Můžou mě vyhodit ve zkušebce? Po konci zkušebky zaplatí nemocenskou stát?

eliesch1
18. dub 2018

Zdravim, mam dotaz jsem z toho docela v pasti, byla jsem zamestnana cca dva roky z toho posledni tri mesice jsem byla na nemocenske, po te mi 28.2. Dali vypoved, 4.3. Jsem nastoupila do noveho zamestani o dva dny pozdeji jsem zjistila ze jsem tehotna, zkusebni doba mi konci 4.6. Dnes jsem ve 13tt a nevim jak dlouho to v praci jeste vzdrzim, proto se Vas ptam, zda me muzou vyhodit ve zkusebce nebo po skonceni zkusebky mi bude platit nemocenskou stat a zda mam narok na materskou. Na materskou podle vypoctu muzu nastoupit 5.9. A od zitrejsiho dne to je 141 dnu coz je mene jak tech 180 dnu ochranne lhuty. Dekuji moc vsem za nejake rady.

janylu
18. dub 2018

Ve zkušebce tě vyhodit můžou kdokoliv. Nemusí čekat na konec zkušebky. Pokud půjdeš na nemocenskou, tak už tě vyhodit nemůžou. Nemocenskou platí od 15. Dne nemoci vždy stát. Zaměstnavatel platí 3. Až 14. Den nemoci. Na mateřskou nárok mít budeš.

bassetlady
18. dub 2018

Ve zkušebce Tě můžou vyhodit i na neschopence po 14 dnech neschopnosti. A kdyby Tě vyhodili, tak ochranná lhůta je tak dlouhá jak dlouho trval poslední pracovní poměr.

nita1984
18. dub 2018

@janylu není pravda. Ve zkusebce ji po 14ti dnech PN mohou propustit, o dobu trvání PN se zkušební doba prodlužuje.

nita1984
18. dub 2018

@eliesch1 obávám se, že pokud půjdeš na PN ve zkušební době, nevyjde ti to, protože ochranná lhůta je jen tak dlouhá, jako poslední zaměstnání.

eliesch1
autor
18. dub 2018

@nita1984 takže chápu to Dobre? Do dnešního dne jsem zamestnana 47 dnů takže moje ochranná lhůta bude těch 47 dnů?

nita1984
18. dub 2018

@eliesch1 pokud by dnešním dnem skončil PP tak ano.

eliesch1
autor
18. dub 2018

@nita1984 a kdyz mi to teda nevyjde tak co to pro me znamena nebo co bude nasledovat?

nita1984
18. dub 2018

@eliesch1 . V případě nároku na peněžitou pomoc v mateřství může být ochranná lhůta delší. U žen, kterým pojištění zaniklo v době těhotenství, běží tato lhůta tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů. V ostatních případech nároku na peněžitou pomoc v mateřství trvá ochranná lhůta 7 kalendářních dnů, pokud netrvalo pojištění kratší dobu.

nita1984
18. dub 2018

@eliesch1 buď budeš na nemocenské do konce šestinedělí a pak rovnou rodicak nebo UP a pak rovnou rodicak.

nita1984
18. dub 2018

Všechno je napsáno na stránkách OSSZ, nebo si tam zajdi, řeknou ti úplně přesně

eliesch1
autor
18. dub 2018

@nita1984 Jo už jsem to četla něco málo ale raději se ještě ptám,ale i tak dekuji moc!!

bartra
18. dub 2018

A nemůžeš do konce tě zkusebky vydržet a domluvit se,at te preradi na praci,kterou můžeš vykonávat i jako tehotna? 1.trim.mas za sebou,nepises,ze bys měla potíže vyplývající z tehotenstvi,pro které by tě chtěl tvůj lékař poslat na neschopenku,tak tomu rozumím tak,že chceš řešit neschopenku "nevhodnou"praci?

eliesch1
autor
19. dub 2018

@bartra původně to bylo v plánu vydrzet do konce zkusebky,ale mám problém vydrzet 12 hodin na nohou 3dny po sobe hned,jsem už dost unavená,slabá a necítím se na to, v práci spis tímhle pridelavam víc práce než abych byla užitečná. A přeřadit? Není kde a není na co,právě..další věc,je mi to líto a blbe po zkusebce jim oznámit ze jsem těhotná beru to jako podraz z me strany..

priefi
19. dub 2018

@eliesch1 klidne bez uz ted na nemocenskou. I kdyz mas zkusebku, tak prvnich 14 dnu nemocenske Te vyhodit nemuzou, muzou Te vyhodit v ramci zkusebky az 15.den nemocenske a to uz Ti ji plati stat. Pokus Ti nejde o pokracovani smlouvy, tak Ti nic nebrani, abys uz ted na nemocenskou nastoupila, do ochranne lhuty pro ppm se taky krasne vlezes. Pokud chces, aby Ti smlouva pokracovala, tak musis vydrzet do konce zkusebky a pak az nastoupit na nemocenskou, to uz Te nemuzou vyhodit. Tato alternativa ma smysl jen, pokud mas na dobu neurcitou.

swetlusska
19. dub 2018

Oni tě z původního zaměstnání vyhodili v době nemoci?

eliesch1
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
eliesch1
autor
19. dub 2018

@swetlusska ona mi skončila zrovna smlouva před tím než jsem se měla už vrátit ale jelikož jsem byla tak dlouho na nemocenské tak už mě nechtěli zpět

eliesch1
autor
19. dub 2018

@priefi fakt?tak super,ono to je pak vlastně jedno jestli jsem pak zamestnana nebo ne když to platí stát ne?ja se porad bála ze mě hned vyhodi a budu muset se přihlásit na pracovní úřad

priefi
19. dub 2018

@eliesch1 ne, nemusis. Pokud nastoupis behem zkusebky na dpn, tak opravdu prvnich 14 dni Te vyhodit dle zakona nesmi. Nejdrive muzou zrusit pracovni pomer ve zkusebni dobe behem dpn az ten 15.den. Ale taky se muze stat,.ze Te nevyhodi, zkusebka se po dobu dpn nepocita a o dobu dpn se prodluzuje. Ale nejcasteji v teto situaci zamestnavatel voli ukoncit pracovni pomer. Takze jsi opravdu v suchu. Ale musis nastoupit na dpn driv, nez kdyby zrusili pracovni pomer ve zkusebce oni.

bassetlady
19. dub 2018

@priefi no jestli dobře počítám, tak kdyby šla teď na PN a po 14 dnech ji vyhodili, tak se do lhůty na PPM nevleze.

nita1984
19. dub 2018

@priefi
@bassetlady taky mi to vychází stejně. Podle mě se do ochranné lhůty prostě vejít nemůže.

bassetlady
19. dub 2018

@nita1984 podle mého hrubého propočtu by měla být zaměstnaná alespoň do 20.května, aby měla nárok.

nita1984
19. dub 2018

@bassetlady jj, taky bych řekla, že měsíc je rozhodující

priefi
19. dub 2018

@bassetlady @nita1984 a co pocitate? Stezejnich je 180 dni (je to pul rok) od ukonceni pracovniho pomeru a nastupu na materskou. Jestli ted je duben a nastup na md je v zari, tak je to do 180 😉 Na materskou se nastuouje 8 az 6 tydnu pred terminem porodu 😉

bassetlady
19. dub 2018

@priefi jenže těch 180 dní není pevně daných. Ta ochranná lhůta je tak dlouhá jak trvalo posledni zaměstnání. Takže pokud vezmu model, že by teď šla na PN a po 14 dnech dostala výpoveď. Tzn. 4.3. Nastoupila do nové práce, nástup na PN 23.4. , výpověď k 7.5. to je 65 dní, takže by na mateřskou musela nastoupit nejpozději 11.7. ( max 65 dní od ukončení pracovního poměru). Takže to opravdu nevychází.

nita1984
19. dub 2018

@priefi přesně jak píše
@bassetlady
Ochranná lhůta není 180 dní. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako poslední zaměstnání maximalne však 180 dní!!!! Takže na tazatelku se nevztahuje 180 dní, ale tak dlouho jak je zaměstnaná a to jí zatím nevychází

priefi
19. dub 2018

@bassetlady @nita1984 aha, to jsem nevedela. Ja mela za to, ze vzdy je 180 dni. Clovek se tady hodne priuci 😉

bartra
19. dub 2018

@eliesch1 Hele,pro mě bylo nejhorší z hlediska únavy právě takový ten přechod 1.a 2.trimestru,delala jsem (dobrovolne) ještě také dvanactky i ctyriadvacitky,abych v tom nenechala ze dne na den kolegy, a mezitím jen spala,unava hrozna. Ale pak se to zlomilo a pracovala jsem až do nástupu na mateřskou (od 20.tt jen osmičky ranni). Tak to je blby,ze si nemůžeš domluvit jako tehule nějaké přijatelné podminky,myslim,ze pokud ti je zaměstnavatel nemůže vytvorit,mas nárok na nahradu mzdy,ale v ČR se to bohužel řeší těmi neschopenkami prevazne,i když je to proti smyslu tě neschopenky..

eliesch1
autor
21. dub 2018

@bassetlady no a když to teda nevychází tak co to pro mě znamená?to nebudu moct nastoupit na materskou nebo nebudu mít nejsou podporu?

nita1984
21. dub 2018

@eliesch1 znamená to, že budeš na neschopence do konce šestinedělí a pak rovnou rodicak v maximální výši tuším 7200 coz je cca nějakých 30 měsíců. Nebo pokud splňuje podmínky otec dítěte, dá se žádat RP přes otce, tam bys mohla brát až kolem 11000 ale jen na 20 měsíců