Nástup na mateřskou na nemocenské 8 týdnů před porodem

eva.konczynova
8. dub 2008

Holky, potřebuji se poradit. Jsem na neschopence a zaměstnavatel tvrdí, že bych na mateřskou tím pádem měla nastoupit 8 týdnů před porodem, nikoliv 6. Ptala jsem se na to sestry u gynekologa, a ta mi řekla že klidně můžu 6 týdnů, že to bude pro mně lepší. Tak tedy vůbec nevím... vypisoval vám doktor mateřskou automaticky, nebo jste si to hlídaly samy? Díky za rady

j.a.n.i
30. dub 2015

@avori A tohle mi píšeš proč?

avori
30. dub 2015

@j.a.n.i Dobrý den, nebylo to myšleno nijak zle. Reagovala jste na můj příspěvek, kde jste mě upozornila na chybu v textu( na některých webových stránkách je napsáno, že o nástupu na mateřskou rozhoduje gynekolog). Nechtěla jsem nikoho uvádět v omyl, tak jsem pro jistotu citovala zákoník práce. Jinak děkuji za upozornění a přeji Vám pěkný den. 🙂

j.a.n.i
30. dub 2015

@avori Jo tak, v pohodě, já přemýšlela v čem mám chybu a co mám v tom tvém najít 🙂

mikulala
13. kvě 2015

Dobrý den, mohl by mi někdo za svěcený poradit? Jsem od 13.10. 2014 - 14.5. 2015 na neschopence z důvodu rizikového těhot. 15.5. 2015 nastupuji na MD až do 27.11. 2015. Ráda bych požádala zaměstnavatele o čerpání dovolené po MD. Jsem zaměst. na dobu neurčitou od r. 2006. Za r. 2014 mám dnů nedovybrané dovolené. Za r. 2015 bych měla mít zřejmě nárok na krácenou dovolenou asi 16dní z celkových 20dní. Rozumím tomu správně? Děkuji za radu. 🙂

bara_doc
18. kvě 2015

Dovolená za rok 2015 se Vám nekrátí @mikulala

dagik
27. kvě 2015

Ahoj holky jsem z toho blazen, jak je to s cerpanim te dovolene, tim se mysli jako proplaceni i nebo ne? Ja vzdycky kdyz mela 14 dnu dovolenou tak jsem mela o cca 2000 min. Tak jak to je? :-/ Je pro me lepsi vybrat si dovolenou nez nastoupim na materskou nebo po materske nebo uplne na konci po rodicovske? jsem z toho co vlastne znamena to vybrani dovolene zmatena?

xpila
27. kvě 2015

@dagik Dovolená se proplácí pouze při skončení pracovního poměru, jinak se čerpá. Nejvýhodnější je ji čerpat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou, protože mateřská se považuje za výkon práce, takže za ní naskakuje další dovolená. Po rodičovské se ji nevyplatí čerpat, protože by se krátila.

gepe
27. kvě 2015

@dagik tak ja to mela tak, nez jsem nastoupila na materskou, dostala jsem papir na gynde pro zamestnavatele a post it s dvema terminy 8 ci 6 tydnu pred terminem porodu, tj mohla jsem si vybrat.
Nevycerpanou dovolenou jsem cerpala po ukonceni materske a nez mi zacala bezet rodicovska dovolena. Dle toho jsem si nechala nastavit i zacatek vyplaty rodicaku. Volala mi ohl. cerpani i ucetni. Za me lepsi vybrat dovcu mezi materskou a rodicakem.

ladyhacek
27. kvě 2015

@dagik já budu vybírat po skončení mateřské a zároveň budu brát rodičovskou - při ní se už může mít nějaký příjem - tak mi to doporučila moje personální > tak nevím

dagik
28. kvě 2015

tak děkuji holky moc, četla jsem o tom asi taky někde, ale já si říkala, honem si ji teda vyberu než půjdu na mateřskou, vlastně jakoby skoro nuceně, ale to je asi blbost že a 20 dnů, tak děkuji to je asi tedy nejlepší

dagik
28. kvě 2015

gepe - prosímtě jak to myslíš s tím ohlášením účetnímu? mateřskou platí stát že? jakpak nebo proč pak zajimá zaměstanavatele ta dovolená, aby si ji jako mohl odškrtnout či tak? aby prostě měl správně evidenci, nebo je v tom ještě něco jiného? Pro něj to neznamená asi žádné zatížení ne, a pro mě, když si je vezmu až po mateřské, že budu mít v práci plný plat aspon, dokud tu budu, že?
Já budu přes léto asi do června, července v práci a pak na neschopenku, přeci jen už to na to pracovní tempo nebude, dovolenou budu mít tedy téměr celou nevyčerpanou.

gepe
28. kvě 2015

@dagik s ucetni jsem mluvila ohledne cerpani zamestnanecke dovolene, ktera mi zustala pred nastupem na materskou. Mluvila jsem s ni o tom, protoze mi volala asistentka, ze mi zbyla.
Dovolenou co mi zbyla + par dni z noveho roku jsem si vybrala v prechodu mezi materskou a rodicovskou dovolenou, neschopenku jsem v tehotenstvi nemela.

dagik
28. kvě 2015

Xpila - tedy ted jestli to správně chápu, tak z mateřské ti naběhnou nějaké dny dovolené a ty se zase vyčerpají kdy? Já si vlastně říkám, k čemu mi ta dovolená je, když jsem stejně doma? nebo dovolená pro mě má nějaký význam k něčemu?? Omlouvám se, že se tak ptám ale vážně v tom mám hokej. A z čeho nebo co je mi placeno při čerpání tedy mateřské? 😎
ladyhacek - zase psala že ta si při dovolené nechá už platit rodičák
gepe - asi zase si nechala platit rodičák až po dovolené
co je tedy jaký rozdíl a co je lepší 😎 jsem z toho jelen 🙂

gepe
28. kvě 2015

@dagik za dovolenou dostanes pekne penize, leckdy vyssi nez materska.
Po Materske dovolene, ne po Rodicovske dovolene! Mezi nimi jsem cerpala dovolenou co mi zbyla nez jsem sla na materskou. Ach jo, procti si vse i od holek znovu a treba nebudes tak zacyklena 😅

dagik
28. kvě 2015

gepe - a kdo tě platí při čerpání te dovolené? tedy je to zajímá jen z důvodu správné evidence nebo tě platí nějak částečně oni? Já abych věděla co čekat, jsou na jakékoliv placení dost opatrní

dagik
28. kvě 2015

gepe - jo dík, to chápu, že po mateřské, dost dobře 🙂 nikde jsem tu nenašla že za ní dostanu lepší peníze, to je potom logicky, akorát nevím ještě kdo je platí
Tak v práci to nejde tak snadno si psát no 😎, dík zatím

xpila
28. kvě 2015

@dagik Opravdu si přečti starší příspěvky, je to tu vysvětlované stokrát. Asi takhle:
1. Na mateřskou nastoupíš 8-6 týdnů před termínem porodu. PPM vyplácí sociálka.
2. Před koncem mateřské zaměstnavatele požádáš o čerpání řádné dovolené. Ta musí bezprostředně navazovat na MD. Současně ho požádáš o rodičovskou dovolenou (max. do 3 let věku dítěte).
Sice jsi doma tak jako tak, ale za čerpání dovolené máš peníze od zaměstnavatele - prostě jako kdybys chodila do práce.
3. Před koncem mateřské požádáš na ÚP o rodičovský příspěvek. Ten můžeš čerpat současně s řádnou dovolenou, nebo až poté. Na ten máš celkově 220 tisíc a určíš si měsíční částku čerpání (max. 11500 Kč, ale záleží i na předchozím příjmu).

Podrobněji už to popsat neumím...

dagik
28. kvě 2015

Xpila - děkuji za vysvětlení, je to jasné 🙂

gepe
28. kvě 2015

@dagik klasicke cerpani Ti plati zamestnavatel, je to stejny, jako kdyby jsi si vzala dovcu, kdyz pracujes a jela nekam na dovolenou.
Koukam, ze uz to shrnula @xpila 😅 jen dodam, ze cerpani rodicovskeho prispevku muzes dat hned po materske, rodicovskou dovolenou az po vycerpani zamestnanecke dovolene 😅 rodicovsky prispevek muzes cerpat vsak bud pri radne dovolene, anebo pri zahajeni rodicovske dovolene. To uz je na Tvem zvazeni.
Jo a pozor na jednu vec. Pokud by Ti materska koncila v puli mesice a chtela jsi navazat hned rodicovskym prispevkem, tak Ti daji pomerovou cast materskyhi prispevku a rodicovskym dorovnaji pouze do vyse tveho mesicniho naroku na rodicovsky prispevek, nedaji Ti ho cely a ani pomerovou cast za zbyvajici pulku mesice. Proste jen dorovnaji.
Ja si dala 11500 rodicak (coz je bohuzel strop) vychazelo mi to prave v mesici, tak jsme to s pani spocitaly a dala jsem si vyplatu rodicaku od 1. dne nasledujiciho mesice.
Jak budes vedet, jak dlouhou budes chtit mit rodicovskou dovolenou, tak to nahlasis nejlip pisemne zamestnavateli a on si to zaeviduje.

xpila
28. kvě 2015

@gepe To tam mám - viz bod 3 🙂

gepe
28. kvě 2015

@xpila jsem ted nejdriv nechapala uz taky 😀 jj koukam, ja to akorat vic rozepsala ohl te vyse prechod matersky a rodicovsky prispevek, aby se pripadne nedivila, ze dostala min nez cekala 🙂

dagik
29. kvě 2015

Dekuji velmi , je to srozumitelne 🙂

besnicek
9. čer 2015

Ahojte,
Chci se zeptat,jak to je s mateřskou. Když v době ,kdy jsem jeste nebyla tehotna ,jsem dala vypoved v praci a dali mi dvoumesicni vypovedni lhutu. Mezi tim jsem otehotnela a chtela jsem stahnou vypoved ,ale rekli mi ze to nejde . Pracovni pomer mi skoncil 28.2 2015 ,ted stale nosim neschopenky zamestnavateli . Nevíte jak to je s nastupem na mateřskou a jestli mam na ni narok ? 🙂

gepe
9. čer 2015

@besnicek podle me by se na Tebe mela vztahovat ochranna lhuta 🙂 urcite bude vedet @xpila ci @j.a.n.i

xpila
9. čer 2015

@besnicek Jak dlouho ti trval pracovní poměr?

verdos
9. čer 2015

@besnicek Asi to bude dost natěsno - ochranná lhůta (ve které se musí nastoupit na PPM, aby na ni člověk měl nárok) je max. 180 dní (nebo méně pokud pracovní poměr trval kratší dobu. Tzn. od konce zaměstnání max. 180 dní musí vyjít do 8 týdnů před TP. Mně to kdysi nevyšlo o 4 dny a musela jsem kvůli tomu hledat (byť dočasnou) další práci.

besnicek
9. čer 2015

@xpila trval od 12.12 2013 do 28.2 2015 . Termin mam v srpnu 22 .

xpila
9. čer 2015

@besnicek Tak to se v pohodě vlezeš do ochranné lhůty, v tvém případě je maximum, takže 180 dní - tzn., že ti ochranná lhůta trvá až do nějaké 27. srpna, ale to už budeš dávno na mateřské.
Pokud jsi teď na neschopence, tak na mateřskou nastup až 6 týdnů před TP, to je pro tebe nejvýhodnější.

besnicek
9. čer 2015

jojo tak to mě uklidnilo . Děkuji moc 🙂

michaelacizmarova
19. črc 2015

Ahoj..chtěla bych se zeptat zda mužu jít na mateřskou třeba i tři týdny před termínem? děkuji