Konec rodičáku, kam mám jít? Na úřad práce?

petulka79
14. srp 2014

Ahojky holciny 23.9 mi konci materska a nevim kam mam jit,slysela jsem ze posilaji papiry a ja nemusim na socialku vubec chodit,v zamestnani sem dala vypoved a nevim kam mam ted zajit asi na urad prace a zaevidovat se?a jake papiry si musim vzit sebou na urad prace,sem prvorodicka,takze s tim nemam zadne zkusenosti,budu moc rada kdyz mi poradite

j.a.n.i
14. srp 2014

@petulka79 No, podle dotazu předpokládám, že ti končí rodičovská dovolená a nikoliv mateřská... a jinak ano, můžeš se jít zaregistrovat na UP nebo se nahlásit na zdravotní pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 7 let, ale pak může dítko chodit do školky jen na 4 hodiny denně.

petulka79
autor
15. srp 2014

O te skolce vim, a mam materskou ne rodicovskou a chtela sem slyset jake papiry bych potrebovala kdyz bych sla na ten urad prace,to jste mi hodne poradila

veronikaka
15. srp 2014

@petulka79
@j.a.n.i

J.a.n.i. je šikulka a nezaslouží si takovouto reakci !!! Na toto téma je tu spoustu témat, stačí jen číst. Možná by bylo vhodnější lepší položení otázky. Přecházíte z mateřské na rodičák?

aklora
15. srp 2014

tak podle věku dítětete končí rodičák ne mateřská 😀 mateřská je na půl roku a tři roky bys asi mateřskou nepobírala 😀.. takže si to pleteš s rodičákem. A pokud si přece jen myslíš že ti končí mateřská tak jdi na sociálku zažádat o rodičák..

hojda
15. srp 2014

Já tedy nechápu, co udělala jani špatně??? Normálně jí odpověděla????

petulka79
autor
15. srp 2014

Chtela sem vedet jake papiry si mam vzit sebou kdyz bych sla na urad prace

petraky
15. srp 2014

Papíry žádné, dostanete je na pracáku a to žádost o podporu v nezaměstnanosti a žádost o zprostředkování zaměstnání.Papíry o ukončení rodičáku posílají automaticky ze sociálky.

terez27
1. říj 2014

@j.a.n.i Dobrý den, můžu poprosit o radu?Bude mi končit rodičák, v práci končím, protože jsme se přestěhovali, takže budu mít výpověď dohodou...Do práce bych chtěla jít asi za rok. Mám jít na úřad práce nebo se nahlásit jako osoba pečující o dítě?

j.a.n.i
1. říj 2014

@terez27 Hlavně se dohodni tak, že ještě pár dní po RD odpracuješ, ať máš podporu počítanou z platu a pak bych se na těch 5 měsíců přihlásila na UP a po vyčerpání podpory jako osoba pečujícíc o dítě.

terez27
2. říj 2014

Diky za radu...akorat kdyz budu na tom pracaku...nebudou me nutit chodit nekam na ty jejich nabizeny pozice?

j.a.n.i
2. říj 2014

@terez27 Možná občas jo, ale zas když tam přijdeš (myslím na tu nabízenou pozici) s tím, že máš 2 děti a nemáš hlídání, tak tě chtít nebudou.

kozlenka
2. říj 2014

@petulka79 Já jsem se hlásila po 5ti letech na rodičovské na ÚP a chtěli jen rodný list dítěte. Přiznali mi 3694,- Kč měsíčně. Pracovní poměr mi tenkrát skončil uplynutím doby určité.

terez27
16. říj 2014

@j.a.n.i ahoj,ráda bych se ještě zeptala...když mám v práci nahlasenou rd do 24.12...ale podle mě oni to tam vůbec nijak neevidují,mají tam bordel a nic neřeší...můžu dát výpověď už třeba teď...výpověď by byla dohodou..díky moc

j.a.n.i
16. říj 2014

@terez27 Tak pokud to bude dohodou, tak to nebude výpověď... ale jinak ano, je možné se dohodnout klidně hned, ale pokud půjdeš na UP, tak je lepší na pár dní nastoupit, kvůli výši podpory.

terez27
31. říj 2014

@j.a.n.i děkuju za rady...zaměstnat se bohužel nemůžu nechat...presstěhovali jsme se a tak není reálný do práce nastoupit,musela bych ddojíždět 50 km,nestihala bych skolku...dostanu teda asi tu min.podporu,ale alespoň nněco...ráda bbych se ještě zeptala na 2 věci..přišly mi papíry k ukončení a mám tam napsáno,ze mi zbývá 20 dní dovolené,je to na vypl.pásce a mzdovým listě...ten nárok opravdu mám?neměl by mi ji zaměstnavatel proplatit při ukončení?a ještě jedna věc...když jsem pracovala dala jsem si dceru jako oodpočet na dítě..za min.rok mi zaměstnavatel neposlal podepsat prohlášení k dani,takže ho ani nepodal,dcér
eru si pak uplatňoval manžel jako jednu částku za celý rok a měli jsme to tak v plánu udělat i příští rok...teď jsem ale koukala,že na vypl.pásce mi vyjíždí sleva na dceru,vyplatnice je ale na nulu,žádné peníze jsem nedostala...muže tedy manžel takhle uplatnit ve svém Dan.přiznání?

abalajda
3. lis 2014

Ja jsem byla na pracaku v říjnu,skončila mi rodičovská a chtějí po mě i evidenční listy za roky co jsem byla doma,za rok 2014 mi naše účetní doteď nedala a mě vyhrožují že mi podporu nedají,účetní mi tvrdí,že je nemusejí mít ale na pracaku mi bez toho jednoho podporu prej nepriznaji,takže to vůbec nechápu... Modlim se aby mi prisel rodicak za říjen,protoze se dcera narodila 5.10. Nevíte jak to funguje,jestli mi přijde alespoň to,jinak jsem zůstala úplně bez peněz.... Rekla bych,že se vyplácí zpětně,ale nevim jestli i tehdy,když se dcera narodila takhle na začátku měsíce....

gois1978
2. pro 2014

@j.a.n.i jak tady procitam vase zpravy, tak vidim, ze jste dobra dusicka a dokazete, dobre poradit. I ja bych vas chtela pozadat o radu. I kdyz uz parkrat to tu padlo, stejne si nevim rady. 11.12.2014 mi konci rodicak, kdy dcera bude mit 2 roky. Uvazuji o tom, ze bych byla jako pecujici o dite nez mala bude mit 3 roky. Dcera mi od 1,5 roku chodi 2x do tydne do soukrome skolky na cca 4-6hod/den.(pomaham manzelovi s firmou)To si ted budu muset zmenit i kdyz je v soukrome? Vim , ze bych mela zajit na UP, jen nevim zda tam mam zajit uz ted nebo az po danem datumu? UP mi bude platit zdravotni pojisteni, je to tak? Socialku si muzu platit sama nebo nemusim jen se mi to nebude scitat do duchodu? Zila jsem dlouho dobu v zahranici a tak je tu vse pro me nove, tak se prosim nezlobte, ze se ptam na veci, ktere jsou mozna pro ostatni samozrejme.😉 Dekuji za kazdou radu

j.a.n.i
2. pro 2014

@gois1978 Asi takhle, máš 2 možnosti, no možná vlastně 3, podle toho jestli ta manželova firma je na jeho ŽL nebo nějaké s.r.o.
Buď se můžeš nahlásit jako osoba pečující o dítě a to by nemělo chodit na víc jak 4 hodiny, ale upřímně, nikdo to nekontroluje, je to jen na tvém svědomí...
Druhou možností je přihlásit se na UP, tam dostaneš nějakou malou podporu, cca 3600,-, ale budeš tam muset občas docházet.
Nebo třetí varianta je být osobou spolupracující na manželův ŽL, ale když o tom tak přemýšlím, tak to by bylo výhodné pouze pokud by měl takové zisky, že platí víc jak minimální sociální.
Jinak péše o dítě do 4 let se ti na důchod počítá, takže důchodové zatím řešit nemusíš.

kvakuska
2. pro 2014

@petulka79 mohlas aspoň poděkovat, když ti tady holky odpověděly 😕

gois1978
2. pro 2014

@j.a.n.i moc dekuji za odpoved a hlavne rychlou odpoved 😉 Jste zlata! Na ten urad prace bych mela jit uz nekdy ted nabo az po 11.12.? Kdybych se prihlasila na UP jako, ze hledam praci, jak dlouho se dostava podpora?A tam by mi platili soc a zdravotni, ze?Jak casto se tam asi dochazi na nejake ty jejich prace? O spolupracovani s manzelem nebo sama na zivnost by to mozna za 1-2 roky slo, nebo byt jeho zamestnancem, ma firmu na ZL jako fotograf a to 1,5 roku,da se rict, ze mu business roste, ale zatim je na zacatku. Manzel je anglican a tak s nim na veskere foceni chodim jako pomocna sila a take jako preklad. Jeste jednou dekuji za odpoved.

hojda
2. pro 2014

@j.a.n.i Mohla bys mi prosím vysvěllit, jak to funguje pak s nárokem na podporu z úřadu práce. Měla jsem dvě kamarádky, obě po skončení rodičovské zůstali doma na neplaceném volnu /(domluva se zaměstnavatelem) a po skončení neplaceného volně šly na pracák. Jedna dostala minimální podporu a druhá počítanou z platu před odchodem na rodičovskou. Prý za ní firma během toho neplaceného volně něco odváděla (nevím, co) a tím jí vznikl nárok na tu podporu. Děkuji

j.a.n.i
3. pro 2014

@gois1978 Můžeš tam jít vcelku kdykoliv v průběhu prosince nebo i ledna, vše je správně 🙂 a jinak ti platí jen zdravotní, ale na důchod se ti to počítá, po dobu kdy bereš podporu a pak do 4 let z titulu péče o dítě do 4 let.

j.a.n.i
3. pro 2014

@hojda Jistě nevím ale spíš bych tipla, že té druhé byla firma grand a vykázala 1 odpracovaný den a uhradila odvody za ten den.

hojda
3. pro 2014

@j.a.n.i To asi myslíš tu podmínku, že musí být něco opracovaný rok v posledních dvou letech, aby byl vůbec nárok na podporu (prý se do toho započítává i rodičovská dovolená). Kamarádka si volala na nějakou infolinku a tam jí řekli, že prý rozdíl je v tom, že jeden zaměstnavatel odváděl v době neplaceného volna důchodové a druhý, ne???? Bylo by to možné?

j.a.n.i
3. pro 2014

@hojda No, možný by to bylo, ale je to diný, že by zaměstnavatel platil něco, co platit nemá.

hojda
3. pro 2014

@j.a.n.i No pokud počítal, že po tom neplaceném volnu zase nastoupí do práce, tak jí třeba nechal tu platbu běžet dál, Šlo by to i třeba tak, že by si to člověk platil sám, pokud bude na neplaceném volnu, aby vznikl nárok na tu podporu dle platu před nástupem na rodičovskou?

iluss
3. pro 2014

@j.a.n.i Ahoj Jani, mám na tebe taky prosbičku o radu. 1.2.2015 budou synovi 3 roky a měla bych nastoupit zpět do práce. Ale do školky mi ho vezmou až od září (jsou tu plné i soukromé školky), takže do práce dřív jak od září nastoupit nemůžu. Tak jsem tedy počítala s tím, že bych podala v práci výpověď (stejně bych to tam pak už nezvládala s dojížděním,nestíhala bych děti vyzvedávat ve školce) a nahlásila se na úřad práce a brala tam aspoň to minimum. Jak jsi ale výše psala, že je lepší aspoň na chvíli nastoupit do práce,aby se ta podpora vypočítávala z platu a ne z rodičáku, tak jak dlouho bych musela pracovat - na jak dlouho bych musela nastoupit do práce? A šlo by to nastoupit třeba někam jinam? Že bych v původní práci dala výpověď a zaměstnali by mě známí ve své firmě (papírově)?

j.a.n.i
3. pro 2014

@hojda No, ale to podle mě právě nejde (nejsem tedy účetní) sociální se platí procentem z platu a pokud je plat 0,- tak nějak nevím, jak by tam mohl vymyslet sociální. Spíš si fakt myslím, že tam vykázal třeba nástup na 1 den.
A jinak dobrovolně si můžeš platit pouze důchodové a to nemá žádný vliv na podporu.

hojda
3. pro 2014

@j.a.n.i To mi právě taky nějak nedává smyl, jí řekli, že za ní platí to důchodové a tím jí vznikl nárok na tu podporu, přijde mi to celé divné☹.

ffiinnkkaa
3. pro 2014

@j.a.n.i
@hojda Jediné co musí zaměstnavatel odvést je zdravotní pojištění...a to z minimální mzdy...ale důchodové fakt ne 😒