o něj nikdo starat? 😠 někteří s tím razítkem nadělají teda! ☹

blahova_andrea
7. říj 2015

holky, já se na to ptala loni v porodnici. tam mi sestra sama řekla, že buď to můžou napsat oni nebo teda pediatr. tak mi přišlo logické počkat na směnu sestry, která to mohla udělat a vyřídit to rovnou v porodnici. a to jsem to ještě řešila den po porodu, protože jsme na to taky hned nepomysleli, nebo spíš v tom všem na to zapomněli 😅 a vůbec nebyl problém. napsali mi to zpětně a ještě s úsměvem. vše je holt o lidech, no 🤐

smoginka
autor
7. říj 2015

Holky jeste k tematu diskuze...kdyz je osetrovne pnezita davka, nerozumim potom teto vete: Nárok na ošetřovné nemá ani rodič, který ošetřuje nemocné dítě, jestliže jiná osoba má kvůli péči o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství, nebo rodičovského příspěvku. Uz jsem asi fakt mimo... muzete mi to nektera vysvetlit polopate 😒

blahova_andrea
7. říj 2015

@smoginka no to je právě váš případ. tvůj muž nemá nárok na ošetřovné, protože ty na to stejné dítě, na které má psané očr, pobíráš rodičák 😉

smoginka
autor
7. říj 2015

@blahova_andrea ano chapu...nema narok na osetrovne, ale na to osetrovani snad ano. Alespon tak to chapu ja. Omlouvam se, jestli jsem s tim otravna 🙂

luhace1
7. říj 2015

to by ma zaujimalo, ked mam dvojcata obe nemocne ( rodicak berem iba na jedneho z nich ) to by mohol manzel vzdy ked su obe nemocne na ocr ? 🙂

blahova_andrea
7. říj 2015

@smoginka pečovat o své dítě samozřejmě může, ale zdarma a po práci. jinak si musí domluvit neplacené volno nebo dovolenou přímo v práci sám. to jde mimo očr. to očr se vypisuje právě kvůli tomu proplacení ošetřovného. aspoň tak to chápu já. ale pokud mu díky vypsanému očr dají v práci volno, tak taky dobře. někde to stačí říct, někdo musí donést důkaz. ale to už je o něčem jiném

smoginka
autor
7. říj 2015

@blahova_andrea dekuji, ted tomu zacinam rozumet 🙂 snad to nejak dopadne. Dekuji Vam a preji hezky vecer

blahova_andrea
7. říj 2015

@smoginka není zač. díky. taky přeji hezký večer

hojda
7. říj 2015

@blahova_andrea No, připadala jsem si jak exot, že nikdo nikdy před námi nic podobného neřešil...Přitom podle mne se s tím setkávají denně....

vilibalda
7. říj 2015

@smoginka Pokud manžel počítal s tím, že bude doma zadarmo, mohl vlastně nastoupit na rodičovskou dovolenou. Na rodičovské dovolené můžou být oba rodiče zároveň (pobírat rodičovský příspěvek může ale jen jeden).

blahova_andrea
8. říj 2015

@hojda taky si myslím, jen jsi kápla na někoho neochotného, protože to jistě řeší často

smoginka
autor
8. říj 2015

Tak nakonec se to vyresilo neplacenym volnem. Vsem dekuji 🙂 Priste (doufam, ze uz ale nebude potreba) vime, jak situaci resit. Hezky den vsem 😉

petaveru
24. říj 2017

Dobrý den, prosím poprvé si potřebují požádat o OČR. Co sebou k pediatrovi potrebuji? Nějaké doklady, info o zaměstnavateli - jeho i co, adresu?