Lékařky na mateřské, jak jste skloubily děti a atestaci?

helulela
29. dub 2010

Ahoj, zajímalo by mě, jak jste skloubily děti a atestaci, kdy se chystáte do práce a vůbec všechno okolo... 🙂

alubif
5. led 2017

@loc nejsem si jistá jestli neklinický obor je klidnější, dělam zobrazovací metody a tam je to teda docela brutální včetně služeb. Ale třeba nukleárka je klidový obor. Pokud chceš klidný obor uvažovala bych nad malými obory jako kožní, oční...

loc
5. led 2017

@alubif diky! Nad temito dvema obory presne uvazuji.

susaaan
5. led 2017

@loc no to je asi hodne indivjdualni, misto od mista...myslim,ze mensi spitaly maji nedostatek lidi,tak by ti treba nejaky maly uvazek dali...zacatek je teda drsny, s tim musis pocitat, ale treba kdybys mela ten mensi uvazek, by se to dalo...kazdopadne mrkni na tehle diskusi zpet, nejake holky tam taky mely deti hned po skole,tak treba tam.nejakou jejich zkusenost najdes...

cesnecka
5. led 2017

Muzu poprosit o pridani do soukrome skupiny? Jsem take lekarka, detsky neurolog. 2 roky praxe, nyni na MD s dvouletym synem a v 17tt 😉 diky

susaaan
5. led 2017

U malych oboru je jediny problem, sehnat misto na akredit.pracovisti, aby se clovek nekdy dobelhal k atestaci...coz treba jedna kolegyne nesehnala misto v Brne,tak sla do Pardubic,to uz ale s rodinou a praci manzela se hur kombinuje...

susaaan
5. led 2017

@cesnecka zadalo nas o pridani do skupiny uz vic, zatim zadna reakce...ale hlavne tu uz bylo recemo, ze soukroma skupina je mrtva, ono to tu bezi asi uz od 2010, takze zakladatelky uz maji asi po materske a nastoupily zpet do prace. Kazdopadne ale muzem probrat nase zkusenosti i tady, nerozebirame zadne pacienty apod., tak v tom nevidim zasadni problem 🙂

loc
5. led 2017

@susaaan a obzvlast v Praze, co?🙂 no ja prave proto uvidim i podle aktualni situace, az budu hledat misto. Jeste mam casu dost, mladsimu je teprve 8 mesicu, ale strasne me to laka uz zacit pracovat, tak se aspon rada dozvim zkusenosti vas uz pracujicich maminek🙂. Jinak ta skupina je sice mrtva, ale nebude problem ji pripadne zase ozivit😉.

celaskon87
5. led 2017

Ahoj, ráda bych si pokecala s někým v podobné situaci. Po škole jsem nastoupila na okresní internu, kde jsem po dvou letech absolvovala interní kmen a hned poté jsem šla na mateřskou. Teď jsem doma už skoro 2,5 roku, mám 2 malé děti (kluk 2 roky a 2 měsíce a holka 10 měsíců) a přemýšlím co dál. Nejradši bych měla ještě jedno dítě, a to nejlépe tak, že bych se teď nevracela do práce, ale měli bychom ještě dalšího člena rodiny. Trochu se obávám toho, jaké to bude, až budu zpátky v práci. Byla jsem zvyklá sloužit 5-6 služeb/měsíc a neřešila jsem včasný odchod z práce domů. Teď mám obavy, jak zvládnou děti školku, obzvlášť pokud budou tři, tak jestli nebudou věčně nemocní s nějakým školkovým bacilem, jaké budou tlaky ohledně služeb a podobně. Uvažuju i o praktikovi, ale nemám vytipováno, kdo by mohl obvod prodávat... Je tu někdo kdo přesedlal z interny na praktika?

susaaan
5. led 2017

To je fakt, jestli nam tam nekdo da pristup 🙂 jinak my teda planujem pokracovat druhym mimcem, takze ja mam jeste dost casu promyslet, kam dal...hlavne prave je.otazka, kde bude taky volne misto. Ale dokud clovek obor nepozna v praxi, tak ma kolikrat realite vzdalene predstavy, tak by mne zajimalo, jake.mate vy zkusenosti vevsvych oborech, pripadne vase zname, jak to.mate casove, stresove, se sluzbama atd. Na MD me prepadl pocit, ze kdyz uz v medicine, tk.nejlepe soukroma amb...coz nejdosazitelnejsi je asi PL, pro pediatry PLDD. Jake mate zkusenosti a nazory vy?

susaaan
5. led 2017

@celaskon87 to psaly holky v teto diskusi, kdyz mrknes na starsi prispevky. Uvazuje o.tom i kamaradka internistka a ja s c vv it kmenem taky, i kdyz pro.mne by to byla vetsi casova ztrata a velka zmena...ale delka 3 roky a uznana cbir praxe,, to mi porad vychzi lepe,jak atestovat z chirurgie...s koupi obvodu to zalezi, kde shanis...jsou mensi obce, nebo mesta,kde je nouze, Praha je asi horsi, nevim, ja zatim po tomto aktivne nepatrala. Ale obecne praktici starnou,tak.nez bys odatestovala, muze se uovlnit neco dalsiho...

treponema
5. led 2017

Ahoj holky, taky jsem žádala o přídání do sourkomé skupinky a nic. Ale aspoň se to oživilo tady, to jsem ráda🙂
Já jsem měla dítě hned po škole, takže praxe nulová. Malýmu je teď měsíců, ráda bych ideálně ještě letos začala pracovat na částečný úvazek, taky ale zatím nevím, jestli je to reálné. Specializovat se chci v psychiatrii. Tam, kde dělá moje kamarádka, prý doktorky na MD na částečný berou, ale ještě jsem nezjišťovala, jestli i absolventky. Tak uvidíme. Loni jsem začala aspoň s psychoterapeutickým výcvikem, který k atestaci potřebuju, takže aspoň něco dělám a taky je to fajn odpočinek od denní rutiny🙂

loc
5. led 2017

@treponema psychiatrie mě taky celkem láká... máš o tom prosím zjištěno něco víc? Kolik let do atestace atd.? Co je k tomu potreba? Já teda uvažuju zatím nad očním, kožním, případně alergologie, imunologie a ta psychiatrie mě taky hodně zajímá. Ráda bych jedno z toho. Kolik je malýmu, ze uz chces pracovat? A ten psychoterapeuticky vycvik se da absolvovat jak a kde? Jak je to casove narocne? A obecne psychiatrie je casove narocna na sluzby nebo ne, nevis? Diky moc za odpovedi🙂

treponema
5. led 2017

Koukám, že jsem neměla NumLock:D Malýmu je 16 měsíců, abych to doplnila🙂

treponema
5. led 2017

@loc atestace je na 5 let, jestli to chceš podrobně, tak zkus trochu zagooglit, podmínky se dají najít na netu. Jinak je to klasicky kolečka interna + chir + aro, k tomu myslím 2 měsíce na neurologii, 100 hodin psychoterapeutického výcviku a pak je rozdělená praxe na jednotlivých odděleních psychiatrických - geronto, závislosti, PPP, děti.
Psychoterapeutických výcviků je hodně, to se kdyžtak mrkni na stránky České psychoterapeutické společnosti, tam jsou zapsané ty s akreditací a je u nich info na jak dlouho jsou. Na psychiatrii stačí absolvovat těch 100 hodin. Většina je na 4 - 5 let a pokud vím, tak většinou je to prodloužený víkend/pár dní co měsíc. Já si vybrala rodinnou terapii, máme to ve všední dny, cca 2 dny za měsíc. Někdy třeba měsíc ne a ten další pak tři dny, hned po sobě.
Na služby ani psychiatrie náročná není, když jsem byla v šesťáku na pohovoru, tak mluvili o 2 - 6 službách za měsíc, podle toho prý, jak kdo chce. Bude záležet na konkrétní nemocnici. Kamarád slouží kolem těch 4 služeb za měsíc, než se k nim ale dostaneš, chvíli to trvá (min prý půl roku, většinou ale déle). A prý jim tam neslouží všichni, takže je to spíš o konkrétním pracovišti a o domluvě.

helulela
autor
5. led 2017

@loc díky za upozornění, jinak bych si holek nevšimla.

Já mám zkušenosti z interních oborů a tam si myslím, že částečný úvazek u absolventa reálný není. Na začátku jsi na lůžkách a tam je potřeba být každý den, aby to zapadlo do chodu oddělení, byla kontinuita péče apod. Vím, že holky po škole se dostaly na částečný úvazek na dialýzu, na transfúzku, do ordinace PLDD... kromě toho, co tu už padlo.

helulela
autor
5. led 2017

@treponema @susaaan @zdraji @zukicho @batul @lidag ahoj holky, pošlu vám pozvánku do té soukromé skupiny... je fakt, že tam diskuze moc nefrčí, ten formát skupiny na to prostě není dělaný... soukromé diskuze už založit nejdou a ve veřejné se zase někdo nechtěl rozepisovat, tak uvidíte, co vám bude víc vyhovovat.

helulela
autor
5. led 2017

@cesnecka @celaskon87 taky posílám pozvánku

helulela
autor
5. led 2017

@celaskon87 tvoji situaci úplně chápu, já mám dvě děti, atestaci z plicního, pracuju v krajské nemocnici a práce mám nad hlavu😉 Ve skupině jedna je, co z interny přešla na PL, už má po atestaci.

helulela
autor
5. led 2017

@loc psychiatrička (zvláštní slovo🙂 ) ve skupině taky je, určitě by ti k tomu řekla

loc
5. led 2017

@treponema diky, jj, uz jsem si to vygooglila na strankach mzcr. Ja se asi pak rozhodnu podle aktualni situace - kde me vezmou a taky jake budou podminky. Nechci, abych na deti nemela kvuli praci cas. Prece jen jsou male jen jednou... kazdopadne pokud nastoupis na tu psychiatrii, budu moc rada, kdyz mi casem napises svoje zkusenosti😉.

susaaan
6. led 2017

No s těma službama 2-6 za měsíc, 2 jsou super, 6 je už podle mě hodně, natož s rodinou...a hlavně teda záleží, jestli je na pracovišti dost lidí nebo personální devastace, jako na mnoha hlavně menších nemocnicích... třeba já začala na chir. sloužit už asi po 3 měsících, byl to teda hroznej stres, a to jsem měla ve službě i atestovaného, na kterého se můžeš v případě nouze obrátit, ale zas taky nemůžeš volat co 5 minut se vším že...hlavně třeba v 1 ráno :D no a služeb jsem právě měla většinou 5-6 měsíčně, 2 víkendové 24h (buď sobotu nebo neděli) a 3-4 všední, takže když si vezmeš, že z měsíce ti zbudou jen 2 víkendy a plus k tomu jednou týdně po práci nejdeš domů, ale zůstáváš do druhého dne, a ani po té službě nejdeš domů, ale zůstáváš až do konce prac. doby (tzn v práci v kuse nějakých 32 hodin) - tak k tomu se mi opravdu vracet s rodinou nechce... navíc si právě absolutně nedovedu představit nějaké studium s tímto režimem a k tomu rodinou :-/

No jenže mám strach, když půjdu do jiného oboru - nechirurgického, třeba PL, kožní nebo rehabilitační - tak aby mě to aspoň trochu bavilo, což prostě těžko odhadovat, dokud člověk neochutná tu rutinu, jak tu už holky psaly, že pediatrička zkusí při MD vzít den v ordinaci PLDD a uvidí, jestli to bude dobrý, tak já s úplnou otočkou v oboru tuto možnost moc nemám.... a tak mi toto téma pořád šrotuje v hlavě. Sice mám ještě čas, když chceme ještě druhého prcka, ale mám obavu, že za 3 roky stejně nebudu chytřejší :D

Jo jinak souhlasím s helulela, že bez jakékoli praxe nastoupit na lůžkové na částečný úvazek je asi problém... i když možná opravdu hodně personálně vyšťavené pracoviště by vzalo i to... ale zas aby se do toho člověk nějak dostal, tak hlavně ze začátku si myslím, že je důležité u těch pacientů ten čas prostě strávit...

susaaan
6. led 2017

holky, jak jste která spokojená se svým oborem a k tomu rodina - jak náročné bylo odatestovat a jak je náročné skloubení vaší práce a rodiny? Jak jsem psala v předchozím příspěvku, ta obecná chir. prostě z tohohle hlediska moc dobrá není...

lidag
6. led 2017

@susaaan já jsem s radiologií spokojená moc 🙂 s rodinou to jde super 🙂 odatestováno ještě nemám, ale neštve mě to. Začínala jsem na interně a to mě teda nebavilo. Všechno bylo problém - včetně toho, aby člověka pustili na kolečka...

susaaan
6. led 2017

@lidag to je asi dost častý problém interen i chirurgií... když jde někdo na kolečka, tak už je problém, aby si lidi brali dovolený. Ale taky máte jako radiologové služby, nebo u vás v nemocnici ne?

cell
6. led 2017

@susaaan : ahoj, já jsem utekla z interny na praktika pro dospělé a jsem moc spokojená. Ordinaci mám 50 m od školky (do ní zatím chodí starší, od září bude i mladší), práce je pestrá, de facto interna + leccos dalšího, ani ty papíry nejsou tak strašné, jak jsem čekala, pracovní doba úžasná. Na internu si občas zaskočím sloužit a jsem ráda, že jdu pak ráno domů a už nemusím nic 🙂

cell
6. led 2017

@celaskon87 : to jsem já 🙂 viz příspěvek výše 😉

lidag
6. led 2017

@susaaan ano, služby určitě jsou. Ale já po mateřské už je dělat nechci. Chci být s dětmi. Můj chlap je taky lékař, to nevim, jak bychom skloubili s dětmi, kdybychom sloužili oba..

izka1
6. led 2017

Taky jsem utekla z interny na praktika.a nelituju-aspon jsem stihla odatestovat dříve. Teď jsem na mateřské a doufám že ještě dlouho budu.ani me to do práce moc neláká. navíc manžel je internista- má dost služeb a navíc se učí na atestaci...jak já jsem ráda že mám od toho klid.mam pocit že jsem se naslouzila na spoustu let dopředu. ..

susaaan
7. led 2017

@izka1
@cell
Holky, uplne vas chapu...no uvidim,jestli k praktikovi nakonec nezbehnu i ja z te chir...jeden byvaly kolega to udelal, a to uz mu k chir atestaci chybelo v podstate par stazi ...

plamenka84
7. led 2017

Ahojte holky, taky prosim o pridani do soukromé skupinky. Jsem doma na materske 2,5roku, doma mame dve deti a pred nastupem na MD jsem delala 4 roky na interne. Diky