Může jít manžel na mateřskou?

11. dub 2021

Ahoj holky, jsem ve 4 měsíci a s manželem jsme se shodli že by bylo lepší, kdyby šel na mateřskou on. Moc jsme si o tom ještě nezjišťovali, tak mě zajímá jestli je to vůbec možné? A jestli bych na rodičovskou pak mohla jít já? Anonym prosím, chodí jsem jedna moje příbuzná a zatím to nikomu říkat nechceme.

nazka
11. dub 2021

Na mateřskou jít nemůže, ale na rodičovskou ano.

bara88
11. dub 2021

@nazka může jít i na mateřskou

autor
11. dub 2021

@bara88 a mohla bych pak já na rodičovskou?

nazka
11. dub 2021

@bara88 fakt? Kolega byl právě na rodičovské a říkal, že nemohl jít na mateřskou. To se omlouvám za mylnou informaci.

bara88
11. dub 2021

chlap na mateřskou může nastoupit myslím po šestinedělí

bara88
11. dub 2021

já myslím že jo ale jaké jsou přesné podmínky nevím

klokanka31
11. dub 2021

Může ale nejdřív 7.týden po porodu. Do té doby musíš ty.

j.a.n.i
11. dub 2021

@nazka @bara88 No, úplně přesně je to tak, že po šestinedělí může muž pobírat peněžitou pomoc v mateřství, ale není při tom na mateřské dovolené, ale na rodičovské dovolené. A jen tak mimochodem druhý rodič může být klidně také současně na rodičovské dovolené.

j.a.n.i
11. dub 2021

@klokanka31 Tak nemusí, pokud nebude zaměstnaná, tak na žádné mateřské dovolené být nemůže. A pokud ji nevznikne nárok, tak nebude pobírat ani žádnou PPM.

klokanka31
11. dub 2021

@j.a.n.i Jo to potom jo pokud nesplňuje podmínky pro PPM

hezz17
Autor odpověď smazal
Zobraz
merope
11. dub 2021

Jinak pokud nejde o to, že bys ty chodila do práce a chlap byl doma s dítětem, ale jen o peníze, tak tam se to dá počítat i podle výše platu chlapa. Ale počítá se tak právě rodičák (vyplácený z pracáku). A je úplně jedno, kdo je doma s dítětem.

merope
11. dub 2021

Ještě mě napadá - mateřskou dává a počítá sociálka, tak se případně ptát tam. Rodičák dává pracák, ale tam je prostě daná suma na dítě a omezení jsou jen v tom, jak rychle se to vyplácí.

konidana
12. dub 2021

Myslim ze muze na materskou az po sestinedeli. Na rodicivske se muzete i vystridat

barulina
12. dub 2021

@merope materskou pocita socialka? Me ji pocita zamestnavatel. Rodicak pak socka

j.a.n.i
12. dub 2021

@barulina Krom pár vyjímek typu vězeňská služba, policie a vojáci, to vždy počítá CSSZ.

barulina
12. dub 2021

@j.a.n.i aha 😁 ja myslela, ze to tak maj vsichni. Dekuji

merope
12. dub 2021

@barulina Já to měla takové divočejší, měla jsem mateřskou z DPP. U rodičáku jsem si takřka jistá, že jsem byla na pracáku.

barulina
12. dub 2021

@merope rodicak je z Up, to jo. Ja jsem zase Pcr, pro to tedy mi to dela zamestnavatel.