Nárok na PPM, popř. nárok manžela na PPM

sanousek
19. únor 2018

Zdravím holky. 🙂 Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na PPM. Teda spíš se ujistit, že nárok nemám. ☹ Po první rodičovské jsem byla půl roku na pracáku, poté nastoupila do práce na dva měsíce na dohodu o pracovní činnosti a teprve od loňského prosince jsem zaměstnaná na HPP. Při nástupu na mateřskou bych měla odpracováno jen 238 dní, pokud nepočítám ty dva měsíce dohody, protože měsíční základ na dohodě jsem měla 2400,-, což nepodléhá dani, jak jsem se dočetla. Počítám tedy správně, že nárok na PPM tudíž nemám?

A pokud ne a požádal by o PPM můj manžel, který je zaměstnán na neurčito, jak bych pak měla jednat já? Nastoupit místo na mateřskou na nemocenskou a dál? Snad je můj dotaz aspoň trošku srozumitelný a poradíte. 🙂

Předem moc děkuji. 🙂

blahova_andrea
20. únor 2018

@priefi ano, na vstřícnosti zaměstnavatele to padá pro většinu lidí, co toto nakonec neudělají

blahova_andrea
20. únor 2018

@priefi rd a rp spolu nesouvisí. podle mě by klidně mohla požádat v práci o rd a být doma. jen o rp by musela žádat až po manželově ppm.

sanousek
autor
20. únor 2018

@blahova_andrea Ano, přesně tak.

evakaspar
20. únor 2018

Ona je moznost ještě rodičovské dovolené? slyším prvně tak but jsem na PPM a nebo RP. Však rodičovská dovolená je od toho abych mohl být doma s dítětem na které od státu dostávám but PPm a nebo RP neznám nikoho kdo by byl na rodičovské dovolené A když si jeden rodič uplatní PPM tak se tím rozumí že nastupuje na rodičovskou dovolenou tím pádem si druhý rodič na to samé dítě nemůže nahlásit u svého zaměstnavatele rodičovskou dovolenou přece.

evakaspar
20. únor 2018

Tož mi to nedalo a trochu sem pátrala, protože to sou mi novinky 😂 Tak de to je to složité ale de, otec si na sebe může vzít ppm cili tzv. rodičovskou dovolenou, ale po tu dobu nesmí vykonávat svou práci, but musí přejít na jinou nebo mu musí změnit smlouvu na jiný název a dělat tu samou práci pro toho samého viz dole. A maminka může nastoupit na mateřskou, ale bez peněz. Hodně štěstí s vyřizováním. Já bych na to nervy neměla 😂 jinak na vše by vám měli dát odpověd na OSSZ držím palce.

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zurnalservis/...

blahova_andrea
20. únor 2018

@evakaspar rodičovská dovolená je omluvené volno v práci max. do tří let věku dítěte. tudíž všichni, kteří na ppm nebo rp odchází ze zaměstnání, tak jsou na rodičovské dovolené. tak jaképak jestli existuje? 😃 na rodičovské dovolené nejsou pouze ti, kteří nebyli zaměstnáni. to, že nastupuješ na ppm neznamená, že nastupuje i na rd. o rd se žádá až po ppm. máš to popletené 😉

blahova_andrea
20. únor 2018

@evakaspar maminka nemůže nastoupit na mateřskou, ale bez peněz! na ppm buď nárok je nebo není. buď peníze jsou a nebo to není ppm - čili mateřská

sanousek
autor
20. únor 2018

@evakaspar O nervy přece nejde, já nemám na výběr, přišla bych o hodně peněz a to bych byla fakt hloupá. 😉

petrafletna
20. únor 2018

@blahova_andrea Jak už tu někdo psal, ppm a rd jsou dávky od státu, mateřská a rodičovská dovolená je nárok na volno v práci a jaké u toho pobíráte příspěvky může být zaměstnavateli jedno. Rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou u ženy je hlavně ten, že doba mateřské dovolené se započítává jako odpracovaná doba, čili za těch 28 týdnů naskakuje další řádná dovolená apod. To, jestli má dítě v péči, zaměstnavatel neřeší, tam stačí pouze doložit rodným listem. Jestli má dítě rodič dítě v péči řeší OSSZ (potažmo i zdravotní pojišťovna) protože na jedno dítě může mít "v péči" jen jeden člověk - tedy administrativně, pokud tento člověk zajistí faktickou péči o dítě jinak, např. ji svěří jiné osobě a on pracuje, je to podle zákona v pořádku. Ještě co se týče RD, mohou ji klidně čerpat oba rodičové naráz.

blahova_andrea
20. únor 2018

@petrafletna rd není dávka od státu, ale omluvené volno v práci. dávka od státu je rp. rp i rd následuje až po ppm.

petrafletna
20. únor 2018

@blahova_andrea podvod to určitě není, je to zcela v souladu se zákonem. Podvod by mohl být, pokud otec pobírá PPM a přitom pracuje na stejné pozici, jen se formálně přejmenovala, pokud pracuje na jiné pozici, nebo u jiného zaměstnavatele, je to v pořádku. "Ospravedlnění" těch peněz za PPM si můžete zdůvodnit tak, že se jedná o dávku nemocenského pojištění a pojištěnec za ta léta odvedl státu taky dost na pojistném, tak teď čerpá dávku, protože má na ni nárok.

petrafletna
20. únor 2018

@blahova_andrea jj, pardon, to jsem se přepsala, z textu to je snad jasné

blahova_andrea
20. únor 2018

@petrafletna ano, pokud pracuje jinde, tak je to v pořádku. většinou jde ale spíše o to, že je to jen na oko. ale to je jedno. většina zaměstnavatelů se k tomuto pozitivně stejně nestaví. myslím, že moc lidí těchto kliček nevyužívá. já rozhodně nikomu nevyčítám, když to udělá

evakaspar
20. únor 2018

@sanousek Ja to chapu,proc toho nevyuzit kdyz je moznost. Ja akorat proste nemam rada urady. A vysvetlovat tam na co mam narok atd....

evakaspar
20. únor 2018

@blahova_andrea nic si nepletu staci si precist clanek v odkazu. Par let uz jsem na materske a rodicaku uz byla a to 2x

Nicméně nic nebrání tomu, pokud tatínek bude v zaměstnání na rodičovské dovolené (otec totiž na mateřskou dovolenou nemůže; i v době, kdy pobírá PPM, čerpá v zaměstnání dovolenou rodičovskou), bude pobírat peněžitou pomoc v mateřství, a při tom si vydělávat jako OSVČ, aby s miminkem byla doma jeho matka a starala se o něj ona. 

to je právě situace, kterou si zřejmě tazatelka představuje pod pojmem „pobírat mateřskou přes otce dítěte“.

sanousek
autor
21. únor 2018

@evakaspar Tak to jsme na tom stejně. 😒😀