Mateřská a druhé těhotenství. Přijdu o ni na prvního syna?

veverka1986
19. dub 2020

Ahojik, mám mateřskou do konce roku a chceme zkusit druhé mimčo, přijdu o tento příspěvek na prvního syna? Budu muset na nomocenskou? Nebo pokračovat na této mateřské a poté přejít na nemocnenskou? Nebudu muset příspěvek vracet?

daisymaminka
19. dub 2020

@veverka1986 Do konce roku máte spíš nastavený rodičovský příspěvek. Nebo rodičovskou dovolenou? Mateřskou asi ne, to si určitě pletete. Na nemocenskou? To budete muset, pokud budete nemocná, to záleží na lékaři. Píšete moc otázek a málo informací, takže těžko říct... Jak staré máte dítě? A jak to máte v zaměstnání - se smlouvou ?

daisymaminka
19. dub 2020

@veverka1986 " Mateřská" = PPM je jen 28 týdnů a nastupujete na ni 6 až 8 týdnů před termínem porodu. Pokud na ni máte nárok. Pak jemuž rodičovská dovolená. Pokud není nárok na PPM, tak rovnou pobíráte od porodu RP.

daisymaminka
19. dub 2020

@veverka1986 A pokud žena čeká druhé miminko a na první dítě ještě nemá vybraný RP, většinou jde na ÚP navýšit měsíční částku, tedy zkrátit dobu čerpání, aby vybrala vše, než se narodí druhé dítě. RP se pobírá jen na nejmladší dítě.

veverka1986
autor
19. dub 2020

@daisymaminka ano rd, šlo mi o ti jedtli ho musím ukončit a nahlásit těhotenství, mám smlouvu na dobu neurčitou, tak jestli bych musela na nemocenskou například od 3 měsíce, kdy se dostává karta

veverka1986
autor
19. dub 2020

@daisymaminka to bych právě stihla, mám do konce roku, takže ho rušit nemusím, mohu ho vybrat a až poté jít na nemocenskou

meronym
19. dub 2020

@veverka1986 Kurnik zenska, proc byste mela jit na nemocenskou? Jste tehotna, ne nemocna. Pobirate rodicovsky prispevek, na tom tehotenstvi nic nemeni. Po porodu druheho ditete pak budete cerpat rodicovskou na nej (nejde cerpat dve zaroven).

hanka_12345
19. dub 2020

@meronym dyt to tak delaji vsechny , kdyz by napr skoncil roducak v srpnu a ja mela rodit v zari tak mam jit na 14 dnu do prace s bubnem jak prase a odyz se necitim uplne ok...nebo jak jako??

meronym
19. dub 2020

@hanka_12345 Ano mela. Jinak zneuzivate system a je jedno “ze to tak delaji vsechny”. On by vas zamestnavatel na 14 dni stejne nechtel a urcite byste se domluvili na reseni (napr. neplacene volno), ale to byste musela chtit, ze...

meronym
19. dub 2020

@hanka_12345 Nemluve o tom, ze delka rodicaku se da nastavit

meronym
19. dub 2020

Ja jsem uz na to, jak zde kazda druha po tom, najde dve carky na testu, okamzite vyklada nohy na stul a hura na nemocenskou, stat se postara, uplne alergicka. Tim samozrejme nemyslim maminky, ktere opravdu maji zdravotni komplikace a casto by i rady pracovaly, ale nemohou.

daisymaminka
19. dub 2020

@veverka1986 Ne, opravdu RD ani RP ukončovat nijak nemusíte, ani to nijak nejde (nebo nevím🤔) a hlásit těhotenství také nikomu nemusíte... jestli myslíte v zaměstnání... Pokud pobíráte rodičovský příspěvek, tedy jste doma s dítětem, tak nemůžete jít na nemocenskou = být práce neschopná.
Vše bych řešila až budete opravdu těhotná, tedy budete znát konkrétnější data.

syslounek
19. dub 2020

@meronym Ono jde kolikrát i o přístup zaměstnavatele. Žena oznámí v práci těhotenství a hned ji ženou na nemocenskou, i když pracovat může. Když nechce, snaží se ji donutit.

veverka1986
autor
19. dub 2020

@meronym a čemu jste nerozuměla vy? Doberu v prosinci, což znamená v 5 tým měsíci - 6m, porod je od 9m pokud si to dobře pamatuji a když mě neznáte, tak laskavě nesuďte, chtěla bych vidět vás stát u pásu v 6m a ještě ryzikovym, ptala jsem se zda mám přerušit rd nebo ne, příště neodpovidejte, pokud chcete být jedovatá, takový mám nejraději

veverka1986
autor
19. dub 2020

@meronym děkuji, já bych klidně šla, ale první těhotenství jsem měla ryzikove, reprodukce, proto jsem se ptala, jestli přerušit, nahlásit a jít na nemocenskou, což asi každá budoucí maminka udělá normálně v 6m

veverka1986
autor
19. dub 2020

@meronym tak je bezva, že nás házíte do stejného pytle, makám od 17 let, nemarodila jsem, 7 let jsem chodila do centra plánované reprodukce, tak mi promiňte, že jsem po 3 uzamklých potratech zůstala doma, když se mi krátil děložní čípek, jo a porodila jsem o měsíc dříve, a ne nechci využívat systém, jen chci mít svou vytouzenou rodinu

hezz17
19. dub 2020

@veverka1986 ale vy tady motate páte pres deváté. Rodičovský příspěvek, rodicovskou dovolenou, mateřskou dovolenou..... přeci nejjednodušší je natáhnout si rodičovský příspěvek až do těch 6 týdnu před porodem, kdy se nastupuje na materskou.

somalicats
19. dub 2020

@veverka1986 Motas dohromady rodicovsky prispevek a rodicovskou dovolenou. Kdy budou Tvemu prvnimu diteti 3 roky? To je celkem zasadni informace, protoze do te doby jsi normalne doma na RD, at jsi v kteremkoli mesici.

hanka_12345
19. dub 2020

@meronym to neni muj pripad,ja tehotna nejsem,tak me nemoralizujte,ja to tak nedelam

vendes
19. dub 2020

@hanka_12345 Tak si na těch 14 dní nebo měsíc snad domluví neplacené volno, pokud ji nevychází rodičovská dovolená až do nástupu na mateřskou. Nemocenská je pro ty, co k tomu zdravotní důvody.

meronym
20. dub 2020

@hanka_12345 Zjevně to ale považujete za standardní postup, který radíte ostatním.

daisymaminka
20. dub 2020

@meronym No, podle mě (a tím se nikoho nezastávám, ani zde nebudu zveřejňovat svůj názor), on to ale je pořád dost standardní postup.