Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Mateřská po dohodě o pracovní činnosti

terkamamka
23. led 2019

Ahoj, chtěla jsem se zeptat jak je to s mateřskou když jste na DPČ mám normálně dělaný sociální i zdravotní pojištění a daně, ale zároveň jsem zaměstnaná u jiného zaměstnavatele. Tam kde jsem na DPČ mě do porodu nevyhodí (jsem teprve na začátku) a beru dost peněz třeba teď jsem měla i 18.500 hrubého (ze kterého se mateřská počítá). Záleží na mě kolik si vydělám. Jak je to potom s tou žádostí? To předám tam kde mám DPČ nebo tam kde jsem stále zaměstnaná (ještě nebyli dceři 4). Tam kde mám dpč budu mít z toho sociálního pojištění větší mateřskou. Jak se to v takovém případě řeší?

merope
23. led 2019

Podáváš všude, kde máš smlouvu k datu odchodu na mateřskou. Počítá se (prý) vždy z poslední dohody - tzn. pokud ti DPČ dají novou třeba od 1.1. tak z té. Pokud si vzpomeneš (a já budu ještě funkční 🙂 ) někdy březen a později, tak mi případně napiš. Dělala jsem na DPP, od 1.11. na DPČ a "ukecala" ve firmě, že mě nechají až do odchodu na MD právě na DPČ, z druhé firmy mám DPP, vždy do 10.000, ale pokud jsem je dobře pochopila, tak pokud mi doplatí zbylé peníze v únoru, tak mi DPP skočí nad 10.000 a měla by z toho být MD taky. Sama uvidím, jak si s tím sociálka poradí. Nějak podivně to průměrují snad za délku té DPČ resp. DPP. Protože to není moc běžné, tak tomu málokdo rozumí a může to záviset i na posouzení konkrétního pracovníka ☹.

Každopádně jediné, co se nesčítá a počítá odděleně, je OSVČ a "zaměstnanec" (tzn. závislá činnost bez ohledu na typ smlouvy).

terkamamka
autor
24. led 2019

Tak uvidíme jsem zde zaměstnaná téměř rok a sociálku mi platí každý měsíc a podmínkou je účas na sociálním vždy mi každý půl rok dávají novou smlouvu

terkamamka
autor
24. led 2019

Toto jsem našla na cssz 🙂 Již druhý rok jsem na rodičovské dovolené ve svém hlavním zaměstnání. Během této doby jsem byla u jiného zaměstnavatele zaměstnána na dohodu o pracovní činnosti. Z jakého příjmu se mi bude počítat další PPM?
Pokud jste během rodičovské dovolené vykonávala další výdělečnou činnost na základě dohody o pracovní činnosti s jiným zaměstnavatelem, ze které jste byla účastna nemocenského pojištění, bude záležet, zda budete z této dohody o pracovní činnosti splňovat potřebnou dobu účasti na pojištění po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství splníte jak u hlavního zaměstnání, tak i u dohody o pracovní činnosti, bude Vám náležet dávka z obou zaměstnání. Budete-li přitom na tuto další PPM nastupovat do 4 let věku předchozího dítěte, je zaručeno, že tato další PPM nebude nižší než Vaše předchozí PPM. Dle § 19 odst. 3 ZNP se totiž za denní vyměřovací základ (dále jen DVZ) u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje DVZ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než DVZ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. V případě, že by Vám dohoda o pracovní činnosti trvala i po nástupu na PPM, pak se dávka bude vypočítávat z obou zaměstnání, ale vyplácet se bude jen jedna částka.

terkamamka
autor
24. led 2019

@terkamamka z toho vyplívá že žádosti podám u všech zam. Zde mi nárok vzniká protože jsem tam zaměstnaná od 1.1.2018.

Sem začni psát odpověď...

Odešli