Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Nárok na mateřskou, zkušební doba. Poradíte?

martinap90
24. bře 2020

Milé maminky,

prosím o radu, věřím, že se tady najde někdo, kdo mi pořadí 💗🙏🏼
4.2.2020 jsem dostala poslední menzes a začátkem března jsem zjistila, že čekám miminko. Do 29.2.2020 jsem byla zaměstná v ČEZu, více, než rok. Předtím jsem několik let pracovala, nikdy jsem se doma neválela. Nicméně 1.3.2020 jsem začala novou práci, k dnešnímu dni odcházím na nemocenskou- jinak to nejde (tudíž mám odpracovaných 24 dní). Předpokládaný termín porodu mám 10.11.2020. Prosím, zvládla byste mi některá říct, zda budu mít nárok na mateřskou? 🙏🏼 V tomto případě jsem ještě otěhotněla v ČEZu. Moc Vám holky děkuji za čas 💗
Mimo to- náhodou netušíte z čeho mi nyní bude vypočtena nemocenská? Z předchozích 12ti měsíců, nebo pouze z tohoto jednoho? Zaměstnavatel se mnou vydrbal a dal mi jen základ, který je opravdu nízký 😞 Smlouvu mám špatně postavenou, že je na jeho uvážení, jaké prémie mi dá, takže na socialku by určitě uvedl ten malinký základ a ne prémie.

rickbon
24. bře 2020

Neschopenku ze základu posledního zaměstnavatele,a PPM nedosáhneš,stejně jako mě se ti bude počítat jen těch 24 dní,abys dostala ppm musíš mít 180dní pojištění a pak odpracováno 270 dní...ale běž si to na OSSZ ověřit..ale mě to zamítli..navíc jsem ve zkušebce dostala výpověď dle par.66...hned po 14ti denní ochrané lhůtě...Pokud Ti na OSSz řeknou,že nedosáhneš,neukončuj PN a nech ji běžet do porodu a pak žádej RP od data narození prcka...nebudeš tak mít výpadek v příjmu...i když to není moc...

hezz17
24. bře 2020

@rickbon počítá se že zaměstnání, kde otehotnela, a to nutne nemusí být to poslední, ne?
Ale snad odpoví někdo zasvecenjesi.

nolies
24. bře 2020

@martinap90 Ahoj, na PPM ti nárok vznikne. Vejdeš se do ochranné lhůty, ta je 180 dní ze zaměstnání ve kterém jsi otěhotněla a počítá se ne do porodu, ale do nástupu na PM. Navíc ty dny, co jsi odpracovala v nynějším zaměstnání ti ochrannou lhůtu prodlouží. Jen asi bude v těm případě potřeba potvrzení, že jsi opravdu otehotnela v předchozím zaměstnání, ale tohle si ohlídaji na sociálce.

rickbon
24. bře 2020

@hezz17 jak jsem psala mě to neuznali,podepsala jsem novou smlovu a vše se počítalo z té nové smlouvy,proto jsem doporučovala jít na příslušnou OSSZ a přeptat se přímo tam...

jitka_cv
24. bře 2020

Ta lhůta je max 180 dní. To ti ale zřejmě nevyjde když jsi na začátku.

martinap90
autor
24. bře 2020

@nolies myslím si úplně to stejné a mezitím jsem to dohledala i v zákonech 🙂 moc dekuji

nolies
24. bře 2020

@martinap90 za málo 🌼

martinap90
autor
24. bře 2020

@rickbon a to jsi otěhotněla v tom bývalém zamestnani? Protože skutečně i v zákoníku je napsano, ze to je od doby otěhotnění, i pokud měníš práci

martinap90
autor
24. bře 2020

@jitka_cv to se podle zákoníku prodluzuje o odpracovane dny, tudíž by to vyjít mělo

nolies
24. bře 2020

@jitka_cv vyjde, protože po tu dobu, co je teď zaměstnaná, se jí ochranná lhůta pozastaví a pokud dostane vypoveď, tak se zase rozjede.

j.a.n.i
24. bře 2020

@nolies No, pokud to ukonci hned po tech 14 dnech, tak to bude hodne na knop i tak.

martinap90
autor
24. bře 2020

@j.a.n.i Podle mě nebude. 7.4 to bude 14 dni, kdy začne běžet 180 dni, tudíž do 7.10. Materskou si mohu vzít dva měsíce před termínem (10.11), takže 10.9.... takže tam je snad ještě měsíc a kousek mezitím, to mi nepřijde na knap

nolies
Autor odpověď smazal
Zobraz
nolies
24. bře 2020

@martinap90 jen tě opravím, nejsou to dva měsíce, ale 8 týdnů.

nolies
24. bře 2020

@j.a.n.i To jo, ale vyjde to.

j.a.n.i
24. bře 2020

@nolies Já nepsala, že nevyjde... jen že tam ta rezerva nebude velká.

martinap90
autor
24. bře 2020

@nolies teď budu znít asi hloupě ale 8 týdnů= 2 měsíce ne 😮

eviicka
24. bře 2020

@martinap90 8 týdnů opravdu nejsou 2 měsíce, pokud ti jde o dny tak to může být rozdíl třeba 5 dnů.

leniczka23
25. bře 2020

@martinap90 Kazdy mesic nema 28 dni..takze..8 tydnu nejsou 2 mesice.

martinap90
autor
25. bře 2020

@leniczka23 jo takhle, děkuji 🙂

rickbon
25. bře 2020

@martinap90 Ano otěhotněla...

terkakanec
28. bře 2020

Ahojky měla bych dotaz mám odpracováno 12 let ale co se týče mateřské tak se počítá poslední dva roky bohužel jsem otěhotněla když jsem dala v té práci výpověď a měla jsem nastoupit do nové práce za lepší prachy a týden před nástupem jsem zjistila že jsem těhotná no prostě blba náhoda a u doktora při nástupu jsem zazmatkovala a prokecla se no takže mě nevzali takže jsem šla na pracák myslíte že mám nárok na mateřskou ?

Sem začni psát odpověď...

Odešli