Mateřská + rodičák. Na co mám nárok?

terkakanec
28. dub 2020

Ahojky měla bych dotaz než jsem zjistila že jsem těhotná tak jsem dala výpověď v práci kvůli novému lepšímu místu ale týden před nástupem jsem zjistila že jsem těhotná a zazmatkovala jsem a řekla to v té nové práci takže mě nepřijmuli takže jsem šla na pracák ale mám odmakáno 10 let ale bere se poslední dva roky tak se chci zeptat jak to je s mateřskou a rodičákem? Mám nárok na mateřskou a rodičak na pracáku byla nepříjemná paní a docela mě odbyla no nebyla schopná mi k tomu říct víc informací i když jsem ji prosila že to neznám na PÚ jsem nebyla léta a jsem prvorodicka aby mi pomohla , poradila co mám udělat a na co vše mám nárok ... Poradíte mi na co vše mám nárok a co bych měla dostat ? Děkuji

blondynka400
28. dub 2020

@terkakanec na MD mít nárok bohužel nebudeš, tedy v případě, že zůstaneš registrovaná na pracáku. Máš dvě podmínky pro získání MD, musíš mít odpracováno 270 dní a v den nástupu na MD být účastna na nemocenském pojištění a nebo být v ochranné lhůtě, což ti ale asi nevyjde (nevím, kdy jsi ukončila PP a v jakém jsi týdnu).
Po narození dítěte budeš mít nárok rovnou na RP.

terkakanec
autor
28. dub 2020

@blondynka400 jsem ve 20+3 TT na pracáku jsem od 1.2. a jinak rodičak se počítá jak ?

blondynka400
28. dub 2020

@terkakanec ochranná lhůta je 180 dní, takže to ti bohužel nevyjde.....
Ohledně RP mrkni třeba sem: https://www.mpsv.cz/-/rodicovsky-prispevek
Otec dítěte je účasten na nemocenském pojištění? Jestli ano a má dostatečný příjem, budeš mi pak výši RP možno volit dle svých potřeb, s tím, že máš danou částku 300 tis. Rozdíl oproti ženě, která čerpá nejdříve RP je to, že to budeš mít hned od porodu a tedy měsíční částka bude nižší a nebo skončíš čerpání dříve.
A nebo pak je ještě varianta najít si práci, ale ve 20 tt a v dnešní době úplně nevím, v tomto směru jsi lehce zaspala a hlavně si to v té nové práci neměla říkat. Ale to už teď nikdo nenapraví....

terkakanec
autor
29. dub 2020

Jsem blbá no ale díky za radu

makronka222
29. dub 2020

Nemas znamyho co ma firmu a zaměstnal by te jen na oko??? Vracela bys mu samozrejme ty prasule na danich, ale aspon bys mela narok na PM... a po mesici-dvou treba jit na neschopenku? Trochu bych zafixlovala, pracovala jsi x let, zaslouzis si PM

zizlikova1987
29. dub 2020

@makronka222 To jako vážně někomu veřejně radíš jak obejít zákon, a dostat se k penězům? Nelegálně?
Víš že když na to přijdou bude muset vše vrátit, nehledě na problémy které bude mít ten podnikatel?

terkakanec
autor
29. dub 2020

@zizlikova1987 vždyť já nic neberu 😂 nemám co vracet 😂

zizlikova1987
29. dub 2020

@terkakanec no pokud bys udělala to co radi makronka222 a někdo na to přišel tak vracet bys musela vše co by ti zaplatily. To je totiž podvod.

Nepsala jsem že teď bys měla něco vracet.

terkakanec
autor
29. dub 2020

@zizlikova1987 no já se právě jen ptala na to co a jak je a slečna mi napsala jak to je protože na pracáku jak koukám tak jsou takový že by byli radši kdybych nebrala ani mateřskou ano rodičak takže asi tak ale díky protože se v tom nevyznám a nechci tam pak odkyvat něco co mi akorát uškodí

syslounek
29. dub 2020

Když jste dávala výpověď v předchozí práci, už jste byla těhotná? Někde jsem četla, že když dáte v práci výpověď a zpětně zjistíte, že jste v té době už byla těhotná, je výpověď neplatná a tudíž jste stále zaměstnána a nárok na mateřskou máte. Někde se to tu řešilo.

terkakanec
autor
29. dub 2020

@syslounek já byla v dvou mesicce takže zaměstnavatel mi už smlouvu neprodloužil ptala jsem se i na pracáku a prej on nemusí jelikož jsem dala výpověď já a nedali mi ji oni

blondynka400
29. dub 2020

@terkakanec blbá nejsi. Stalo se. Jen si to měla řešit dřív, než ve 20 tt. A to že na pracáku neumí poradit je bohužel fakt a to nejen na pracáku....
Každopádně jestli se cítíš dobře, zkusila bych si nějakou práci najít, třeba prodavačku a pod, stačí ti smlouva na dobu určitou, s tím by zaměstnavatel nemusel mít problém a ty by jsi pak měla nárok na MD + by jsi měla ještě příjem

syslounek
29. dub 2020

Ještě by měla být možnost si doplatit sociální a nárok by měl být, ale fakt nevím. Na mateřskou se ptej na MSSZ, spadá pod ně. Pracák ví o mateřské kulový, ten řeší jen rodičák.

terkakanec
autor
30. dub 2020

@syslounek no já si právě práci hledám ale nikde mě nechtějí to je právě na prd

monca98
Odpověď byla odstraněná
Zobraz