Konec pracovního poměru na dobu určitou během mateřské

miky2311
9. čer 2017

Ahoj mamky,
Mám na Vás dotaz.
17 května jsem nastoupila na mateřskou, která mi náleží. Ale pracovní poměr jsem měla na dobu určitou a skončil dne 31.kvetna.

Teď vůbec nevím, jestli se mám jako nezamestnana s pobiranim mateřské hlásit na úřadu práce nebo nikoliv. Kvůli zdravotnímu a sociálnímu. Nebo to za mě platí stát?
Prosím poraďte.
Moc děkuji !!!!😉

kaja2016
9. čer 2017

@miky2311 no až začneš brát rodicak, tak se tam můžeš přihlásit a měli by ti vyplacet ještě podporu v nezaměstnanosti. Ale hlásit se nemusíš, když jsi na rodicaku nebo na mateřské tak to máš hrazené....

kaja2016
9. čer 2017

Jenom všechny změny hlas na zdravotní pojišťovně, jako že nastupujes na mateřskou a pak přechod na rodicak taky, chtějí to doložit....

miky2311
autor
9. čer 2017

Opravdu? Tak to moc Dekuju za radu. Já už tady zas viděla černý scénáře, ze za mě nikdo neplatí zdravotní a sociální.
Tak snad je to takhle v pořádku.
Moc děkuji 🙂

kaja2016
9. čer 2017

@miky2311 zdravotní platí, socialni to se neodvádí, to není povinné, jak je to se započítává ním do důchodu, když jsi už mimo pracovni poměr sama.nevim, jsem ve stejné situaci, tak si to budu také zjistovat. Akorát fakt dej bacha na to nahlášení, já jsem u VZP, řekli si o to sami....

barunka1985
10. čer 2017

@kaja2016 podporu v nezaměstnanosti? Za co? Paní bude přece na rodicaku

kaja2016
10. čer 2017

@barunka1985 Chceš opravdu odpověď, nebo moralizujes?

barunka1985
11. čer 2017

@kaja2016 no ptám se, protoze taky nemám smlouvu a jsem na rodicaku

kaja2016
11. čer 2017

@barunka1985 při rodicovskem příspěvků můžeš pobírat podporu v nezaměstnanosti, stejně tak jako že můžeš pracovat na HPP.

uggi
26. čer 2017

Ahoj, chci se zeptat, co je třeba vyřídit ohledně mateřské - nastoupila jsem na ni 14.6., smlouvu mám na dobu určitou do konce června. Musím se hlásit na sociálce v místě bydliště + oznámit to na ZP? Moc nevím, co a jak... Děkuji za odpovědi.

blahova_andrea
26. čer 2017

@kaja2016 taky už jsem o tom slyšela, ale nějak si neumím představit to praktikovat. asi by mi vadily právě už i ty pohledy a kecy na úřadě. ač je to dle zákonů možné, tak bych se cítila blbě. ale to je tím, jak je zažito, že na pracák lidi chodí kvůli pojištění a mají chodit kvůli hledání práce. i když ji pracák asi moc lidem nenašel a většina se postarala sama nebo tam dál hnije 😅 přišlo by mi blbý se tam hlásit, když bych v reálu práci nehledala a byla vědomě a chtěně doma s dítětem

blahova_andrea
26. čer 2017

@uggi se sociálkou je zřejmě vše potřebné vyřízené, když už jsi nastoupila a pobíráš. jen zajdi na zdr.poj., že jsi na mateřské a až přejdeš na rodičák, tak zas nahlaš to

veroniquecz
26. čer 2017

@kaja2016 na urad práce se hlásit, když pobíras rodicak je s prominutím blbost.

veroniquecz
26. čer 2017

@miky2311 sociální za tebe nikdo neplatí, to není povinné. Zdravotní platí stát, ale musíš se nahlásit na pojišťovně.

blahova_andrea
26. čer 2017

@veroniquecz no divné to je, protože na to nejsme zvyklí a "normální" člověk to prostě neudělá. ale ta možnost prostě podle všeho je

veroniquecz
26. čer 2017

@blahova_andrea Jj je, ale přijde mi to na hlavu 🙈

kaja2016
26. čer 2017

@veroniquecz hele já už jsem to tady někde vysvětlovala. Beru na vědomí tvůj názor🙂 já tam hlášena byla, vypláceli mi podporu. Nebyl to můj nápad, sama úřednice mi to řekla, ne jako možnost,, ale jako fakt. Část mě vyplatili před mateřskou, cast při rodicaku. Po prvním potratů mě vyrazili z práce po třech letech, ten rok šlo hodně holek na mateřskou, těhotenství jsem pak prožívala ve velkým stresu, protože jsem nemohla jít na riziko, neboť bych o práci přišla. Samozřejmě ta druhá práce schanena na rychlo nebyla dobře placená, tudíž ani mateřská a bylo to na dobu určitou, takže jsem měsíc před mateřskou opět na pracaku.Vzala jsem to s povděkem. Na druhý dítě mateřskou mít nebudu i přesto, že jsem na hpp pracovala přez deset let a takhle jsem dopadla. Je me 36, cekat az dam dite do skolky a jit si odpracovat dva roky nebo kolik jen potreba, na to nemam vek. Takže já osobně na přijetí podpory v nezaměstnanosti při rodicaku nevidím nic nemoralniho. Ani já, a asi ani ta úřednice, co mě o tom řekla.

kaja2016
26. čer 2017

@blahova_andrea viz nahoře. Asi tedy nejsem normální. Divne to je, to máš pravdu, stejně a tak jako že člověk který celý život pracuje a odvádí hodně slušně daně nedosáhne na mateřskou. Myslím, že moralizování na místě není v tyhle záležitostí.

blahova_andrea
26. čer 2017

@kaja2016 já to rozhodně nemyslela jako moralizování. pokud ze zákona někomu ty peníze náleží, proč si je nevzít? na tom není nic špatného. já to psala spíše prostě z toho obecného pohledu, že mi to nedává moc logiku a fakt bych se asi já sama necítila dobře toto řešit. ale já jsem pechfogl. já bych nekápla na takovou úřednici, která by mi to poradila a sama nabídla. spíš bych došla a hádala se s někým, kdo o tom v životě neslyšel, že vím, že to existuje, tak ať mi to kouká dát 😀

infinity81
26. čer 2017

@kaja2016 já to mám velmi podobné jako je tvá situace. Je mi 36let, před dětma jsem odmakala víc jak 10let, dala jsem státu dva zdravé budoucí pracující, kteří budou v budoucnu makat na důchody a za to jsem jenom trestaná v podobě směšného rodičovského příspěvku a dost významného handicapu uplatnění na trhu práce. Smlouvu na dobu určitou mi okamžitě ukončili uplynutím sjednané doby, jako matka jsem neperspektivní, že! Když pak někde ukážu životopis s tříletou pauzou, padám okamžitě kamsi do žumpy, matka po RD? Ble! Jako bych byla prašivá. Takže vzít si od státu alespoň částečně jako kompenzaci sociální dávku "navíc", ať už se jmenuje podpora v nezaměstnanosti, nebo jakkoli jinak, mi nepříjde ani blbý, ani nemorální.

kaja2016
26. čer 2017

@blahova_andrea tak to promiň, spatne jsem tě pochopila🙂 hele já to jako nic, na co bych neměla mít žaludek, nebrala, protože mě to tak na UP nepředložili. Ale chapu, dozvědět se o tě možnosti tady a jít pak na UP žadonit, to bych taky nedala. -)

kaja2016
26. čer 2017

@infinity81 Jo no, je to tak🙂 Hlavně víš co, stát to podporuje. Co to je za nesmysl, že zaměstnavatel musí ženám proplácet/nechat si vybrat dovolenou, která jim vznikla při materske? Proto se takhle chovaji, chtějí se tomu vyhnout.

blahova_andrea
27. čer 2017

@infinity81 nechci se zastávat zaměstnavatelů, obvykle jsem drsně proti nim skoro ve všem 😀 ale smlouvu ti nezrušili, prostě ti vypršela a jelikož oni potřebují někoho, kdo bude pracovat a to ty teď nějakou dobu asi nebudeš, tak ti prostě další nedají. to mi přijde zrovna docela logické.
@kaja2016 nemyslím si, že toto je zrovna kvůli tomu, že musí proplácet ženám dovolenou vzniklou při md.

kaja2016
27. čer 2017

@blahova_andrea No a cim si myslis, ze to je? Ja jsem delala leta ve vedeni a pokazde, kdyz nejaka otehotnela, tak si sef na tohle stezoval. Jina financni nevyhoda tam neni, pokud vim. Po nastupu to lze resit vypovedi s odstupnym, kdyby se jim nehodila, jako kdykoliv jindy.

blahova_andrea
27. čer 2017

@kaja2016 není to ničím. pokud je smlouva na dobu určitou, tak prostě vyprší a hotovo. proč v tom něco hledat? proč by někdo dával smlouvu někomu, o kom ví, že mu nebude chodit do práce? to raději vezme někoho jiného, to je snad normální. pokud byly vztahy dobré, tak přece není vyloučeno, že by mohla být dotyčná po rodičáku vzala zpět, s novou smlouvou. ty to podáváš jakoby smlouvy na dobu určitou dostávaly jen ženy a to jen kvůli tomu, že mohou odejít na mateřskou. i muži dostávají na dobu určitou 😉

kaja2016
27. čer 2017

@blahova_andrea tak to jsi zase asi ty neporozuměla mě🙂 Mě vyhodili po potratu, důvodem bylo to, že bych brzy šla na mateřskou, měla jsem smlouvu na dobu neurčitou. Pracovala jsem ve vedení a ten rok šlo na mateřskou několik holek, mluvilo se o tom, ze to je zátěž pro firmu. Jinak ohledně té doby neurčité, jedním z důvodu proč se to dává je právě prevence žen na mateřské. Proto hodně holek třeba čeká několik let, než se skrze ty doby určité v jedné firmě připravují k době neurčité, nejde to totiž že strany zaměstnavatele protahovat do nekonečna, po určité době musí dát dobu neurčitou...ty do toho vidíš? Máš jinou zkušenost? Ráda si změním názor, že všude se k tomu tak nepřistupuje...

blahova_andrea
27. čer 2017

@kaja2016 no a co ti dali jako důvod výpovědi, když jsi měla dobu neurčitou? protože těžko mohli uvést, že hodláš otěhotnět 😅 já neříkám, že na tom co píšeš není něco pravdy. ale není to celé tak jednostranné, jak jsi to popsala. já to beru, že se zaměstnavatel chrání proti samým mateřským. ono je blbost někoho vzít a než se zaučí, aby už byl doma. ještě nestihl být přínosem a už vlastně jen stojí peníze. je to blbý, ale je to tak. ale pokud zaměstnanec vydrží trošku déle, už něco umí a pro zaměstnavatele se stane něčím cenným, tak někteří jsou přístupni i práci při dětech a maminky se vracejí. u nás v práci se třeba moc nevrací, co jsem slyšela a smlouva taky byla myslím až třetí na neurčito. ale proč ne, zaměstnavatel do nás něco nainvestoval, aby nás zapracoval, zaplatil nám školení i zkoušky, abychom tu práci mohli dělat, takže to i chápu. z druhé strany, když on nabral v jednom roce xy žen do 28 let, tak mu muselo být jasné, že je otázkou času, kdy naše řady začnou řídnout 😅

kaja2016
27. čer 2017

@blahova_andrea Organizacni duvody, vypoved na hodinu s odstupnym, dohodou. Ten pravy duvod mi pak potvrdil kolega z vedeni. Hele me to nastvalo, ale jak jsem psala, podle me to podporuje stat. Jo a souhlasim s tim co pises dal, je to tak no...

blahova_andrea
27. čer 2017

@kaja2016 njn, když se nás budou chtít opravdu zbavit, tak se vždycky najde způsob, jak to udělat. a je vlastně jedno, jaký k tomu mají důvod