Může 3leté dítě do školky na celý den? Mám 4letou RD

theresa
17. únor 2015

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda může dítě do školky ve věku 3 let, když budu mít 4-letou variantu rodičovské dovolené? Mám poslední šanci si prodloužit rodičovskou dovolenou na 4. roky a mohla bych si u něj přividělávat na dohodu o provedení práce, ale mám obavu, že mi nevezmou dítko do školky na celý den, 7 dní v týdnu. Prosím moc o radu.

marton
16. dub 2015

@j.a.n.i děkuj,Teď mě asi některé matky ukamenují,ale to je fakt sociální systém 😠 .Nechat si vyplácet rodičák a z něj platit školku 😒 .

jancip
16. dub 2015

@vendulka Mě zaměstnavatel řekl, že se prodloužit rodičák do 4 let nedá, že se tomu tak jen říká. Oficiálně mám neplacené volno a on za mě platí odvody.

zo_ja
16. dub 2015

@marton Spousta těch matek platila dost dlouho dost vysoký daně, včetně jejcih manželů. Když jde do práce, zase platí daně. Dostává RP. Pár korun.
Daleko horší je, že když se někdo tváří, že s otcem svého dítěte nežije, dostává spoustu dávek. Když bydlíš v pronájmu, dostaneš na bydlení tisíce, když ve svým na hypotéku, utřeš nos. Když máš děti brzy po sobě, tak Ti část rodičáku nevyplatí vůbec, přitom v práci chybíš = daně neodvádíš kratší dobu než ta, která je má víc od sebe. Jako bonus leckde neberou do školky, když je matka s mladším doma.
Když se dřeš, platíš solidární daň na ty, kteří nikdy pracovat nechtěli, titíž Tě někde okradou a zmlátí. To mi teda vadí daleko víc než matka, která chce pracovat a rodičák si dobere postupně. Nakonec stejnou částku už mohla mít vyčerpanou, kdyby si zvolila kratší RP.

marton
16. dub 2015

@zo_ja to ano,pro mě si ale vyjmenovala jen další mezery,které tu jsou.Vyjádřila jsem se k danému tématu a jen znovu opakuji,že mi to přijde přinejmenším divné.Domnívala jsem se,že RD je proto,aby byl rodič s dítětem doma.O daních atd.si vyprávět nemusíme.Pracuji od SŠ,a to co odvede můj manžel 😒 .Nejsem odborník na sociální dávky,možná proto,že mám to štěstí a nemusím je využívat.Jo rodičák jsem pobírala,děti nám do školky nevzaly,chodily do soukromé,abych mohla pracovat.A teď "využivám" paragraf na nemocného syna.

j.a.n.i
16. dub 2015

@marton Rodičovský příspěvek je příspěvek pro rodiče zajišťujícího péči o dítě... pokud ji zajistí tak, že z něj zaplatí školku či chůvu, tak o co jde, péči zajistil, nevidím na tom nic špatného, na rozdíl od spousty dalších zmíněných věcí. Plus jaký je rozdíl mezi ženou, co si dá rodičák na 2 roky a od 2 let je dítko ve školce a ona doma a ženou, která si ten rodičák rozpočítala na 3 roky a taky dá dítě do školky? Proč by ta jedna měla vyčerpat celý rodičák a druhá ne?

j.a.n.i
16. dub 2015

@jancip Tak on se nesmí zaměňovat rodičák = peníze od UP (ten prodloužit jde) a RD = nárokové volno z práce a to je opravdu pouze do 3 let.

marton
16. dub 2015

@j.a.n.i Děkuji za odpovědi 🙂 .

leelilinka
31. srp 2015

Ahoj vsechny ve skupince, prosim je rok 2015 stale plati ze svoji 3 letou dcerku / mela v kvetnu 3 roky mohu tedy do skolky vodit na celi den, nebo pouze na nejake hodiny, jsem na socialni davce rodicaku... a nerada bych o nej prisla... brigadu bych si rada poridila.... ale je to tu bida s praci....D. Dekuji vsem za pomoc...D.

j.a.n.i
31. srp 2015

@leelilinka Může bez omezení už od 2 let.

daisyr
2. zář 2015

@j.a.n.i Obracím se na Vás s dotazem ohledně prac. volna. Synovi budou 3 roky, pokud by mi zaměstnavatel umožnil neplacené volno do 4 let, kdo za mě bude ten rok platit zdravotní či sociální pojištění? A jak je to pak s návratem do práce po tom 4. roce, měl by mi stále držet obdobné místo? Děkuji předem za odpověď.

j.a.n.i
3. zář 2015

@daisyr No, pokud dítko bude chodit do školky maximálně na 4 hodiny denně, tak po nahlášení na ZP jako osoba pečující o dítě bude zdravotní platit stát. Sociální neplatí nikdo, ale doba péče o dítě do 4 let se na důchod počítá. A ad to neplacené volno, smlouva v práci ti stále trvá, tak by tě měl po jeho skončení zaměstnat podle té smlouvy, ale pozor na to, že v průběhu neplaceného volna nejsi chráněna před výpovědí.

vilibalda
3. zář 2015

@daisyr Pokud jsi nevyčerpala celý rodičovský příspěvek (220 tis.), prodluž si pobírání až do 4 let, pojištění nebudeš muset řešit a dítě může do školky na celý den.