Mateřská dovolená. Mám na ni nárok?

rezina96
31. črc 2019

Zdravím Vás,

Měla bych dotaz ohledně nároku na mateřskou. V březnu 2018 jsem nastoupila na HPP, který mi skončil v březnu 2019, můj výdělek činil 13500-16000 Kč čistého. Předtím jsem měla samé brigády jak v zahraničí, tak i v ČR. Při HPP jsem studovala VŠ, ještě studuji v srpnu mám poslední statnice. S přítelem se snažíme o miminko, protože má zdravotní problémy a je možné, že kdyby jsem čekali dlouho, tak by jsme žádné nemuseli mít. Tak se Vás chci zeptat, zda nějakou mateřskou budu mít, i když jsem pracovala pouze rok?

Děkuji Vám za odpovědi a přeji hezký den 🙂

leniczka23
31. črc 2019

@rezina96 existuje vyjimka ze ti vzbika narok i jako studentce..to si vygoogli..pokud by ti tohle nevyslo tak narok nemas..nicmene bych to asi resila az budu tehotna..otehotbet nemusis jeste klidne rok a do te doby muzes byt zemestnana a tudiz narok ti vznikne.

j.a.n.i
31. črc 2019

@rezina96 No, pochybuju, ze by cca 3 mesice cekani neco ovlivnily...

karloskaivet
1. srp 2019

Ahoj. Mám taky dotaz. Ohledně nároku na mateřskou. Jsem z toho už nějaká zmatená.
Pracovní smlouvu mám od 24.9.2018 a končí 30.9.2019.
Od 18.2. 2019 jsem na pracovní neschopnosti.
Na mateřskou mám nastupovat 8.8.2019 nejpozději do 28.8.2019.
Předtím jsem nebyla nikde zaměstnana, byla jsem s první dcerou doma a již jsem nepobirala rodičovsky příspěvek.
Budu mít nárok na mateřskou? Nebo ne?

jancastromska
1. srp 2019

Nárok na mateřskou má ta, která pracovala 270 dní v kuse v posledních dvou letech a tedy odváděla zdravotní a sociální pojištění.

j.a.n.i
1. srp 2019

@jancastromska Nemusí pracovat v kuse...

martt
1. srp 2019

@karloskaivet Nárok mít budete. Protože tam je ochranná lhůta od ukončení po nástup na mateřskou 180 dní. A jelikož vy na mateřskou budete nastupovat ještě jako záměstnaná tak nárok mít budete.

karloskaivet
1. srp 2019

Hm, tak teď v tom mám ještě vetsi guláš. Já jeden celý rok byla doma! A hned po tomto roku jsem nastoupila do práce. Eventuálně bych stihla 270 dni jen za tohle zaměstnání, které trvá viz výše.
Tudíž za jeden rok a ne za dva. Tak už asi vážně nevím, co si vybrat...

martt
1. srp 2019

@jancastromska Je to složitější. Nárok má žena, která je buď záměstnaná. Nebo ta, která má odpracováno 270 dní za dva roky, a nástup na mateřskou má do 180 dnů od posledního zaměstnání

karloskaivet
1. srp 2019

@martt v tom aby se čert vyznal :D

martt
1. srp 2019

@karloskaivet Pokud máte stále pracovní smlouvu, tak máte nárok na mateřskou. Protože těch 270 dní odpracováno máte a těch 180 dní se vás vlastně vůbec netýká, protože na mateřskou nastoupit ještě jako zaměstnanec.

martt
1. srp 2019

@karloskaivet Přesně, já jsem tohle řešila při druhém těhotenství, a měla jsem v tom taky pěknej gulas. 😂 Taky to nemůžou udělat nějak jednodušeji 😂

karloskaivet
1. srp 2019

@martt jo, mě právě všude matlo, že se psali ty dva roky. Což jsem si myslela, že nesplňuji. Teď jsem se ptala ředitele, ten řekl, že neví, že to posílá účetní a ta pak na OSSZ. Měla jsem zafixovano těch 270 dni...
A ano, stále jsem ještě zaměstnanec a buď můžu nastoupit 8.8. Nebo 28.8. Na. Mateřskou. A teď nevím který termín si mám vybrat, abych náhodou něco nepokazila :D

jancastromska
1. srp 2019

@karloskaivet nevím zda tomu rozumím správně, s dcerou jste byla doma, pak jste šla do práce a pak jste otěhotněla? A šla na nemocenskou,? Nejlépe je zavolat zaměstnavateli nebo jeho účetní nebo rovnou na sociálku. Protože musíte vědět zda budete pobírat mateřskou nebo rovnou rodicak. Ale pokud jste zamestnana ale na nemocenské tak nevím zda to lze počítat jako 270 dní minimálně sociálně pojištěnych (odpracovaných), jelikož nemocenskou hradí stát když je to dèle. Fakt si zavolejte 😉

karloskaivet
1. srp 2019

@jancastromska nemocenská se do toho započítává. To už vím. Ano s dcerou jsem byla doma a datumy jsem psala výše.

martt
1. srp 2019

@karloskaivet Klidně si vyberte termín, který vám vyhovuje nepokazite tím nic. Ja jsem měla smlouvu k 30.8 2015, a termín 21.3.2016, celou dobu jsem měla neschopenku a v únoru jsem šla úplně v pohodě na mateřskou. A co jsem koukala tak ty lhůty vůbec nezměnili. Takže vy to máte úplně v pohodě, protože smlouva vám konci až v září a to už budete na mateřský 😊

jancastromska
1. srp 2019

@karloskaivet je jedno jestli za rok nebo za dva ale že se ty dny sčítaji jako zpětně do dvou let , takže můžete mít jednu nebo už druhou práci ale že sociálku zajímají poslední dva roky kolik to bylo dnů v zaměstnání

karloskaivet
1. srp 2019

@martt moc děkuji za rychlé reakce. Byla jsem z toho fakt zmatená 🙂 ještě tedy jeden dotaz. Mám u zamestvatele pořád 17 dní dovolené. Lze to nějak vybrat, tak aby to finančně výhodné nebo celkove k nějakému prospěchu?

martt
1. srp 2019

@jancastromska Nemocenská i rodičovská dovolená pokud jste přitom jakoby záměstnaná tak se do toho počítá.

jancastromska
1. srp 2019

@martt tak to je dobře

martt
1. srp 2019

@karloskaivet Jedině se zkusit domluvit ze zaměstnavatelem a ukončit nemocenskou 17 dní před mateřskou a vybrat si tu dovolenou, nebo se s ním domluvit aby vám ji proplatil.

karloskaivet
1. srp 2019

@martt No. Tak to uvidím. Mudr mi řekl, ze mi vystaví už ten papír 8.8. a zároveň mi dá poslední lístek na peníze. Sama jsem zvědavá, jak to bude probíhat. S mým ředitelem moc řeč není. Většinou prohlásí, že ničemu nerozumí a tečka.

martt
1. srp 2019

@karloskaivet V tomhle vám bohužel neporadím. Je fak že moc zaměstnavatelů dovolenou proplacet nechce.

karloskaivet
1. srp 2019

@martt No právě.