Mám nárok na proplacení dovolené? Zkušební doba, pak PN

lenkalenka666
19. únor 2015

Ahoj holky, prosím Vás o radu, pokud některá máte zkušenosti. Jsem v pracovním poměru na dobu určitou, který mi bude končit v červnu. Od října jsem na PM a od zítřka bych měla nastupovat na mateřskou.
A jde mi o to, že jsem byla v novém zaměstnání pouze po zkušební dobu a pak jsem hned šla na nemocenskou, kvůli rizikovému těhotenství. Tudíž nevím kolik dní jestli teda vůbec mám nárok na dovolenou, protože od zaměstnavatele mi vůbec nechodí výplatní pásky.
A pak by mě zajímalo, jestli když jsem byla v PN a teď půjdu na mateřskou, tak jestli mi vůbec nabíhá dovolená za ty dny co nechodím do práce? Ale zřejmě asi ne, že?
Zajímá mě, jestli mám nárok na proplacení dovolené, pokud jí mám a popř. kdy?
Moc děkuji za Vaše rady.

simdan
20. únor 2015

Ahoj Lenko,nárok mít nebudeš,ptala jsem se na totéž přímo mé účetní.Smlouva na neurčito,odpracovaných 9měsíců,nyní jsem nastoupila 27.ledna na nemocenskou(rizikové)a zajímalo mě tedy,jestli mi na konci roku proplatí dovolenou,účetní mi řekla,že bych musela mít v tomto roce odpracováno 60dní(což jsou cca3měsíce),poté bych na proplacení měla nárok,já odpracovala pouze 18dní,tzn.že nárok nemám a dovolená mi propadá.Je fakt,že v každé práci to může být jinak,ale ze zákona je prý takto 😒

lucifereeek
20. únor 2015

je to tak, nárok na dovolenou je, pokud máš v roce 2015 odpracováno aspoň 60dní, což nemáš, když jsi byla na nemocenské
@simdan tobě ale smlouva trvá a když nastoupíš v červenci na MD, tak se ti to bude počítat jako odpracovaná doba a to bys nárok na nějakou dovolenou - sice asi krácenou, ale na nějaký den by si nárok mít měla

xpila
20. únor 2015

@simdan Tak to ti řekla špatně a očividně nezná zákony, protože MD se považuje za výkon práce, takže budeš mít nárok alespoň na část dovolené (bude se ti krátit kvůli nemocenské delší jak 100 dní).
@lenkalenka666 MD se považuje za výkon práce, takže nárok na dovolenou mít budeš. Proplatí ti ji po skončení pracovního poměru.

marcicek84
20. únor 2015

osobně si myslím, že máš nárok na dovolenou za min. rok, kterou jsi asi nečerpala a letošní pokud budeš mít odpracování těch 60 dní celou, jinak letos jen poměrnou část, dovolená by se asi krátila za dobu nemoci, ale po dobu mateřské dovolené by se krátit neměla...

lendulka212
26. únor 2015

Ahoj měla jsem také prac. poměr na dobu určitou, šla jsem na rizikové. pak přešla na mateřskou, v té době mi končil prac. poměr. Než mi začala rodičovská jsem napsala žádost zaměstnavateli o proplacení nároku na dovolenou za rok 2014 a normálně mi ji proplatili. hodně štěstí