Mateřská dovolená na chlapa, který by stále chodil do práce

veluntajouklova
18. čer 2017

Ahoj holky,chci se zeptat,zda máte někdo zkušenost s mateřskou, že na ní nastoupil chlap, protože vy jste nárok neměli a při ní stále chodil chlap do práce. Jak se tato mateřská vyřizuje, jaké jsou podmínky? Chlap normálne zaměstnaný ve fabrice, počítám do konce června a od července začíná dělat na živnosťnák. Malá se má narodit v druhé půlce srpna.

luj89
18. čer 2017

@veluntajouklova a ty jsi zamestnana?

j.a.n.i
18. čer 2017

@veluntajouklova On nebude mít na mateřskou nárok.

veluntajouklova
autor
18. čer 2017

@luj89 nn nejsem, jsem na ÚP a na mateřskou nárok mít nebudu

jullli
18. čer 2017

Je to starsi clanek ale stale plati http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zurnalservis/...

veronika546
19. čer 2017

myslím, že mateřskou pobírat chlap nemůže(možná jen ve zvláštních případech), jde to jen u rodičovské

tulikiss
19. čer 2017

@veronika546 ale muze, jediny rozdil oproti zene je, ze na ni muze jit az v 6 tydnech ditete.

j.a.n.i
19. čer 2017

@tulikiss Ano, může, akorát s zakladatelkou popsané situaci nebude splňovat podnímky pro nárok na PPM.

blahova_andrea
19. čer 2017

@j.a.n.i díky tomu, že přejde na živnosťák, co?

j.a.n.i
19. čer 2017

@blahova_andrea Jojo, přesně tak.

jullli
19. čer 2017

@j.a.n.i pokud prejde na zivnost bez prestavky zamestnani a hned si bude platit nemocenske tak ani v tom problem neni ;)

j.a.n.i
19. čer 2017

@jullli A na to si přišla jak? Četla si podmínky nároku na PPM?

jullli
20. čer 2017

@j.a.n.i na to jsem prisla tak ze jsem to v roce 2013 tak mela s manzelem, koncil v zamestnani 1.6. A 1.6.2012 se stal osvc platici si nemocenske pojisteni. Tudiz plynule navazoval a 22.2.2013 se nam narodil syn manzel pak presel v 6ti tydnech na peci o syna a potom jsme pres nej delali i rodicovsky prispevek.
Kdyby tam byl nejakou dobu nepojisteny uz to nejde. Ale prechazel plynule navazujici na sebe

simdan
20. čer 2017

Nevím,jak to je,ale mám kamarádku na živnosťáku a na mateřskou nárok neměla,ale "jen" na 4letý rodičák,který dostala ode dne narození dítěte...Loni...letos to asi bude stejné.

jullli
20. čer 2017

@simdan Protoze si neplatila nepovonne nemocenske pojisteni

simdan
20. čer 2017

@jullli zřejmě 🙂

j.a.n.i
20. čer 2017

@jullli Nojo, ale v době kdy nastupoval na mateřskou byl více jak 180 dní OSVČ, takže podmínku jako OSVČ splnil, ale zakladatelky manžel je v jiné situaci, takže nemůžeš tvrdit, že protože tvůj manžel nárok měl, tak že ten nárok bude mít někdo další, kdo je v jiné situaci. A jen tak mimochodem zrovna tvůj manžel by ten nárok měl, i kdyby tam měl od 1.1. 2012 do 31.5.2012 mezeru... Kdyby chtěl jít na tu mateřskou třeba 15.9.2012, tak by měl smolíka a žádná návaznost by mu nepomohla.

malva
20. čer 2017

@veluntajouklova My jsme to tak měli. Podmínky na PPM jsou takové, že ten, kdo ji chce dostat, musel v době před MD odvádět nemocenské pojištění přibližně 9 měsíců za poslední dva roky (nepamatuji si přesně, počítá se to na dny). Je jedno, jestli souvisle nebo s přestávkami, ty dny se sčítají. Takže u vašeho manžela to vypadá, že nárok bude mít, pokud byl v tom zaměstnání alespoň rok. Je to trochu větší byrokracie, protože na sociálce to nedělají rádi a už vůbec neřeknou, na co máte nárok, člověk musí být připravený a rovnou o to požádat. Držím palce.

j.a.n.i
20. čer 2017

@malva Nebude mít nárok, protože nebude mít jako OSVČ 180 dní...

malva
20. čer 2017

@j.a.n.i Nemusí mít, vždyť byl zaměstnaný. Já když jsem si žádala o mateřskou, tak jsem předtím přešla z OSVČ do zaměstnání a placení nemocenského jsem měla přerušené asi na rok. Přesto mi to sečetli za celé ty dva roky, každý den, co jsem kdy platila, ale měla jsem toho celkově málo. Tak proto jsme šli na manžela. Je úplně jedno jak dlouho člověk kde pracuje nebo je OSVČ. Podmínka je ten počet zaplacených dní za dva roky.

j.a.n.i
20. čer 2017

@malva Zkus se je podívat do zákona o nemocenském pojištění... jedno to není.

malva
20. čer 2017

@j.a.n.i Já se tam teď dívat nepotřebuji 🙂 Studovala jsem to, když jsme žádali o PPM my. Podle požadavků na získání PPM je to jedno a tak mne také posuzovali. Taky to nemá logiku, proč by měl někdo ztratit nárok z důvodu změny práce, když si pořád platí pojistné?

muhehehe
20. čer 2017

@malva Já to taky studovala a došla jsem ke stejnému závěru jako j.a.n.i... nejde o změnu práce, ale o změnu zaměstnání/živnostenský list. Osobně mi to taky připadá nefér, ale to je tak všechno, co s tím nadělám.

muhehehe
20. čer 2017

@malva OSVČ a zaměstnání se prostě posuzuje zvlášť.

j.a.n.i
20. čer 2017

@malva No, tak když máš takový problém se tam podívat, tak ti příspušný odstavec zkopíruju, protože se tam evidentně potřebovat potřebuješ, abys tu nemátla neznalé dezinformacemi...

§ 32

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

(3) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství osoby samostatně výdělečně činné je kromě splnění podmínky účasti na pojištění podle odstavce 2 účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby stanovené podle § 34 odst. 1. Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství zahraničního zaměstnance je kromě splnění podmínky účasti na pojištění podle odstavce 2 účast na pojištění jako zahraničního zaměstnance podle § 10 odst. 7 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby stanovené podle § 34 odst. 1.

malva
21. čer 2017

@muhehehe Tak to slyším poprvé. U mne to prostě sčítali, a i když jsem měla jako OSVČ pojištění jen 14 dní, prostě to přičetli k tomu zaměstnání.

malva
21. čer 2017

@j.a.n.i Tak to přiště poraď rovnou zakladatelce, ať si to vyhledá a nenechá se mást dezinformacemi neznalých, které mluví "pouze" z vlastní zkušenosti. 🙂

j.a.n.i
22. čer 2017

@malva Já jsem zakladatelce hned napsala, že za této situace, co popisuje nebude mít manžel na mateřskou nárok.
A jen tak mimochodem, u tebe nic nesčítali, prostě ti mateřskou vypočítali pouze ze zaměstnání.

jullli
22. čer 2017

@j.a.n.i ahoj muzu soukromou zpravu? Diky