Lze zkrátit pobírání mateřské a přejít dřív na rodičák?

mondulka21
10. říj 2014

Holky potřebovala bych poradit, v zaměstnání mě teď trochu vyšplouchli, byla jsem domluvená, že budu do konce měsíce normálně pracovat a pak že nastoupím na mateřskou a dovolenou že mi proplatí... Teď najednou otočili a prej práci už pro mě nemaj, už nastupuje paní místo mě a od 13. do konce měsíce si budu muset vybírat dovolenou (ale tu mám už jen 5 dní ☹ takže výplata by byla nic moc a ještě by mi to docela ponížilo výši mateřský.... Tak se chci dohodnout s Dr. zda by mi nenapsala na těch 19 dnů neschopenku. Podle propočtů co sem si dělala bych měla ještě o 1500 víc a zůstala by mi dovolená na proplacení.... Ale mám zas problém jestli se vejdu příští rok s příjmama do 68000. Předběžně mi to vychází že bych měla, ale kdybych náhodou věděla že mi to o pár korun nedá, je možný si třeba o pár dní zkrátit pobírání mateřský a přejít dřív na rodičák? A můžu z neschopenky nastoupit na mateřskou třeba 7 týdnů před porodem?

tara85
10. říj 2014

@mondulka21 me rikala doktorka ze muzu nastoupit 6 az 8 tydnu pred terminem a muzu si i vybrat jestli pred terminem podle PM nebo UZ, ze ji pak staci rict datum v tom rozmezi a ona mi to napise

blahova_andrea
10. říj 2014

můžeš si vybrat datum nástupu na mateřskou kdykoliv mezi tím 6. a 8. týdnem před TP 😉

lucifereeek
10. říj 2014

pokud pracuješ tak sii můžeš vybrat, zda nastoupiš 6-8týdnů před porodem, ale co vím, tak z nemocenské dr. vypisuje mateřskou automaticky 6týdnů před, nevím ale zda je to tak všude.

mariii
10. říj 2014

@lucifereeek Doktor Ti do nástupu na MD nemá absolutně co mluvit, on určuje pouze předpokládané datum porodu.

spaagetka
10. říj 2014

@mondulka21 Víš, že před nástupem na rodičák ještě čerpáš dovolenou? Není to jen těch zbylých 5 dní, ale i dalších 20, takže se pravděpodobně do těch 68 tis. stejně nevejdeš. A nějak nechápu, proč by se ti měla snížit mateřská, když si teď vyčerpáš dovolenou. Mateřská se počítá z tzv. denního vyměřovacího základu za posledních 12 měsíců. Nebo máš extrémní rozdíl ve mzdě(Myslím třeba prémie či osobní ohodnocení), když chodíš do práce oproti čerpání dovolené?

mondulka21
autor
11. říj 2014

@spaagetka jo vím, navíc mi končí smlouva na konci dubna a se vším počítám... 6,5 dne mi naběhne příští rok +5,5 dne teď.... a jinak sem měla v průměru hrubou mzdu kolem 19500 a teď bych měla jen necelých 11000, protože odpracovaných hodin budu mít jen 72+48 hodin za dovolenou a normálně jsem každý měsíc měla v průměru 210 hodin .

evulina77
11. říj 2014

nějak nechápu, proč by se ti měla krátit mateřská (peněžitá pomoc v matteřství). Těch 68 tisíc je limit na příjem manželky (nemocenská, mateřská, plat) za rok a možnost odpočtu daně z příjmu manžela (vratka daně) v rodině s dítětem. A to s mateřskou nemá nic společnýho

evulina77
11. říj 2014

navíc pokud máš smlouvu až do dubna příštího roku, tak nechápu o čem je řeč. Jedná se týden v práci navíc, před nástupem na mateřskou (8. týdnů před nástupem). Takže pokud pro tebe nemají práci, tak je to zádrhel na straně zaměstnavatele, takže ti musí ten týden zaplatit, případně si můžeš vybrat tu dovolenou a pak hned nastoupit na mateřskou. Nebo můžeš jít na týden na nemocenskou (případně na tři a nastoupit na mateřskou až 6 týdnů před porodem, což je asi lepší varianta). Kdyby to byl půl rok, neřeknu, ale jde o týden. Navíc žádný limit pro příjem pro tebe zatím neplatí, tím se vůbec netrap. A pokud ti jde o rodičák, tak tam si nejsem jistá, jestli nebude hrát roĺi, že v době nástupu nebudeš zaměstnaná, ale pokud pracuje otec dítěte, bude se brát rodičák podle něho a tak si budeš moci vybrat délku rodičáku, v tom taky nebude problém.

mondulka21
autor
11. říj 2014

@evulina77 tak ono je rozdíl jestl ti mateřskou počítaj z 216000 nebo z 207000 jako není to žádná darda, ale je to zbytečný a navíc ušetřím dovolenou kterou mi pak proplatí.... A mateřská v tom roli hraje v příštím roce bych z ní měla mít kolem 58000 + cca 9000 bych měla z proplacený dovolený a musím to pořešit už letos... pokud by ta mateřská zkrátit nešla pokud uvidím že se do těch 68k nevlezu tak to musím s dovolenou pořešit už teď.... O rodičák mi te´d vůbec nejde, ten vím že si budu moct vybrat..... Jinak ona se šéfka brání že mám nějakej fond takže mám smůlu a že mě teda vůbec te´d do konce měsíce žádnou směnu dávat nemusí... že se to dorovná tím fondem odpracovaných hodin co jsem měla v minulých měsících....

tara85
13. říj 2014

No nevycerpanou dovolenou na dalsi rok pak muzes vybrat az po materske, pred nastupem na rodicovskou, ne behem ni, nevim jestli jde vybrat i predem...