Mohu dávát půlročnímu dítěti piškoty?

terka2018
9. říj 2018

Holky jen tak pro zajímavost,

mam synka pul roku, davam mu bily jogurt selsky nebo Hollandia a na doporuceni mudr piskotky (obycejne, 2 piskoty tydne) Je to opravdz takovy problem? 😀 jedma maminka na fb mi rikala jaka je to hruza, s kamarádkou nam to prislo usmevne. Malej ji kruti, kureci, hovezi, teleci a ze by nezvládl 2 piskotky tydne, ikdyz je tam neco malo czkru navic? 😀 prijde mi ze nektre maminy uz z toho trochu šílí co jo a co ne a ten typ *biomatek* snad nejvice 😀

hanasedla
10. říj 2018

@petrasipkova1 Vsak rikam, ze kazdy ma svuj rozum, tak podle toho ma postupovat, nkdo si mysli ze to neublizi, nekdo ze ho to zabije, to uz je na kazdem 🙂.

nugetka20
10. říj 2018

Za sebe můžu říct, že lepší piškot, než pitomé všudypřítomné kukuřičné křupky. V piškotu je mouka, vejce, cukr - zasytí, dodají energii, vitamíny.

yvarp
10. říj 2018

@marketa11112 a co je eko bio super zdravého na kuskusu? Kuskus je obyčejná těstovina z tvrdé pšenice...

hanih
10. říj 2018

@terka2018 Já biomatka nejsem, ale piškoty bych lepek nezaváděla. Jde to mnohem zdravěji, třeba těmi vločkami. Já to vidím takhle - první roky dítěte jsou důležité, protože dítě si zvykne na určitý způsob stravování a ten se pak špatně mění. Proto se snažím děti stravovat pokud možno zdravě. Takže v prvním roce nic sladkého, slaného, smaženého, kořeněného apod., pak postupně sem tam něco. Starší dceři jsou teď tři. Snažím se jí samozřejmě zajistit pestrou stravu - zeleninu, ovoce, maso, ryby, mléčné výrobky atd., aby měla všechno, co potřebuje. U všeho se snažím i vybírat, aby potraviny byly kvalitní (nekoupím třeba nějaký salám, kde je nízký obsah masa, ale šunku s vysokým podílem masa a pokud možno nižším obsahem soli apod.). Jako mlsání občas dostane ty piškoty, někdy 60% čokoládu, oříšky, sušené ovoce, taky má ráda bábovky, v létě si užívala vanilkovou zmrzlinu. Letos ochutnala i lízátko, ale párkrát si lízla a dala mi ho, že nechce, to samé s bonbony (docela se mi ulevilo). Spíš než držet ji od sladkého se snažím ji učit, jak s ním zacházet - že může trošku, ale ne moc. Jako samozřejmě je to na každém (znám třeba i maminku, která dávala své ani ne roční dceři chipsy), každá své děti vedeme a stravujeme jinak. Každopádně si nemyslím, že bych třeba z toho stravování šílela (a i ostatní), jak píšete, spíš zastávám názor, že pokud je na výběr několik variant, vyberu si prostě tu zdravější.

klea81
10. říj 2018

@nugetka20 tak zrovna bílá mouka je vymletá, tj. bez slupek a klíčků, tedy bez minerálů, vitaminů a bílkovin, vajíčka jsou ve formě sušené směsi, tedy prošla zpracovatelským procesem, beztak z klecových chovů plných vystresovaných a polomrtvych slepic, no a cukr oslabuje imunitu a aby ho tělo neutralizovalo zbavuje se vlastních zásob minerálů a vitamínů, takže za mě fakt "skvělé" jídlo pro malé dítě s nevyzrálou imunitou 😣

ai30
10. říj 2018

@nugetka20 Me by strasne zajimalo, jake vitaminy ti ty piskoty dodaji :D

zelenaesmolda
10. říj 2018

Co diteti ty piskoty daji?Vitaminy zadne,akorat cukr.Za me urcite ne

yvarp
10. říj 2018

@ai30 no jak píšu, těstovina 😉 nevidím v tom nic alternativního, proč by měl člověk být označen za biomatku, veganku apod., že dá dítěti kuskus, jak uvádí marketa😉 jíme ho běžně celá rodina a je to pro mě stejně běžná věc, jako rýže...

ai30
10. říj 2018

@yvarp Jo promin, ja jsem si to nejak blbe precetla a myslela jsem ze to myslis tak, ze kuskus je taky nezdravy, jako piskoty 🙂 Taky se mi teda kuskus nezda jako velika alternativa, ale pamatuju si, ze kdyz jsem byla mala a mama kuskus objevila, tak jsem to brala jako desnou exotiku :D :D

zelenaesmolda
10. říj 2018

@ai30 tak tenkrat to asi exotika byla :D

nugetka20
10. říj 2018

@klea81 a kde jsem napsala, že je to "jídlo"? reagovala jsem na to, co napsala terka2018 - tedy co je špatně na piškotu 2ks za 14 dní. Tak moje odpověď zní - furt lepší než napufnutá kukuřice. Půlroční dítě to tak ožužlá, olíže, nic víc. Vločky? to jako fakt? super na přidušení u dítěte, které neumí posunovat tuhou a ještě ke všemu placatou malou lepivou potravu po jazyku do krku.
Mě začal kluk přijímat cokoliv jiného než MM někdy kolem 8. měsíce. Lepek jsem zaváděla formou ovesné kašičky, ovšem ne z vloček, ale mouky. Od roka se pomalu rozjedl a do 2 let neochutnal nic slazeného, slaného. Jsou mu 2 a kus a dodnes neví, co je to lízátko. Zná slazený čaj (který mi upíjí), sušené ovoce, na výletě dostane neslanou hranolku - zeleninu a ovoce máme domácí, mlíko bereme od farmáře (ha, laktosa, a od krávy, co stojí stresovaná v kravíně), pod ořešákem si posbíráme ořechy (ha, další alergen, kruci), vejce máme z drůbežárny (chudinky slepice stresovaný). A ano, když pro něj chci rychlou svačinu na celé odpoledne na louce, kde potřebujeme s manželem pracovat, tak dostane piškoty s banánem a lahvičku s čistou vodou - ano, v jeho věku už to beru jako svačinu, příležitostnou, když není čas nic mazat na chleba, protože nejsme doma. On totiž ten cukr dost rychle vyběhá, když se to s ním nepřehání. Za těch 2,5 roku jsme u doktorky byly jen na povinná očkování a kontroly, kluk je zdravej a spokojenej ....

marketa11112
10. říj 2018

@yvarp a proc to pises me?

yvarp
10. říj 2018

@marketa11112 píšeš, že cpat mimino kuskusem či sojou je příšerné, tak by mě zajímalo, co je příšerné na kuskusu = těstovině

novamamina
10. říj 2018

@soleilll v um babybio není palmový olej. Pardon za ot 🙂

marketa11112
10. říj 2018

Tak jinak..muj syn pije jen vodu..nikdy se nenapije ani slazeneho caje ci jakekoli limonady, stavy a pod..jsou mu skoro 4..stejne tak 15 mesicni dcerka. Kojim hodne i ted, ale dcera mi do dnes nepchutnala ani tu slanou sunku,ani syr a pod....ona to proste nechce...kuskus mi deti nikdy nevzali do pusy..nechteji
..a to presto,ze kupuji normalne. Testoviny z tvrde psenice a jedi je...ji mi hromady jakychkoli jogurtu..bily bezne...sni mi tvaroh ..bily bez slazeni..a chteji ho sami....ji mi ryzi, bramborY,kase, hranolky z horkovzdusneho hrnce..temer bez tuku...ji polevky,omacky,zeleninu,ovoce mene,ale pracujeme na tom....ve skolce ji syn nejlepe ze vsech deti a to vse,chodi si pridavat, ucitelka mi ho chvali....nevidim tedy duvod,proc pak nedat diteto neco ,,nezdraveho,, na chut..pokud normalne ji vse,co ma......jini hold jedi kuskus a zapiji ho preslazenym jupikem, me deti piji radeji vodu a smlsnou si na piskotech,susence,krupkach,keksech... a pod....a to domacich i koupenych....jo a jsme mleko pijci
..balik mleka tydne u nas padne.....i ta 15 mesicni uz ho chce..a to kojim 10 x za den........deti do ted nebyly nikdy nemocne..a to se rika,ze nedonosenci,coz je syn,na to trpi...az ted diky skolce a ucitelkam,ktere deti na ven neprevlekaji,trapi syna ryma....a pokud jde o bio...hodne maji deti z nasi zahrady..pokud nebudu pocitat spatne ovzdusi,tak jde vlastne o bio potraviny.. ...ale mrkev je porad mrkev a vitaminu tam je stejne.
Znam mnoho lidi,kteri o sobe hlasi,ze jsou bio...a pak u nich vidim takove paradoxy..od sileneho jezdeni autem, po piti shoku, vyhazovani jidla..a dalsi.....
Jinak..kdo kupoval prikrmy,staci si precist slozeni....kdyz ma dcera nechtela domaci,ze zoufalstvi jsem dala koupene..nejedla ani to...diky bohu
.a to slozeni bylo teda hnus, proti slozeni obyc piskotu.....
A otazka..v cem je susene vejce horsi nez cerstve? U suseneho je vetsi jistota nezavadnosti nez u cerstveho...proslo testama...

klea81
10. říj 2018

@marketa11112 čerstvé vejce taky prochází pravidelnými testy třeba na salmonelu. Problém je v tom, že čím víc zpracovaná strava, tím méně zůstane živin a vitamínů . Viz džusy, tam se pak přidává umělý vit C, protože přírodní se úpravou zničil apod.

marketa11112
10. říj 2018

A s tema slepicema v kleci..proboha..je to slepice...a krava je proste krava.. Holt meli byt ve vyvoji lepsi nez clovek a mohlo to byt naopak...kdo jim za to muze ? Kazdopadne litovat slepici nebudu....ale na rozdil od kecalu si poridim par stastnych slepic na jare domu..a ze jim stavime luxusni bejvak...jem doufam,ze nedopadnu jako soused,ktery si v zime tri mesice chodi kupovat vejce do kauflandu,protoze jeho stastne slepice na jeho potreby kaslou..

marketa11112
10. říj 2018

@klea81 dzusy nepijeme,obcas delame cerstvy fresh....no,jak ktera potravina..co treba rajcata? Naopak zpracovana jsou zdravejsi.....mnoho potravin se zpracovava prave susenim,protoze tim ztraci nejmene vitaminu...viz slavne doporucovane susene p
Ovoce..obcas sice plne plisni 😉)..ale ok...

klea81
10. říj 2018

@marketa11112 jenomže ono se to projeví na výsledném produktu, bio maso vypadá a chutná úplně jinak než to z konvenčních chovů, je v něm i vyšší množství živin a méně stresoveho hormonu kortizolu 😉

klea81
10. říj 2018

@marketa11112 nejméně se ztrácí sušením mrazem, neboli lyofilizací😉

barchen
10. říj 2018

@terka2018 Jsem zastánce zdravého životního stylu i co se jídla týče, první dítě jsem vykrmovala velice zdravou stravou od začátku, ve dvou let přišel bojkot a byla jsem ráda, že dítě sní půl suchého rohlíku a tři dcl kakaa. No ale nevzdala jsem to a pokračuji dál, vařím doma, kombinuji potraviny ale mám doma jednoho malého vegetariána. Jsem kromě jiného kuchař i vystudovaný potravinář ale už trochu stará škola a některé moderní stravovací trendy i některé potraviny nepovažuji za šťastnou volbu. Za sebe mohu říct, jestli ty dvě piškoty bude to jediné slazené jídlo v jeho jídelníčku za dobu kterou uvádíš, tak můžeš být v klidu.

ladyhacek
10. říj 2018

Nesnáším výraz biomatka 🙂
Je fakt, že na můj vkus to některé přehánějí, ale to je každého věc.
Myslím si, že jsem " normální" matka
Sladké tedy i piškoty syn dostal až po prvním roce,
Já tedy hlavně nechápu nedoporučeni 2 piškoty týdně Jako proč?

hanih
10. říj 2018

@nugetka20 Lepek se formou vloček zavádí tak, že se vločky nejprve uvaří a pak se malé množství rozmixuje do již zavedené zeleniny nebo ovoce. Udušení hrozí asi tak stejně, jako při zavádění mrkve... Jinak pokud zavádíte lepek jen ovesnou kaší, tak ho moc nezavedete, protože oves přirozeně lepek neobsahuje, pouze jím může být kontaminován při výrobě. Může se dát na začátek zavádění, ale mělo by se pokračovat i jinými obilninami (ječmen, žito, pšenice). Jinak já piškot taky občas dám (dceři jsou tři), ale spíš jako mlsek po svačině, aby věděla, že nezdravé věci ano, ale jen jako občasné mlsání. A je rozdíl třeba dvouleté, tříleté dítě a půlroční. Navíc nemusí jít jen o ožužlání. Autorka v jiné diskusi píše, že tomu půlročnímu dítěti piškoty nadrtí do jogurtu nebo ovocné přesnídávky, takže je patrně sní celé.

zelenaesmolda
10. říj 2018

@marketa11112 i ta slepice nebo krava je zivy tvor a zaslouzi si dustojne podminky k zivotu...

klea81
10. říj 2018

@ladyhacek já silně pochybuji, že zůstane u 2 piškotů týdně 😉jinak se to samozřejmě akceptovat dá. Bohužel pak se k tomu přidá ještě 100 dalších nevhodných potravin a pak už sazim na kumulativni efekt. Pokud by byla strava dětí v pořádku, tak nemohou být všechny pořád nemocné. Diskuse jsou však plné dotazů na podporu imunity...

berenika39
10. říj 2018

Dneska jsem v Globusu potkala rodinu - babička, maminka, dcera - holčičce bylo tak 10.
Babička - 120 kilo, velké pozadí, stehna, maminka, tak 90 kilo, velké pozadí, stehna, holčina - nadváha jakože mega, zadek, stehna, břicho, obličej oteklý. V košíku colu, sušenky, uzeniny, limonády, pečivo.
Takhle přesně to funguje - pokud nezačneme u sebe, dostane se to dál - od babičky k mamince a dceři......

terka2018
autor
10. říj 2018

@klea81 Ahoj, k tvé poznámce.🙂Nebudu malému cpat sladké horem dolé, sladké jogurty apod. Každý den papá na oběd zeleninku (Batáty má rád nejvíce a taky dýni), někdy má i maso (vyzkoušel krůtí, kuřecí, hovězí, telecí ze sklinek teda), dopolední sváča je ovoce, ted někdy místo toho bílý jogurt a ted sem tam jednou na doporučení mudr dala 2 piškotky. Odpoledne někdy dělám rýžovou/nemléčnou kaši. Takže rozhodně nebudu do malého cpat horem dolem sladký, jen mi příjde opravdu až divné, že si někdo může myslet, že vlastně dat piškot na ochutnání je příšerné. 🙂 Já říkám, proč ne 🙂 Každý musí používat selský rozum a každý rozumí svému miminku nejlépe. A já rozhodně vím, že kus kus mi spíše připomíná chutově piliny a zhlediska výživy to tak užasné není 🙂

terka2018
autor
10. říj 2018

@berenika39 no ale to už je něco jiného že 🙂

berenika39
10. říj 2018

@terka2018 ne. není. je to o tom, že návyky z věku dětského si táhneme dál.....piškoty v půl roce je začátek, pak barevné jogurty, pak brumíci a pak do školy tatranka s jupíkem.
Já nechci moralizovat, nechi nikomu cpát svůj názor, ale myslím si, že nikdy není pozdě začít s osvětou - ne, cukr, vajíčko a bílá mouka do jídelníčku miminka nepatří......skončí to tím nákupním košíkem.