• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mám nárok na mateřskou?

13. listopadu 2016 
@mirasek Teoreticky jo, ale tam záleží na přesné formulaci té DPČ, aby se nejednalo o zaměstnání malého rozsahu, kdy otěhotníš a tak... těžko to takhle dopředu jistě říct.
11. lis 2012 v 19:40  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i a kdy se přesnějedná o zaměstnání malého rozsahu?otěhotnět bych chtěla teď co nejdříve, tak snad se zadaří.
11. lis 2012 v 19:56  • Odpověz  • To se mi líbí
@mirasek No, tak to je přesně to, co ti neřeknu... ze zákona o nemocenském pojištění mi to není úplně jasné.

§ 7
Pojištění při zaměstnání malého rozsahu

(1) Zaměstnáním malého rozsahu se rozumí zaměstnání, v němž jsou splněny podmínky uvedené v § 6, s výjimkou podmínky uvedené v § 6 odst. 1 písm. c), neboť sjednaná částka započitatelného příjmu je nižší než rozhodný příjem nebo započitatelný příjem nebyl sjednán vůbec.

(2) Při výkonu zaměstnání malého rozsahu je zaměstnanec pojištěn jen v těch kalendářních měsících po dobu trvání takového zaměstnání, v nichž dosáhl částky započitatelného příjmu aspoň ve výši rozhodného příjmu.

(3) Započitatelný příjem zúčtovaný až po skončení zaměstnání malého rozsahu se považuje pro účely pojištění za příjem zúčtovaný do kalendářního měsíce, v němž toto zaměstnání skončilo.
11. lis 2012 ve 21:13  • Odpověz  • To se mi líbí
Ahojda, prosím o radu: na koho se mám obrátit pokud budu chtít vědět, kdy mi vznikne nárok na mateřskou dovolenou - účetní? uřednice na sociálce? děkuji.
18. lis 2012 v 17:16  • Odpověz  • To se mi líbí
Ahojte, chcem vás poprosiť o vyplnenie jedného dotazníka, ktorý by veľmi pomohol jednej študentke.
Link pre maminy zo Slovenska: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dHJNUno3eXgyWmFic3dMRG52OVJ0ZWc6MQ

Link pre maminy z Čiech: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dHE2elhBdkhEYjBkT3pJYlh2ZVlYRmc6MQ


Ďakujem a ak by sa dalo, prepošlite to prosím aj každej mamine, ktorú poznáte
22. lis 2012 ve 22:08  • Odpověz  • To se mi líbí
nikdo neví ... Dík. Tak já zavolám na sociálku... nechci být v práci zbytečně dlouho :confounded: M.
23. lis 2012 v 06:23  • Odpověz  • To se mi líbí
@miranda77 nástup na mateřskou dovolenou je 6-8 týdnů před plánovaným datem porodu :wink:
23. lis 2012 v 06:34  • Odpověz  • To se mi líbí
@mataharyy :D :D :D ... já myslela, kdy uplyne těch 270dní, za kterých vznikne nárok, co se do toho počítá a co ne ... jestli mi tam budo u počítat práci při RD at ak ;) Dík.
24. lis 2012 v 08:14  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@miranda77 Počítají se kalendářní dny jakékoliv práci, ze které odvádíš sociální a zdravotní, tj. klasický pracovní poměr, DPČ nad 2500,- měsíčně a nebo DPP nad 10000,- měsíčně.
24. lis 2012 v 10:07  • Odpověz  • To se mi líbí
@miranda77 :grinning: :grinning: Jo já jsem včera byla nějak zabedněná, tak mi to nedošlo, že je to myšleno takto :sunglasses:
24. lis 2012 v 11:47  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i dík ... a dny čerpání dovolené se počítá, ale dny na nemocenské (popř. ošetřování) ne ... je to tak? Nebo se započítá vše?
@mataharyy mne taky nedošlo, že se to dá vykládat dvěmi způsoby :wink:
26. lis 2012 v 06:22  • Odpověz  • To se mi líbí
@miranda77 Já ti nevím, ale já jsem před tím než jsem nastupovala na PPM, byla (celé těhotenství) doma na nemocenské a nárok mi vznikl, ale i kdyby jsi mě zabila nevím jaké tehdy byli podmínky a kolik muselo být odpracováno za jakou dobu atp. Takže to ti asi moc nepomůže, což :sweat_smile: Ale podle mého ti to započítávají :confused:
26. lis 2012 v 09:00  • Odpověz  • To se mi líbí
@miranda77 Počítá se vše.
26. lis 2012 ve 14:21  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i :sweat_smile: :sweat_smile: :sweat_smile: tak to by bylo úplně skvělé !!!!!!!!!!!! Moc díky!
26. lis 2012 ve 20:26  • Odpověz  • To se mi líbí
@market01 Ahojky jsme na tom stejně.Máš nárok na mateřskou i na rodičovskou.Mateřskou i rodičovskou ti platí stát.Zaměstnavatel neplatí nic jen je povinen pokud máš na neurčito ti držet místo.Jakmile ti skončí smlouva okamžitě jdi na úp a tam by ti měli vše podrobně vysvětlit.
21. pro 2012 ve 12:52  • Odpověz  • To se mi líbí
ahoj holky prosím o pomoc,
chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na mateřskou, když mám smlouvu na dobu určitou a pak bych šla třeba na pracák, ale nástup na PPM bych zvládla v té ochranné lhůtě 180 kalend.dní.
Díky moc za jakékoliv postřehy
6. led 2013 v 19:29  • Odpověz  • To se mi líbí
@atali Ano, měla, akorát tedy pozor na to, že pokud by to zaměstnání bylo kratší než 180 dní, tak i ta ochranná lhůta je kratší.
7. led 2013 v 18:44  • Odpověz  • To se mi líbí
Ahoj.Taky mám dotaz :grinning: Jsem podruhé těhotná a v lednu mi končí 3 letá rodičovská.Do práce kde mám smlouvu na dobu neurčitou,nemůžu nastoupit,nemám školku.Takže musím dát výpověď.Mám možnost nechat se zaměstnat na oko :wink: na pár dní,aby byla podpora v nezaměstnanosti vyšší než to minimum co je po mateřské.Jenže otázka zní,jestli si tím,že se zaměstnám třeba jen na týden,neztratím nárok na PMM.Termín porodu je v srpnu,takže se vejdu do ochrané lhůty 180 dní(tedy v původním zaměstnání).
Děkuji za odpovědi
8. led 2013 v 08:49  • Odpověz  • To se mi líbí
j.a.n.i moc díky za radu
8. led 2013 v 19:17  • Odpověz  • To se mi líbí
@otepi a nebylo by lepší jít na neschopenku (jestli teda dr. bude ochotný) až do nástupu na mateřskou
20. led 2013 ve 20:42  • Odpověz  • To se mi líbí
Zdravim a chci se zeptat. Materskou pobyram 28tydnu cca pul roku a po uplynuti navazuje rodicovska. A tatrodicovska je pak jakoby 2,5roku nebo odtdata kdy zkonci materska se pocitaji ty 3roky. A kolik vychazi rodicovska,kdyz ji chci na tri roky. Diky
21. led 2013 ve 20:47  • Odpověz  • To se mi líbí
@krmv Jakoby 2,5 roku, tj. do 3 let věku dítka a vychází to na cca 7100,-
21. led 2013 ve 22:56  • Odpověz  • To se mi líbí
Dobrý den, prosím poradíte mi? K 20.6. mi končí pracovní poměr. Kdybych nasoupila pak na půl roku na ÚP budu mít nárok na mateřskou? Děkuji.
24. led 2013 v 17:11  • Odpověz  • To se mi líbí
@amazing Pokud máš odpracovaných těch 270 dní, ten pracovní poměr byl delší jak půl roku a na mateřskou bys stihla nastoupit do 180 dní od jeho ukončení, pak ano.
26. led 2013 v 16:55  • Odpověz  • To se mi líbí
27. led 2013 v 11:16  • Odpověz  • To se mi líbí
Maminky prosím, měla bych nárok na PPM když bych splnila 270kal.dní ale při polovičním úvazku 4 hodiny denně za cca 7300 čistého měsíčně? Je to jedno zda je plný nebo poloviční úvazek?
31. led 2013 v 11:43  • Odpověz  • To se mi líbí
@misickaf Ano, měla, akorát by se počítala z toho platu, takže by nebyla nic extra.
31. led 2013 ve 22:43  • Odpověz  • To se mi líbí
ahoj,
potřebuji se poradit. končí mi v březnu PPM a jak nastoupit na rodičovský příspěvek? může žádat manžel? kam jít? potřebuji nějaký papít od zaměstnavatele?? děkuji
6. únor 2013 ve 20:57  • Odpověz  • To se mi líbí
Připojuji se k diskuzi s otázkou odkdy se ppm vypočítává s platu? Dnes jsem volala na socku a tam mi řekli a ujistili mne, že s platu se vypočítává pouze porodné a to pouze na první dítě. Ppm se vypočítává z víše odvodů na soc. a zdrav, a víše pojistné částky na nemocenském pojištění.
Já dnes obvolala snad všechny úřednice a zjistila, že ať budu dělat co budu dělat nárok na ppm mít nebudu.. Chtěla jsem na to jít přes podnikání, při kterém bych byla doma, takže by se jednalo o podnikání na poloviční úvazek, boužel jsem ale na konci telefonátu zjistila, že na nemocenskou se nedá při polovičním úvazku jako osvč. odvádět nemocenská. Tudíž není šance na to abych něco získala. Jedině tak, že bych si zřídila osvč. činnost na hlavní úvazek, z čehož jsem podle jejich kalkulačky při minimálních odvodech vypočítala čistý zisk na ppm, budete se divit, ale vyšlo mi, že celý to usilí bych podstupovala pouze pro cca 600 kč měsíčně při cca 10 měsíčním odvádění soc. zdrav. a nemocenské. Prostě jednoduše vzato se to nevyplatí. To už je lepší si zřídit živnost na částečný ůvazek a přivydělávat si tak z domu každý měsíc a nemuset tak nic odvádět. Mějte se krásně
7. únor 2013 v 00:42  • Odpověz  • To se mi líbí
Ahoj potřebovala bych poradit..Bydlela jsem asi necele dva roky v zahraničí a u nas jsem nikde nebyla evidovaná..Zjistila jsem,že čekam miminko,tak jsem se vratila zpátky k nám..Do práce už nepujdu,ale nahlasim se na uřad prace..Chtela jsem se zeptat jestli budu met pak narok na nějaké peníze jak porodím,nebo jak nastoupím na mateřsků..Moc tady těm našim zákonům nerozumím tak jsem stoho nějaká zmetená:slight_smile:Děkuji za odpověd..Massa
16. únor 2013 v 01:09  •  1 dítě  • Odpověz  • To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek